Üdvözlet minden olvasónak, látogatónak!
Mint ahogy a bejegyzés nevéből sejteni lehet a MineCraft nevű játékról fogok írni. A bejegyzést leginkább blogbejegyzésnek szánom, így folyamatosan frissíteni fogom a tartalmát. De lássuk szépen sorjában.
A MineCraftról.
Egy rendkívül egyszerű ötlet, még egyszerűbb megvalósítása ez a számítógépes játék. A játék lényege, hogy kicsit (1x1x1 méteres) építőkockákat felhasználva építsünk valamit. Bármit. És ezzel el is mondtam mindent. A játékra leginkább jellemző hatalmas szabadság miatt is lehet ekkora sikere. Ha kellően kreatív valaki, akkor az egyszerű pixel artoktól egészen az önmagát megépítő házig vagy a digitális óráig bármit meg tud építeni. Sőt! Vannak olyan (bátran mondhatom) lángelmék, akik a számítógépben dolgozó számító egységet egy CPU-t megépítettek, ráadásul úgy, hogy tökéletesen működik.
Magyarországról.
Remélem nem kell bemutatni senkinek kicsiny lakhelyünket. Rengeteg csodás dolog van itt, amit szeretni lehet és kell és rengeteg dolog van, ami nem jó és változtatni lenne érdemes. Minden esetre most a csodás dolgokat kell kell szem előtt tartani és ennek tükrében szemlélni a blogot.
Rólam.
Én szeretem Magyarországot. Szélsőségektől mentesen, de tiszta szívemből. Mert alapvetően egy csodás ország, tele szebbnél szebb tájakkal, építményekkel és emberekkel. Ha az eddigieket összekapcsolja az ember, akkor hamar rájön, hogy mi következik. :-) Igen, épül a MineCraftban Magyarország. Igaz egyenlőre "csak" a térképe, és "csak" ~1km/pixeles felbontással, de elkezdtem építeni.
Hogyan?
Kockánként. Leginkább. A játékban elérhető egy úgy nevezett kreatív mód, ami annyi segítséget nyújt a játékosnak, hogy az építéshez felhasznált alapanyagokat nem kell egyenként összegyűjteni és kibányászni, hanem azok korlátlan mennyiségben állnak rendelkezésre, továbbá elérhető az úgy nevezett fly mode. Azaz a pályán való mozgáshoz használhatjuk a jóval gyorsabb és egyszerűbb repülést is, mint a gyalogolást.
A játék alapvető eszközeink kívül egy nagy segítséget vettem igénybe. A pályát alkotó térkép létrehozását az MCEdit segédprogrammal csináltam, hiszem az építést egy hatalmas, vízszintesen sík területen fogom elvégezni, amit kézzel létrehozni több hónapba is bele telt volna, még a kreatív mód lehetőségeit kihasználva is. De ígérem, hogy ezen kívül semmi egyéb pályamódosítást nem fogok automatizálni.
Vágjunk bele!
Az ötlet megvan. Elszántság megvan. Minecraft megvan. Megértő feleség és a jó alvókával megáldott kislány megvan. Mi kellhet még?
Egy "szamárvezető" térkép? Igen! Rövid idő alatt találtam az interneten egy megfelelő példányt. A felbontása elég nagy, és non profit felhasználásra ingyenesen letölthető. Ezúton is köszönet Zentai László úrnak a fáradságos és önzetlen munkájáért
A kép 2120*1318 pixeles és "faltól falig" van rajta a térkép. Ez 2.794.160 pixelt jelent, ami megközelítőleg 250 méter/pixel felbontásnak felelne meg. Ha átlagosan 5 másodpercenként rakok le egy kockát (ami nagyságrenddel gyorsabb lenne, mint a valóság) akkor durván 160 nap alatt meg is lennék vele, ha 7/24-ben ezzel foglalkozom. Ez így nem járható út. A képet 25%-osra csökkentettem, így már "csak" 530*330 képpont méretű, ami összesen 174.900 pixelt jelent. Ez 1/16-a az eredeti ötletnek, és bár ez is hatalmas munka lesz megépíteni, de ez legalább belátható időn belül teljesíthető. Úgy gondolom, hogy ~2 hónap alatt el is fogok vele készülni.
És jöjjön végre a munka! Az alábbiakban jön a folyamatosan frissülő rész. Mivel főként éjszaka fogok dolgozni, így a dátumok mindig az adott munkanap kezdetének dátuma lesz. A bejegyzésbe beszült indexképek linkként működnek, ami egy nagyobb képre vezet.
1. munkanap, 2011.09.18
Ez volt tegnap (előtt). Ekkor találtam ki, hogy mit kellene építeni, kerestem meg a térképet. Rengeteg időm elment, amire rájöttem, hogy hogyan tudom megcsinálni az MCEdittel a nagy zöld füves területet. Mivel már hajnal volt, amire meglettem vele, így csak szórakozásból nekiálltam csinálni. Nem kellett volna
2. munkanap, 2011.09.19.
Ez a mai nap (tegnap). Ma megcsináltam a térképen a koordináta rendszert, illetve az art-on is megcsináltam az első néhány koordinátát. Úgy alakítottam ki, hogy a játékbeni [0;0] koordináta a térkép bal felső sarkába legyen, és az art a [+;+] negyedbe essen. (Ez a klasszikus matek szerint eléggé nehezen értelmezhető, hogy a [+;-] helyére raktam a [+;+]t, de nézzétek el nekem, félig statikusnak tanultam :-) ) Szóval glowstone-ból csináltam a koordináta hálókat. Ez még sötétben, magasról is jól láthatóvá teszi az egész képet. A tegnap megrajzolt Fertő-tó néhány pixellel arrébb sikerült, mint kellett volna, így azt el kellett bontanom és újraépítenem. Ezt követően írtam meg ezt a bejegyzést.
3. munkanap, 2011.09.20
Ma vendég volt nálunk, így nem tudtam sokat haladni. Első körben tovább raktam a koordináta rendszert. Lassan a kép 2/3 be van hálózva. Ezen kívül a nyugati határt építettem. Ezzel egészen leértem Zala megyéig. Ezen kívül a Duna felső szakaszát építettem meg. Egészen pontosan az országba való belépésétől kezdve a Szentendrei sziget budapesti végéig. Holnap még nem tudom, hogy milyen napom lesz, de igyekszem minél többet haladni.
4. munkanap, 2011.09.24
Sajnos kicsit sok volt mostanában a meló, így kimaradtak az esti játékok. Nem baj, ma gőzerővel dolgozom Elsőnek megcsináltam a Balatont, majd a déli határszakasz Dunántúli részét.
5. munkanap, 2011.09.25
Ma este ügyeletes apa szerepben voltam, mert Mamóca elment szórakozni egy picit. Késő este az egyik (félig meddig) kollégám felbosszantott elég rendesen, így megint nem tudtam úgy haladni, mint szerettem volna. Minden esetre elkészítette, a maradék koordináta rendszert mind a térképen, mind az art-on. Ezen kívül megcsináltam a Velencei tavat és a Dunát egészen le a déli határrészig a Csepel szigettel együtt.
6. munkanap, 2011.10.13
Kisebb kihagyás után ma befejeztem az északi határrészt, és belekezdtem a Magyar-Román határba.
üdv, föccer