Miért ZUK Z2, OnePlus 3T helyett? - Lecseréltem a Nexus 5X-em

Tavaly április elején szereztem be a Nexus 5X-em.

Állj!

Ahhoz, hogy érthető legyen minden, amiről most írni fogok, nem árt, ha kifejtem röviden, hogyan jutottam idáig.

2010-ben megvettem életem első okostelefonját, ami nem volt más, mint a ZTE Blade. 40 ezer forint körül jutottam hozzá, és már első nap operációs rendszert cseréltem rajta. Másnap pedig visszavittem Telekom-nak, mert wifi hibás volt a készülék. Az új példány már hibátlan volt, és a szívemhez nőtt. Mindent ezen tanultam meg. Főzött romok, root stb stb. Arról nem beszélve, hogy árkategóriájában páratlan volt. 3,5"-os kijelző, 800x480 pixellel. Wow. 512 megabájt ram? Egy kész erőmű volt.

Két év elteltével úgy gondoltam, elérkezett az ideje a váltásnak. Egy ZTE Grand X In-re esett a választás. Hihetetlen sebességbeli különbség mutatkozott a két eszköz között, de hamar rájöttem, nem nekem való. Az Intel Atom processzorával nagyon kevés alkalmazás volt kompatibilis, és mivel a ZTE, illetve az Intel egymásra mutogatott, mikor a kernel forráskódját akartuk megszerezni, így fejleszteni sem lehetett rá igazán.

Talán 3 vagy 4 hónapot lehetett nálam, mikor az első komolyabb telefonomra váltás megtörtént. Megvettem a Nexus 4-emet. Az a telefon briliáns, minden téren. Még az üveg hátlapjára is sikerült vigyáznom. El sem tudom mondani mekkora lépés volt számomra a készülék. Mindemellett beleszerettem a Nexus-ba, mint márkába. Ehhez a telefonhoz hozzá sem nyúltam szoftverügyileg, végig gyári állapotában futott nálam.

De nem bírtam magammal, cseppet több, mint fél év után vettem egy LG G2-t. Nem volt hatalmas előrelépés, de a Full HD kijelző, Snapdragon 800-as processzor nagyon vonzott. Egyébként a Nexus 5 és a G2 között vacilláltam. Utóbbi a jobb kamera, jobb (és nagyobb) kijelző miatt nyert főleg. Újra előjött a "moddolós" hangulatom, rengeteget cserélgettem a készülék rendszerét. Majdnem két évig nálam volt, mégsem nőtt hozzám igazán. Jól elvoltam vele, mégis új impulzusra volt szükségem, amit Kínában találtam meg. (Hozzáteszem, egyik barátomnak adtam el a G2-m, amit kb. egy hónap alatt tropára tört.)

Meizu MX4 Pro. Talán életem legrosszabb döntése. Kínából érkezett, 2K-s kijelző, Exynos5-ös proci, ugyanaz, ami a Samsung Note 4-ben található, mégis rengeteg problémám volt vele. Körülbelül 4 hónapot élt meg nálam. Újraindult naponta többször, lassan töltött és minden baja volt. Azóta unokabátyám megcsinálta, és boldogan használja. De Én egy másik dologra is ráébredtem akkor: Nem nekem való az 5,5"-os kijelző.

Így hát megvettem a Nexus 5X-em. Méghozzá fehér hátlappal. Imádtam, és imádom a mai napig. A kamerája nagyon erős, a Google HDR módjával párosítva, a Snapdragon 808 mindenre elég a mai napig, és mindig megkaptam a legfrissebb Android verziót is, sőt az Android Beta program részese is voltam.
Na, de akkor miért váltottam? A 2 GB RAM kevés. Elképesztően kevés. Átlag alkalmazások futnak a telefonomon, köztük a népszerűbb social alkalmazásokkal, de 1,6 GB memória úgy volt foglalt 1,8 GB-ból, hogy semmi extrát nem csináltam. A másik pedig a 2700 mah erősségű akkumulátor. Bevallom, sokat nyomkodom az eszközt a nap folyamán, és nekem nem volt elég, amin a Facebook Messenger alkalmazása sem segített sokat, amit sikeresen Messenger Lite-ra váltottam, és 100%-kal megnőtt az akkuidőm. Szomorú kép a Facebook szoftverfejlesztőire nézve.

Szóval akkor 11 hónap után váltsunk. De mire? A Google Pixel termékei jöhettek volna szóba, ha nem lennének túlárazva, szóval ennél a pontnál rögtön ki is estek, de emellett megannyi negatívumot el lehetne róluk mondani, amelyek miatt nem szimpatikus a Google legújabb termékcsaládja.
Ezen a ponton be kell vallanom, novemberben előrendeltem egy Umi Plus E-t, ami a 6 GB RAM miatt győzött meg a 4000 mah-es akkuja mellett. A telefon érkezése előtt édesapám összetörte a saját készülékét, ami egy Ulefone Power volt, így megszántam őt az Umi-val. Használata első napján ezt is összetörte. :D

Tehát akkor mit vegyünk ami előrelépés lenne memóriaméretben, és akkuméretben is? Annyira kikészített a használata vége felé az 5X, mivel nem bírt ki agresszív használat mellett egy napot. Sajnos nem ülök töltő mellett egész nap, a PowerBank használata pedig sok kompromisszummal jár. Rengeteg pillanatban minden gondolkodás nélkül a legdrágább telefont is megvettem volna a piacon.
Aztán sokáig biztos voltam benne, hogy megtaláltam szívem választottját: A OnePlus 3T "személyében".
Csúcshardver, kedvező ár. Ki ne fogadná el?

Rájöttem, hogy Én nem. Nem akartam újra 5,5"-t nyomogatni. Számomra nagyon fontos az egykezes használat, amit a Lenovo által némi pénzzel megtámogatott ZUK nevű márkánál találtam meg.
Amint megtaláltam az egyik kínai webáruházban a Zuk Z2-t, tudtam, kell nekem. 5.0"-os Full HD kijelző, Snapdragon 820, 4 GB LDDR4 RAM, 64 GB belső tárhely. Mintha nekem találták volna ki. Egyedüli negatívuma, ami miatt mégis gondolkodóba estem: hiányzik a B20-as LTE hálózat belőle, ami vidéken problémát jelenthet Telekomosként. Hozzáteszem, Budapesten töltöm időm nagy részét, emellett Nyíregyházán a másik részét, és mind a két helyen tökéletesen a 4G hálózatom.
Miért jelenthet problémát Telekomosként a B20 hiánya? A Telekom 3G lefedettsége Magyarországon igen szerény. Így sok helyen az embernek se 4G, se 3G hálózata. Annyit azért hozzátennék még, hogy rengeteg helyen semmiféle hálózat sincs, szóval ezen aggódni sem érdemes sokszor. (Ezzel ellentétben a Vodafone 3G hálózata sokkal korrektebb, és ez a sebesség az én igényeimet szinte 100%-ban kielégíti.)

Aztán megtaláltam a ZUK Z2 Pro verzióját, mely 6 GB memóriát, 128 GB tárhelyet, 5.2"-os Full HD AMOLED kijelzőt kapott, szemben a Z2 IPS paneljáével, ám az ára is jócskán magasabb. A Z2-höz 65 ezer forintért jutottam hozzá, a Pro verzió majdnem a duplája.
Az a felismerés is segített döntést hozni, hogy rájöttem: az 5,2" is nagy nekem. Szeretem egy kézzel nyomkodni a telefonom, miközben rohanok egyik helyről a másikra, és ezt maximum az 5,0"-tól kapom meg, és a Nexus 5X is enyhén kényelmetlen volt a maga 5,2"-jával egykezes használatnál.

Itt beiktatnék egy rövid off topic-ot: Valóban kisebb a káva a Samsung Galaxy S8-on, LG G6-on, mint az eddigiekben, de ettől még nem fogom könnyebben átérni a kijelzőt szóval ezek a készülékek nem nekem készültek a maguk 5,7 és 6,0"-os kijelzőjükkel.

És most vissza: Megrendeltem a ZUK Z2-t. Nagyon vártam, hogy megkapjam, ám a kezdeti pillanatokban hatalmasat csalódtam. Egy teljesen más operációs rendszert láttam rajta, mint amivel érkeznie kellett volna. Ugyanis némi guglizás után rájöttem, a kínaiak valami oknál fogva szeretik ezen a típuson lecserélni a gyári rendszert. Ám pár perc kutakodás után találtam egy cikket, hogyan lehet vissza állítani az eredeti operációs rendszert, aminek február eleje óta már a 7.0-ás Android verzió az alapja, és a ZUK saját fejlesztésű ZUI 2.5-ös felületét kapta. Egyetlen hibája az lehet, hogy nem tartalmaz magyar nyelvet. Számomra ez nem hátrány.

Nexus 5X és a Zuk Z2

4 éve írtam utoljára cikket, és ami miatt újra billentyűt ragadtam, az ez a telefon. Imádom. Eszméletlen gyors, 100%-ban az én stílusom kívülről, és a mérete is tökéletes. Nem cserélném el se egy Galaxy S7-re, se egy OnePlus 3T-re. Igen, vannak gyenge pontjai. A kamerája gyengébb az előzőekben említett csúcskészülékeknél, nincs ugye B20, műanyag ház (a hátlapja üveg), és még sorolhatnék pár kötekedő pontot. De 65 ezer forintért kaptam egy MAJDNEM csúcskészüléket, olyan számomra fontos dolgokkal, amit a legnagyobb gyártóknál nem kapok meg. És igen, ezalatt az 5,0"-ra gondolok, illetve az eddig nem említett 3500 mah-es akkura, ami nagyon masszív üzemidőt eredményez, még az én nyüstölő használatom mellett is.

Nexus 5X és a Zuk Z2

Hatalmas piros pont a ZUK-nak. Ha sikerül rá vigyáznom, és nem dob ki valami hasonló brilliáns készüléket a gyártó a közeljövőben, akkor nagyon remélem, hogy a 2 éves évfordulót együtt ünnepelhetjük.

Még van hozzászólás! Tovább