Hirdetés

Milyen mosógépet vegyek?

Úgy alakult, hogy vennünk kell egy új mosógépet... :(

Egyelőre itt tartok: AEG, Panasonic, esetleg Bosch/Siemens.
Amit biztos nem: Miele (legjobb, de túl drága), Indesit, Whirlpool, Fagor, Beko, Daewoo stb.
Amit talán: LG, Samsung.
Ami nem hülyeség: közvetlenül a dobra épített, inverter motor (LG, AEG, Panasonic pl..)

De persze meggyőzhető vagyok, sőt, szívesen vennék tanácsokat, tapasztalatokat! Keresgélés közben mellesleg találtam egy ilyet, elég logikusan hangzik:

1. Ha nincs a gépnek saját főkapcsolója (ami teljesen áramtalanít) akkor a készüléket célszerű áramtalanítani (bárhogyan) amikor nincs használatban. Azért fontos, mert elég egy áramingadozás, a vezérlésnek annyi. Ha mindig áram alatt marad, általában 4-5 év alatt elmelegszik a panelokon egy kis alkatrész és megáll az egész.

2. Sehol nem írják le, de: a víznyomást ajánlatos lecsökkenteni (vagyis zárni kell a csapon). Ha a teljes nyomást megkapja a gép, még nem biztos, hogy baja lesz. Ami bekövetkezhet: a gyorsan érkező víz nem mossa le a mosószert, vagy az "felúszik" és korrodáláshoz vezet a tartály környékén. Ha le is mossa a mosószert, feloldani nem tudja, mert egyszerre kevés víz kell a mosáshoz, így a gép alján vár a szivattyúzásra. Rosszabb esetben dugulást is okozhat a fel nem oldódott mosószer, amit a szervizek többnyire garancia idő alatt is csak pénzért szüntetnek meg!

3. A vízlágyító jó dolog, de csak akkor használ, ha minden alkalommal a megfelelő adag benne van a gépben. (Egyébként a gépek többsége elő és főmosáskor és az első öblítésnél is melegíti a vizet, de a harmadik melegítéskor már nincs lágyító a vízben.) Jobb boltokban kapható olyan vegyszer ami a vízkövet is és főleg a lerakódott szappanos, nyálkás mosószert is leoldja a gépből egy főzőmosással (de 1 liter 20%-os ecet a gépbe öntve is jó, és szagtalanít is). Arra kell csak figyelni, hogy a leoldott vízkő megjelenhet a következő mosásoknál rusnya trutymó képében...

4. Láttam már hamisított mosóport gyári csomagolásban! Ami nem oldódik el a vízben az nem mosószer, és az le is rakódik... Érdemesebb akár olcsóbb kategóriás, de folyékony mosószert használni! Azt is lehet hamisítani (arra nincs garancia), de legalább folyékony, és oldódik a vízben. :) A vízlágyító árát hozzá kell csapni és kijön belőle egy drágább, de jobb mosószer is! :)

5. Az olcsóbb gép is kitart sokáig, ha a tulaj gondos gazda, és nem lakja le a gépet. Pl.: Két mosás között ajánlatos pihentetni 1-2 órát a gépet, hogy lehűlhessenek az alkatrészek. Nem sok gép bírja ki, hogy egy hétig rá se néznek, azután két nap alatt kell kimosni 8-10 adag ruhát...

6. Sajnos sok gyártó követi azt a logikát, hogy kicsit besegít a gép tönkremenetelébe, például hiányos, vagy rossz tervezéssel, gyenge minőségű, vagy túl bonyolult konstrukcióval. Még a legnevesebb gyártóknál is előfordul hibás széria, gyári hiba (csak kevesebb mint a noname típusoknál).

7. A szervizek között is érdemes szétnézni: Milyen márkákkal foglalkoznak? Hány szerelőjük van? A panaszkönyvük mennyire salátás? A központi szerviz mennyire követi a hálózat munkáját? Pl. Call Center Központi hibabejelentő telefon... (ezek kiderülnek a garanciajegyről is!)

8. Sokat lehet megtudni a boltban is (ha van hozzáértő kollega) Pl. melyik típust hozzák vissza legtöbbször 72 órás cserére? Náluk melyik típushoz keresnek rendszeresen szerelőt? Na olyat ne vegyünk, hátha a miénk más lesz...

Még van hozzászólás! Tovább