Ezen cikk a ZTE Blade-n futó Android 2.1 (Éclair), 2.2 (Froyo) operációs rendszerekhez készült, ugyanakkor számos ismertetésre kerülő parancs/eljárás alkalmazható másik androidos okostelefonon, sőt asztali gépen futó Linux (pl. Ubuntu, Debian) terminálban is!
Az Android Linux alapú operációs rendszer: tehát Linux kernel (rendszermag) töltődik be indításkor a memóriába.
Megjegyzés: a szürke színű szövegek elsősorban haladó felhasználóknak ajánlottak, illetve a téma iránt különösen érdeklődő olvasónak; aki kezdő/most ismerkedik az Androiddal kihagyhatja most a szürke részeket, és esetleg később elolvashatja azokat.
Megjegyzés: a boot.img lemezképfájl tartalmazza a bootloader nevű partíción a normál rendszerindításkor inicializált kernelt (ugyanis pl. a clockwork recovery is tartalmaz egy egyszerűsített kernelt; a kernel mérete Android esetén néhány MB).
Megjegyzés: Aki már felrakta a Clockwork recoveryt a ZTE Blade-re, a recovery indításakor láthatott egy fekete képernyőn megjelenő A N D R O I D ... szöveget (fejjel lefelé); a recovery kernele ekkor töltődik be.
További érdekességek:
- normál boot (elérése: Power gomb nyomvatartása a splash kép megjelenéséig): legelőször a splash partíción található bitképet látjuk, ezután/közben a bootloader partícióról betöltődik a kernel és a firmware egy része, ezután felcsatolódnak a system, userdata, cache stb. partíciók csak olvashatóan, és elindul a grafikus felület.
- recovery boot (elérése: Power gomb + hangerő MÍNUSZ gomb nyomvatartása a splash kép eltűnéséig): szintén a splash tartalmát látjuk, majd a recovery partícióról betöltődik egy speciális, "csökkentett tudású" kernel, majd betöltődik a recovery menüje is (ha felraktuk a clockwork-öt, egyébként 3 betűt látunk, és semmi különöset nem tudunk csinálni).
- bootloader mód (elérése: Power gomb + hangerő PLUSZ gomb nyomvatartása ~ 10 másodpercig): ekkor a splash után látszólag megáll a rendszer, ugyanis nem töltődik be a kernel. Ekkor PC-ről ADB-n keresztül olyan diagnosztikai beavatkozásokat hajthatunk végre, amelyeket futó (betöltött) rendszer alatt csak root jogkörrel tudnánk végrehajtani. Ebben az üzemmódban a telefon keres a fájlrendszerben a /mnt/sdcard/image helyen mbn fájlokat: ezekkel alacsony szintű műveletek automatizálhatók (pl. partícióátméretezés, partíciók tartalmának flashelése, boot, recovery csere stb.) Az eljárás neve: Total Phone Transfer (TPT), a ZTE Blade fórumán csodazip-nek hívják a zipet, amely tartalmazza az image mappát, ami tartalma az előbb említett helyre írható, ha low-level módosításokat szeretnénk végrehajtani (módosított verziói: csudazip, csudazip2).
Figyelem! A low-level (TPT) beavatkozások különös körültekintést, figyelmet kívánnak: ugyanis elképzelhető (ha a felhasználó nem követi PONTOSAN a leírásokat), hogy a készülék a végfelhasználó számára visszafordíthatatlanul károsodik, helyreállítása csak szakszervízben lehetséges!
TPT beavatkozás előtt a szkriptek (image.rar) md5 hashainek kiszámítása, összevetése a fájlokat publikáló által közzétett ellenőrzőösszeggel kritikus fontosságú!