2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Na, ezt megírom

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

- Jövök holnap is – köszöntem el az őr úrl, akit magunk közt csak bakternak nevezünk. Ette nem mondjuk, mert valamiért bántónak érzem ezt a megnevezést.
- Gyere barátom!
Nem vagyunk barátok, hiszen egymás nevét se tudjuk. (Ő a bakter, én meg a köves.) Mégis jól esik, a megszólítás. Negyven évvel ezelőtt akinek nem tudtuk a nevét, úgy slítottuk, hogy „öreg”. Mások úgy mondták, hogy „haver” de az olyan paraszt. Ma inkább atesó”, vagy „tesvérem” dívik, de az meg olyan...olyan kisebbségi. A kisebbségi barátom fiától hallottam, aki éppen az aktuális őr urat slította úgy, hogy „szép báttya”. Török sorozatból hallom, hogy „bátyám” Ez is tetszik, de mi már a feleségemmel is úgy mondjuk egymásnak, hogy „öcsém”. Egyik rokonom lányaitól hallottam hajdanán, hogy „öcsém apuci”

Na, szóval a bakter úgy mondja, hogy „barátom”. Két őrrel találkoztam a kétt után is csak lehetséges munkahelyen (hisz még most is a mintákl tartunk) Asikról nincs mit mondani. Középkorú, autószerelő haverja van, aki nem ér rá. Ennyi. A szóban forgó őr közel jár a hatvanhoz, pödrött bajszú parasztember. Szombaton nincs nagy sürlődés az építkesen, még a kocsit is bent hagyhattam az udvaron, hiszen csak a gipszkartonosok, a liftesek....meg én, az hat fő. Se fehérkőműves, se burkoló, akiktől elleshetnék valamit. Az öreg is unatkozik, bár aki őrnek áll, hozzászokhat az unatkozáshoz. Egy kőfaragó kolléga mesélte, hogy ő két hónapig bírta az őrködés magányát. Ez az őr, amikor hallotta a porszívóm hangját, bejött megnézni, mit csinálok. Jöhetett volna kicsit később, amikor arakozás munkafázishoz érek, de ha már odajött, leáltom a gépet. Ő pedig beszélgetni akart. Nem küldhettem el, hogy jöjjön később, hátha elmúlik akkorra a hangulata.
Megkérdeztem, van-e okos telefonja, mert a főnököm látni akarja, mit alkottam. Vittem ugyan magammal olyan telefont, amivel tudok fényképezni, de se szöveget, se képet nem tudok róla küldeni. Főleg, hogy még kártya sincs benne. Amit használok, az kizárólag telefonálásra jó, meg az időt megnézni. Ettől okosabb nem is kell, hiszen többnyire nyakig vagyok a porban. Hogy össze tudnám már karcolni a simogatós telefont. Képküls tet marad a szokásos módon, este e-mailban. Örüljön, hogy így is láthatja! Lényeg, hogy az őrnek nincs okostelója, de majd talán bejön az egyik építésvezető, aki meg tudja oldani ezt az országos problémát.
Aztán még mond valamit az építésvezetőről, meg valami olyasmit, hogy „leltem”. Látom is a tarkóján furcsán gyűrődött fehér haját. Figyelni kezdtem arra amit mond.

radt, mert idő ett megellett a kancája. Egy hónappal korábban. Nagyon gyenge a csikó. Aztán valami esküvőkről beszélt, ami egyre ritkább, nem sok jön össze belőle....
Összeraktam a dolgot. Hintóval viszi az ifjú párt az esküvőre. Én beszéltem neki az én munkámhoz skséges....legalábbis ajánlott szerszámokról és annak áráról, erre válaszul említette, mennyiért vett egy négyes szerszámot. (erre már a főnököm azt mondta volna, hogy elbeszélünk egymás mellett)
- Négy lóval? - tettem fel egy félmondatos kérst.
- Hat. Hat ló, meg most ez a csikó.
- De a fogatba...
- Van két alsderes, egy fekete, egy pej....
Nem tudtam esz pontosan követni, rákérdezni pedig nem mertem, mert még azt hiszi, nem értek ezekhez a dolgokhoz. Pedig tényleg nem. Ő pedig sorolta, hogyan fogja be „keresztpárba” a lovakat, melyik a tülled, melyik az ostorhegyes...a fekete a vezér. Mesélte, mennyi munka van a szerszámok ápolásával, szóval nem nagyon éri meg befogni a hintóba, de ha megkérik, nem tud nemet mondani.

Amint mesél, nekem az motoszkál a fejemben, hogy „na, ezt megírom” Talán több dolgot megtudhattam volna tőle, ha nem azon jár az eszem, hogy sietni kellene a munkával, hiszen nagy ellyel ez a nap már csak puszira megy.
A rokonszenvemet mindenesetre elnyerte ezzel a paraszti életvitellel. Mesélte, hogy volt hat fejős tehene, mert azt hitte, majd megél a tejből, de csalódnia kellett. Még bikát is vett, hogy ne kelljen az inszeminátorhoz menni, de az összetörte a tehenei egy rést. Leadta a bikát vágóba, amivel előbb az volt a gond, hogy sovány, majd amikor realizálódott a leadás, art kapott kevesebbet érte, mert túl kövér. Asságtörlesztés fejébe kandisznót is kölcsönkapott, ami bebúgta még az ártányokat is.

Sok volt hirtelen ennyi infó. Felét se tudtam feldolgozni. Ezek szerint jelentős gazdasága van odahaza a faluban. Ennyi jószággal sok a munka, sokba is kerül az állományt beszerezni, fenntartani. Mégis az jött le a meséléséből, hogy nem tud belőle megélni. El kellett szegődni négyórásba egy céghez, ahol – mint egykor a téeszben – még sofőrködnie is kellett olyan autón, amire nem érvényes a jogsija, de levizsgázni nem is próbált, hiszen az eszsége már neki sem esz. Személykocsit még vezethet. Vezet is, látom a munkába járó járgányát. Egyértelműen az övé, hiszen a belső tükrön lóg egy olyan bokréta, amit lovak szoktak elnyerni. Ezek szerint versenyeztet is. Na, az se olcsó mulatság.
Még amikor a szerszámokról beszéltünk, akkor említette a fiát, aki hegesztő egy olyan cégnél, ahol munkagépeket építenek. Vagyis, ő is átnyergelt az iparba. Említette a lányát, aki nem akarja tőle átllalni aszágot. Tet marad a hagyományos falusi életforma az öregre addig, amíg bírja. Vagyis odahaza a gazdaság, és mellé valami biztosan fizető áls, még ha kes is az a fizetés. Két éve hallottam a 350 ft-os órabért az őrködésért. Gondolom, ata se emeltek túl sokat. Ert tet sok óra kell. Mint ahogy aszágra is kellene! Bele se kívánok gondolni, hogyan bírja hatvan évesen. Emlékszem én arra az időre, amikor huszonévesen elkezdtem maszekolni. Ha napközben a cégnél megpróbáltam rápihenni az esti munkára, még fáradtabb lettem délutánra.
Na, de meg van itt mindenkinek a maga keresztje...vagy ha nincs, majd én csinálok. ;)

Közben elhúzták a delet, igyekeztem hazafelé, így nem szorgalmaztam a további beszélgetést.
- Végeztél barátom? - kérdezte, amikor pakoltam befelé a kocsiba – Várj, majd kiengedlek.

Hozzászólások

(#1) Redneck


Redneck
veterán

Nagy forma lehet az öreg! A "barátommal" pedig semmi baj nincs. Szerintem sokkal kultúráltabb mint pár amit felsoroltál.

Az öreg lekezelően hat. A havert nem mondanám idegennek. A tesó és a testvér az kisebbségi divat, de a báttyát is hozzá lehet csapni. A bátyám az nem rossz de túl régies sokaknak furcsán hathat. Az öcsém nálam olyan mint a "baszki". :DD

Nálunk konkrétan csak erdélyi kollégáktól/ismerősöktől hallottam a bátyám vagy öcsém megszólítást. :K

[ Szerkesztve ]

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#2) potyautas válasza Redneck (#1) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Az "öreg" nem tűnt lekezelőnek amíg fiatalként mondtuk egymásnak. Ma már nem szeretem, de ettől még sokan így szólítanak építkezéseken. Ebben a körben nagyon ritkán kérdik meg, hogyan szólítsanak. :(

(#3) Tutu7030 válasza Redneck (#1) üzenetére


Tutu7030
veterán

Tegnap egy út széli étteremben a mellettünk lévő asztalhoz kísérte a pincér a két vendéget, egyikük egy idős bácsi volt, neki mondta a pincér, hogy; tessék bátyám, engedelmével.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#4) potyautas válasza Tutu7030 (#3) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Kórházban hallottam, hogy "nagyapa". (Nem nekem mondták) Ez nem tetszett, hisz nem is biztos, hogy az. Viszont hajdanán egy üdülőben a középkorú gondnok hölgy úgy köszönt egy teljesen idegen bácsinak, hogy "kezét csókolom" Megszólításra nem emlékszem, de ez a köszönés mindent vitt.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.