Hirdetés

Jogi segítséget szeretnék kérni

Hirdetés

Nem tudom mennyire egyedi az eset, de azért megosztom, illetve segítséget szeretnék kérni olyan személytől, aki ért hozzá.
Apám 3 évvel ezelőtt elhunyt, és testvéremmel megörököltünk utána egy lakást (is), azt 1/2-1/2 tulajdoni hányadban. Sikerült eladnunk, aminek nagyon örültünk, mert nem bírtuk volna hosszú távon fenntartani, ráadásul nagyon lelakott volt, tovább kellett lépnünk. Viszont apám testvére amióta tudja, hogy eladtuk a lakást (kb. 3 hete), pokollá teszi az életünket. Felmerül a kérdés: mire fel teszi ezt? Jogilag soha sem volt köze az ingatlanhoz, ennek ellenére folyamatosan szemétkedik. Fejünkre olvassa, hogy neki nem jutott a lakásból, állítása szerint kidobtam holmijait (raktárnak kezelte és kezeli a lakást..), bútorokkal ha csinálunk valamit akkor következményei lesznek, random időben megjelenik a lakásban (főképp amikor nincs ott senki) meg hasonlók. Ami a legundorítóbb, hogy amik a lakásban voltak festmények, jelentős részét (ami mozgatható volt) fogta és elvitte magával, amire elvileg nem is tarthatna igényt, mert nem tudja bizonyítani, hogy bármi is az övé lenne belőle függetlenül attól, ha korábban örökölt is valamit. Ezt a cselekvést pár nappal később tudtam meg, amiről persze telefonban nekem hazudott szembesítéskor, hogy nem tud róluk hol vannak, de öcsém tanú rá, hogy ő vitte el, mert mellette állt, amikor a szekrényben megnézte (lomtalanítás előtt beraktuk oda, hogy ne sérüljenek). Emiatt lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mit lehet tenni? Volt-e joga ezt megtenni, hogy önkényesen elvitte a képeket?
Sajnos be van jelentve állandó lakcímre a lakásba (öcsém hozzájárult 1-2 éve jó szándékból), gondolom nem tessékelhetem ki csak úgy, ha szembe találkozom vele az ingatlanban. Ebben se vagyok jártas, úgyhogy ha valaki tudna segíteni tanácsot vagy bármit adni, nagyon örülnék, mert mentálisan borzasztó ezt az egészet kezelni, és jó lenne ledobni a magas lóról őt.
Köszönöm.

Hirdetés

  • Csorbi

    addikt

    válasz Soderes #9 üzenetére

    Az állandóra bejelentett lakcím önmagában az égadta világon semmire nem jogosít fel. A tulajdonjog ezzel szemben igen. Vagy ha lenne haszonélvezeti joga, netán bérleti szerződése. De nincs.
    Az állandóra bejelentett lakcímet pofonegyszerű kijelentkeztetni a tulajdonosok által, csak annyit kell tennie az ingatlan tulajdonosának, vagy haszonélvezőjének, hogy kitölt egy, erre a célra rendszeresített A4-es formanyomtatványt a kormányablakban, amit a kormányablak ügyintézője átvesz, és a rajta levő adatokat rögzíti a lakcím nyilvántartásba. Attól a ponttól a kijelentett lakosnak a lakcíme azonnal fiktívvé válik. Ezek után körülbelül egy hét múlva küld az önkormányzat egy levelet, amelyben egy határozat található. Ez a határozat arról szól, hogy az ingatlan tulajdonosa, vagy haszonélvezője visszavonta a hozzájárulását a lakcím bejeletéséhez. Innentől kezdve, ha a fiktív lakcímmel rendelkező lakos visszaél a lakcímkártyájával, azaz továbbra is használja, akkor az tevékenység a jogszabályok szerint intellektuális okirathamisításnak minősül.

  • Soderes

    senior tag

    Állj! Állj! Állj! Ez nem ilyen egyszerü, mint ahogy itt sokan leirtátotok. Elmondom mi a probléma és hol követétek el a hibát. A probléma ott van, hogy állandóra be lett oda jelentve a tag. Anyagilag a házból nem jár neki semmi. Ehhez nincs semmi köze. De állandó lakcímmel be tud tartani. És sajnos jogosan tartozkodhat benn a házba, ha életvitelszerűen él ott. Készült hagyatékkor leltár?

  • totron

    addikt

    Hogy jelenik meg a lakásban, ha el lett adva? Új tulaj nem lakja? Zárcsere nem volt? Az öcséd arra tanú, hogy együtt látták a szekrényben a festményeket, nem arra, hogy elvitte azokat. Mi volt akkor a párbeszéd köztük?
    Telefonban való szembesítés? Nem értem.

  • Csorbi

    addikt

    válasz Hieronymus #4 üzenetére

    Ha komolyan gondolja a testvér, akkor kezdeményezzen PTK-s ügyet a bíróságon, a kötelesrész kiadásának ügyében. Ez a másik történet.

    A testvérek nem jogosultak kötelesrészre. Leszármazó, házastárs és szülő jogosult rá.

  • ncc1701

    veterán

    Mehettek ügyvédhez, de ez az eset egyértelmű, lefele öröklődnek a dolgok vér szerint, azaz tiétek a tesóddal az ingatlan, és a tartalma. Ha onnan valamit elvitt, akkor azt gyakorlatilag ellopta, ergo akár fel is jelenthetitek.

  • AxBattler

    félisten

    válasz Krugszvele #1 üzenetére

    Érdemes lecserélni a bejárati ajtón a zárat, hogy ne tudjon bemenni.
    Közvetlenül az édesapa halála után lett volna ez az első lépés, sajnos így kicsit elkéstek... de jobb, mint soha.

    (#2) UnA
    Persze ettől függetlenül nagyon vacak érzés, amikor a rokonok az örökség miatt kerülnek örökharag állapotba...
    Ja, vaczak, de szvsz egyáltalán nem baj: így legalább rövid úton megtudod, ki az a x@rcsimbók, akivel amúgy is érdemes lenne leépítened a kapcsolatodat.

    (#4) Hieronymus
    Azonnal feljelentést kell tenni a legközelebbi rendőrségen. Lopás miatt. Ez az egyik történet...
    Ha komolyan gondolja a testvér, akkor kezdeményezzen PTK-s ügyet a bíróságon, a kötelesrész kiadásának ügyében. Ez a másik történet.
    Aztán majd mind a két ügyben, ha lesz két ügy, dönteni fog az illetékes hatóság.

    Egyetértek, zárcsere után ez legyen a program.

  • Hieronymus

    veterán

    LOGOUT blog

    Az öröklés nem teljesen egyértelmű.

    "Ha azonban életében nem írt végrendeletet, az öröklés rendjét, tehát azt, hogy ki örököl, a törvény határozza meg ún. öröklési csoportok szerint. Az öröklési csoportok sorrendje a következő: I. az örökhagyó házastársa és gyermekei, illetve azok leszármazottai, II. a házastárs, az örökhagyó szülei és aki együtt élt az örökhagyóval, III. az örökhagyó testvérei és aki együtt élt az örökhagyóval, IV. az örökhagyó nagyszülei, illetve azok gyermekei (nagybácsik, nagynénik). A sorrend nagyon fontos, egyik rokon sem előzheti meg a másikat (hacsak nem végrendelet alapján). Amíg az egyik csoportban van valaki, a másik csoportra nem kerülhet sor. Fontos az is, hogy melyik csoportban és hány generáción keresztül örökölnek a leszármazottak.

    Nyilván nem élt közös háztartásban a testvér az örökhagyóval.
    Az örökösödési igényét a hagyatéki tárgyaláson kellett volna bejelentenie. Akkor teljesen tiszta lenne a helyzet. Második körös örökösként sok reménye nem lehet, mert nincs szükség második körre.

    De!

    Jogtalan eltulajdonítással nem lehet örökséghez jutni. Azonnal feljelentést kell tenni a legközelebbi rendőrségen. Lopás miatt. Ez az egyik történet. Ha megtalálják nála, lefoglalja a rendőrség és vissza fogja kapni a jogos tulajdonosa.

    Ha komolyan gondolja a testvér, akkor kezdeményezzen PTK-s ügyet a bíróságon, a kötelesrész kiadásának ügyében. Ez a másik történet.

    Aztán majd mind a két ügyben, ha lesz két ügy, dönteni fog az illetékes hatóság.

    A jogban létezik egy alap hozzáállás. Egy törvénysértés, nem teszi törvényessé, a belőle keletkező másik törvénysértést.

  • Egon

    nagyúr

    A lakás vonatkozásában - amennyiben nem volt tulajdonos vagy haszonélvező - nem jogosult semmire. Oldalági öröklés csak leszármazottak hiányában valósul meg. Az ingóságok vonatkozásában az a kérdés, hogy mi képezte a hagyaték részét. Ha a nevezett festmények nem voltak a listán, akkor nyilván nem is örökölhettétek őket, így kérdéses hogy ki a tulajdonos. Ha bizonyítani tudjátok valahogy, hogy az elhunyt tulajdonát képezték, akkor póthagyatéki eljárást lehet kezdeményezni egy közjegyzőnél, ha jól tudom.
    Mindenképp célszerű lenne első körben leülni vele valahogy beszélni, és tisztázni ezeket a kérdéseket, egyszersmind elérni, hogy pakolja ki a lomjait az ingatlanból. Ha nem megy, akkor ügyvédi felszólítást küldenék. A viszonyotok már úgysem fog rendeződni (tapasztalat: a nagyfateromék évtizedekig (a halálukig) nem is beszéltek a testvérével egy hasonló vita miatt).

  • UnA

    Korrektor

    válasz Krugszvele #1 üzenetére

    A sztori alapján nem örökös, tehát innentől kezdve egyszerű a dolog: semmilyen szempontból nem érdekes, hogy mit követel.

    Persze ettől függetlenül nagyon vacak érzés, amikor a rokonok az örökség miatt kerülnek örökharag állapotba, de sajnos elég gyakori a sok kicsinyes ember miatt.

  • Krugszvele

    senior tag

    Érdemes kideríteni, hogy jogosult-e kötelesrészre. Ha nem, akkor lényegtelen. Ha igen, akkor baj van :)

    Ha az ingatlan tulajdoni lapján semmilyen bejegyzés nincsen (haszonélvezeti jog) akkor lényegtelen, hogy oda van bejelentve, kivéve ha bizonyíthatóan életvitelszerűen ott él. Ott él?
    Ha nem, akkor egyszerűen az ingatlan 2 tulajdonosa (vagy az új vevő) kényszerkijelentéssel élhet. (okmányirodában lehet megtenni, ez a neve, de nagyon segítőkészek, én 8 lakót jelentettem ki az általam vásárolt házból)

    Érdemes lecserélni a bejárati ajtón a zárat, hogy ne tudjon bemenni. Ez talán a legelső lépés.

    Bár biztos számtalan esetben történt ilyen, érdemes lenne egy semleges helyen leülni és beszélgetni vele. Mit szeretne? Mitől érzi, hogy jogosult bármire? Elfogadja-e, hogy nincsen semmi joga? Szükséges-e bevonni a hatóságot, vagy látja, hogy vesztett? Sajnos az ilyen típusú emberek nem hajlandóak a párbeszédre. Viszont egy későbbi eljárás során a bíró szemében nagyon sokat számít, hogy te (ti) megpróbáltátok békéteni. Ennek lehetőleg legyen valamilyen nyoma. Legjobb a videófelvétel, hangfelvétel. Érdemes ezt is egyeztetni vele előre, hogy beleegyezik-e hangfelvétel készítésébe. Már a nyilatkozata is legyen rögzítve, hogy igen, beleegyezem.

    Egy ügyvéd ezen nem igazán tud segíteni, esetleg megnyugtat, hogy nincsen joga semmihez. Sajnos a jog inkább az ilyen bajkeverők pártján áll.

Még van hozzászólás! Tovább