Windows 8 apróságok, tippek 2.

Ismét jelentkezek egy tippes cikkel, remélem, hasznos lesz! Most is bízok abban, hogy mindenki figyelmesen elolvassa, és nem úgy értelmezi, hogy mindent muszáj kipróbálni, bekapcsolni, átállítani. (én rossz kisfiú vagyok, muszáj mindent kipróbálnom...) :) Így a döntés a miénk, és én úgy vagyok vele, hogy a számítógép előtt ülve a szabad akarat a legféltettebb kincsem! Alább az UAC, a Smart Screen, a WM Player, és egy remek helyi menü lesz terítéken.

Felhasználói fiókok felügyeletének (UAC) kikapcsolása

Már előre látom, hogy sokan most fognak a legnagyobbat kiáltani, esetleg inkvizíció után sikoltozni. :) Mondom ezt azért, mert már más témában, máshol felmerült ez az opció, és a vita akkor sem volt csendes. Miért is kiáltanának fel? - kérdezhetik sokan. Nos, leginkább azért, mert a Microsoft egy olyan biztonsági védelmet vezetett be évekkel ezelőtt, mely minden egyes futtatható állomány elindításakor megkérdezi a felhasználót, hogy ezt és ezt valóban el akarja-e indítani? Nyilván olyan programok ellen véd ez az opció, melyek esetleg végzetes módosítást is művelhetnek féltett operációs rendszerünkben. Bár azt is el kell ismerni, hogy az már végképp bosszantó, mikor egy olyan programot indít el a user, melyről biztosan tudja, hogy nem fertőzött, nem beszélve arról, hogy már sokadjára indította el a kérdéses alkalmazást. Kétségtelen, ez így egy kicsit bosszantó megoldás, de azt is el kell ismerni, hogy nem mindenki leli örömét a számítógépek világában, és ők bizony képesek bármire igent mondani, mert véleményük szerint a számítógép mindig működjön jól és különben is, ez itten nem kérdezz-felelek, hagyjanak inkább fészbúkozni…igen, leginkább nekik lett pedig kitalálva, hogy megvédjék őket a bekövetkező károktól.

Akik viszont már járatosabbak, netalán teljes magányban használnak egy ilyen eszközt, azoknak itt egy lehetőség, hogy miként lehet lekoptatni magunkról a folyton a képernyőre ugró kérdező ablakot.

1. A már ismert módon jussunk el a Vezérlőpultban a Felhasználói fiókokhoz, ahol válasszuk a Felhasználói fiókok felügyeletének módosítása lehetőséget, majd az ablakban lévő csúszkát állítsuk legalulra, azaz Soha nem kérek értesítést.

2. Okézzuk le, amit műveltünk, majd utoljára még egyszer el kell viselni a UAC ablakot és ekkor kattintsunk az Igenre.

3. Mivel ez fontos változtatás a rendszerben, ezért mindenféleképpen újra kel indítanunk a számítógépet a változtatás érvényesítéséhez.

Windows 8 - SmartScreen szűrő

Először is tisztázzuk, mi is ez a SmartScreen szűrő. Nem teljesen új alkalmazásról van szó, ugyanis az IE 8-al jelent meg először. A feladata roppant egyszerű: azért találták ki, hogy megvédje a felhasználót egy olyan megoldás révén, hogy a letöltött fájlokról először visszajelzést küld a Microsoft erre szakosodott szervereinek, melyek eldöntik, hogy az adott fájl/tartalom kellőképpen biztonságos-e az vagy sem.

A Windows 8-ban azonban már közvetlenül a rendszer részét képezi ez a védelmi megoldás. Ez azt jelenti, hogy ha futtatunk egy internetről letöltött alkalmazást, akkor a fentiek szerint azt automatikusan továbbküldi rendszerünk a Microsoft említett szervereinek, melyek tehát ellenőrzik azok megbízhatóságát.

Azonban az ember már csak olyan, főleg egyes északi országokban, hogy szinte személyiségi jogok megsértéséért kiált azon nyomban. Miért is? Mert a bizalmatlanság jelen korunkban alapvetően meghatározó jelleme életünknek. Sajnos... Ennek okán sokan feltételezhetik, hogy a Microsoft, és általa további vállalatok majd kémkednek utánuk, hogy ugyanis mit, mikor töltöttek le.
Most nem állítanám, hogy ez teljesen badarság, de azért mégis, na! Manapság, ha hihetünk a hivatalos statisztikáknak, akkor nap, mint nap több mint 4 milliárdan használják a világhálót. Ebből azért lehet feltételezni, hogy az átlagos, otthoni felhasználóknak nem kell különösebben aggódniuk, feltéve, ha nem látogatnak terrorista szervezetekhez vagy éppen az atombomba házi előállításához szorosan köthető oldalakat.

Ami viszont tény, a letöltés, a fájl méretétől függően, így tovább is tarthat, ami viszont már jogosabb kritika, hiszen ki kell várni, míg a rendszer ellenőriz – jóváhagy - letölt.

Szerencsére azonban könnyedén kikapcsolhatjuk az új operációs rendszer eme funkcióját.

1. Ehhez nem kell mást tennünk, mint megnyitni a Vezérlőpultban a Műveletközpontot, ahol ezt kell választani: Windows SmartScreen-beállítások módosítása.

2. Itt válasszuk a Beállítások módosítása gombot, melynek hatására egy ablak bukkan fel, ahol is a harmadik pont kell nekünk, azaz: Ne történjen semmi (a Windows SmartScreen kikapcsolása)

Windows Media Player (vagy más), mint alapértelmezett médialejátszó

A Windows 8-ban alapértelmezett esetben a médiafájlok már nem a Windows Media Playerben, hanem az új kezdőfelületen nyílnak meg. Ismételten a személyes döntés kerül előtérbe, illetve a szokások erőssége. Nem beszélve arról, hogy asztali számítógép esetében egyáltalán nem okoz hátrányt, ha a média típusú állományainkat a jól megszokott lejátszó nyitja meg. Jelen esetben a Windows Media Player.

Mint oly sok mindent, ezt is pár kattintással elintézhetjük, s utána kedvenc zenéinket és videóinkat már ezzel a programmal tekinthetjük meg.

Mit kell tenni?

1. Nyissuk meg a Vezérlőpultot, válasszuk a Megjelenítés és személyes beállítás menüt

2. Bal oldalt a Programokat, végül jobb oldalt az Alapértelmezett programokat.

3. Itt az Alapértelmezett programok beállítása opciót válasszuk, és máris kijelölhetjük a Media Playert, mint alapértelmezett hang-videólejátszót. Ha nem minden fájl kiterjesztést szeretnénk hozzácsatolni, akkor még legalul az ablakban válasszuk a Program alapértelmezéseinek megadása opciót, ahol tételesen kijelölhetjük a számunkra szükséges fájlokat.

Megjegyzem, ugyanitt minden más, a számítógépen megtalálható, utólag feltelepített program esetében el lehet végezni, hogy melyik legyen az alapértelmezett alkalmazás egy adott fájltípus megnyitásakor. Tehát a fentiekben akár egy más programot is megadhatunk, nem muszáj a Microsoft gyermekét használnunk.

És ha már itt vagyunk, és végeztünk, akkor ne zárjuk be az ablakot, hanem akár módosításokat is végezhetünk az Automatikus lejátszás beállításainak módosítása menüben. Megadhatjuk, hogy mi történjen különböző fájltípusok esetén, mit tegyen egy szoftver-alkalmazás indításakor, és hogy mi legyen az első lépés, ha egy fényképezőgép memóriakártyáját, vagy egy USB meghajtót érzékel a rendszer, vagy éppen CD/DVD/Blu-Ray lemezt.

Automatikus bejelentkezés a rendszerbe

Sokan úgy vannak vele, hogy bár teljesen jó megoldás, és a biztonság szempontjából sem figyelmen kívül hagyandó, hogy minden Windows 8 induláskor meg kell adnunk a jelszavunkat, az otthoni felhasználók zöme biztos örömmel értesül a lehetőségről, hogy mindezt, mint oly sok mindent, ki lehet kapcsolni. Ettől még jelszót persze meg kell adnunk, igaz csak egyszer.

A szükséges lépések:

1. Futtatásba (Win+R billentyűparancs) írjuk be: netplwiz

2. Ekkor megjelenik egy ablak, és a felső sorban a pipát szedjük ki. Kiválasszuk az MS fiókot, nyomunk egy Alkalmazt. Ennek hatására egy újabb ablak tűnik elő, ahol meg kell adnunk kétszer is a jelszavunkat. Nyomjunk egy Okét, és ezentúl közvetlenül a Kezdőképernyőhöz jutunk a számítógép bekapcsolásakor.

Asztal: Jobb klikk a bal sarokban / Álommenü

Hát ez egy apróság, de szerintem jó tudni róla. Amennyiben az Asztalon tartózkodunk és a bal alsó sarokban nyomunk egy jobb egérgombot, számos olyan lehetőséget kapunk, mellyel nem is kell tovább vesződnünk, és a későbbiekben meg is szokjuk ezt a fajta elérési utat. Miről is van szó?

Próbáljátok ki, ezt fogjátok kapni:

Tehát innen el lehet érni a Vezérlőpultot, a Rendszert, a Lemezkezelést, a Kikapcsolás funkciót, a Parancssort (még Rendszergazdai móddal is!), a Feladatkezelőt, a Fájlkezelőt, Eszközkezelőt, sőt, még az Eseménynaplót is, továbbá a Keresést, Futtatást. Azaz mindent, amire csak szükségünk lehet anélkül, hogy ki kelljen mennünk egy menübe, vagy a Kezdőképernyőre…

Szerintem roppant praktikus megoldás ez, külön köszönet a fejlesztőknek, és egy azonnali megoldás azoknak, akik még mindig a régi Start menü után ácsingóznak!

Hát egyelőre ennyi fért bele a nagy repertoárba. Reményeim szerint a következő írás már alkalmazásokról fog szólni. Terveim között szerepel a Windows Movie Maker kivesézése, a Windows 8 remek funkciója, az iso fájlok kezelése, valamint arról is teszek említést, hogyan lehet fotóval védeni a rendszert, valamint lesznek még kisebb tippek, ötletek. De ez most eltart egy ideig. (néha dolgozni is kell, nem beszélve a fórumozásról...)

Továbbá én is most tanulom meg a rendszert, és amit tapasztalok, rögvest megírom Nektek!

Addig is mindenkinek kellemes számítógép használatot kívánok, a bitek és byte-ok legyenek veletek!

Légy az első hozzászóló!

Még nem szólt hozzá senki sem.

Hozzászólok