Hirdetés

Rönkből számítógépet? 2. - Kraken Mod

Az előző bejegyzés óta eltelt időben rengeteg dolog történt. Például lezajlott a Veletech.:)

Na de mi történt a hajóval? Először is, el lett nevezve. Kraken Mod. Ennek a miértjéről viszont ebben a bejegyzésben még nem írnék, legyen meglepetés.:)
Természetesen az építkezés is gőzerővel haladt, többnyire sikerült is befejezni időre.

Az oldalakra ki lettek fúrva az ágyúnyílások. Az abszolút domináns négyszögletes, és csapóajtóval fedett ágyúnyílások helyett viszont kerek nyílások mellett döntöttem.


Sok fúrást és egy fúrószár eltörését követően

X99 vs ITX - Asrock X99E-ITX/ac

Meg kell hagyni, elég furcsa párosítás. Egyfelől egy óriási CPU foglalat (erről később még lesz szó), másfelől viszont egy nagyon pici alaplap. ITX méretben akár 18 magos gépet is építhetünk (Xeon), így kicsi helyen, nagy számítási teljesítmény érhető el. Természetesen ez néhány kompromisszummal jár.

Doboz

Az alaplapot a gyári dobozában kaptam. Kibontva az alábbi kép tárul elénk. A szokásos kiegészítők, mint driveres lemez, és kézikönyv mellett akad néhány érdekesség is. Ilyen például a mellékelt mini-PCIe WiFi adapter. Arról nem vagyok meggyőződve, hogy a Monster matrica is az alaplaphoz tartozik.:) Ezen kívül találtam egy csillag alakú, Asrock feliratos szövegkiemelő filcet is.

Rönkből számítógépet?

Bevezető

Egy reggel felvetődött bennem a gondolat, hogy mi lenne, ha egy farönkből hajót faragnék? Továbbgondolva az ötletet kialakult a koncepció: legyen szobadísz, ami mellesleg számítógép is. Az ötlet folyamatosan finomodott, míg elérte mostani alakját; az az elejétől fogva világos volt, hogy fából fogok építkezni, mert ehhez vannak szerszámaim (a legutóbbi munkám óta gyűjtöttem néhány dolgot), és amúgy is szeretem a fát.

Kezdetben az volt az elképzelés, hogy az alaplap kerüljön be a hajó gyomrába, míg a tápegység a hajó alá, mintegy talpként legyen elhelyezve. Videokártyát nem akartam a gépbe tenni, mivel egy modern integrált bőven elegendő az asztal megjelenítéséhez (főleg netezés, programozás a gép célja, játék nem) és egy kis filmnézéshez. (Jelen blog írásakor a platform, a CPU, a memória, és az alaplap mind kérdéses egyébként.)

A legelső lépés egy megfelelő méretű rönk felkutatása volt. Az első jelölt egy szép gyertyán volt, de az már az első 1-2 napban repedezni kezdett, így másik fát kellett keresni.

BigWoodCase PC

A mod ötlete valamikor 2014 áprilisában merült fel. A kinézet kezdetben sokat változott, míg végül eljutott a mostani koncepcióig. Ami végig változatlan volt, az az, hogy a ház fából fog elkészülni, és a hardver nem fogja szerves részét képezni.

Fontos leszögezni, hogy a mod építése során néhány apró pontatlanság előfordult, mivel az építéshez a legfejlettebb eszközök a dekopírfűrész és a villanyfúrógép voltak. Ezek a kis eltérések utólag lettek/lesznek korrigálva.

Beszerzés
Az építést megelőzte az anyagbeszerzés, ami igencsak hosszúra sikeredett, illetve egy a vázról egy karton modell elkészítése. Némi keresgélés után a szellőztetéshez 4 darab 23 cm-es Bitfenix ventilátort választottam. Május elején meg is rendeltem őket egy helyi boltnál, egy Bitfenix USB3.0-s előlapi panellel együtt. A beszerzés valamivel több, mint egy hónapot vett igénybe, mivel európai készlethiány alakult ki a ventilátorokból. (Gondolom senki sem vett még egyszerre 4 darabot ezekből az óriási ventilátorokból. :D)
Második lépésben a faanyag beszerzése történt meg: tömör polclapok és fenyőlécek lettek vásárolva.