Hirdetés

Project Ara

Szögezzük le az elején azt a tényt, hogy egyáltalán nem értek a mobiltelefonokhoz. Nem arról van szó, hogy nem tudnék felhívni bárkit, vagy fényképezni, zenét hallgatni vagy bármi mást csinálni rajta, egyszerűen csak arról, hogy nem érdekelnek, egy átlag felhasználó vagyok, nem hoz izgalomba egy olyan szó, mint a root, valamelyik op. rendszer legújabb verziója, csupán annyit akarok, ha veszek egy telefont az működjön rendesen pl. tudjak vele telefonálni. Tudom nehéz feladat, de ha régen megtudták csinálni, ma is képesek vagyunk rá... talán.

Az eddigi telefonok koncepcióját, ötletét jónak tartottam, tetszik az ötlet, hogy egy eszközben több dolog elfér, ugyanakkor úgy vélem, hogy a technológiai részének sokat kell még fejlődni, főleg az akkumlátoroknak. Tudom, hogy van immár 4 magos mobiltelefon (vagy már több), sok memória stb... és ezek lassabban erősebbek lesznek mint a PC-m, de ettől függetlenül egyik se érdekes. Az érintő képernyő már senkinek se új, meglehet, hogy az idősebb korosztálynak se (70-80 évesekre gondolok itt). Mindegyik egy téglalap, ami egyre vékonyabb, de egyre nagyobb lesz. Biztosan vannak gyönyörű telefonok, amiket az ember ki se mer tenni egyetlen porszemnek sem, de szerencsére én még nem találkoztam olyan emberrel aki órákig élvezkedett volna a telefonján.

Mint átlag felhasználó, úgy vettem észre, hogy a mai mobiltelefonok igazából sehova se fejlődtek, nem akartak kitörtni a pangásból semmi újjal. Talán a Sony hozott be valamit az Xperia Z-vel a vízállóságával. Létezik újjlenyomatos valami is, de ezt se tartom forradalminak. Fizetnünk kell a vízállóságért, az ütésállóságért, a porállóságért, holott ha belegondolunk a régebbi mobiltelefonok stapabíróak voltak, a rájuk írt rendszer szinte egyszer sem fagyott be, nem kellett újratelepíteni, igaz ami igaz, sok alkalmás nem volt rajta stb... de arra tökéletesen jó volt, amire tervezték. Fizettünk valamiért és azt is kaptuk, akár életünk végéig is elélt egy ilyen telefon úgy, hogy nem kíméltük. Tehát a mai telefonok inkább törékenyebbek, kényesebbek, több a probléma velük és maradt ugyanaz a felállás mint régen: ha jobbat akarsz, akkor vegyél újat.

Itt jön képbe a Project Ara Sprial 2. Ez a Google által fejlesztett moduláris telefon. Briliáns ötletnek tartom. A modurálisság azt jelenti, hogy ha jobb fényképezőt, hangszorót szeretnénk telefonunkba, vagy csak tönkremegy valamelyik komponens nem kell leadni a szervízbe és heteket, hónapokat várni rá, vagy lecserélni a komplett telefont, hanem elég lesz ha csak megvesszük a megfelő alkatrészt és az otthon nyugalmában kényelmesen kicseréljük. Persze az már más kérdés, ha főegység romlik el (nem tudom létezik e ilyen elnevezés, ez a sajátom ;] ), tehát az a dolog, amire az összes többit csatlakoztatod. Elvileg meg van az esélye, hogy idén még elstartoljon Puerto Ricóban. Tudomásom szerint az alkatrészekből is kevés van és az akkumlátora se valami fényes, sokkal rosszabb, mint a mai mobiltelefonoké. Szerintem 1-2 éven belül már mi is kezünkbe foghatjuk a telefont remélhetőleg magyar nyelvvel. Az árról nincs semmi hír, legalább is én nem tudok róla.

Az elgondolást támogatom, ugyanakkor sok értelme nincs az újításnak, ha méreg drága lesz és a hozzávaló kiegészítők (gondolok itt az alkatrészekre) is jóval megkönnyítik pénztárcánk súlyát. Aki nap mint nap használja a mobilját az így is tudja, hogy azért naponta, jó esetben 2 naponta tölteni kell. Úgy vélem senknek se hiányzik egy olyan valami, amit ne talántán óránként kéne tölteni. Kiváncsi lennénk a beilleszthető alkatrészekre is olyan értelemben, hogy milyen könnyen válnak le a főegységtől, mert nem lenne túl jó dolog, ha betenném a farmer zsebembe és ahogy kihúznám, hopp, a kamera benne maradt a zsebbe. Másrészről a tartósága az, ami érdekel. Ha mostani telefonunkat ledobtuk, akkor max. a képernyő miatt aggódtunk, hogy betörik e, a többi nagy részben kibírta a dolgot. Viszont az vicces lesz, ha leejtük az utcán és az egész cucc szétszóródik és utána lehet összepuzzlelözni az egészet, plusz mivel ezek elég kicsik talán még el is veszhetnek, nagy tömegben pedig rá is léphetnek (akkor lesz még jobb, ha az egyik a sima száraz betonra, fűre esik, míg a másik a tegnapi eső egyik tócsájába). Szóval sok fejlesztés vár még a fejlesztőkre. Reméljük a legjobbakat!
Végül itt egy videó, ahol bemutatnak egy-két dolgot:

UI: A fenti kis szubjektív véleményt ne tessék komolyan venni, tudom, a tudásom hiányos és más oldalakat tudna írni, de tőlem ennyi telik. A Google telefonjáról olvastam 1-2 dolgot, emiatt tudtam felhozni néhány dolgot róla.

Köszönöm, hogy végigolvastad.

(Remélem senki se egy szakmai cikket várt ;] ;] )

Még van hozzászólás! Tovább