Hirdetés

Új robotos magazin építése – 1. rész: Miért hagytam ott a WordPresst?

Az utóbbi években a aiszakerto.hu blogomon igyekeztem közérthetően mesélni az AI világáról, és úgy tűnt, működik is a dolog – sokan olvasták, sok visszajelzést kaptam, és menet közben sokat is tanultam. Viszont egy idő után kicsit szűknek kezdtem érezni a kereteket. Nem (csak) a téma miatt – de az AI mellett egyre jobban kezdett érdekelni a robotika, és úgy gondoltam, ideje szintet lépni.
Így született meg a gondolat: legyen egy komolyabb, modernebb, többnyelvű, AI-barát robotikai magazin – ez lett a robohorizon.com. Ez a sorozat pedig arról fog szólni, hogyan építem fel lépésről lépésre.

Szakítás a WordPress-szel

Az aiszakerto.hu alatt egy klasszikus WordPress blog futott. Akkoriban ez tűnt a legegyszerűbb útnak – és tényleg, pár kattintással el lehet indulni, sok a sablon, rengeteg a plugin, nem kell fejlesztőnek lenni hozzá. De minél többet akartam kihozni belőle, annál inkább elkezdett visszafogni.

Önjavító szoftver (Healing Agent) koncepció és demó

A fejlesztés egy dolog

Az AI fejlesztő keretrendszerek, ügynökök gombamód szaporodnak, viszont kevesebb szó esik a hasonlóan fajsúlyos kérdésekről mint az üzemeltetés, támogatás és továbbfejlesztések. Pedig – mivel azért éles alkalmazást az AI önállóan nem ír – fejlesztés és tesztelés közben is iterálunk, javítunk, legtöbbször amúgy is az AI-val. És ez unalmas és időigényes, sokszor akár automatizálható AI kommunikáció és copy-paste… A Healing Agent projekt ezt hivatott automatozálni, támogatni.
Kevésbé hangzatos de hasznos funkció, hogy egy hiba (kivétel) előfordulásakor rögtön lement egy fájlba minden korrekcióhoz szükséges információt (hibaüzenet, hogyan jutottunk a hibához, aktuális változók és bemenetek, forráskód és környezeti nformációk), majd az összegyűjtött adatokat rögtön küldi az általunk konfigurált AI-hoz tanácsért. Ezt szintén megjeleníti és menti.

AUTO-FIX

Az érdekesebb része, hogy amennyiben be van kapcsolva az AUTO-FIX funkció, a beállított mesterséges intelligencia által készített javítást automatikusan elkészíti, ellenőrzi, az előző verzió mentése után az alkalmazásban cseréli és futtatja! Ha kell többször is. Tehát hiba esetén a felhasználó számára láthatatlanul a háttérben elkészíti a javított, hibát kezelő kódot, az alkalmazás pedig fut tovább, megállás, hibarögzítési, várakozási, javítási körök nélkül, azonnal!

Az AI és az emberi lét kérdései (egzisztenciális dilemmák)

Az mesterséges intelligencia (AI) rohamos fejlődése számos kérdést vet fel az emberiség jövőjével és önmagáról alkotott képével kapcsolatban. Ahogy az AI egyre inkább képessé válik az emberi gondolkodás és cselekvés szimulálására, sokan kezdenek el mélyebb, egzisztenciális kérdéseken gondolkodni.

Mitől félünk valójában?

A felszínen gyakran hangoztatott aggályok, mint a munkahelyek elvesztése vagy a "terminátor forgatókönyv" valójában csak a jéghegy csúcsát jelentik. Én is gyakran elgondolkodom a "mit tanuljanak a gyerekeink?" kérdésen (az én aktuális szerény megoldásom a cikk végén), de az igazi, mélyebb félelmek sokkal inkább filozófiai és pszichológiai természetűek:

Tartalék aktív hűtés a 0dB passzív erőgéphez (linkgyűjtemény)

Igen meleg a nyár, klímánk nincs, úgyhogy némi undervolt-on túl backupként védő hűtés kell a néma gépembe... Különösen azért, mert Windows 10 Insider programjában voltam szinte az elejétől, azonban az újratelepítések alatt az operációs rendszer alatt futó undervolt megoldások értelemszerűen nem voltak aktívak.

(Persze BIOS-ból is vissza van fogva a 125W TDP-s FX8320 a 95W-s passzív hűtő alatt, de windowsos AMD Overdrive-ban finomhangoltam)

Öncélúan rögzítem e virtuális naplóba keresésem és találataim. :)

Néztem a hőérzékeny ventilátorokat (az Arctic Cooling márkával nagyon jó tapasztalataim voltak, az F12 TC és F12 PRO TC komoly esélyes volt baráti áron), de szinte egyik sem kapcsolt le teljesen sosem, így önálló vezérlés kellett, melyet az ebay-en találtam meg:

400-500W-os passzív hűtésű tápegységek piaci körképe

Előző bejegyzésemben áttekintettem egy erős, akár 95W TDP-s központi egység hűtésére kínálkozó passzív lehetőségeket, ebben a cikkben pedig egy néma konfigurációhoz illő ventilátor nélküli tápegységeket szemlézem. (Külön jegyzet szólhatna a hibrid hűtéső megoldásokról, melyekben van ventilátor, de csak szükség esetén kapcsol be. Most a teljesen passzív megoldásokat kerestem)

Egy modern asztali (akár könnyed játékos illetve munkára szánt) konfigurációt kényelmesen etethet egy ~500W-os tápegység. Ennél erősebbet extrémen túlhajtott, sokvideókártyás konfigurációk igényelhetnek. Az igények becsléséhez több kalkulátor is elérhető:
-ASUS Recommended Power Supply Wattage Calculator
-Thermaltake Power Supply Calculator
-A Thermaltake kalkulátorral tulajdonképpen megegyező eXtreme Power Supply Calculator Lite

Ventilátor nélküli passzív CPU hűtési lehetőségek 95W TDP értékig

Teljesen néma modern PC megépítését a CPU hűtő megválasztásával kezdem. Erős otthoni géphez, passzív CPU hűtések kb. 95W-os TDP-ig (Thermal Design Power ~ hőtermelési keret érték) léteznek, amibe akár Intel Core i5/i7 akár AMD APU vagy 8 magos FX chip is beletartozhat. Természetesen "kisebb" TDP értékű CPU-kat is hűthetnek ezek a monstrumok :)

Némi kutatás után 2013 végén / 2014 elején a következő eszközök jöhetnek szóba:
1. Silverstone Heligon SST-HE02 (http://www.silverstonetek.com)
Megjegyzés: hűtő hozzáadásával 95W-nál nagyobb TDP értékkel rendelkező CPU-kat is lehűthet!
2. NoFan CR-95C Copper / Black Pearl (korábbi verzió: CR-100) (http://www.nofancomputer.com)
Megjegyzés: a legdrágább és a legnagyobb, komolyan oda kell figyelni h beférjen a házba (15cm magasság) és alacsony ramokat használjunk mellette (max 40mm). Bizonyos esetekben Nofenként szerepel :DDD
3. Zalman FX100 Cube (http://www.zalman.com)
Megjegyzés: hűtőventilátorral kiegészítve akár 130W TDP-s processzorokat is lehűthet
4. Thermalright HR-22 (korábbi verzió: HR-02 Macho) (http://www.thermalright.com)