Hirdetés

DIY x86 gateway v2

Kontraszt

Anno 2018
Ahogy a bevezetőben is említettem, van egy hasonló írásom 2 évvel ezelőttről. A mostani ugyan gyakorlatilag nem épül rá, teljesen nulláról indul, viszont úgy gondolom, hogy hasznos lehet hálózati alapozás tekintetében először CLI- és kernelközeli irányból megközelíteni a témát, tehát amolyan elméleti alapozásnak továbbra is ajánlanám.

Jelen írásban szeretnék a teljesítményre, az összehasonlításra és a némileg komolyabb konfigokra koncentrálni, ezért némileg haladó tempóban alapvető Linux / bash / networking tudást feltételezek.

Szeretném először kicsit összegezni, hogy miről is lesz szó, miből fog állni és a választásaimat is indokolni, így remélhetőleg segíteni fog másoknak is a döntésben.

Playstation Network olcsóbban

A játékok árai soha nem voltak éppen kedvezőek, konzolokon a helyzet viszont még kegyetlenebb. Az új generációs gépeknél pedig elég tarthatatlan árak uralkodnak. Ez a bejegyzés egy kiskaput fog bemutatni, hogy hogyan lehetséges mégis valamivel olcsóbban hozzájutni a játékokhoz.

Figyelem! A módszer törvényessége megkérdőjelezhető, de mindenkit megkérek, hogy ne kezdjünk el róla vitázni. Épp ezért az iromány személyes bejegyzésként kerül ki, nem cikként. Nem több, mint egy érdekesség bemutatása. Mindenkit megkérek (és figyelmeztetek), hogy NE használja, ne próbálja ki és ne buzdítson erre senkit. Nyilván felelősséget sem én sem a ProHardver lapcsalád nem fog vállalni, ha valaki mégis megpróbálja és rosszul sül el. (Nem fog, a figyelmeztetés ellenére is rengetegen használják ki a lehetőséget..)

A kötelező körök után gondolom sokan már kitalálták, hogy az amerikai adó nélküli árakon vásárlás a cél.

Playstation 4 egy PC gamer szemével

Külső, hardver

Már számtalan teszt, bemutató, leírás olvasható a készülékről, de a legtöbbről elmondható, hogy egyszerű PR munka, marketing. Semmi szubjektivitás vagy személyes tapasztalatokon alapuló leírás nincs benne. Csak a szokásos kommersz agymenés. Remélem, nekem sikerül ezt most elkerülni...

Mielőtt még letámadnátok, hogy „dehát még csak 1-2 napja jelent meg PS4”, hogy is lehetne tapasztalatom benne, vélemény róla, leszögezném, hogy az EU launchcsal egy időben, 28-án sikerült beszereznem egy gépezetet. Következő beszólások elől kitérve: ugyanannyiért, mint amibe itthon került volna.

A külső

Sokaknak nem tetszik egyik next-gen. konzol külseje sem, mondván, olyan "90-es évekbeli VCR". Hát nekem meg mindkettő tetszik. A PS4 egyébként rendkívül apró. Gondolom, mostanra már mindenki többször látta, mint saját magát a tükörben reggel, de élőben még meglepőbb. Nagyon vékony (2 normál méretű laptop egymáson vastagabb) és keskeny is.

Windows 8 - goodbye METRO

Valószínűleg mára már szinte mindenki látta, ismeri a Windows 8 új felhasználói felületét, a Metro -t. Biztosan vannak, akiknek ez a megvalósult álom, egyszerű átlátható és felhasználóbarátabb, mint a csúny régi Windows UI-k, de még mindig van egy konzervatív réteg, aki nem tud nem megbarátkozni az új külsővel.

Szerintem senkinek nem lenne semmi kifogása az újítás ellen, ha kikapcsolható lenne és használni lehetne a klasszikus megjelenéssel is az új Windowst. Sokak ezért is nem váltanak, sokak pedig egyszerűen leszólják az eddigi egyébként legjobb Windows kiadást.

De akkor vágjunk is bele. Feladatunk egyszerű, le kell tölteni egy kis programot amit majd nagyon szeretni fogunk: Ex7forWin8

Mionix Naos 5000

Történt, hogy az előző egerem, hosszú szolgálat után (3 év, nálam már ez is rekordnak számít...) megadta magát. Hát, nem voltam nagyon taccson, mint mondtam teljesen elégedett voltam az "üzemidejével", így el is kezdtem keresni egy utódot. Amit biztosan tudtam, hogy nagyobb méretű egerek jöhetnek csak szóba. Sajnos hosszú napok, hetek után sem akadtam megfelelőre, az egyik túl kicsi volt, a másik túl sok hasznavehetetlen, zavaró, csicsás gombbal rendelkezett, a harmadik köztudottan elkezdett szétbomlani néhány hónap után, mert egyszerűen gagyi volt az anyaghasználat...

Végül ráakadtam erre a viszonylag új márkára: Mionix

Kiszemeltem látszólag minden kritériumnak megfelelt: nagy méretű volt, súlyos és ezen felül még súlyozható is, lézeres (ráadásul egy elég jó szenzorral szerelve), nem volt túlságosan telepakolva szerencsétlen próbálkozásokkal arra, hogy egy egéren tudjunk másfél oldalas szöveget megírni (magyarán nem volt rajta rengeteg hasznavehetetlen gomb), az anyaghasználatot pedig rendkívül naiv módon elfogadtam, hiszen a termék svéd, biztosan jó lesz.
Szerencsére nem kellett csalódnom. Ugyan műanyag a szerkezet, és érdekes, tapadós felületű, de ez NEM bevonat, az egész anyag ilyen, nem fog lekopni. Direkt próbáltam kapargatni, semmi nem történt.

Mire képes egy non-K i7-3770?

Az utóbbi időben többen is hozzám fordultak azzal a kérdéssel, hogy mit tud egy 3770 (K nélküli verzió), illetve milyen alaplapban érdemes futtatni?
Gondoltam megosztom veletek a tapasztalataimat, egyúttal kitérek az Ivy Bridge „bottleneck”-jére, a hőátadás alacsony hatékonyságára.

Konfiguráció

- MB: Asus P8Z77-V [2012. augusztusi UEFI]
- CPU: Intel i7-3770
- RAM: Corsair Vengeance Low Profile [1600 MHz @ 1.5 V XMP]
- PSU: Chieftec CTG-500-80P
- CASE: Cooler Master HAF 912+
- CPU hűtés: Noctua NH-D14 (2x ventivel)
- COOLER: elöl 200-as CM, oldalt 12-es CM, hátul 12-es CM, felül 2x 12-es Noctua ventik, mindegyik 1000 RPM alá tolva, semmi zaj nincs, a hűtés elfogadható.

A többi komponens irreleváns az itteni szempontból, de ha érdekel valakit akkor itt van egy kis timeline, hogy miből mi lett, meg hogy is állok most. :)

Híres-hírhedt HyperThreading

Kezdjük egy kis ismerkedéssel...

A Hyper-Threading (később HT) technológiát az intel 2002-ben vezette be, először Xeon majd P4-es procikban. Nagyon leegyszerűsítve annyiról van szó, hogy 1 fizikai processzormag 2 logikai magnak, szálnak "látszik". Régen - és látszólag manapság is - nagy megosztottságnak "örvend" a technológia, hiszen legalább annyian vannak ellene, mint mellette. Sajnos néhány gyérül optimalizált programban HT -el gyengébb teljesítményt érhetünk el, mint nélküle.

Bővebben:
http://wiki.hup.hu/index.php/HyperThreading
http://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading

My little konfig 2013

Fél év után
Fél éve PS4 -en játszom, az asztali konfig eladva, laptop HD4000 -el épp elég CS:GO -ra. Hát így állok, nem bánom. Olcsóbban jobb szórakozásra leltem kevesebb idegbajjal. :B

Fordulat

Nagyon úgy néz ki, hogy egy időre jegelem a PC - géming témát és áttérek a konzolokra. Ennek számos tényezője és következménye van, legfontosabb, hogy nem akarok idegbajt kapni, csak szórakozni, játszani szeretnék. Elég korrekt kis konfigom van/volt, de még így is számos problémába ütköztem/ütközök folyamatosan. A konzoloktól azt remélem, hogy valóban csak annyit tudnak, amennyit kell, de azt betonbiztosan, bármikor, bárhogy, több éven keresztül.
A másik fontos tényező a költségek. A PlayStation 4 -et 125.000 Ft -ért rendeltem elő, ennél valószínűleg még többe kerülne csak egy VGA. (Jó kis túlzás, de pl.: anno a GTX670 bizony 120 körül volt).
A kontrollertől kicsit félek, de remélem szeretni fogom és nem bánom meg a döntésemet. Elvárásaim nem túl nagyok, az említett összegért cserébe szeretnék legalább 3-4 éven keresztül játszani plussz költségek nélkül (játékokat leszámítva persze), élvezhetően, állígatás, drivercsere, frissítés stb stb.. nélkül.