Hirdetés

Egy elfeledett(?) korszerűtlen(?) technika újraindítása: DAT magnózás 1. rész

Valamikor a '90-es évek közepén túladtam az akkor elég tűrhetőnek mondható Sony DAT magnómon (DTC-77ES) és a kb. 100db DAT-120-as kazettámon. Hiszen megjött az új "tökéletes" technika az írható cd. Ami írdatlan drága volt 3000-5000,-Ft volt egy lemez íratása, jobb alapanyagra még több. Egy DAT kazetta pedig került kb. 1200-1500Ft,-ba ha nagyobb tételben vette az ember és nem audió kazettát, hanem adatra szántat (ugyanaz). Ja és 2 órányi zenét lehetett rá rögzíteni normál esetben. :)

Írattam/írtam gőzerővel a különböző válogatásokat, kölcsönkért lemezeket éveken át. Mígnem kb. a 2000-es évek elején egyre több esetben fordult elő, hogy nem vagy nehezen lehetett olvasni a lemezeket. Akkor még az öregecske cd-játszómra fogtam, de ez a teória hamar megdőlt, mert az új lejátszók még kevésbé olvasták ugyanazon lemezeket. :W A kezdetekkor írt lemezek a mai napig tökéletesen működnek, olvassa minden. Ahogy haladunk előre napjainkig egyre rosszabb az arány. Van olyan lemezem (nem is egy sajnos), amelyik nincs fél éves és már problémás.

A feladat adott volt, hogy mit csináljak a kb. 1000db írt lemezzel, amelyek közül sok (nagy része :( ) nem vagy csak igen nehezen pótolható anyagot tartalmaz. Eleinte a hagyományos szalagos technikát használtam, de a 19 cm/s sebességű média használata anyagi csőd. A 38-asról nem is beszélve. Próbálkoztam a HIFI-VHS technikával is. Ez nem lenne annyira rossz (sőt), de olyan magnót szerezni, amely minősége (hang és szolgáltatás) megüti a mércét megbízható minőségben gyakorlatilag lehetetlen és a kazetták beszerezhetősége is kérdéses). A síma kazetta eleve kilőve, mert jó magnót szerezni lehetetlen reális áron.
A számítógépes zenelejátszás minősége megint nem az a kategória ami ésszerű keretek között nekem megfelelne,még akkor sem ha pl. a DAC-ot magam gyártom le. Az időtállóságával kapcsolatban is vannak fenntartásaim. Maradt még a minidisk. De az sem az a minőség ami nekem megfelelt volna. Na ezen a ponton megláttam borzasztó jövőmet, amely azzal fog eltelni, hogy vagy rágom a körmöm és imádkozom, hogy ne menjenek tönkre a lemezeim és/vagy fél-egy évente átnézem a teljes gyűjteményem (ami ugye folyamatosan bővül). Na ez teljesen lehetetlen volna. Félretettem a kérdést egy időre elfogadván a tényt, hogy folyamatosan nő a veszteség.

Néhány hónapja a műhelyemben pakolászva találtam pár audió DAT kazettát remek, közel 20 éves műsoranyaggal (legalábbis a kazettára körmölt felirat alapján). Beugrott, hogy használtam és ezt a médiát elég sokat (ez a kazettát is én készítettem), jó is volt a tapasztalatom vele. Ezen felbuzdulva el kezdtem nézegetni DAT magnó hírdetéseket. Meglepődtem, hogy milyen sok van. Azonban nem akartam beleugrani vakon a medencébe és így megtapasztalni, hogy van-e benne víz. Ezért elvittem a megtalált kazettákat egy ismerőshöz akinek van több DAT magnója és megpróbáltuk lejátszani. Erős megrökönyödésünkre hibátlanul lejátszotta az összeset elejétől végéig. Mindegyik magnója. Tehát találtam egy időtálló médiát, már csak a költségek nagysága a kérdés.

Böngészve a hírdetéseket tavaj találtam egy SONY PCM-2700 típusút kevés(nek mondott) üzemórával. Ez első ránézésre DTC-77ES. Utána néztem a neten és tényleg az. Elmentem körbeszaglásztam és látszólag tényleg nem sokat mehetett. Itthon leszedve a tetejét tényleg nem látszik a használat rajta. Az idén pedig vettem egy TASCAM DA-40 tipusút 1 üzemórával.
Most már csak a média a kérdés. Dedikáltan a DAT 120 perc max. 180. Nézegettem a kazetta hírdetéseket és ugyanazt tapasztaltam, mint 20 éve: adatkazettaként sokkal olcsóbb :). Végül sikerült beszereznem hirtelen 40db 120 perces kazettát igen jutányos áron. :DD

TASCAM DA-40
TASCAM DA-40
TASCAM DA-40

SONY PCM-2700
SONY PCM-2700
SONY PCM-2700

SONY PCM-2700

Még van hozzászólás! Tovább