Hirdetés

Chakra Project - 2013.09 'Fritz'

Chakra Project üde színfolt a tengernyi Linux disztró között: stabilitást, gyorsaságot, kényelmet nyújt.

Bevezető

2012. decemberében írtam utoljára a Chakra Project kapcsán, az akkori írásom itt olvasható: [link]

Kezdjük a bevezetéssel

Úgy gondolom, hogy a Chakra Project egy üde színfolt a tengernyi Linux disztró között, stabilitást, gyorsaságot és kényelmet kínál, mindezt pontosan egy, de teljes értékű asztali környezettel.

Honnan származik?

Hirdetés

Az eredete az "ős" disztribúciókhoz (pl. Debian) képest viszonylag friss disztribúciónak számító Arch Linuxhoz kötődik, abból vált ki . Először 2006 körül próbálkoztak saját csomagokkal, mert elégedetlenek voltak az Arch Linuxban lévő KDE környezetnek a disztribúcióhoz illeszkedésével, végül 2008-ban adták ki az első telepítőt, ami tartalmazta a saját KDEmod csomagjukat a Tribe grafikus telepítővel.

[link]

A KDE-s integráció erősítése folytatódott 2010-ig, ekkor kapta a készülő project a Chakra Project, vagy röviden Chakra nevet. A fejlesztés azóta is töretlen, mára már teljesen független az Arch Linuxtól, újabb és újabb saját eszközöket alkotnak a disztribúcióhoz.
A distrowatch.com mérése szerint a Chakra benne van az első 20-30 disztribúcióban az őket meglátogató disztribúciók között. [link]

A közeli rokonság az Archcsal azt is jelenti, hogy azt a leírást, amit az Arch igen profi wiki oldalán találhatunk felmerült kérdéseinkre, az szinte mindig egy az egyben használható Chakrán is, de persze van saját Wiki oldaluk is.

Mi szerint készül?

A Chakra egy félig gördülő, angolul half rolling kiadási modellt használ. Ez azt jelenti, hogy a rendszer magját képező csomagokat nem frissítik olyan gyakorisággal, mint egy gördülő disztribúció (pl. Arch) esetében, több időt hagyva így a stabilitási tesztelésnek, miközben a kisebb jelentőségű alkalmazások (felhasználói programok) tudják követni a gördülő kiadási modell jelentette gyakori frissítéseket.

Ez egyben azt is jelenti, hogy ha egyszer telepíti valaki a Chakrát, azt utána nem kell többet. Nincsenek x időnként kiadott új verziók, se LTS és nem LTS verziók, mint Ubuntu alapú disztróknál, csak egy friss telepítő, amit ha úgy érzik hogy itt az idő a kiadásra, akkor kiadják, ez 2-3 havonta szokott megtörténni.

A már telepített rendszerfrissítéshez pedig csak egy rendszerfrissítést kell indítani, amikor jön a figyelmeztetés, hogy új csomagok érhetőek el (néhány naponta jönnek új csomagok) és máris megkaptuk az aktuális friss állapotot, mintha a legfrissebb telepítővel most telepítettük volna fel a rendszert.

Asztali környezet

A fentiek után nem meglepő, hogy KDE a használt asztali környezet. Az viszont talán igen, hogy nincs is másik náluk. Ez így van, a Chakra teljesen a KDE köré épült, hogy a lehető legjobb KDE-s élményt tudja nyújtani. Más disztribúcióknál ez többnyire kimerülne abban, hogy felkerül egy sablon KDE egy csomó függőségével, a disztribúcióval különösebb összhang nélkül.

Különlegességek

A használt alapok miatt nincsenek a Chakrában GTK alapú programok, csak QT alapúak. Alapból nincs is engedélyezve a GTK-s programok telepítése, de ezt könnyen bekapcsolhatjuk, ebben az írásban is részletezem később.

Jelenleg már elkészült a saját grafikus csomagkezelő programjuk (pacman frontend), így nem csak a pacman és a ccr áll rendelkezésre a terminálban.

A csomagok két forrásból jöhetnek, az egyik a fejlesztők csomagjai a pacmanen keresztül, a másik a felhasználói tábor saját tárolója (ccr), amiben forrásállományok találhatóak, azok letöltés után a felhasználó gépén kerülnek lefordításra és telepítésre, igény esetén teret engedve a folyamat kézi módosítására is.
Sok esetben az Arch Linuxból, vagy annak AUR tárolójából származó különféle csomagokat itt lehet megtalálni.

Már csak 64 bites Chakra verzió létezik, a 32 bites vonalat megszüntették, mivel egy 32 bites processzorral szerelt régi gépet már alkalmatlannak tartanak egy teljes KDE kiszolgálására, valamint már alig van olyan processzor, ami ne tudná a 64 bitet (AMD64-et).

Mit vár el tőlünk a disztribúció?

Lehet, hogy furcsa ez a kérdés, de jogos. Minimális angol nyelvtudást és olvasási hajlandóságot mindenképpen elvár. Ez abban jelentkezik, hogy néhány nagyobb frissítés előtt kiírják a weboldaluk hírek szekciójába, ha kell valamilyen extra parancsot kiadni a csomagkezelőben, vagy valamilyen felmerülő kérdésre válaszolni kell frissítés közben, esetleg valami apróbb dolgot kézzel kell módosítani a rendszerben. Ilyen esetben a kellő lépéseket leírják, különösebb szakértelmet nem igényel a követésük.
A disztribúcióval kapcsolatos hírek is itt jelennek meg a news rovatban: [link]

Nézzük a telepítést

Sokat fejlődött a telepítő programjuk, ami a "Tribe" nevet viseli. Aki olvasta az előző Chakra cikket, azt nem fogja meglepni a mondat a telepítőben, hogy a Tribe gondoskodik a hörcsögéről... . :)

A telepítő állományt a Chakra oldalán tudjuk letölteni: [link]. A képfájl szokás szerint live rendszer, vagyis telepítés nélkül meg tudjuk nézni, hogy miről is szól a Chakra. A képfájlt lemezre bármivel ki lehet írni, pendrive-ra viszont a Suse Studio Imagewritert javasolt használni, vagy terminálban a dd-t, akár Windows alatt a parancssorban is. Részletek itt: [link]
*Windows alatt a korábban működő Lili program nem használható a Fritz kiadáshoz.

Miután kész a bootolható médiánk és elindítottuk róla a gépet, ez a kép fog fogadni:

Rögtön utána pedig megkapjuk az indító menüt:

Amennyiben magyar nyelven szeretnénk használni, az F2 gombbal tudjuk kiválasztani, ezen a ponton a legegyszerűbb beállítani a kívánt nyelvet.

A képen látható opciók némi magyarázatra szorulnak. Nézzük a pontokat:

-Elindítás: ez úgy indítja el a Chakrát, hogy "zárt" eszközmeghajtók (driverek) nem kerülnek betöltésre, mindent a közösség által készített meghajtókkal fog használni.

-Elindítás zárt driverekkel: többek közt az nVidia és az AMD zárt, gyártói driverei ezzel az opcióval betöltésre kerülnek, a telepítés végén pedig részei lesznek a rendszernek, nem kell semmit kézzel bekapcsolni, vagy telepíteni hozzájuk.
Javaslom ennek a módnak a használatát kezdésnek. (Az Inteles videokártyákhoz csak közösségi driver létezik, zárt nincs.)

-Rendszerindítás merevlemezről: amennyiben van valamilyen rendszerbetöltő a gépünkön, akkor azt fogja elindítani.

-Hardver felismerő eszköz: egy karakteres felületű program, lényegében minden eszközt megnézhetünk vele a gépben, részletekbe menően.

-Memóriateszt: a méltán közismert memtest86+ program. Érdemes hagyni végigfutni, a teszt nem tart sokáig és ha a végén a "passed" felirat megjelenik, akkor a gépünk memóriája jól működik. Ha valami gond van, akkor piros betűs sorok fognak megjelenni. Ebben az esetben vagy nem bírja a memória a tuningot, vagy tönkrement, esetleg egyik - másik társát nem viseli el. Ha piros betűs sorokat látunk, ne álljunk neki telepíteni, keressük meg a probléma okát.

A bemutató képek Virtualbox alatt készültek, 1024x768-as felbontás mellett, ez miatt kicsit a méretarányok csalókák. Manapság már nem igen használ az ember monitort 1360*768-as felbontás alatt.

Aki ki szeretné próbálni a Chakrát Virtualbox alatt, az először is a legfrissebb Virtualboxot telepítse fel (igen, ez fontos), majd pedig a Linux típusánál az "other Linux 64bit" legyen kiválasztva, ne az "Arch Linux".

Itt a képen a bebootolt, live rendszer látható. Ki lehet mindent próbálni rajta, a telepítés megkezdéséhez pedig nyomjuk meg a "Chakra telepítés" gombot. Néhány furcsa karakter látható a képen és az ikonok kicsit eltolódtak, nem volt lehetőségem most ezt máshol megpróbálni, így betudom a Virtualbox problémájának, nem ez lenne az első.

Igen, ez már itt a Tribe telepítő program, és az ominózus hörcsögös mondat. :)

Rögtön kiválaszthatjuk a billentyűzet kiosztást és ki is próbálhatjuk.

Ez a földgömb, az időzóna beállító. Már nem forgatható úgy, mint régen, de átalakult Google Maps jellegűre. Persze gyorsabb csak simán kiválasztani a listából az időzónánkat, de azért látványos a földgömb.

Kényelem és kényelem. A felhasználó(k) létrehozásánál egyből meg tudjuk mondani, hogy szeretnénk-e automatikus bejelentkezést, vagy sem.
Több népszerű disztribúciónál is előfordul, hogy nincs erre megoldás a grafikus felületen, terminálban kell ezt beállítani olyan helyen, ami még függ is a disztribúciótól és a rajta használt felülettől. Fel szoktam emelni a szavam az ilyesmi ellen, ez se nem jó, se nem ésszerű megoldás, egy ilyen alapvető dolgot csináljanak már meg normálisan...

Itt lehet kiválasztani, hogy hová kerüljön a rendszer. A Chakrának egy partícióra mindenképpen szüksége van, ez a rendszer partíció, más néven a root vagy gyökér partíció, ennek a csatolási pontja a képen látható "/". Ezek mellé lehet még külön "swap v. magyarul cserehely" partíciót létrehozni és hozzáadni, ha kevés a memória a gépben, vagy akár a felhasználó saját mappáját ahová a dolgai kerülnek "/home" is kitehetjük egy másik partícióra. Persze a lehetőségek nem merültek ki ennyiben. A fájlrendszer típusának válasszuk az EXT4-et.

Ezen a képen látható, hogy mennyi helyre van szüksége a Chakrának. Teljes kiépítésben mindössze 4.5 GB. Amikor teljes rendszerfrissítés történik, akkor további 1 - 1.5 GB helyre van szüksége a csomagkezelőnek.
Ha nem használunk külön partíción lévő /home mappát, akkor ne centizzük ki a partíció méretét, bár az amúgy sem ajánlott.
A "tmpfs"-es sorok tulajdonképpen ramdisk partíciót jelentenek, vagyis ezek a mappák a memóriában jönnek létre, ami nagy elérési sebességet biztosít nekik. Természetesen nem foglalnak le fixen memóriaterületet, csak annyi helyet, amennyi adat éppen van ezekben a mappákban.

Amennyiben az alap opciók nem elegek a kívánt partíciók létrehozásához, használhatjuk a beépített kparted programot is, ez egy nagyon sokat tudó partíció szerkesztő.
Sajnos a GPT-s fájlrendszereket még nem támogatja megfelelően (nagy méretű HDD-k esetén kerül elő a GPT), így ott az itt leírtakat kell megtenni még a live rendszerben a telepítés alatt: [link]

Itt választhatunk a hálózati telepítés és a hagyományos, telepítőt lemezről történő teljes telepítés között. Kezdésnek válasszuk a hagyományost.

A beállítások végén áttekinthetjük, mit is csináltunk.

Ezeken a képeken a telepítés folyamata látható:

A telepítés végén még beállíthatjuk a ramdisket és a grub rendszertöltőt. Kezdésnek itt ne állítsunk el semmit.

Itt pedig újraindíthatjuk a rendszert.

Az első boot - Kapudan

A kényelem további fokozására a Kapudan program szolgál, ami az első boot után rögtön a képernyőn fogad minket, és végigvezet az alapvető a beállításokon.

Itt a Chakra jelenlegi boot animációja látható. Kicsit szolid, kicsit szürke. :)

Üdvözöl minket a Kapudan!

Ezekről a dedikált mappákról valahogy mindig a Windows jut eszembe, mikor a családi fotó album, zene és poresz gyűjtemény a Windows dedikált mappáiban volt tárolva a Windows meghajtóján, természetesen egyetlen példányban, míg nem valami történt a fájlrendszerrel és minden ment a levesbe. PC-s pályafutásom alatt láttam már pár ilyen esetet sajnos...
Mindegy, aki szeretné, az itt bekapcsolhat dedikált mappákat, a felhasználó saját könyvtárában jönnek létre.

Itt az egér viselkedése állítható be. Sok magyarázatot nem igényel. :)

Kiválaszthatjuk a nekünk tetsző KDE témát. Nem igazán szeretem a sötét dolgokat, nézzünk egy alap KDE-t.

Az új Windowsban varázsolni kell rendes Start menüt, itt meg még válogathatunk is a beépített menük között. Kell ennél több? Nem. :)

Nézzünk egy szép háttérképet a beépítettek között.

Itt az új frissítések jelzését állíthatjuk be.

Fő a biztonság, egyből be lehet kapcsolni az ezzel kapcsolatos programokat, ha szükség lenne valamelyikre. Tűzfal, antivírus (például másik partíción lévő Windows rendbetételére), rootkit keresők, penetration tester...

Egy kis magyarázat a KDE használatához a Kapudan végén.

No és maga a kész rendszer, miután befejeződött a Kapudan. Kényelem, kényelem és kényelem.

Mibe kerül mindez a kényelem az erőforrások terén? 450MB memóriába mindössze. :)

A KDE

Így elöljáróban annyit, hogy sokan szokták Windows-szerűnek, Windowsra hasonlítónak hívni a KDE-t. Szerintem nem így van, a KDE az az asztali környezet, aminek a Windows felületének soha nem sikerült lennie és ha tartják Redmondban a Windows8 által megkezdett khm… metroszexuális utat (metroszexuális kifejezést lásd itt: [link]), akkor már soha nem is lesz.

Nézzük, mit nyújt egy alap KDE. Két kattintásra mindent megtudunk, mondjuk, a hálózati kapcsolatunkról. Gyakorlatilag minden lényeges adat egyből ott van szépen elrendezve.

Itt az ideje bővíteni kicsit a desktopot plazma widgetekkel. Sok alapvető widget telepítés nélkül is elérhető. Ez a menü a KDE paneltálca jobb alsó sarkára kattintva, majd ott az "új elem" gombot megnyomva jön elő.

Ha megnyomtuk az új plazmoidok letöltése gombot, akkor böngészhetünk kedvünkre sok widget között. Érdemes a sok csillagos és a nem túl régen frissült widgeteket nézni a listában, mert az itt lévő tartalom nem a Chakra része. Letöltés után az előző képen látható listából tudjuk őket kiválasztani, majd kihúzni őket az asztalra.

A képen a naprendszer bolygóit élőben követő widget látható. A widgetek tudnak átlátszóságot és általában sok mindent be lehet rajtuk állítani, ha az asztalon rájuk kattintunk, majd pedig a kis csavarkulcs gombra a megjelenő oldalsávon.

Beállítások terén is a maximumot nyújtja a KDE. Ahogy az már kiderült, semmilyen téren nem vagyok híve a bezártságnak, és azzal sem értek egyet, hogy vegyük ki a lehetőségeket a felhasználó kezéből, mert még a végén elállít valamit, így például az olyan asztali környezetek, mint a Gnome3, szóba sem jöhetnek nálam.

Mi más dobna jobban fel egy kis munkát vagy szórakozást, ha közben lehet kicsit gyönyörködni az effektekben? Nem kell túlzásba esni, pár szolid effekt, mint például a bezáráskor darabokra hulló ablak vagy az asztalváltó kocka, ezek mindenképpen kellenek. Persze KDE lévén minden effektet teljesen személyre szabhatunk, ki-be kapcsolhatunk bármit.
Effektek nélkül használni egy rendszert az olyan, mint amikor a mai Windowst lebutítják a Windows95 totál szürke megjelenésére. Fujj.

Szóval ha a gép elég hozzá akkor KDE, mert a legjobb asztali környezet.

Itt most nem térek ki a KDE-vel érkező teljes programcsomagra, akit érdekel a KDE világa, böngészhet errefelé:
http://www.kde.org/
http://kde-apps.org/

Csomagkezelés

Mint írtam, most már befejezték a saját grafikus csomagkezelőjük fejlesztését, ez alapból része is a rendszernek. Ez a program tulajdonképpen egy pacman frontend, így a pacmanes, már lefordított csomagokat lehet rajta keresztül telepíteni.

Persze ugyanúgy elérhető a pacman és ccr a terminálban:

Csomag adatbázis frissítése:
sudo pacman -Syy

Teljes rendszer frissítés indítása:
sudo pacman -Syu

Csomag telepítése:
sudo pacman -S csomagnév

Csomag eltávolítása:
sudo pacman -R csomagnév

Pacman csomag adatbázis cache ürítése:
sudo pacman -Scc

Telepítés a közösségi tárolóból:
ccr csomagnév

A ccr-es csomagok nevét érdemes a weblapjukon megnézni: [link]

Update: Innentől az oldal aljáig már nem érdekes amit írtam, mert megváltoztatták a rendszert barátságos módon, a lentebb vázolt [EXTRA] repó-s csomagok átkerültek a /usr alá, külön eljárást nem igényelnek. Ugorhatsz a befejezésre.

Itt ezen a ponton viszont ki kell emelni az [extra] repository kérdését. Mivel teljesen QT alapú disztró a Chakra, így alapból nem is lehet semmit feltelepíteni, ami GTK-hoz köthető. Ide tartoznak pl. a népesszerű böngészők is, mint a Firefox, Chrome stb...
Ezt a problémát úgy lehet megoldani, hogy engedélyezni kell az [extra] repót, ennek lépései:

-Nyomjuk meg együtt az Alt és az F2 gombokat, erre a képernyő tetején egy kis beviteli mező válik elérhetővé.

Oda írjuk be, hogy:
kdesu kate /etc/pacman.conf
Ennek hatására megnyílik a kellő fájl a kate szövegszerkesztőben.

Ott pedig vegyük ki a "#" jeleket az Extra sorai elől, majd mentsük el és zárjuk be a kate-et.

Ezt követően a zöld gombbal frissítsük a csomagkezelő adatbázisát:

Majd pedig telepítsük fel a filesystem-extra csomagot és indítsuk újra a rendszert (ezt nem lehet elhagyni).

Ennyi volt, innen már telepíthetjük kedvenc GTK-s programjainkat. Nem mondom, ez az extra repó megoldás így ebben a formában nem jó. Remélem ezt a fejlesztők is felismerik hamar, mert valahogy nem jön össze a kapudan és a tribe kényelmével valamint a KISS filozófiával a kézi repó aktiválás.

Összegzés

Szóval így a végén nézzük, miről is van szó. Én, mint "Chakra nagykövet", a Chakra Projectet bátran ajánlom bárkinek, aki hajlandó időnként olvasni pár sort.

Azért a kis olvasásért cserébe mit kapunk?
-Arch alapok + wiki
-stabilitás
-gyorsaság
-kényelem
-KDE

Kell ennél több? Én elégedett vagyok ezekkel.

Köszönöm a figyelmet és sok sikert a kipróbáláshoz!

Chakra topic a Prohardveren: [link]

A 'Fritz' ISO kiadási megjegyzései: [link]

Azóta történt

  • Az ownCloud telepítése Ubuntu alá

    Az ownCloud nyílt forrású felhő szolgáltatás, mely PHP+ajax alapokon nyugszik, vagyis platformfüggetlen. (UPDATE)

  • Mozilla Firefox és a DRM

    A Mozilla bejelentette, hogy böngészője elterjedtségének csökkenését megakadályozandó a jövőben támogatni fogják a DRM védett tartalmakat.

Előzmények