Hirdetés

AMD Radeon 780M RAM teszt: 2x8GB vs 2x16GB

Van nekem egy XMG EVO 15 gépem, amiben egy Ryzen 8845HS központi egység dolgozik. Eredetileg 16GB memóriával vásároltam...

Van nekem egy XMG EVO 15 gépem, amiben egy Ryzen 8845HS központi egység dolgozik. Eredetileg 16GB memóriával vásároltam a gépet, amin nem igazán terveztem játszani, de azért rendes hardver rajongóként futtattam rajta mindenféle benchmarkokat, mert érdekelt az integrált 780M grafikus megoldás teljesítménye. A mérések során aztán sosem tudtam olyan képkockaszámokat elérni, mint amiket a nagyobb független tesztekben láttam ugyanezzel az iGPU-val. Egyetlen magyarázatként a RAM (de nem a VRAM!) mennyisége maradt, ezért vásároltam egy időzítésben és frekvenciában azonos, de dupla ekkora méretű memória szettet és lefuttattam több mérést is.

Hardver

- XMG EVO 15 (AMD) M24 laptop
- AMD Ryzen 8845HS CPU
- AMD Radeon 780M iGPU
- 2x8GB Crucial DDR5-5600 CL46
- 2x16GB Hynix DDR5-5600 CL46
- Win11 23H2
- AMD Adrenalin 25.2.1

Hirdetés

Benchmarkok

- Unigine Superposition
- Black Myth: Wukong Benchmark
- Returnal (beépített benchmark volt használva)
- CS:2, telepítve CS2 FPS Benchmark pálya
- 3DMark FireStrike és TimeSpy

VRAM kérdés

A modern gépeken már automatikusan működik (működne) a szükséges videó RAM lefoglalása, ezért alapbeállításként csak 512MB RAM-ot dedikál a rendszer az iGPU-nak. A dolgok pikantériája sajnos ott kezdődik, hogy nem minden szoftvernek sikerül aztán automatikusan annyi RAM-ot lefoglalni VRAM-nak, amennyire tényleg szüksége van, ezért ilyen beállítás esetén többnyire alulteljesít a rendszer a benne rejlő potenciálhoz képest. A BIOS-ban szerencsére van lehetőség manuálisan állítani a dedikált memória méretét, de 16GB RAM mellett maximum 2 vagy esetleg 4GB az ajánlott méret, ami nem minden esetben elégséges a "csúcsteljesítmény" eléréséhez. A probléma az, hogy már 5GB VRAM esetén is volt, hogy kifagyott valamelyik benchmark, mert kevesellte a szabadon elérhető RAM mennyiségét (11GB).

A mérések során először 6GB VRAM-ot konfiguráltam a BIOS-ban, amiből végül csak 5GB lett ténylegesen dedikálva. Gyanítom, hogy a nem tisztán 2 hatvány értéket valahol valami nem szereti, de a terv az volt, hogy ez a beállítás lesz használva mindkét memória konfiguráció mellett. Később aztán 32GB RAM esetén alacsonyabb FPS értékeket kaptam így a Returnalt futtatva, mint 2x8GB mellett, míg a Wukongban low beállítással és több RAM-mal kirobbanó 73! :F FPS-t produkált a rendszer (high presettel meg egyforma volt), ezért megnöveltem a VRAM-ot 8GB-ra, így minden normalizálódott.

Tehát összegezve: 5GB valós VRAM volt a 2x8GB memória mellett, míg a 2x16GB konfiguráció esetén alapesetben 5GB-tal mértem, kivéve a Returnal és a Wukong benchmarkokat. A kézenfekvő magyarázat ellenére a 32GB RAM plusz teljesítménye nem a nagyobb VRAM-ból fakad! Ezt jól mutatják a régebbi benchmarkok, amik alig 1-2GB VRAM-ot igényelnek, illetve saját méréseim, ahol a 2GB VRAM és az 5GB VRAM között nincs különbség.

Mérések

Beszéljenek magukért a diagramok.


Konklúzió

Modern iGPU mellé kell a 32GB RAM négycsatornás (DDR5 esetén minden modul kétcsatornás) módban, hogy maximálisan kiaknázzuk a grafikus potenciált. Ennek hiányában 5-20% teljesítménytől eshetünk el, főképp, ha még a dedikált VRAM mennyisége is kicsi.