Hirdetés

Egy JavaScript projekt szuletese, elso resz.

Sziasztok!

Nemreg kezdtem el vezetni a blogomat, nagyon az elejen jarok, ez biztos erzodik is a bejegyzeseken, de ugy vagyok vele, hogy valahol el kell kezdeni.

Korabban sajat magamnak mentettem el hasznos dolgokat, ettol most egy kicsit elterek, ugyanis elso masok szamara is hasznos irasom/bemutatom "publikalasara" keszulok.

Tehat ez az elso komolyabb bejegyzesem.

A tema: Hogyan vagjunk bele egy otthoni JavaScriptes projektbe.

Legalabb ket reszre szedem a bejegyzest, ugyanis egyben nagyon tomor lenne. Jelenleg az elso resze van kesz, ezt olvashatjatok, ha szeretnetek.

Cimkek [elso resz]: nodejs, npm, bower, github, jshintrc, editorconfig
Cimkek [masodik resz]: nodejs, grunt, browserify, jshint, uglify, jquery, promise

Az angolom nem tul eros, majd remelem belejovok idovel :)

Egy blog születése Α → Ω

Szerettem volna egy blogot csinálni magamnak, eddig az ingyenes megoldásokat használtam, mint blogspot, vagy wordpress, de igazából egyikkel sem voltam megelégedve, illetve szerettem volna gyakorolni valamin. Igy elkezdtem csinálni magamnak egy blogot.

A blognak minden részét magam tervezem implementálni, olyan mélységekben, amennyire csak lehet.

Előkészületek

Először is ki kellett találni a használandó technológiákat. Az ember egy raklap technológia közül választhat, de tényleg. Ha az ember valaki olyant kérdez meg, aki nem követi a trendeket, akkor jó eséllyel azt a tanácsot kapja, hogy PHP + HTML + (Apache, nGinx, IIS stb..). És ez nem vicc, prog.hu-n volt egy hasonló kérdés, ott az emberek 95%-a ezt ajánlotta, mert a PHP jelenleg uralkodó a neten. Ellenben a népszerűsége zuhan, és már vannak jó alternatvák. Én valami újabb technológiát szerettem volna használni, ami sokkal "maibb".

Kliens az egyértelműen JavaScript, de azon belül ezer lehetőség van választani MVC framework-ök, és client-library-k közül. Itt is valami kurrens-et akartam választani.

Saját blog, brainstorming

Szeretnék csinálni magamnak egy tudás-megosztó blogot. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt években, na jó inkább csak évben, vagy még inkább fél évben összegyűlt pár how-to, amit eddig egy privát wordpress blogban tároltam, de nem vagyok kibékülve a CMS-ekkel, így szeretnék magamnak csinálni -gyakorlás képpen- egy blogot. Designoláshoz nem értek, így vélhetően nagyon minimál lesz, de a cél, hogy reszponzív legyen, mobilról is jól lehessen böngészni majd.

3 fő része lenne a blognak, szerver oldal, adatbázis, és kliens oldal. Most azon ötletelek, hogy milyen technológiákat használjak. Jelenleg így képzelem el:

Adatbázis réteg: mongoDB
Szerver-oldal: nodejs rest szervizekkel
Kliens oldal: Dart, angular, twitter/bootstrap

Valahogy úgy kéne megcsinálni, hogy közben a kódot verziózom. Ami eddig megvan:

- szervergép: egy RPI rajta debian. egy svn repo a fájloknak, nodejs telepítve.
- kliens gép: ez csak azért kell, mert a szervergép nem grafikus, csak cli van, így pl a szerver oldali Dart fejlesztés nehézkes lenne. Tehát az alkalmazást egy kliens gépen fogom fejleszteni, de futni majd egy szerveren fog, a kódmegosztást subversion-nel tervezem.

JavaScript topik összefoglaló.

Kezdőknek:

Kezdésnek Douglas Crockford videósorozatát ajánlott megnézni. Nagy arc az öreg, és -szerintem- jó stílusú az előadásmódja, a videói nézhetőek, bár alap angol tudás szükségeltetik.

Douglas Crockford: "The JavaScript Programming Language" 1 of 4 [M4V download]
- Címkék: Math, base objects, truthy/falsy values, loosly typed, identifiers, comments, operators
Douglas Crockford: "The JavaScript Programming Language" 2 of 4 [M4V download]
- Címkék: statements, throw, try, scopes, objects, inheritance, arrays
Douglas Crockford: "The JavaScript Programming Language" 3 of 4 [M4V download]
- Címkék: functions, method invocation, this, arguments, typeof, global object, namespaces, encapsulation
Douglas Crockford: "The JavaScript Programming Language" 4 of 4 [M4V download]
- Címkék: regexp, platforms, ActionScript (Flash), EcmaScript, coding conventions, semicolon insertion, JSLint

RAPOO E6300 Ultra-Slim Bluetooth billentyűzet. Beszámoló.

Miért?

Mert szerettem volna az androidos (ennek később még jelentősége lesz) telefonomhoz egy kompakt billentyűzetet, amit kényelmesen tudok magammal cipelni bárhova (az én esetemben egyetem, előadások). Számomra a virtuális billentyűzeten való gépelés sokszor fárasztó, főleg ha egy sms terjedelménél többet kell egyhuzamban gépelnem. Valamint az is közrejátszott a vételben, hogy a méregdrága telefonomat nem használom ki annyira, hogy úgy érezzem, hogy megérte egy ilyen drága telefont venni. Úgy gondolom, hogy ha az ember sok-sok bankót kiad egy műszaki cikkért, főleg ha az egy okostelefon, akkor az eszköz/felhasználó minél jobban aknázza ki a telefonban rejlő lehetőségeket. Ezen okok miatt jutottam el odáig, hogy kell nekem egy diszkrét, kisméretű billentyűzet, amit a telefonomhoz tudok használni.

Követelmények?

Legyen minőségi, ha valamit veszek, az ne egy kalap k**i legyen, mert ebben az esetben 2000 forint is kidobott pénz az ablakon. Legyen kompakt, az egyik legfontosabb követelményem az volt, hogy a Converse mid-sized táskámban, ami ehhez hasonló, de méretre pont ekkora

Napi okosság: Duplikációk felderítése merevlemezünkön.

Nem egy high-end script, annyit tud, hogy ahol lefuttatjuk a scriptet (mappában, vagy a merevlemez gyökerében) ott összeszedi a duplikált fájlokat, majd ezeket név szerint kigyűjti egy txt fájlba. Hogy mire jó? Talán arra, hogy fényt deríthessünk rá, hogy mennyi duplikált objektumunk van (ahol objektum lehet bármi, szöveges állomány, kép, zene, film stb..)

Az, hogy két fájl ugyanaz-e, névegyezőség, és méretegyezőség szerint dől el, nem az igazi, de már így is sokáig fut a script, így ennél erősebb vizsgálatot nem akartam betenni.

Nálam a 230 gigás ADAT merevlemez gyökeréből indítva, ~17000 fájlt megvizsgálva 45 percig futott a script, de fény derült arra is, hogy ha venném a fáradtságot akkor több mint 2000 fájlt (zenét, képet etc) törölhetnék ki, mert ezeknek létezik másik példánya is.

Az eredmény egy multiples.txt állományban található abban a mappában, ahol futtattuk a scriptet.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Napi okosság: Zenéink címének listázása fájlba.

Sziasztok

Nekem párszor már szükségem lett volna arra, hogy elküldjem másnak, vagy elkérjem mástól a zenéit, de nem magát a számot, csak a címét. Erre mutatok most egy módszert Windowsos környezetben.
Win7-en alapból megtalálható a Windows PowerShell a Start Menü -> Minden Program -> Kellékek -> Windows PowerShell mappában. Indítsuk el...

Majd másoljuk, vagy gépeljük be ezt a parancsot:

get-childitem -Path E:\ -Recurse "*.mp3" | select name > E:\_ATTILA\mp3s.txt

(UPDATE: rövidebben: ls -R *.mp3 | select name > mp3.txt )

- ahol E:\ annak a meghajtónak a neve, ahol a zenéinket tároljuk, célszerűen az adatok partíciónk betűjele, de akár mappa is lehet, pl: E:\ZENÉK.
- ahol "*.mp3" a kiterjesztés, amire keresünk. Biztos sokan vannak akiknek nem csak mp3 kiterjesztésű zenéik vannak, azok bővítsék a fenti sort ilyenre:

NYERTEM!

Végre...

Történetünk ott kezdődik, hogy a suliban kezem ügyébe került egy pesti est magazin, amit előadás közben olvasgatni kezdtem. Az egyik oldal sarkában volt egy nyereményjáték, ahol a megfejtést emailben kellett elküldeni, nem sms-ben, ami jó, mert nem kerül pénzbe, ha megpróbálom :))

A sztorihoz hozzá tartozik, hogy ilyen nyereményjátékokon ritkán játszom, még a ritkán is túlzás, a mostanin kívül egyszer, na kitaláljátok, hogy mi volt az? ... Hát az is ilyen pesti estes játék, ott évekkel ezelőtt nyertem két jegyet a Horton premierre.

Gondoltam, ha egyszer nyertem, hátha megint fogok. És lám, összejött:D

Hogy mit nyertem? MUSE zenekar – The 2nd Law című új albuma.

Nem HD7770 CF, de aki a kicsit nem becsüli.. ^^

outlook.com jelszó fail

Nem mai hír, de ma olvastam -> Gmail-gyilkos új webes levelezőt mutatott be a Microsoft forrás

Gondoltam kipróbálom, nosza irány regisztrálni, itt ért a meglepetés, "Your password can't be longer than 16 characters." ,mondanom sem kell, eddig tartott a lelkesedés, ha program lenne shift+del, de így csak simán maradok a gmailnél :K

Kis magyarázat: oké, nem egy nagy probléma, meg miért akar az ember ilyen hosszú jelszót, a válaszom erre, hogy én az alapján a biztonsági séma alapján szoktam jelszavakat választani magamnak, hogy van egy jól bejáratott/betanult, mindenféle karaktert tartalmazó sztringem, ami közé egy oldalspecifikus sztringet szúrok, így lesz meg az adott oldalhoz tartozó jelszavam. Ezt a microsoft nem engedi, pukkadjanak meg -.-