Hirdetés

2024. május 19., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28351) Tutu7030 válasza Tutu7030 (#28342) üzenetére


Tutu7030
veterán

Formáztam az ubi partíciót, így tiszta telepítéssel ment fel az ubi 16.04.1, de még mindig előfordul fagyás/restart pl google maps közben.
14.04-en semmi ilyen baja nem volt, most meg itt szopat, ha kell, ha nem. :(

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#28352) lev258 válasza hcl (#28350) üzenetére


lev258
veterán

Videókártya (pontos típus)? Mielőtt még elrontasz valamit.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28353) hcl válasza lev258 (#28352) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Már ekezdtem egy dist-upgrade-t...
Amúgy Redwood.

Mutogatni való hater díszpinty

(#28354) hcl válasza hcl (#28353) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na. Dist-upgrade lement, viszont az initramfs kreálása közben volt valami baja, és csak upstart-tal indul. A VGA megjavult.

Egy upstart-sysv és egy update-initramfs -u megoldotta.

Megint köszi a Canonicalnak... :S

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#28355) Tutu7030 válasza hcl (#28354) üzenetére


Tutu7030
veterán

Én nyergelek vissza 14.04-re. :W
Elég volt ennyi szívás a 16.04-ből.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#28356) hcl válasza Tutu7030 (#28355) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tettem már 16-ot pár gépre, de azokban nem volt AMD VGA. És baj sem volt velük.
Igazából ez is frankó volt így, ha nincs a driver para, akkor nem frissítem.

Mutogatni való hater díszpinty

(#28357) lev258 válasza Tutu7030 (#28355) üzenetére


lev258
veterán

Várd meg a 16.04.2-t. Frissebb kernel lesz benne.
A 16.04-es az átmenet az AMD driverek tekintetében, épp ezért valakinek jobb, valakinek rosszabb.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28358) Tutu7030 válasza lev258 (#28357) üzenetére


Tutu7030
veterán

Telepítettem a 14.04.5 verziót, az sem volt nyerő. A 14.04.4 is ugyanezt produkálta. Megnéztem, már az is a 4.x.x kernelt használja. Telepítettem a 3.16.0-44 kernelt, restart, indítás a 3.16.0-44 kernellel, a 4.x.x uninstall, restart, de a 3.16.0-44 kernellel is megmaradt a probléma. Még a végén windowst kell telepítenem... :O

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#28359) Tutu7030 válasza Tutu7030 (#28358) üzenetére


Tutu7030
veterán

Engedélyeztem az fglrx-update meghajtót, most nyúzom (egyszerre megy a vivaldiban és a chrome-ban is a youtube lejátszás, plusz google maps utcanézet, facebook videók), de most tartja magát.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#28360) #68216320


#68216320
törölt tag

Ubuntu 16.04 Server van feltéve egy gépemre Kodi média lejátszóval.
Olyan gondom van, hogy üresjáratban egy idő után eltűnik a kép és nem jön vissza. Hallani, hogy alatta működik a Kodi, de gyanítom az Ubuntu valami screen saver-ként elsötétíti a képernyőt.
Hogyan lehetne ezt kikapcsolni?

(#28361) Rimuru válasza #68216320 (#28360) üzenetére


Rimuru
veterán

Settings -> system -> power settings?

Vigyázat, csalok!

(#28362) gabo89 válasza Tutu7030 (#28355) üzenetére


gabo89
senior tag

Nekem is AMD Trinity APU-m van, és a 16.04-el nem volt képem d-sub kimeneten. A 16.10-en jól működik, a 16.04.2 annak a kerneljét fogja megkapni. Érdemes kivárni.

[ Szerkesztve ]

indul a sörös aludni

(#28363) #68216320 válasza Rimuru (#28361) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem a Kodi-val van a gond, ott ki van kapcsolva minden ilyesmi.
Grub-ban átírtam az alábbira a megfelelő sort és update is megvolt, de nincs változás.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash consoleblank=0"

Kezd nagyon bosszantani a dolog.
Nem is értem, hogy egy server esetén mi a túrónak van alaphelyzetben ez benne???

(#28364) CsakEgySrác


CsakEgySrác
csendes tag

Sziasztok!

Tele a hócipóm a windows 10-zel, szóval váltottam ubuntura. Véglegesen, csak ez az egy rendszer van a gépemen. Lenne néhány kérdésem a rendszerrel kapcsolatban.

1.: SSD-re telepítettem, a trim működését hogyan tudom ellenőrizni?
2.: valahol írták, hogy SSD-re ne tegyek swap partíciót, ez igaz? vagy ne foglalkozzak vele? úgy telepítettem az ubuntut, ahogyan ő akarta, töröltem a meghajtót és ő létrehozta a neki szükséges részeket
3.: van valami olyan program, amivel lehet monitorozni a gép hőmérsékletét, fordulatszámokat?

Köszi a segítséget előre is! :R

(#28365) Dhampir válasza CsakEgySrác (#28364) üzenetére


Dhampir
félisten

Linux SSD-n - de hogyan?

Hőmérsékletre például a Psensor, Psensor- Grafikus hőmérsékletjelző Ubuntu alá.

[ Szerkesztve ]

(<*>..<*>)

(#28366) Tutu7030 válasza gabo89 (#28362) üzenetére


Tutu7030
veterán

Szólj, ha már működik a 16.04 (csak LTS-t akarok telepíteni)! :)

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#28367) CsakEgySrác válasza Dhampir (#28365) üzenetére


CsakEgySrác
csendes tag

Köszi!

Nagyon furcsa ez nekem még, szokni kell a logikát. :))

(#28368) donatel


donatel
tag

Hali!

LDAP servert telepítek.
Ott járok hogy létrehoztam az LDAP adatbázis konfigurációját, háttér definícióját egy backend.ldap.local.ldif fileban, ami így néz ki:

Majd az LDIF file másolása a címtároz az alábbi utasítással:
ldapadd -Y EXTERNAL -H ldapi:/// -f/etc/ldap/ backend.ldap.local.ldif

Ezután elkészíttem az előtét címtárt egy frontend.ldap.local.ldif fileban ami így néz ki:

Ezután felakartam venni a bejegyzéseket az LDAP-címtárba de a következő hibát írta ki:

Mi lehet a problémája?

[ Szerkesztve ]

(#28369) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

16.04-en valami frissült, és azóta login után széttörik a kép, és pár mp-el később elkékül a képernyő. Egér van, látszólag megy a gép, pl. át tudok váltani konzol-ra. A dmesg vége tele van compiz segfaulét üzenetekkel.

Dell D630 Intel 965 integrált VGA van benne.

Ötlet?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#28370) lev258 válasza cigam (#28369) üzenetére


lev258
veterán

Korábbi kernel?
Az nem lehet, hogy a compiz frissült?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28371) hcl válasza cigam (#28369) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Compizt kinyomni, megnézni úgy megy-e...

Mutogatni való hater díszpinty

(#28372) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

Sérült a csomagadatbázis (de hogy mitől?), most fut a dpkg ...

Köszi a tippeket!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#28373) RaZroX


RaZroX
addikt

Üdv!

Van itthon nekünk egy Acer Aspire 5315-ös laptop, de nem tudok rá rendszert tenni. Egy Windows XP volt rajta, fel akartam dobni rá egy Ubntu 16.04-et de telepítés közben kikapcsol a laptop. Megpróbáltam egy Lubuntut szintén 16.04-et az is ezt csinálta. Windows 7 telepítő semeddig nem jut, Windows 10 felmegy, de boot után fekete kép vár. Egy régebbi Ubuntuval megbirkózna ? Mit ajánlotok ?

This is the way

(#28374) lev258 válasza RaZroX (#28373) üzenetére


lev258
veterán

Windows alól frissítsd a BIOS-át.
Ubuntu alatt valószínűleg azért kapcsolt le, mert volt egy BIOS bug, ami miatt nem megy a hűtés és túlhevül. Ezt idővel javították. Tudom, mert kitartott mellettem pár évig egy ilyen gép. Egyszer télen kinn az udvaron telepítettem fel (garantált hűtés :DDD ).
(Megjegyzem, ugyanez XP alatt is előfordult, ha nem volt telepítve az Acer saját energiakezelő alkalmazása.)
Egyébként Ubuntu Mate, Xubuntu, Lubuntu, esetleg Linux Mint mehet rá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28375) RaZroX válasza lev258 (#28374) üzenetére


RaZroX
addikt

Most egy 14.04 LTS felment, de boot után lekapcsolt a kicsike. Windows nem megy rá fel, usb-ről tudok biost updatelni ?

This is the way

(#28376) lev258 válasza RaZroX (#28375) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg lehet, de oda kell figyelni nagyon.
Elsőre ezt találtam, de érdemes a pontos típus alapján keresgélni.
hcl: Ez régi történet, nincs egyéb baja a gépnek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28377) hcl válasza RaZroX (#28373) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Telepítés közben kikapcsol : hardver rendben? Venti megy? RAM jó?
Memtest, valamint esetleg egy Hiren's bootcd vagy BartPE-ről bebootolni mini XP-t vagy mini Win7-et, és Everest-tel nézd meg a CPU hőmérséklet.

Mutogatni való hater díszpinty

(#28378) brickm válasza Tutu7030 (#28351) üzenetére


brickm
őstag

Engem ma fél napig a manjaro szivatott.
Feltettem, live-ben nyomtam, oké tetszett. bár elég minimalist, zárt, de stabilan ment, nem akadt nem fagyott, ellenben az összes eddig kipróbált többi linuxommal.

Feltettem restart, aha... no operating system. feltettem 3 x mindig másféleképpen, uefi legacy, minden játszott.
Még a windows-om se jött elő újra. Már kezdtem kétségbeesni, mire előszedtem egy vészhelyzeti usb-met és visszatettem a bottfleget a windows-ra. meleg helyzet volt.

(#28379) RaZroX


RaZroX
addikt

A melegedés volt a gond tényleg. Köszi srácok :)

This is the way

(#28380) saelin válasza brickm (#28378) üzenetére


saelin
veterán

Uefi? Nekem manjaro van a fő gépemen és én is így járok vele mindig (főként steames játékokra van használva). Telepítsd legacy bios módban (mbr) úgy biztos menni fog.

Ha mindenképp Uefi kell, akkor csinálj legelőször egy gpt partíciós táblát és ennek az elejére egy efi boot partíciót (vfat/fat 32-re formázd), olyan 250-500 MB körül legyen. Ide kell telepíteni a manjaro bootloaderét.

Ha így csinálod, akkor mennie kell. :)

Egyébként én is megjegyeztem már ezt a bugot korábban a calameres telepítővel, hogy valami nem kerek vele, de kiröhögtek. Használd a Thus-t! Béta ellenére sokkal jobban működik, mint a partíciónálás közben összeomló cala...

[ Szerkesztve ]

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#28381) Tutu7030 válasza saelin (#28380) üzenetére


Tutu7030
veterán

Felesleges akkora méretben a /boot/efi.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#28382) Rimuru válasza Tutu7030 (#28381) üzenetére


Rimuru
veterán

Arch alapertelmezetten az ESP-t hasznalja /boot-nak is, tehat oda kerulnek a kernelek, bootloader config stb. Gondolom a majnaro is igy jar el, szoval kell a kicsit nagyobb particio, foleg ha tobb kernelt rak fel egymas melle (termeszetesen megodlhato ugy ahogy nalad is van ha tudja a user hogy mit csinal ;)).

Ugy latom neked ezen a lemezen nincs fent win, az instant elvisz 24 megat nalam. :DDD

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#28383) #68216320


#68216320
törölt tag

Egy UEFI-s gépből a hdd-t áttenném egy BIOS-os gépbe. Az új gépben a grub problémába ütközik. Szeretném megoldani a dolgot újratelepítés nélkül.
Hogyan tudnám a grub-ot rendbetenni?

Partíciók:
sda1 - grub - 100MB
sda2 - EFI - boot - 100MB
sda3 - ext4 - / - 10GB
sda4 - ext4 - /home - 4TB

(#28384) ampulla


ampulla
aktív tag

Sziasztok!

Van egy Dell Latitude E5430-as laptopom Intel HD 4000-es intergrált videó kártyávával. Nem tudom, hogy a videó kártya a hibás, de olyat szokott csinálni a chromium, hogy villog az ablak kerete, amikor egy masszív töltés van. Pl megnyitom a facebookot és írtak kb 5-en. Vagy képeket nézegetek facebookon videót nézek valahol. Néha az felső résznél is bevillanak egy nagyon pici csíkban. Lehet, hogy kellene flash? Lehet a chromium hibája, firefoxban még nem próbálgattam. Ez a jelenség megvolt már nekem a 14.04-nél is most 16.04-et használok.

(#28385) #68216320 válasza #68216320 (#28383) üzenetére


#68216320
törölt tag

Más miatt, de újratelepítettem. Szóval tárgytalan.

(#28386) Nagytalp válasza ampulla (#28384) üzenetére


Nagytalp
senior tag

Dell E5400 nekem Win alatt produkált képernyő frissítési hibákat és néha Ubuntu alatt is bevillogott kijelentkezés közben. És ezt nem csak egy gép csinálta.

Az általad leírthoz hasonló hibát a kollégám is tapasztalt Windows alatt de ott a böngészővel volt gond. Szóval ez egy bug kombó is lehet akár... :)

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#28387) ampulla válasza Nagytalp (#28386) üzenetére


ampulla
aktív tag

Igen, keresgélés után megtaláltam, hogy a GPU accelerationnel kell játszani, kikapcsolni, meg chromiumban van pár feature, amit nem lehet elérni Linux platformon... :(

(#28388) ampulla


ampulla
aktív tag

Srácok. Nekem rohadt lassú a net. Minden rendben van ezzel a kernellel: 4.4.0-45-generic?
Speedtest szerint 36,2 Mbit/s-al töltök le és mégis beakad egy 480-as youtube videón. A 14.04-es kernellel nem volt ilyen problémám, meg a windows-zal sincs.

(#28389) lev258 válasza ampulla (#28388) üzenetére


lev258
veterán

Nézd meg egy másik kernellel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28390) God Vazzeg válasza ampulla (#28388) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nálam minden ok ezzel a kernellel :)

(#28391) zso73


zso73
veterán

kubuntu 16.10 LIRC modul nem működik. 16.04 volt rajta, apgrédeltem. Utána nem működött. Csomagkezelővel leszedtem, újraraktam. Most újraindításkor nem töltődik be. Kézi indítással ok. A következő restartig.

ötlet ?

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#28392) ampulla


ampulla
aktív tag

Sziasztok! Egy kis helpet szeretnék kérni conky-val kapcsolatban, mert Jézus akarta ellenére sem tudom beconfigolni. Egyszerűen nem tudok tetszőleges színt beállítani neki, és rákényszeríteni arra, hogy ne legyen window bar a 3 vezérlőikonnal. Egyszerűen nem lesz fehér a háttér, amikor megadom neki az ffffff RGB színt. Próbáltam már a window_type-nál az override-ot, de akkor nincs átlátszóság, a desktop tpye-nál pedig kattintásra eltűnik az ablak. :F Valaki tudna segíteni ebben, vagy linkelni, hogyan lehetne ezt beállítani? Sajnos az 1.10-es syntaxszal nem sok helyen találkoztam... Érdemesebb lenne a régit használni, 1.9 alatt?

Íme a config:

conky.config = {
alignment = 'top_right',
background = false,
border_width = 1,
cpu_avg_samples = 2,
default_color = 'green',
default_outline_color = 'white',
default_shade_color = 'white',
draw_borders = false,
draw_graph_borders = true,
draw_outline = false,
draw_shades = false,
use_xft = true,
font = 'DejaVu Sans Mono:size=12',
gap_x = 5,
gap_y = 60,
minimum_height = 5,
minimum_width = 5,
net_avg_samples = 2,
no_buffers = true,
out_to_console = false,
out_to_stderr = false,
extra_newline = false,
own_window = true,
own_window_class = 'Conky',
own_window_type = 'normal', -
stippled_borders = 0,
update_interval = 1.0,
uppercase = false,
use_spacer = 'none',
show_graph_scale = false,
show_graph_range = false,

double_buffer = true, - flickering ellen
own_window_colour = ffffff, - ennek kéne fehérre állítania
own_window_argb_visual = true,
own_window_argb_value = 100,
own_window_transparent = false,
own_window_hints = undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager - ezeknek kellene levenni a bezárást, asztalra rakás ikonokat és a window bart...
}

(#28393) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

Ki foglalkozik a telepítő üzeneteinek fordításával?
Bele tudok nyúlni valami publikus felületen?
Szerver telepítésekor, az elején szól, hogy a fordítás nem teljes (pl. az óra konfigurálása), de ez azért durva lett ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#28394) ampulla válasza cigam (#28393) üzenetére


ampulla
aktív tag

Háát, végül is, debianra épül. :D

(#28395) Tutu7030


Tutu7030
veterán

:W
Megpróbálkoztam újra ezzel a HWE dologgal, mert naponta reklamált a biztonsági frissítés miatt a 14.04 (3.16.0-44-generic).
Leszedte ügyesen az fglrx-et, majd telepítette az új kernelt. De ez még mindig bugos, így visszamentem a 3.16-os kernelre, töröltem a 4.x.x kernelt, restart, kijelöltem telepítésre az fglrx-et, erre le akarja szedni a "fél rendszert" a synaptic (cinnamontól kezdve egy csomó xorg, totem, meg egyéb programokat törölne, ha hagynám). Most akkor hogyan tudnám felrakni a zárt ati drivert (hogy ne törölje a többi alkalmazás)??

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#28396) lev258 válasza Tutu7030 (#28395) üzenetére


lev258
veterán

A HWE frissíti a Xorg-ot is. Az fglrx viszont nem működik friss Xorg-gal.
Cinnamon esetén én is találkoztam olyannal, hogy pl. "visszacsináláskor" az egész grafikus felületet le akarja rántani, meg pár programot. Ez szerintem se normális viselkedés. Más grafikus felületnél még nem volt ilyen bajom. Ha le tudod követni, mit szed le, és azokat is telepíted még újraindítás előtt (kivéve a friss összetevőket), akkor elvileg helyreáll a rend. Bár a kezemben egy Linux Mint egy ilyen során halt meg, akkor tértem vissza Ubuntu vonalra.
Másik lehetőség, hogy frissebb kerneleket is megnézel.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28397) Tutu7030 válasza lev258 (#28396) üzenetére


Tutu7030
veterán

7 év alatt nem szoptam ennyit az ubival, mint az utóbbi két hétben. :D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#28398) lev258 válasza Tutu7030 (#28397) üzenetére


lev258
veterán

Már sokszor emlegettem, hogy a 16.04 egy átmenet az AMD driver támogatásban. Valakinek már most pozitív, valakinek még nem. Jobb lett volna, ha előbb Live alól teszteled.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28399) hcl válasza Tutu7030 (#28397) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A Canonical mindig tesz a Linux híre ellen :S Ha nem az Ubi lenne a legtámogatottab és legkényelmesebb, már régen valami kiszámíthatóbbat használnék.

Mutogatni való hater díszpinty

(#28400) Tutu7030 válasza lev258 (#28398) üzenetére


Tutu7030
veterán

Az átmenet helyett a béta jelző illene rá. :D
Egyfolytában traktált a hwe-vel, engedtem neki, erre ugyanolyan rossz lett, mint a 16.04. :D
Holnap majd ismét újra telepítem (ha kedvem lesz).

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.