Hirdetés

Mobiltelefon követése - Nagytestvér figyel téged

Nem először hallom, hogy a mobil alapján be lehet mérni, hogy éppen hol tartózkodunk. Valamelyik nap reggel a rádióban is szóba került. A hírek szerint a sorozatgyilkosok elfogásánál is hasznát vették. Én a következőre jutottam:

Jogi háttér

Az Elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. tv. (Eht) pontosan megadja, hogy mit lehet és hogyan tárolni és felhasználni. A szolgáltató 2 év 30 napig kezelheti a keltkezett forgalmi adatokat, de csak számlázásra használhatja, ha másként (pl. marketing cél...) nem rendelkeztünk. Az Eht 157. § (6-9) alapján "nemzetbiztonság, a honvédelem és a közbiztonság védelme" érdekében 3 évig kell tárolni az ügyfelek adatait a szerződés megszűnését, illetve az egyes forgalmi adatokat azok keletkezését követően.

Magyarán ha SMS-t küldtünk, vagy bármilyen szolgáltatást igénybe vettünk az 3 évig van az adatbázisban.

Hirdetés

Műszaki háttér

Hogy mit tárolhatnak el rólunk, az eléggé széles körű, mert ugye a hálózat optimalizásióhoz szükséges adat sok dolgot takarhat. Szerintem minimum az alábbiakat tárolják. Megpróbálok nem szakszlengben fogalmazni, elnézést azoktól, akik értenek is hozzá.

IMSI - A SIM kártya egyedi azonosítója (Egy számhoz több kártya is tartozhat)
MSISDN - A telefonszámunk
IMEI - A telefon egyedi azonosítója
Cella információk - Cella sorszáma, timing advance lépcső, vételi szint... (ezekről majd bővebben)
Hívás információk - hívó és hívott fél, hívás hossza... Hívás a megnyitott web oldal és annak címe is.
Pageing információk - Ha mozgunk és egy adott cellacsoportból átlépünk egy másikba, vagy ha lejár egy adott idő kapunk a page-t. Ilyenkor a Cella infókat kapja meg a központ. (Pl. jól hallható a hangszóróban autónál.)

Egy cella adott területet lát el, így hívásnál nagyjából lokalizálni lehet a hívó-hívott feleket. Városban egy állomásra kisebb terület jut, így ott pontosabb, mint a mező közepén. Én városban néhány utcasaroknyira saccolom a pontosságot.

Ezt lehet tehát tudni a tárolt infókból.

Megfigyelés és követés

Ha valakit megfigyelek, akkor valószínűleg valami Location Based Services kerül a képbe. LBS-re, mobile location positioning kulcsszavakra keresve sok találat érhető el.2001 Octóberében hoztak határozatot az USA-ban, hogy az ottani mobil szolgáltatóknak be kell vezetni. Ezt itthon is megtették, ha jól tudom. A működési elve egyszerű, itt térek vissza a Cella információra.

Minden állomásról és környékéről (domborzat, beépítettség...) a megfelelő információkat egy adatbázis tárolja. fontos, hogy egy cellának mekkora a teljesítménye, antenna nyeresége, antenna pozicionálása, magassága...

2G - A telefontól le lehet kérni (page üzenetre adott válasz), hogy melyik cellákat (adókat) látja és hogy milyen térerővel. Az aktuális cella timing advance lépcsőjét is visszakapjuk. A TA egy 550m széles körszeletet ad meg, középpontban az adóval. Példa: Ha az adó észak felé ad 60 fokos szöggel (képzeljetek el egy szabályos háromszöget csúccsal lefelé) akkor még 3-4 torony térerejét segítségül véve rossz esetben egy 550 méteres átmérőjű kör, jó esetben az átmérő 100 méter.

3G - Egy adó körzete jellemzően kisebb, mint 2G esetén. Ez a nagyobb frekvenciából adódik, meg eleve abból is amire használjuk. Mivel már a tervezésnél a minimális rádiószmogra törekedtek a Radio Network Controller arra törekszik, hogy minimumon tartsa az adóteljesítményt. A telefonokkal folyamatosan kommunikál (ez beszélgetésnél pár 10ms-ként ismétlődik), így van egy rádiós teljesítmény mérésünk. Ráadásként mér késleltetést is, ami pontosabb a TA-nál. Én 100m alatt ontosságot saccolok. Ez városban 1-2 saroknak felel meg, plázában pár 10 méternek.

AGPS - Assited GPS. Ha van műhold, van referencia óra (szolgáltatói hálózat) és egy táblázat a GPS inicializációjához nagyon gyorsan méteres pontossággal megmondható ki, hol van. Persze erősen behatárolt, mert látni kell az eget és azt sem tudom ezt szolgáltató oldalról hogyan inicializálják, mert szerintem GPRS kapcsolat is kell hozzá.

Felhasználás

A tárolt adatokat jó esetben a szolgáltató ara fogja használni, hogy a hálózatát optimalizálja. Persze ilyenkor nem a mi azonosítónkra, hanem adott terület celláira és azok terhelésére kíváncsiak.

Ha gond van és a 112-őt hívjuk, elvileg az operátor kap egy hozzávetőleges helyet, ami segít a mentő, tűzoltó kivezénylésénél.

Ha ránk szálltak a zsaruk, akkor simán feltérképezik a szokásainkat. Itt jegyezném meg, hogy ezen alapuló követő rendszert használnak szállítócégek, hogy az alkalmazottak ne fusizzanak, elég egy készülék a furgonba...

A közismert gyilkosságsorozathoz: Ha tűt keresnek a szénakazalban, akkor a néhány terányi adatbázisra lefuttatnak pár keresést és van egy hosszú listájuk, hogy az adott környéken milyen szám-készülék... járt. Ha valamelyik több helyen is feltűnt a cselekmény előtt-alatt-után, akkor mehetnek a nyomozók kutakodni. Egy normális sql harcosnak ez nem tarthat egy napnál (tegyük fel, hogy a lekérdezés 7 órát fut, de nem tart 7 percig sem) tovább. Nem hiszem, hogy ez 100 fölötti találatott dobna, főként, ha világvégi kis falvakról van szó. Persze ha az elején figyeltek az elkövetők, majd lazult a figyelmük, akkor nem ilyen rózsás a helyzet.

Saját vélemény: Ha bűnöző vagy ne tarts mobilt. Ha elkövetői kört akarnak felderíteni hiába cserélgeted a kártyát nem okoz hozzád kötniük a telefon alapján. Ugyanígy nem gond, ha több telefonod/számod van, mert a pozíció árulkodik egy idő elteltével. (Egy helyen bukkan fel, ki-be kapcsolási idők...)

"Big Brother is watching you"

Még van hozzászólás! Tovább