Van értelme a magas órajelű memóriáknak?

Általában amikor felmerül ez a kérdés, a válasz legtöbb esetben nem szokott lenni, pláne ha játékokról van szó. Hisz a magasabb memória órajel úgyis csak pár százalékot javít a teljesítményen, a különbség pedig legfeljebb szintetikus tesztekben mutatkozhat meg, játékokban szinte kimutathatatlan a változás, vagy említésre sem méltó. Nos, sokáig én is ebben a tudatban éltem, hisz ezt hallottam mindenhol. Mostanság is igazán csak a Ryzen processzorok esetében hallom, hogy fontos a magas órajelű memória, mert sokat javít a teljesítményen.

Hirdetés

Nemrég beüzemeltem a szerény kis 2500K-mat, elkezdtem tuningolni. 5GHz-re sikeresen fel is pattintottam, ám a memóriákkal elég sokat szenvedtem, végül csak 1066MHz-re lőttem be őket, gondolván úgyis lényegtelen.
Pár évvel ezelőtt nagy álmom volt egy 2500K, de anno csak sima 2500-ra futotta, így izgatottan vártam a tuningolt játékteszteket, de elég nagy csalódásba fulladt az egész. Alulmúlta az elvárásaimat, s rögtön azon kezdtem el gondolkodni, hogy inkább eladom a francba. Aztán felmerült bennem a memória-órajel kérdése. Talán az fogná vissza a teljesítményt? Áh, biztosan nem. Vagy mégis? Az nem lehet... Egye fene, végül csak beszereztem új memóriákat, melyek már 1866MHz-en ketyegtek. A változás bőven felülmúlta az elvárásaimat.

Szemléltetésképp itt is lenne egy Far Cry 5 benchmark. Noha csak alapórajelen ment a processzor (mivel éppen a tuning hatásáról kezdtem el írni egy röpke cikket, s éppen ez volt kéznél), de a magasabb memóriaórajel hatása így is tökéletesen meglátszik.

1866MHz

1066MHz

Még van hozzászólás! Tovább