Hirdetés

Nikon Z6 szubjektív

Idén őszre megjött az elhatározás, hogy modernizálom a családi fotó-videóarzenált. Körülnéztem egy cseppet a piacon, és meglepetésképp egy FF rendszer jött ki a leginkább költséghatékonynak, konkrétan a FF MILC piacra belépő Nikon z6-ja.

Ez nem is olyan nagy!

A döntés

Hosszas "vergődés" után a fuji x-t3, sony A7 III, nikon z6 trióból a legutóbbira esett a választás: tonnányi youtube szeméten, fél sereg fórumász trollon átrágva magam, sikerült kihámozni, hogy ez igenis egy igéretes gép videóra is, annak ellenére, hogy a nikon még kvázi ismeretlen videós körökben. Természetesen megnéztem a kapható (és nekem elegendő) Z-optikák tesztjeit.

Kézbevétel, váz

Jéé, ez megfogja a kezem! És tényleg, előnye is van, ha egy kicsit vaskosabbra van tervezve egy váz, nem a minimál zsebrevágható téglatest. A gombokat még szokni kell, a tárcsák kicsit nehezebben moccannak a megszokottnál. A fókuszpontot mozgató joystick jó ötlet. A retró-kedvelőknek csalódás, semmi II.vh dizájn: modern váz, modern obik.

A speckók alapján a váz esőálló, ezt nálam bátrabb vállalkozók tesztelték is.

Menü

Érthető és sok más modellnél áttekinthetőbb. Rendkívül hasznos, hogy az "i" gombbal elérhető gyorsmenü külön átrendezhető vidó és fotómódra. Ugyanez áll a többi beállításra is: nincsenek összebilincselve a fotós és videós beállítások. Érdekesség a képprofilozás: pl itt találhatunk egy seregnyi profilt, köztük filmszimulációkat, amit .NCP formátumban fel lehet tölteni a gépre, és a "Picture control" menüpont alatt már alkalmazhatjuk is a jpeg és videótermésre. Ezenkívül házi főzésű profilokat is készíthetünk a CaptureNX "Picture Control Utility"-jében. Erre szükség is lesz, ugyanis a nikon alapból nem kínál log profilt belső rögzítéssel.

Használat

A követő autofókusz gyors és pontos, ha arcokról van szó - mozgó tárgyak/állatok esetén viszont alkalmanként kihagy. A menü mélyén lehet ezt finomhangolni, visszatérek, ha jutottam valamire.
Sötétben egy zöld lámpa segít a fókuszálásban, viszont ez nem világítja be az egész látómezőt, úgyhogy olyankor nincs haszna, ha a kiválasztott fókuszpont kívül esik a megvilágított területen.

Képminőség, IBIS

Hozza a speckók alapján elvárhatót zajban-dinamikában, ISO-invariáns, tehát elég jól lehet az árnyékokat nyúzni. A vázstabira azt mondanám elég közel áll a GX80-hoz!

Wifi app (Snapbridge)

Problémamentesen csatlakozott - ami az előd GX80 appjáról nem mondható el - a memóriakártya teljes tartalmát lementhetjük vele raw fileokkal és több GB-os videókkal egyetemben. Megadható, hogy a telefonon/tableten hova mentsen - így megfelelő microSD kártyával felszerelkezve nem tömjük tele egy régebbi telefon memóriáját sem. Ezenkívül fotózásra is használható.
Egy dolog nem szimpatikus benne: lassú az adatátvitel, egy 1GB-os videó áttöltéséhez 10perc kell! Összehasonlításképp a telómról a házi, szintén 2.4GHz-es(!) wifi-re küldve ugyanez a fájl 2 perc alatt tölthető le ha pl mobil totalcommanderrel megosztom.

Adapter

A kitben lévő(!) FTZ adapterrel a nem túl régi, beépített motorral rendelkező F-bajonettes obik gond nélkül használhatók az átrágott felhasználói tapasztalatok alapján. Persze mindennapi rohangáláshoz hiba lenne kihagyni a nagyon szép rajzú+kitben olcsó natív 4/24-70-et, de az alkalmanként felcsavart nagytele nyugodtan lehet f-bajonettes, nem muszáj körömrágva kivárni a beígért 200-600-at.

Folyt köv!

Még van hozzászólás! Tovább