Sok találgatás, pletyka, illetve rémhír terjed az interneten a vízipipa káros hatásairól, úgy gondoltam összegzem a különböző tanulmányokat, hogy több óra kutatás nélkül bárkinek legyen lehetősége megtudni, hogy mivel kell szembenéznie eme káros szenvedély követőjeként.
Problémát szokott jelenteni a felméréseknél, hogy nehezen általánosítható a "tömés" fogalma, mivel a cigarettával ellentétben a pipát általában többen használják egyszerre, így a belélegzett füst mennyisége szinte meghatározhatatlan. Egyedül használva egyébként átlagosan percenként kétszer szívunk bele egy 45 perces tömésbe, ami 90 darab szívást jelent összesen.
A használat intenzitásától függetlenül érdemes tudni, hogy három különösen káros anyag jut be a szervezetünkbe egy pöfékelés során, név szerint nikotin, kátrány és szén-monoxid.
1. Nikotin
- Mi a nikotin?
Nagyon erős méreg, egy átlagos dohányos által naponta elszívott adagok a halálos dózis sokszorosát tartalmazzák, azonban rövid felezési ideje és a krónikus fogyasztása során kialakult tolerancia miatt csak nagyon kemény munka árán lehetne elérni a letális értéket.
A nikotinmérgezés tünetei az általános szimpatikus aktivitáson (szapora pulzus, magas vérnyomás, stressz-hormonok kiáramlása) túlmenően hányás, hasmenés, szédülés, émelygés formájában jelentkeznek. A szimpatikus aktivitást rövidesen sokk, majd keringés-összeomlás követi. Ha nem áll be a halál, a nikotin hamar lebomlik, és a beteg állapota rendeződik. Mérgezés általában balesetként, ritkán kriminális vagy öngyilkossági szándékból következik be.