Hirdetés

A webrádió másik oldala, Rivendell Radio Automation + Ubuntu alapon(pdf)

Sziasztok. Második blogbejegyzésként egy doksit szeretnék közzétenni.

Néhány éve volt a kisvárosom egyik egyházközösségének egy szépreményű internetrádió(majd később földi sugárzás) terve, melyből sajnos kevés dolog valósult meg. Mivel nem volt sem titoktartási szerződésem, sem szerzői jogi megállapodásom velük, és egyébként sincs semmi üzleti titok, kényes adat benne, így a rádióautomatizáló szoftverhez készült felhasználói dokumentációt, melyet én készítettem, bátorkodom majd itt közzétenni, hátha valakinek hasznos lesz majd. Elég hiányos, feltételez némi alap Linux tudást, de azért csak jó lehet valamire.

Na, de ne ugorjunk ennyire előre, egy kis előzmény:

Amikor a webrádiós részt elkezdtük fejleszteni, egyelőre Linux alapon, több, nyílt forráskódú, szerveroldali szoftver is adódott lehetőségként.

Ott volt egyik alternatívaként az Airtime, ami egy nagyon szép, csicsás, a modern kor GUI és funkcióigényét is kielégítő, broadcast grade, ingyenes internet rádió programcsomag [link]
Egy hátránya volt, hogy viszonylag erőforrásigényes, amiatt, hogy elég sok minden webszolgáltatásokkal van benne megoldva, valamint a felülete is böngészőn keresztül kommunikál, PHP alapon.
Sajnos kifogtak rajtam a program függőségei, meg a telepítés bonyolultsága Ubuntu Server 12.04 LTS operációs rendszer alatt, így kb. egy hét próbálkozás után a vele való munkát feladtuk.
Ezen verziójú Ubuntu rendszer már akkoriban sem volt a legmodernebb, de nekünk ALSA soundserver kellett, a Pulseaudio hülyeségei nélkül, ebben meg azt még teljesen ki lehetett gyomlálni, így ezért esett erre a változatra a választásunk. Újabb Linux rendszeren, illetve a mostani újabb Airtime verziókkal már lehet egyszerűbb lenne a telepítése, mivel sok rádió használja, de én már nem foglalkozom ilyesmivel manapság.

Egyszerű internetrádió vevő vékonykliens,retro gép alapon 64MB CF/SD/Pendrive-ra

Sziasztok. Ez az első logout-os bejegyzésem, fogadjátok szeretettel.

Anno vásároltam a helyi piacon egy Igel vékonykliens gépet, 364 Compact típusút, elvileg. Viszont az előlapján Maxdata szerepel, gondolom az volt az OEM gyártó.

Gondolkoztam, mit kezdjek vele, elkezdtem kutakodni a neten.
Nem túl erős a hardver, 400 MHz VIA C3 proci(KB AMD K6-2-nek felelhet meg), 128 MB noti SD-RAM, valamint 64MB CF kártya IDE átalakítón tárhelynek a felhozatal. Van alaplapi VGA, hang, illetve hálókártya is.

A Damn Small Linux rendszert találtam rá legjobb megoldásnak feltelepíteni. Ez a Linux disztribúció egy végtelenül lebutított Knoppix alapú cucc, mely akár 486-osokon is elfut.
Felraktam a kártyára frugal installal (a rendszer image-et a CF-ről egy ramdisk-be tölti, és onnan dolgozik a rendszer, így gyors és a Compact Flash kártyát sem gyilkolja, de a rendszeren történt változtatások elmenthetők vissza a meghajtóra).