Hirdetés

Egreat R6S Pro médialejátszó

Nemrégiben úgy döntöttem, hogy beszerzek egy médialejátszót, ami mindent visz és egyszerűen kezelhető.

Bevezető

Nemrégiben úgy döntöttem, hogy beszerzek egy médialejátszót. Elkezdtem hát nézelődni, olyat szeretem volna, ami hardveresen és szoftveresen is megállja a helyét, szóval könnyedén megbirkózzon egy 3D-s Blu-ray filmmel, de a kezelése ne legyen egy rémálom.

Vásárlás előtt először el kellett döntenem, hogy milyen funkciókkal felszerelt lejátszót is szeretnék: Wi-Fi, csatlakozási portok, stb. Ezt viszonylag elég hamar sikerült eldöntenem. Elkezdtem hát végignézni az ismertebb márkákat: DUNE, POPCORN, ASUS, WD, A.C., Ryan…

A DUNE termékei tetszettek, csak az áruk nem (a minőséget és márkát ugye meg kell fizetni).

Ezért kinéztem egy A.C.Ryan Playon! HD2 Mini-t, 30 k köröli árával viszonylag barátságos. Már majdnem megrendeltem, amikor az egyik fórumon egy, eddig számomra ismeretlen márkáról nem olvastam.

Hirdetés

Ez volt az Egreat, azon belül is az R6S típus. Hardveresen felülmúlta a HD2 Minit, és a szoftveréről se írtak rosszakat, és mind ezt több, mint 10000 forinttal olcsóbban. Elkezdtem kicsit utána nézni, hamar kiderült, hogy az Egreat kínai gyártó (itt egy kicsit elbizonytalanodtam, hogy kínai, de belegondolva manapság szinte mindent Kínában gyártanak). Egy külföldi webshopból megrendeltem 17500 Ft-ért +2000 postaköltség. 10 nappal később meg is érkezett a kicsike.

Először nézzük, mit is tud papíron a kis kínai masina:

A lelke egy Realtek 1186DD processzor, ami 750 Mhz-en ketyeg (a HD2 Miniben ennek az elődje, a 1185DD található), amit megtámogattak 512 MB RAM-mal és 512 MB flashmemóriával, ezen foglal helyet az operációs rendszer és a 2.2.1-es Android.

Támogatott videó formátumok:
RM/RMVB, MPEG1/2/4 Elementary (M1V, M2V, M4V), MPEG1/2 PS (M2P, MPG), MPEG2 Transport Stream (TS, TP, TRP, M2T, M2TS, MTS), VOB, AVI, ASF, WMV, Matroska (MKV), MOV (H.264), MP4, RMP4, IFO, DVD-ISO, BD-ISO (menüvel), MINI BD, BD-9, BD25, RBD, D5, D9, DVD, CD, FLV, SWF*, 3GP, AVS (.avs), 3D Bluray(DISC/ISO) or Single-File(*.ts/*.m2ts), BDMV support 1.0.

Támogatott audio formátumok:
MPEG audio (MP1, MP2, MP3, MPA), WAV, OGG, APE, FLAC, MKA, WMA (WMA PRO).

Támogatott kép formátumok:
JPEG, BMP, PNG, GIF, TIFF, jps (3D), mpo (3D)

Audió: DTS, DTS-HD HR, DTS-HD MA, Dolby Digital, Dolby Digital Plus.

Az R6S-ből két típus létezik, a sima és a pro. Belsőleg szinte megegyeznek, portokban viszont jelentősen különböznek. Optikai kimenet, 1.4-es HDMI, RCA, kompozit videó kimenet, 10/100 Mbit LAN, ezek mindkét típuson vannak. A sima változaton található 1db USB 2.0, 1db USB 3.0, 1db e-SATA. A pro változaton viszont 2 db USB 2.0, 1 db USB 3.0, 1 db SATA+POWER, valamint egy 802.11n szabványú Wi-Fi. A kettő között nagyjából 2500 Ft különbség van. Én a pro változatot választottam, szerintem megéri a kis felárat.

A külső

A következő képeken bemutatom magát a lejátszót az aktuális szoftverrel, kitérek a lejátszó erősségeire és gyengeségeire is.

Akkor nézzük:

A csomagolás szolid és egyszerű. Arról, hogy ez a pro változat, pusztán a dobozra ragasztott Wi-Fi matrica árulkodik.

A dobozban nem találunk túl sok mindent. Távirányító, trafó (valamiért adtak hozzá egy átalakítót is, de feleslegesen), Wi-Fi antenna, SATA kábel power résszel. HDMI kábelt ne is keresünk az nem jár hozzá.

Hátoldalán az alábbi dolgok találhatók: optika, S-videó, RCA hang kimenet, HDMI, valamint LAN.

Szemből nézve jobb oldalt található a 2db USB 2.0 és szép kék színben középen pompázik az USB 3.0.

Baloldalt található a SATA csatalakozó és a Wi-Fi antenna helye.

A formája egyszerű, letisztult, semmi csicsa. A képeken talán nem látszik, de meglepő módon nem a kínai termékekre jellemző fröccsöntött műanyag a kaszni, hanem fém.

A távirányító egyszerűen kezelhető, anyaghasználata közepes. Sajnos „célozni” kell vele, mert elég kicsi a LED szórási szöge, de annyira nem vészes.

A belső és a ROM

Akkor most nézünk be a burkolat alá egy kicsit :)

Középen, a borda alatt található a Realtek processzora. Ennek jobb oldalán van a Nanya (NT5CB128M16BP) márkájú 2x256 MB DDR3-as RAM. Jobb felül pedig egy mini PCI-e foglalatban a Wi-Fi kártya. Az alkatrészek ültetése egész szép, nem gány munka. A képen látszik, hogy nem nagyon van szellőző nyílás a kasznin, ezért sajnos kicsit melegszik, 5-6 óra Blu-Ray film nézés után olyan 40-45 fokosnak éreztem a burkolatot.

Akkor jöhet a szoftveres része.

A lejátszó alapból a legújabb 2.5.6.0-ás (májusi) firmware volt. A magyar nyelvet alapból tartalmazta, de nem igazán tetszett, ezért szinte azonnal lecseréltem a román fejlesztőcsapat által készített 2.5.6.0-ás custom firmwarere. A csere nagyon egyszerű volt, csak le kell tölteni innen, az ISO fájt és felmásolni egy pendrivera, és a lejátszó menüjében kiválasztani a frissítést, ami 2-3 perc és végez is.

Az alábbiakban ezt a ROM-ot fogom bemutatni.

A főmenü könnyen átlátható és értelmezhető.

A képernyő jobb alsó részén van 9 kis ikon, ezek jelzik az éppen használt portokat azzal, hogy kivilágosodnak. Balról jobbra haladva: külső merevlemez, pendrive, SD kártya (ilyen csatlakozó nincs a lejátszón, kíváncsiságból rákötöttem egy külső kártyaolvasót minden probléma nélkül lekezelte, bár pendrivenak ismerte fel, de működött), hálózatai megosztás, Wi-Fi (ez a beépített), Wi-Fi
kapcsolat, BitTorrent, HDMI, hang.

A főmenüben található egy help almenü. Amiből kiemelném a három fő funkciót.

1. Sleep Timer. Itt tudjuk beállítani az elalvás kikapcsolást, 30-120 percig.

2. Weather. Időjárás kijelzés (internet-kapcsolat szükséges).

3. Skin mode. Jelenleg három különböző skin közül lehet választani.

Beállítási lehetőségek

Beállítások menüpont:

Nem kommentálnám különösebben az alábbi képeket, szerintem magukért beszélnek. Ha esetleg lesz valami érdekesség, arra kitérek természetesen.

Rendszer beállítások:

Audio beállítások:

Video beállítások:

A lejátszónak itt van egy kis gyengesége, nem igazán megy a formátum automata kiválasztása. Gyakran kézzel kel beállítani, illetve a 1080p 24Hz is csak akkor megy, ha mi magunk állítjuk be.

Hálózati beállítások:

Nálam a gyári firmware-el nem nagyon akart működi a Wi-Fi, de a custom firmware-el minden gond nélkül működött.

A lejátszó rendelkezik BitTorrent funkcióval is. Én még nem próbáltam, de a fórumok alapján megfelelően működik.

Egyéb beállítások:

Ebben a menüpontban van lehetőségünk többek között a firmware frissítésére, és az időjárás widget beállítására is.

Haladó beállítások:

Fájlkezelő, multimédia, Android

Fájlkezelő:

Egyszerűen áttekinthető és elég gördülékeny, hála az erős procinak, bár lenne még mit csiszolni rajta.

Videók/Zenék/Fényképek:

Ezek lényegében ugyanazt tudják, mint a fájlkezelő, annyi különbséggel, hogy csak a kategóriájukba tartozó formátumokat jelenítik meg a könnyebb böngészés érdekében.

A live Tv-t és a web böngésző részét nem próbáltam még ki. Ezért azt most kihagyom az ismertetésből.

Android:

A lejátszó egyik érdekessége a 2.2.1-es android. Market nincs benne, ezért csak .apk fájlokból lehet alkalmazásokat telepíteni. Betöltési ideje 1 perc körül van. Személy szerint nem vettem túl nagy hasznát, de akinek szüksége van rá, az nem fog csalódni. Elég gördülékenyen futtatja az Androidot a kis Egreat.

Lejátszás, verdikt

Akkor most nézzük a lejátszási képességeket:

Rá is kötöttem a lejátszóra egy Samsung Blu-ray olvasót. BD lemez be és már indul is a film. A lejátszás gördülékeny, nem tapasztaltam akadást, a filmbe beletekerve sem akadt meg, szépen vitte. A R6S egyik nagy újítása - az elődökhöz képest - a 3D filmek lejátszása. Sajnos a tévém nem alkalmas a 3D filmekre, valamint 3D filmem sincs, amit kipróbálhatnék. A BD-n kívül próbáltam még DVD, MKV (1080p), AVI formátumokat is: mindegyikkel könnyedén megbirkózott a lejátszó. Ami viszont nem tetszett, hogy a feliratot csak akkor tudtam egyénire szabni (betű, szín, méret, pozíció), ha különálló (pl.: .srt, .ass) volt, DVD-n és BD-n nem.

Összegzés:

Én személy szerint elégedett vagyok az Egreat R6S-el. Azt nyújtotta, amit vártam tőle. Persze van pár apróbb probléma, de nem szabad elfelejteni, hogy 20000 Ft alatti lejátszóról van szó. Ennyi pénzért viszont nagyon megéri.

Aki egy olcsó, viszonylag nagy tudású, 3D filmek lejátszására is alkalmas médialejátszót szeretne venni, annak „Best Buy”.