Hirdetés

AMD Radeon 780M RAM teszt: 2x8GB vs 2x16GB

Van nekem egy XMG EVO 15 gépem, amiben egy Ryzen 8845HS központi egység dolgozik. Eredetileg 16GB memóriával vásároltam a gépet, amin nem igazán terveztem játszani, de azért rendes hardver rajongóként futtattam rajta mindenféle benchmarkokat, mert érdekelt az integrált 780M grafikus megoldás teljesítménye. A mérések során aztán sosem tudtam olyan képkockaszámokat elérni, mint amiket a nagyobb független tesztekben láttam ugyanezzel az iGPU-val. Egyetlen magyarázatként a RAM (de nem a VRAM!) mennyisége maradt, ezért vásároltam egy időzítésben és frekvenciában azonos, de dupla ekkora méretű memória szettet és lefuttattam több mérést is.

Hardver

- XMG EVO 15 (AMD) M24 laptop
- AMD Ryzen 8845HS CPU
- AMD Radeon 780M iGPU
- 2x8GB Crucial DDR5-5600 CL46
- 2x16GB Hynix DDR5-5600 CL46
- Win11 23H2
- AMD Adrenalin 25.2.1

Benchmarkok

- Unigine Superposition
- Black Myth: Wukong Benchmark
- Returnal (beépített benchmark volt használva)
- CS:2, telepítve CS2 FPS Benchmark pálya
- 3DMark FireStrike és TimeSpy

VRAM kérdés

A modern gépeken már automatikusan működik (működne) a szükséges videó RAM lefoglalása, ezért alapbeállításként csak 512MB RAM-ot dedikál a rendszer az iGPU-nak. A dolgok pikantériája sajnos ott kezdődik, hogy nem minden szoftvernek sikerül aztán automatikusan annyi RAM-ot lefoglalni VRAM-nak, amennyire tényleg szüksége van, ezért ilyen beállítás esetén többnyire alulteljesít a rendszer a benne rejlő potenciálhoz képest. A BIOS-ban szerencsére van lehetőség manuálisan állítani a dedikált memória méretét, de 16GB RAM mellett maximum 2 vagy esetleg 4GB az ajánlott méret, ami nem minden esetben elégséges a "csúcsteljesítmény" eléréséhez. A probléma az, hogy már 5GB VRAM esetén is volt, hogy kifagyott valamelyik benchmark, mert kevesellte a szabadon elérhető RAM mennyiségét (11GB).

A mérések során először 6GB VRAM-ot konfiguráltam a BIOS-ban, amiből végül csak 5GB lett ténylegesen dedikálva. Gyanítom, hogy a nem tisztán 2 hatvány értéket valahol valami nem szereti, de a terv az volt, hogy ez a beállítás lesz használva mindkét memória konfiguráció mellett. Később aztán 32GB RAM esetén alacsonyabb FPS értékeket kaptam így a Returnalt futtatva, mint 2x8GB mellett, míg a Wukongban low beállítással és több RAM-mal kirobbanó 73! :F FPS-t produkált a rendszer (high presettel meg egyforma volt), ezért megnöveltem a VRAM-ot 8GB-ra, így minden normalizálódott.

Tehát összegezve: 5GB valós VRAM volt a 2x8GB memória mellett, míg a 2x16GB konfiguráció esetén alapesetben 5GB-tal mértem, kivéve a Returnal és a Wukong benchmarkokat. A kézenfekvő magyarázat ellenére a 32GB RAM plusz teljesítménye nem a nagyobb VRAM-ból fakad! Ezt jól mutatják a régebbi benchmarkok, amik alig 1-2GB VRAM-ot igényelnek, illetve saját méréseim, ahol a 2GB VRAM és az 5GB VRAM között nincs különbség.

Mérések

Beszéljenek magukért a diagramok.


Konklúzió

Modern iGPU mellé kell a 32GB RAM négycsatornás (DDR5 esetén minden modul kétcsatornás) módban, hogy maximálisan kiaknázzuk a grafikus potenciált. Ennek hiányában 5-20% teljesítménytől eshetünk el, főképp, ha még a dedikált VRAM mennyisége is kicsi.