Amit a robotporszívókról tudni érdemes

Kezdeti segítség mindazoknak, akik közelebbről ismerkednének a robotporszívók világával.

Bevezető, robotporszívó története

Bevezetés:

Okostelefon, okos TV, okoskarkötő, okoscipő, okoslámpa és lehetne folytatni a felsorolást, ugyanis a 21. században körülvesznek minket azok az intelligens eszközök, melyek mindennapi életünket próbálják megkönnyíteni. Ebből a felsorolásból pedig a porszívó sem maradhat ki, mely nem egyszerűen az „okos” jelzőt kapta meg, hanem egyenesen a robotporszívó elnevezést. Egyre többször találkozhatunk robotporszívókkal az áruházak polcain, reklámújságokban, vagy éppen valamelyik ismerősünknél. Kétség kívül a 21. század egyik fontos mérnöki és technikai vívmánya a robotporszívó, mely az utóbbi években sokak számára vált elérhetővé. A kínálat viszont nagyon tág keretek között mozog, a 20.000 Ft-os géptől egészen a 300.000 Ft-os porszívókig. Hogyan tudunk ebben a hatalmas kínálatban eligazodni? Melyik robotporszívó lenne ideális a háztartásunkba? Mire figyeljünk vásárlás előtt? Ezekre a kérdésekre kíván választ adni a következő cikk.

Robotporszívók története:

Ha a robotporszívók történetét vizsgáljuk, nem kell sokat visszatekernünk az idő kerekén, hiszen a 21. század technikai vívmányáról beszélhetünk. A háztartási eszközök robotizálása ugyanakkor mindig is foglalkoztatta és a képzelőerő szárnyán repítette a feltalálókat. A robotporszívók legelső ötlete 1959-ben öltött testet, a Szovjetunióban megrendezett Amerika Kiállításon. (American National Exhibition)


Robotporszívó koncepció Moszkvában a Szokolnyiki parkban - 1959

Az elképzelés itt még csak egy prototípusig jutott, melynek működéséről és gyakorlati hasznáról is nagyon keveset tudunk.

Az első működő, valóban használható robotporszívót 1996-ban mutatta be a svéd Electrolux vállalat a BBC Tomorrow’s World című műsorába. Ez volt az Electrolux Trilobite. A porszívó működési elvét tekintve nagyban hasonlított a ma kapható modellekhez. Ultrahangos pásztázás, portartály, ütközés érzékelő lökhárító. Ugyanakkor a Trilobite nem hozta meg a várt áttörést. Ennek az egyik oka a nagyon magas ár volt, a másik, hogy az új technológia csak a szárnyait próbálgatta. Végül csak 2001-ben került piacra a Trilobite, de az 1800 dolláros ára miatt ez már inkább történelmi érdekesség.


Electrolux Trilobite

Még ugyanebben az évben, 2001-ben a brit Dyson cég is bemutatta saját robotporszívóját, a DC06-ot. Ez a típus azonban soha nem került forgalomba. Részben az irreális ára, részben a hatalmas, esetlen gépház miatt.


Dyson DC-06 2001-ből, mellette a Dyson 360 Eye 2014-ből

Az igazi áttörés 2002-ben történt, amikor az Amerikai Egyesült Államokban bejegyzett iRobot vállalat bemutatta legelső robotporszívóját a Roombát. A porszívó hatalmas siker lett. Első évében több mint 50.000 darabot értékesítettek, majd az új modellek bevezetésével ez a szám egyre nőtt.


A legelső iRobot Roomba - 2002

A következő években több gyártó is jelentkezett a maga robotporszívójával, továbbfejlesztve az addigi alapokat.

Felépítésük, működésük

Felépítésük, működésük

A robotporszívók felépítése közel sem annyira bonyolult, mint elsőre tűnik. Mindegyik gép célja, hogy a felületi port, szilárd szennyeződést a tartályába juttassa. Ehhez két dolgot használnak a gépek: egyrészt a forgó keféket, másrészt a motor által előállított szívóerőt. A kefék elhelyezkedhetnek a porszívó szélein, ezeket oldalkeféknek nevezzük. Illetve a porszívó alján a szívótorok alatt, ezeket pedig főkefének nevezzük. Hogy milyen kombinációban találunk oldal illetve főkefét egy porszívón, ez teljesen változó. A cél minden esetben ugyan az: odasöpörjék a szívótorokhoz a port, ahol a szívóerő egy portartályba vezeti, majd ott a kimeneti szűrő fogva tartja a szennyeződést.


Egy robotporszívó működési elve

Oldalkefe: Az oldalkefe meglétéhez azért ragaszkodjunk egy porszívó esetében, mert ez garantálja a fal melletti tökéletes takarítást. A porszívó főkeféje fizikai korlátok miatt nem fér oda közvetlen a fal mellé, az oldalkefe viszont innen is a gép alá sepri a port.

Főkefe: A főkefe megléte abban a háztartásban lehet fontos, ahol szőnyeg is van, illetve háziállat él velünk. A forgó főkefe bizonyos mértékig átfésüli a szőnyeg szálait, és ha mélységeibe történő takarítást nem is végez, a szőnyeg felületén lévő szennyeződéseket, cérnaszálaka, hajszálakat, kutya/macskaszőrt maradéktalanul felszedi. (Sokszor megdöbbentő, hogy egy tisztának mondott lakásban mennyi hajszálat, állatszőrt képesek ezek a gépek összeszedni.) Hátránya, hogy bizonyos időközönként takarítani kell, mert a felszedett hajszálakat/állatszőröket maga köré csavarja.


Feltekerdett állatszőr egy Neato modellen

Gumihenger: A legújabb fejlesztésű gépeken, bizonyos esetekben már gumihengert találunk a főkefe helyén. Ez a megoldás kimondottan a háziállattal élőknek készült, ugyanis a gumihenger speciális kialakítása miatt szintén felszedi a szennyeződést, de a hajszálak, állatszőrök nem tudnak rátekeredni, így gondozásmentesnek tekinthető.


A Neato cég gondozásmentes gumipengés "keféje"

Elektromos motor: A porszívókban egy kisméretű elektromos motor állítja elő a szívóerőt, melyet a gép akkumulátora táplál. Nem kell hatalmas szívóerőre gondolni, éppen annyi is elegendő, hogy a főkefe által felszedett szennyeződést a tartályba szívja. Találunk a kínálatban meglehetősen kis szívóerővel rendelkező porszívót, és találunk meglepően nagy szívóerővel dolgozó gépeket (pl. Neato). A nagyobb szívóerőnek a szőnyegen van haszna, ezt mutatja, hogy az LG Hom-Bot modellek csak szőnyegre érve kapcsolnak turbó fokozatra. Kemény felületen elegendő a kisebb szívóhatás is. A takarítás alaposságát a robotporszívóknál nem a vákuum biztosítja, mint vezetékes társaik esetében, hanem a forgó kefék, melyek porolják a szőnyeget, seprik a port. Összehasonlításképpen, még a legnagyobb szívóerővel rendelkező Neato modellek ereje is eltörpül egy vezetékes porszívó teljesítménye mellett, noha kemény felületen ugyan azt takarítási minőséget eredményezik.

Portartály: Ide gyűjti a porszívó a felszedett port. Általában egy szűrő zárja le a kimeneti oldalát, ahol a levegő szabadon távozhat. Amikor a tartály megtelt, kézzel kiürítjük, a szűrőket megtakarítjuk és visszahelyezzük. Drágább modellek esetében már Epa és Hepa szűrést biztosító filtereket találunk.

Kerekek: Általában két központi, gumiborítású kereke van a porszívóknak, melyeket két különálló motor hajt. A külön hajtás miatt képesek egyhelyben is megfordulni. Ezen kívül segédkerekeket találunk a porszívó alján, jellemzően elöl, de bizonyos típusoknál hátul is. A meghajtott, bordázott kerekek biztosítják a stabil talajfogást, a szőnyegre való feljutást, és a 1,5-2cm-nél alacsonyabb akadályok leküzdését.

Akadály érzékelő szenzorok: A porszívók többféle szenzorral érzékelik az útjukba kerülő akadályokat.

Infra: Az infra érzékelő egyetlen hátránya, hogy a sötét felületekről nem tud visszaverődni, így a robot nem érzékeli az akadályt, csak amikor a mikrokapcsolós ütközőjével finoman nekimegy.

Ultrahang: Megbízhatóan érzékeli az akadályokat, egy földön álló, égő gyertyát is képes jelezni.

Kamera: Kamerarendszer pásztázza a környezetet 360 fokban, így számolva ki a szobában lévő tárgyak helyzetét, távolságát. (360 fokos kamerarendszert használ a Dyson 360 Eye robot.)

Lézer fejegység: Lézeres távolságmérő pásztázza a szobát, így letapogatva a környezetet. A nagyobb tárgyakat érzékeli, a kisebbeknek az ütközőjével finoman nekimegy.

Mikrokapcsolós ütköző/lökhárító: A legtöbb robotporszívó rendelkezik egy mikrokapcsolóval ellátott ütközőzónával, melyet úgy kell elképzelni mint egy lökhárítót, mely ütközés esetén finoman bemozdul a porszívó felé, benyomva az ott lévő mikrokapcsolók egyikét. Ezzel érzékeli a porszívó az útjában lévő akadályt, illetve annak elhelyezkedését. Ezeket az ütközéseket nem úgy kell elképzelni, hogy a robotok teljes erőből nekimennek a tárgyaknak. Az esetek többségében lelassítanak ütközés előtt. Emellett legtöbbjük még bútorvédő gumicsíkot is kapott, így semmilyen kárt vagy karcolást nem okoznak bútorainkon.

Ez az alapfelépítés. Ebben majdnem minden robotporszívó megegyezik. A többi extra tulajdonság mint a WiFi modul, törlőkendő, kamerarendszer, már típusfüggő.

Működési elvek: Véletlenszerű

Véletlenszerűen takarító robotok

Ha a robotporszívók hatalmas kínálatát két halmazra szeretnénk bontani, akkor azt működési elvük alapján tehetjük meg. Ebben ugyanis két irányvonalat/technológiát különböztetünk meg. Az egyik a véletlenszerű elven működő takarítás, a másik a szisztematikus vagy rendszerszerű takarítást követő modellek.

Az elterjedtebb és pénztárcabarátabb megoldás a véletlenszerűen/random módon takarító porszívók. A legelső robotporszívók, de még az iRobot teljes kínálata is a 900-as sorozatot leszámítva ilyen elven takarít. Azért nevezzük őket véletlenszerűen takarító robotoknak, mert nem tudják felmérni a szoba alaprajzát, nem tudják merre jártak a szobában, mely részt takarították fel és melyiket nem. Ha nagyon leegyszerűsítve akarjuk megfogalmazni, akkor úgy kell elképzelni, hogy a robotok "vakon" mennek, majd mikor akadályba ütköznek/akadályt érzékelnek, akkor jobbra vagy balra fordulva folytatják útjukat. Így pedig bizonyos idő után bejárják az adott helyiséget.


iRobot 880-as modell útvonala

Ugyanakkor mégsem a „véletlenszerű” a pontos kifejezés ezekre a robotokra, mert úgy tűnhet, mintha mindenféle érzékelő nélkül végeznék a munkájukat. Az igaz, hogy nem tudják magukat elhelyezni a szobában kamera vagy lézer fejegység (LIDAR) hiányában, de takarítást segítő érzékelőket szép számmal találunk rajtuk. Rögtön a gépek szoftverét kell megemlíteni. Bár ebben komoly különbségek vannak a termékek között, de a komolyabb vállaltok, így pl. az iRobot is szinte tökéletesre fejlesztette a véletlenszerűen takarító robotok algoritmusát. A gép ugyanis számolja az ütközés előtt megtett távolságot, érzékeli az ütközést és ezután dönt a további irányról. Az iRobot iAdapt takarítási rendszer az érzékelői segítségével másodpercenként 67x monitorozza a helyiséget, és dönt az előre definiált 40 mozgás között. Így talán már érthető, hogy nem a véletlen dönt az irányváltások között, hanem egy nagyon bonyolult algoritmus alapján számolja ki a mozgását. Ezzel pedig sokkal nagyobb valószínűséggel takarítja át a szoba minden részét.

Ezenkívül számos érzékelőt találunk ezeken a porszívókon is. Leesés érzékelő, mely visszafordítja a robotot, ha elfogyna alóla a szilárd felület, mint lépcsők és galéria esetében. Közelségérzékelő, melyek ultrahanggal vagy infrával érzékelik a tárgyakat, így a gép 1cm-re képes megközelíteni azt. Szennyezettség érzékelő, szőnyeg érzékelő, telítettség érzékelő, kábel érzékelő, programozható időzítő, és folytatható a felsorolás.

Persze az érzékelők száma az árral egyenes arányban növekszik, de egy infra vagy ultrahangos közelségérzékelő, és leesés érzékelő már alapszintű felszereltség kellene legyen egy robotporszívó esetében.

Előnyök, hátrányok

Ezen gépek előnyei, hogy viszonylag kedvező áron hozzájuk lehet jutni. A későbbiekben szóba kerülő iLife modellek már 30-40.000 Ft-ért beszerezhetők. A szobában többször áthaladnak egy-egy területen, így alapos takarítást biztosítanak.

Hátrányuk, hogy a sok érzékelő ellenére sem tudják felmérni a szoba területét, alaprajzát. Nem tudják hol kezdték el a takarítást, és nem tudják hol tartanak. Ha nincsen rajtuk időzítő, akkor addig dolgoznak amíg le nem merül az akkumulátoruk, ugyanis számukra ismeretlen az a kifejezés, hogy „készen vagyok”.

Nem ismerik fel a külön szobákat sem. Ha betévednek egy szobába, akkor ott addig takarítanak, míg újra meg nem találják a kijáratot.

Ha egy véletlenszerűen takarító robot akkumulátora lemerül, akkor abbahagyja a porszívózást, falkövető módba vált, és a szegély mellett addig halad, míg az infra érzékelőjével meg nem találja a töltőjét, melyre automatikusan dokkol és felölti magát. (Típusfüggő)

A saját tapasztalatim alapján egy kicsi odafigyeléssel ezek a porszívók mégis remekül használhatók. Ha lehetőségünk van rá, egyszerre egy szobában használjuk őket, rájuk csukjuk az ajtót és hagyjuk dolgozni. Ha ez nem lehetséges, akkor olyan modellt válasszunk, amihez használhatunk virtuális falat, így lezárva a robot elől a kijáratot. Egyáltalán nem nagy fáradtság egy szobát összepakolni, majd annak nagyságától függően 1/2- 1 órára elindítani a robotot. Így néhány naponta minden szoba sorra kerül és egészen kicsi munkával fenntartható a tisztaság.

Ha valakinek mégis az az igénye, hogy a robot egyedül végigjárja az összes helyiséget, szobáról szobára haladjon, majd a legtávolabbi pontról is visszataláljon a töltőjére, akkor neki a szisztematikus robotok közül kell választania.

Működési elvek: Szisztematikus

Szisztematikus porszívók

Működési elv alapján a szisztematikus, vagy rendszerszerű robotok alkotják a másik csoportot. Általánosságban elmondható, hogy ezek a gépek árban a drágább modellek közé tartoznak. Az előző oldalon tárgyalt porszívóktól eltérően van egy fontos tulajdonáguk, ez pedig a takarítandó helyiség pontos felmérése. Ezek a robotok már nem random módon mozognak, többször kitakarítva egy-egy részt, hanem pontosan tudják merre járnak és celláról cellára lefedik az egész felületet, garantálva a teljes takarítást a szoba minden részén. Mivel nincsen felesleges mozgás, hanem pontosan megtervezett úton végzik a takarítást, így sokkal hamarabb is végeznek a munkájukkal, s így az akkumulátorukat is kímélik.


iRobot 980-as modell útvonala

A takarítandó helyiség felmérésre két módszert használnak a gyártók. Az egyik a gép tetején elhelyezett kamera (LG, Samsung, iRobot 900-as sorozat, iClebo, Miele) mely a plafont fényképezi/pásztázza, így meghatározva helyzetét a szobában. A gép ütközőjében pedig ultrahangos érzékelők mérik fel az akadályokat. A kettő kombinációja biztosítja, hogy a porszívók lépésről lépésre haladva takarítsák át a felületet és megtanulják az útvonalat.


LG Hom-Bot kamerarendszere

A másik módszer a szoba felmérésben a lézeres távolságmérő szenzor, másnéven a LIDAR modul. Itt nincs kamera, van helyette egy gyorsan forgó lézer fejegység, távolságmérő, mely letapogatja a szobát, falakat, akadályokat, így mérve fel az alaprajzot. Ilyen elven működik a Google önvezető autója is, mely egy LIDAR modult hordoz az autó tetején, felmérve a környezetet. Ezt a megoldást a Neato és a Xiaomi cég porszívói alkalmazzák. Segítségével észlelik az ajtókat, a szobákat, s képesek az önálló szobáról szobára takarításra.


Neato modell LIDAR egysége

Ha egy szisztematikus porszívónak takarítás közben merül le az akkumulátora, akkor abbahagyja a porszívózást, a legrövidebb útvonalon, minden akadályt kikerülve célirányosan visszatalál a töltőjére. Ha itt végzett a töltéssel, visszamegy arra a pontra ahol abbahagyta a porszívózást és folytatja amíg be nem fejezi a munkát, majd ismét visszadokkol a töltőre.

A szisztematikus porszívók jelenleg a technológia csúcsát képviselik. Óriási a fejlesztési verseny, hogy minél okosabb, alaposabban takarító modellek kerüljenek piacra. (Több kamerás rendszer, WiFi modul, okostelefon applikáció, Hepa szűrés, stb.)

Egyetlen hátrányuk az árképzés, mely az utóbbi években a fejlesztési verseny miatt növekvő tendenciát mutat. A példa kedvéért, néhány éve a Neato modelleket 100.000-120.000 Ft környékén lehetett megvenni, addig ma a belépő D75-ös modelljük is 170.000 Ft-ba kerül. Az iRobot csúcsmodellje, a 980-as pedig a megdöbbentően magas 315.000 Ft-os áron lehet a miénk.

Kínai robotporszívók

Kínai robotporszívók

A filmidézetet átköltve mondhatnánk, hogy a kínaiak már a nappaliban vannak. A valóság ugyanis ez. Ebben az esetben viszont nem kell sztereotípiákban gondolkoznunk a kínai szó hallatán. Az elmúlt években ugyanis olyan minőségi robotporszívókat állítottak elő, melyek méltán lehetnek alternatívái az nyugati cégek drágább modelljeinek.

Ebben a fejezetben két gyártót szeretnék bemutatni, akiknek a termékeit nyugodt szívvel ajánlom. Csupán a segítő szándék vezérel, nem reklámozni akarok, hiszen semmilyen érdekem nem fűződik hozzá.

A véletlenszerűen takarító robotok között kiváló alternatívát nyújtanak a kínai iLife cég robotporszívói. Viszonylagos alacsony áruk mellett erős felszereltséggel rendelkeznek. Például az iLife A4-es modellje két oldalkefével, főkefével, Hepa szűrési rendszerrel, közepes szívóerővel, lítiumion-akkumulátorral, hosszú üzemidővel, távirányítóval, időzíthetőséggel, olcsó alkatrész utánpótlással rendelkezik. Bizonyos modellek a porszívózás mellett felmosó funkcióval is bírnak. Rendelés esetén arra figyeljünk, hogy európai raktárral is rendelkező kínai eladót válasszunk, így megspóroljuk a vám és az áfa költségét. Vagy válasszuk a Gearbest webáruházat, ahol az utóbbi időben bevezették az EU Express szállítási módot, így pár dollárért cserébe szintén megspóroljuk a vám és az áfa költségét. Egyedül a garancia érvényesítése lehet nehézkes külföldi rendelés esetén, illetve a hazai szervízhálózat hiánya. Sajnos ez a rizikó a kedvező ár mellett.


Az iLife cég egyik legnépszerűbb modellje az A4

Fontos megemlíteni, hogy az Aldi áruházlánc az EasyHome néven árult robotporszívók terén szintén áttért az Ariete termékeiről a kínai iLife cég termékeire. Amely robotporszívókat ma az Aldiban látunk, kivétel nélkül az iLife cég átcímkézett termékei. Ezek kivételesen jó ajánlatok itthon, hiszen a nagyon jó felépítésű gépek mellé 3 év teljeskörű garanciát is kapunk, mindezt alig drágábban mintha Kínából rendeltük volna.
(A mostani robotporszívóm előtt fél évig használtam az Aldi RVC 5000-es robotporszívóját teljesen megelégedettséggel, ami az iLife A4-es modellje átnevezve.)

A másik kínai vállalat a szisztematikusan takarító robotok között kínál életképes alternatívát. Ez pedig a sokak által jól ismert cég, a Xiaomi első robotporszívója, a Xiaomi Mi Robot. LIDAR modullal rendelkezik, akárcsak a drágább Neato modellek. Nagy pontossággal méri fel a szoba területét, és kiváló alapossággal takarít. A rendelésnél szintén európai raktárat válasszunk.


Xiaomi Mi Robot

Bátran ajánlom a iLife/Aldi és Xiaomi gépét, kedvező áron juthatunk jól felszerelt gépekhez.

Melyiket válasszam?

Melyiket válasszam?

Itt is, mint sok más esetben először a pénztárcánk fog határt szabni. Szisztematikus gépeket ugyanis csak 100.000 Ft felett fogunk találni. Ha fontos a szobáról szobára takarítás, a lakás feltérképezése, az önálló navigáció, akkor mélyen a zsebünkbe kell nyúlni.
Lg, iRobot, Neato, Xiaomi, Samsung? Ezt már egyéni szimpátiánk és az elolvasott tesztek fogják eldönteni.

Ha beérjük a véletlenszerűen takarító modellekkel, akkor már több a választási lehetőségünk. Ha nincsen szőnyeg a lakásban, akkor elegendő lehet egy főkefe nélküli olcsóbb modell is, különösen, ha lehet rá extra törlőkendőt/mopot csatolni. Ha szőnyegünk is van, akkor mindenképpen főkefével szerelt modellt válasszunk. Háziállat esetén megfontolandó egy gumihengeres modell.

A nagy választékban ha lehetséges ragaszkodjunk minimum az oldalkeféhez, a lítiumion-akkumulátorhoz, figyeljünk arra, hogy biztosított legyen az alkatrész utánpótlás, a hazai szervizhálózat, és felhasználók pozitív visszajelzései. Kerüljük a nagyon olcsó, névtelen darabokat. Hagyjunk magunknak időt a kiválasztott modellek tesztjeinek átolvasására, YouTube videók megtekintésére. Ha ezeket betartjuk, akkor nagy csalódás már nem érhet bennünket.

Mennyire alapos egy robotporszívó?

Nagyon fontos leszögezni, hogy a robotporszívók képességeit a helyén kell kezelni. Hogy mennyire alapos, az sok esetben tőlünk függ. Az alapos takarítás ugyanis megkövetel némi munkát a részünkről, ez pedig a rendrakás. Széthagyott ruhák, játékok esetében a porszívó kerülgetni fogja ezeket, nagy eséllyel fel is teker valamit és megáll. A robot indítás előtt célszerű rendet rakni, ha lehetséges akkor a székeket felrakni az asztalra, kábeleket eltenni és biztosítani a robotnak, hogy minél több helyre eljusson. Ha ezt megtesszük, akkor jó hatékonysággal tud kitakarítani. Meglepő, hogy egy hagyományos porszívó használata után is mennyi szöszt képes összeszedni a robot a portartályába.

Hogy képes-e kiváltani egy hagyományos porszívót? Ha nincsen a lakásban szőnyeg, és biztosított a robot működéséhez a szabad út, akkor minimalizálható a hagyományos porszívó használata.

A gyakorlati tapasztalat alapján és egy átlagos magyar háztartást figyelembe véve mégis azt mondom, hogy kiegészíti és nem helyettesíti a porszívózást. Különösen szőnyeg esetében, ahol csak felületi tisztítást végez. Hosszú szálú, úgynevezett Shaggy szőnyegeken még ennyit sem, mert ebben még a legújabb modellek is elakadnak. Szőnyegen nem lehet elhagyni az alapos porszívózást, mely a szálak mélyebb rétegeiből is kiszívja az allergén szennyeződéseket.

A robotporszívó tökéletesen kiegészíti és ritkítja a takarításunkat. A hagyományos társaikat nem váltják ki, de fenntartják a tisztaságot és a heti takarítás helyett elég 2-3 hetente porszívóznunk. Egy robotporszívó kis odafigyeléssel hatalmas segítség lehet a háztartásban.

Ha a hagyományos porszívók is érdeklik, figyelmébe ajánlom másik cikkemet is a témában.

ribarszki

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények