14 hónap az „óceánon”

Ennyi ideje, hogy Symbianról Badára költöztem.

A Badáról, mint operációs rendszerről közvetlenül nem volt véleményem, inkább csak tesztekből szerzett benyomásaim, de megtetszett a Wave és gyakorlatilag maga a telefon volt az, amit meg akartam szerezni – az operációs rendszer mint elmaradhatatlan járulékos tényező jött vele. Persze, azért jól körülnéztem előtte, de jobb ajánlat szerintem akkor nem volt. A Wave-et eladta a hardvere és az ára. A Badát illetően pedig bíztam a jövőben.

Az első benyomások pozitívak voltak, és boldogan lépdeltem hazafelé a vadonatúj, érintőképernyős telefonommal.

A Wave lenyűgözött az elsőosztályú anyaghasználatával és az összeszerelés minőségével, de ami feltette az „i”-re a pontot, az a kijelző volt. SuperAmoled. Első látásra beleszerettem. Valami csoda volt az a kontraszt, a színek élénksége (a színek telítettsége nem zavaró a számomra). A nagy szerelem az akksi időn is mély nyomott hagyott, mert szegénykém egy napot sem bírt ki az első hónap során. Ennek persze az újdonság és a számomra új operációs rendszer is okozója volt, hiszen ki kellett ismernem, mindent meg kellett tanulnom. Óriási előnnyel indultam, mert mielőtt a Wave hozzám került volna, már hónapok óta olvastam az itteni fórumot. Még mielőtt először próbaképpen a kezembe vettem volna az egyik áruházban, már egy csomó mindent tudtam róla, azonnal eligazodtam a menüben és gyorsan ki is próbáltam az engem érdeklő funkciókat. Jó dolog a fórum.

Az elmúlt 14 hónapban jól megvoltam a Samsung Wave-emmel, annak ellenére, hogy nyilvánvaló hiányosságokkal is szembe kellett néznem. Az a nagy szerencsém, hogy nem egy fejlettebb rendszer (Symbian?) után tettem próbára a Badát, mert valószínűleg sikítva menekültem volna. Mivel azonban ezek szerint a szerencsés kevesek közé tartozom, maradtam és kitapasztaltam a Samsung reménységét.

Én eleve azért vettem a telefont, hogy használjam és nem csak telefonként. Mivel angoltanár az elsődleges szakmám, úgy kerestem telefont, hogy az a napi munkavégzésben a segítségemre legyen. Ahogy már feljebb írtam, az igényeim nem voltak nagyok, a Wave remekül megfelelt az elvárásaimnak, és ehhez jött még, hogy a Nokiáról való váltás után üdítő és gyors volt az új rendszer, ami külön öröm volt.

Manapság a korábban magammal hordott papírtömeg tizedét sem viszem magammal az óráimra, mert az óratervezeteket otthon megírom a gépemen, aztán átteszem a telefonra és ott nyitom meg őket, ha éppen rá kell néznem, hogy terv szerint mi következik. A telefonon tárolom az összes Office dokumentumot és a szöveghallgatási anyagokat is. Ez utóbbihoz egy asztali kihangosítót is felhasználok, amelyet kábelről vagy BT-on keresztül használok, ami külön jó, mert távolról is tudom irányítani, ha éppen közben írnom kell a táblára is. Az egyszemélyes tanfolyamoknál felhasználom a telefont videózásra is, ha pedig van rá lehetőség, kiteszem a képet az arra alkalmas TV-re. Nem akarok untatni senkit a további részletekkel, egy szó, mint száz, nagyon jól tudom használni a mindennapokban, és a magáncélú felhasználásról még szót sem ejtettem. (Khmmm... időnként azért kerül töltőre, mert valamelyik játék pár óra alatt megeszi az akksit)

A Bada mint rendszer, tehát számomra megadja azt, amire mindenképpen szükségem van. Napi használatban teljesen jól bevált. A más rendszerekkel való összehasonlításban viszont elvérzik. Azt kell, hogy mondjam, hogy számomra ez leginkább a Samsung támogatásának amatőrségében fogható meg igazán. A Bada igazi mostohagyereknek tűnik, akivel nem igazán törődnek, néha odavetnek elé valamit, hogy azért ne haljon éhen, de ez minden. Így a kezdeti optimizmusomat néhány hónap múlva egy realisztikusabb hangulat váltotta le, amelyben időnként feltettem magamnak a kérdést, hogy biztos így képzelem-e el a jövőt: frissítésekre várva, amelyek mindig csúsznak, memória-elfogyásokkal küzdve, Flash videók üres helyeit nézegetve böngészés közben (a dolog iróniája, hogy előbb hal ki a full Flash támogatás a mobilokról, minthogy a Samsungnak sikerülne azt a rendszerbe illesztenie) stb... A problémám azon túl, hogy ezek jelen vannak, az is, hogy az orvoslásukkal kapcsolatosan az egyetlen biztos dolog a bizonytalanság, ami egyébként az egész támogatás jellemzője.

Szeretném kihangsúlyozni, hogy a hivatalos támogatás hiányosságairól beszélek, és nem veszem figyelembe a netre kikerülő ROMokat, amelyek esetleg megoldást jelentenek egyes hibákra.

Szerintem egy okostelefon milyensége és jövője sokban függ attól, hogy mik a kilátásai, meddig tud okos maradni a folyamatosan és rohamosan fejlődő konkurencia mellett. Ugyanis szerintem csakis ez indokolhatja a magasabb árfekvését és garantálhatja annak hosszabb távú megtérülését. (Én eddig minden telefonomat megtartottam, így az árveszteség számomra nem releváns, de a Bada esetében ez is óriási mértékű) Ebből a szempontból a Bada számomra csalódás, mert lehet ugyan, hogy szerencsémre a türelmesebb felhasználók közé tartozom, de az én türelmem sem véges. Általában 2,5 évig használok egy telefont, a Wave-ben ezek szerint még több, mint egy év használat van, nekem sem mindegy, hogy mire számíthatok. Annak ellenére, hogy tudom, a mostani funkciói jól kihasználhatóak a számomra akár munka közben is, lehangoló azt látni, hogy mindezt időnként kompromisszumok árán sikerül megvalósítani, amíg más rendszerekben erre van egyszerű vagy akár több megoldás is.

(Egyetlen Wave tulajdonosnak sem ajánlom, hogy hosszabb időt töltsön el az i4 vagy a GS2 nyomogatásával, mert erős szívtájéki fájdalmakat fog érezni egy idő után, és erre még a Wave elsőosztályú anyaghasználata sem nyújt gyógyírt. Az igazság az, hogy nem is kell csúcsgépeket a kézbe venni ahhoz, hogy érezzük hol a Wave helye, amit csakis a Badának köszönhet. Hadd jegyezzem itt még meg, hogy a GS2 anyaghasználata szerintem nem gagyi, de a Wave után óhatatlanul visszalépés a minőségérzet szempontjából. Ugyanakkor, az ugrásszerű minőségi javulás a felhasználói élményben ezt könnyen feledtetné velem)

A Bada a kisigényűek rendszere. Illetve, inkább úgy fogalmaznék, hogy jobb ha nincsenek nagy igényei annak, aki ezen az óceánon akar hajózni, mert különben csak hánykolódásnak fogja megélni a rendszer napi használatát. A luxushajóútra az IOS és az Android nevű hajók kapitányai viszik az utasokat. Persze a Meego is nagyon tetszik, de egy jelenleg tetszhalott rendszerről nem költöznék át egy eleve halva születettre.

Annak, aki most lép valami egyszerűbb telefonról az érintőképernyősök birodalmába, a mostani árán a Wave jó választás lehet, és talán nem is érti mire fel ez a negatív hangulat. Azonban mihelyt kinyílik a szeme, és elkezd komolyabban érdeklődni, összehasonlítani vagy az igényeit egy kicsit magasabbra tolni megszaporodnak a kérdőjelek.

A Bada mellett szokták felhozni, hogy egyszerű a kezelése és van néhány funkció, amelyeket a dobozból kivéve megkapunk, nem kell egyből az alkalmazásboltot böngészni megoldásért. A mostani fejemmel azt mondom, mindez sovány vigasz a Samsung támogatási hozzáállását figyelembe véve.

Úgy gondolom, hogy bármennyire is gyönyörű telefon a Wave még most is, ma már hardveresen sem tűnik ki, a szoftver soha nem is használta ki a lehetőségeket, és másfél évnyi állóvíz után az ember már nehezen hiszi el, hogy új szelek kezdenének fújni. Persze, a remény hal meg utoljára.

Most a Bada 2.0 küszöbén feldereng egy halvány reménysugár – egyrészt felhasználói szempontból, hiszen bármennyire is le van maradva a rendszer a többiek mögött, nekem még így is tud majd újat hozni, (nem telepítettem egyetlen bétát sem) ami egy kicsit majd kitolja az elavulási periódust. Nagy elvárásaim így sincsenek, hiszen a fórumon keresztül már értesültem az új FW milyenségéről.

Másfelől, a Wave megjelenése óta nagyot fordult a világ. Annak ellenére, hogy a Samsung mára a legnagyobb okostelefon-gyártó lett, néhány szempontból szorultabb helyzetben van, mint a Bada kiadásakor volt: az Apple rendesen befűtött, az Android mezőnyben a Motorola egyenlőbb lett a többieknél, a Microsoft pedig maga alá kotorta a Nokiát, ráadásul sarcolja a versenytársakat. Ebben a helyzetben talán a Bada nagyobb figyelmet kap majd, csak félő, hogy már nem lesznek sokan, akik kitartanak addig.
Jelen pillanatban úgy gondolom, hogy a következő telefonomon nem Bada fut majd. Még pár hete is azt írtam a fórumon, hogy látok rá egy kis esélyt, hogy ne váltsak. Ez mára elporladt. A bizonytalanság, a tologatás, az amatőrség együttesen eltántorítanak attól, hogy tovább hitelt adjak a Samsungnak a Badával kapcsolatban.

Nagyon sajnálom, mert több volt benne, nagyobb lehetett volna. A Bada alapvetően nem rossz, de magától nem növi ki magát. Kőkemény, profi támogatásra lenne szüksége. (Amit most kapunk támogatás címén, aligha vehető komolyan) Mi, akik megvettük és elhittük, hogy idővel ez megvalósul, mára csalódottan vagy csak rezignáltan vesszük tudomásul, hogy mindez hiú ábránd volt.
Nem elég, hogy egy örökkévalóságig tart, mire kiadnak egy újabb szoftvert, (a 2.0 immár hónapok óta késik), de abban sem lehetünk biztosak, hogy az új verzióból nem vesznek ki egy hasznos funkciót vagy nem rontanak el addigra már beváltakat.
Mindez önmagában is elég kiábrándító, látva azonban, hogy a frissítések menete más rendszereken mennyire olajozottan, magától értetődően működik, még inkább elkeseríti az embert.

Mostanra odáig jutottam, hogy ha a dátumtologatásban a Samsung arra vetemedne, hogy végül törli a 2.0-ás frissítést a W/WII-re, már az sem lepne meg. Lehet, hogy csak egy összeesküvés-elmélet, de valószínűleg simán elhinném azt is, hogy igazából nem is törlésről van szó, hanem soha nem is akarták kiadni azt az első Wave-ekre, de nem akarták, hogy minden W/WII tulaj egyszerre szálljon ki a Badából a hír hallatán. Ne legyen igazam!

Ha nem azt hallanánk a hírekben, hogy a Samsung rekord negyedévet zárt azt hihetnénk, hogy elfogyott a pénz a fejlesztésre. Az egész Bada egy nagy ellentmondás, egyáltalán nem világos a számomra, hogy milyen szerepet is szán neki a Samsung. Időnként felröppen valamilyen hír, amelyet aztán követ egy újabb, de ezeket a híreket soha nem erősíti vagy cáfolja meg az anyacég. Így aztán egy ideig keringenek, és mivel újabb hír nincs, mindenki hosszú ideig ezekbe kapaszkodik. Aztán egyszer csak nyilvánvalóvá válik, hogy ez sem valósult meg, és innentől minden még türelmes Wave tulaj újra „csodaváró” üzemmódba kapcsol, a többiek pedig elhagyják a lassan süllyedő hajót. Ez a bizonytalanság nem tesz jót a platform életképességének és nyíltan megkérdőjelezi annak jövőjét. Arról nem is beszélve, hogy üzleti szempontból felelőtlen, a Wave tulajdonosokat pedig semmibe vevő ez a hozzáállás. Némi őszinteség nagyot lendíthetne a bizalmi indexen.

A KIES és az alkalmazásbolt külön bekezdést érdemelnének, de már nincs kedvem további negatívumokat sorolni.

A Wave birtoklásának azonban hosszú távú pozitívuma is van: az a tapasztalat, amit a használata során szereztem. Függetlenül attól, hogy nem a legfejlettebb – vagy nem a legprofibban támogatott – rendszerről van szó, mindenképpen segített letisztázni azt, hogy milyen igényeim legyenek a következő eszközömmel szemben.

Én a Symbiant sem azért hagytam el annak idején, mert magával a rendszerrel voltam elégedetlen, hanem mert nem láttam biztosítva annak jövőjét a Nokia zavarodott mobilpiaci téblábolása közepette. Most ugyanezt tapasztalom a Badával kapcsolatban is.

Hiába van Wave3 megújult hardverrel, az új gép korántsem csábít annyira, mint az eredeti Wave 2010-ben. Az új készülék is szép és minőségi, de ez ma már nekem nem elég. Ha ez a jövő a Bada számára, akkor én már csak a pálya széléről szurkolok majd, de kiszállok a játékból.

Talán van még remény a Bada feltámadására, de engem már semmilyen vele kapcsolatos hír nem tud lázba hozni. Frissítés? Pff... Ha jön, jön. Már nem érdekel mikor vagy hogy tényleg lesz-e egyáltalán. Remélem, egyszer megkapjuk és jobb lesz, mint a mostani verzió. Még bármelyik FW-rel el leszek egy ideig, aztán kipróbálok egy másik rendszert.
Ebben már semmilyen bizonytalanság nincs.

(Ezt még decemberben írtam és januárban tettem ki)

Még van hozzászólás! Tovább