Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33001) petya220 válasza #40553216 (#33000) üzenetére


petya220
senior tag

Kíváncsi lennék a fő szerverre.. :D Hogy mit is tudhat.. :DD
Linux futhat rajta? ;] :P

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#33002) #40553216 válasza petya220 (#33001) üzenetére


#40553216
törölt tag

Szerintem nem kérdés. :DDD

Viszont nekem azért kicsit brutál az alapból 750 MB RAM-használat.

[ Szerkesztve ]

(#33003) ubyegon2 válasza petya220 (#33001) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó vicc, ezen a listán nem találtam eddig nem Linuxot futtató szervereket, az USA kormányzati szerverek is Linuxot futtatnak, ami meglepett, hogy a 35. helyen álló FB szerverparkja Ubuntus. ;]

(#33002) tomtyi

Gnomity az ennyi, viszont a Mate kb ennek a felével beéri.

[ Szerkesztve ]

(#33004) petya220 válasza ubyegon2 (#33003) üzenetére


petya220
senior tag

Mindenen is linux fut.. :D és ezért imádom.

csóró Xiaomi yi AKCIÓKAMERÁN(!!!) is linux fut... :DD

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#33005) <Lacy85>


<Lacy85>
addikt

Nálam voltak "kisebb" anomáliák 18.04 alatt.
Áruházból az Eclipse fel se akart települni, mysql server telepítésnél nem lehetett beállítani a root jelszót (egyáltalán nem is kérte), brackets alatt a projektben lévő fájlokat kellett mindig egyesével megnyitni, mert soha nem mutatta őket, stb.
16.04 alatt meg minden működik hibátlanul.

(#33006) cooi11


cooi11
senior tag

Sziasztok!
MPEG-4 Flash videót nem játssza le, kéri H.264 (High Profile) beszerzését.
Tudtok egy kodeket ajánlani?

(#33007) lev258 válasza cooi11 (#33006) üzenetére


lev258
veterán

Mi nem játssza le? Tegyél fel VLC-t.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33008) Cyrin


Cyrin
addikt

Beletört a bicskája az Ubuntu 18.04-nek (és a jóöreg stabil és kiforrott X-nek) egy egyszerű képernyőtükrözésbe ugyanzon a felbontáson, még van hova fejlődni ezek szerint, így egyelőre használhatatlan nálam.

(#33009) cooi11 válasza lev258 (#33007) üzenetére


cooi11
senior tag

A tripla iksz oldalakon a videókat nem játssza le.
VLC csak akkor játssza le ha letöltöm a10-20Mb-ot.
FFmpeg nem játszotta le, a többi kodeket amit próbáltam,
meg nem jegyeztem meg sajna.

(#33010) #61392896 válasza cooi11 (#33009) üzenetére


#61392896
törölt tag

Szerintem ebben megtalálod a válszt.

(#33011) #40553216 válasza ubyegon2 (#33003) üzenetére


#40553216
törölt tag

VBoxban néztem, de most felraktam a Lubuntut is, az 200 MB-ot foglal. :DDD Brutál különbség, még akkor is, ha nyilván más dogok futnak a háttérben is.

(#33012) vlevi válasza Cyrin (#33008) üzenetére


vlevi
nagyúr

Én a 17.10-el jártam úgy (kb 3-4 napja telepítettem), hogy konkrétan bejelentkezni sem tudtam, amíg le nem húztam a HDMI-re csatlakoztaott TV-t. (NVidia 1060 kártya). A TV-n konkrétan hangyafoci ment, vagyis összevissza pixelhalmaz, a monitoron pedig nem volt hajlandó megjeleníteni semmit.
Miután összevadásztam, hogy merre található az Nvidia driver, úgy már meglett, és működik.
De, lehet szidni a windowst, azért az átlagfelhasználót gyorsan kikészíti az, hogy Linuxban sok mindent csak utánajárással, parancssorral, lehet megoldani, és akkor is csak úgy, ha az embernek van valamennyi számítástehcnikai előképzettsége.

(#33013) ubyegon2 válasza vlevi (#33012) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De, lehet szidni a windowst, azért az átlagfelhasználót gyorsan kikészíti az, hogy Linuxban sok mindent csak utánajárással, parancssorral, lehet megoldani, és akkor is csak úgy, ha az embernek van valamennyi számítástehcnikai előképzettsége. :Y

Utolsó vastagított rész gyakorlatilag nem igaz. Az összes iskolámat úgy jártam végig, hogy nemcsak számtech óra vagy informatikai előadások, de még PC sem volt abban az épületben. Soha nem tanultam egy percet sem.
Amikor először láttam Windowst, nem is én telepítettem, mert nem lettem volna rá képes. A Linuxokat már én telepítettem.

A többi része sem igaz ebben a formában, inkább úgy igaz, hogy sok esetben van úgy, ahogyan leírod. ;)

Azért így már jóval árnyaltabb a kép, ha már ragaszkodunk az igazsághoz. Vannak olyan hardverelemek, amikkel nehezebb a helyzete a felhasználónak. Ez van. Akinek ehhez nagyon nincs kedve, használja a csodás Winx-et. Nincs kényszer, az egyik oldalon költségek vannak, a másik oldalon sok esetben a szabadidő hasznos felhasználása.

Azt ne írja senki, hogy az ő laptopjához járt a Windows, nem került pénzébe, mert most nincs kedvem megkeresni a múltkori linket, ahol 2 tökéletesen ugyanaz a laptop van, az egyik a T betűvel jelölt a Windowsos, ami 26000.- pezoval kerül többe, mint a Linuxos.

[ Szerkesztve ]

(#33014) <Lacy85> válasza ubyegon2 (#33013) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Az én HP laposomhoz is járt win, mégse azt használom rajta. :D
Borzalmasan szar a 10.
10x annyi a boot ideje is, mint a linux-nak, meg indítás után kb. 15 percig gyakorlatilag használhatatlan a gép, mert a szutyok windows-os háttér folyamatok 100%-on tekerik a hdd-t.
Eleinte nem volt ilyen gond vele, de pár mesés MS frissítés teljesen hazavágta.
Az sem segített rajta, hogy újratelepítettem.
Linux meg pár másodperc alatt be boot-ol, jelszó beírás után meg kb. azonnal használható a gép. Nem szarakodik semmi a háttérben.

[ Szerkesztve ]

(#33015) ubyegon2 válasza <Lacy85> (#33014) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor bánhatod, hogy nem Linuxos notebookot választottál, az MS-nek mindegy, használod-e, ha már fizettél érte. Ez a 20-25 rugó különbség megvan minden eszköznél, mondjuk ennél az egy betű különbség miatt egyszerűen kiszámolható, mennyiért "jár" a Windows a géphez. 😉

(#33016) Cyrin válasza vlevi (#33012) üzenetére


Cyrin
addikt

Nálam egyből van kép, csak kiterjesztett asztal, én meg tükrözést akarok. Ha beállítom nincs kép a másik monitoron, ha tovább állítgatom mindkettőről eltűnik a kép...
Lehet hogy az nvidia driver megoldaná, de ha feltelepítem akkor a beállítások nem indulnak, így nem lehet beállítani a tükrözést sem.

(#33017) lev258 válasza Cyrin (#33016) üzenetére


lev258
veterán

Nvidia
Tudod jól, hogy a nyílt driver gyakran alapszintű dolgokra sem képes. Persze a zártat is meg kell gondolni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33018) vlevi válasza <Lacy85> (#33014) üzenetére


vlevi
nagyúr

Nem vagyunk egyformák.
Nekem a win10 gyorsabban bebootol, mint a 17-es ubuntu.
Mindkettő ssd-n van.
Nem tudom, lehet, en vagyok beoltva linux ellen, de, amikor az alkamazas bolt (vagy mi a fene), megfayott, a file kezelo is doglodott, firefoxban a letoltes konyvtar valasztaskor kilepett a böngésző, akkor nagyon furcsán neztem...

(#33019) Cyrin


Cyrin
addikt

Infó: A Lubuntu a 18.04-gyel duplájára emelte a RAM minimál és ajánlott méretét a 16.04-hez képest...

(#33020) BoB válasza #61392896 (#33010) üzenetére


BoB
veterán

Én nem nagyon adnék egy olyan oldalra, ami szerint felesleges felrakni a biztonsági frissítéseket :U

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#33021) #61392896 válasza BoB (#33020) üzenetére


#61392896
törölt tag

Akkor te semmiképpen ne olvasd el. :N

(#33022) Slownz válasza prime_adam (#32998) üzenetére


Slownz
senior tag

Ha putty-ot használsz Win alatt, akkor egér jobbklikk a beillesztés

(#33023) prime_adam válasza Slownz (#33022) üzenetére


prime_adam
aktív tag

Eddig valami netes konzolt használtam, de a Putty megoldotta az összes problémát :) Köszi!

(#33024) <Lacy85> válasza ubyegon2 (#33015) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Bánni nem bánom, mert kell a Windows is. Csak a lehető legritkábban használom.

(#33018) vlevi:

Valószínűleg az SSD itt is sokat segítene. Most csak a gyári 1TB-os 5400rpm-es HDD van benne.
De úgy vagyok vele, hogy ne én költsek már azért +50 ezret a gépre, mert szar egy op. rendszer. :D
Linux tökéletesen elvan SSD nélkül is.

[ Szerkesztve ]

(#33025) ubyegon2 válasza <Lacy85> (#33024) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt anno én is észrevettem, hogy a Linux jóval pörgősebb még HDD-n is (desktop WD Black 1003FZEX), de azért az SSD az igazi. 10 rugó körüli árért már 120GB-os SSD-t rakhatnál bele, nem kell arra 50 eft. De a ritka Win használat miatt túl sok jelentősége nincs.
Mióta SSD-m van, nincs Windows. (egy vésztartalék 8.1 van HDD-n távsegítség miatt)

[ Szerkesztve ]

(#33026) Alveus


Alveus
tag

Sziasztok.

Adva van egy Xubuntu 16.04 rendszer, amire egy canon nyomtató/scannert van rákötve. Volt hozzá Linuxos driver, gynyörűen felment működik a scan és a nyomtatás. A dolog egyetlen szépséghibája, hogy a scannelést csak terminálból tudom elindítani. Az elindítás után, rendesen bejön a grafikus felület minden. A kérdésem, meglehetne azt oldani, hogy egy parancsikont vagy valami fájlt összekreálni amire csak rá kell kattintani? Engem nem zavar a terminálozás, de a szülöknek gondot okozhat.

Előre is köszi

(#33027) lev258 válasza Alveus (#33026) üzenetére


lev258
veterán

Lehet, de előbb írd le, mit szoktál csinálni Terminálban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33028) Alveus válasza lev258 (#33027) üzenetére


Alveus
tag

megnyitom a terminalt és beírom a program nevét, esetemben scangearmp2

(#33029) lev258 válasza Alveus (#33028) üzenetére


lev258
veterán

#!/bin/bash
scangearmp2

Ezt elmented egy fájlba, illetve Jobb gomb/Tulajdonságok/Jogosultságok/Fájl végrehajtásának engedélyezése ...

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33030) Alveus válasza lev258 (#33029) üzenetére


Alveus
tag

rendben, köszönöm

(#33031) BoB válasza Alveus (#33028) üzenetére


BoB
veterán

Ez a program hiányzik a menüből, vagy miért nem indul el rendesen?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#33032) <Lacy85> válasza ubyegon2 (#33025) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Nem szeretem, ha szűkös a tárhely. :D
512-esnél kisebbet nem tennék bele.
A rendszer sebességével nincs amúgy bajom hdd mellett sem. Az bosszant windows alatt, hogy indítás után sokszor 10-15 perc is kell, mire használható lesz, mert addig 100%-on tekeri a vinyót a hülye háttér folyamatok miatt. Ha sikerül végre lenyugodnia, utána már jó minden.

[ Szerkesztve ]

(#33033) Dévacsen


Dévacsen
senior tag

Sziasztok,nem találom a DSL kapcsolati lehetőséget a18.04 ben(17.10 ben sem találtam),hogy tudok vezetékesen kapcsolatot létrehozni?16.04 en is gondom volt a vezetékes kapcsolattal,pedig ott még benne volt a dsl opció,ott megoldottam a sudo pppoeconf beállításával,de 18.04 en már nem működik végig megyek rajta ahogy kell és nincs hálózat,béta verzió óta használtam a 18 as verziót ezen leírás alapján létrehoztam egy DSL kapcsolatot..[link] ez sem volt tökéletes,de működött,most a végleges verzióban már nem fogadja el a parancsot.Nem találok semmi számomra hasznos leírást,nem használnak már vezetékes kapcsolatot vagy én nem veszek valamit észre?Inkább utóbbira gondolok,valami tippet kérnék. :)

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#33034) Alveus válasza BoB (#33031) üzenetére


Alveus
tag

Terminalból lett telepítve, egy tar állomány lett átkonvertálva deb-re. így nincs ikonja, vagy én nem találtam meg

(#33035) lev258 válasza Dévacsen (#33033) üzenetére


lev258
veterán

Ha próbálnál grafikus felületen új kapcsolatot létrehozni, nincs az opciók között?
Lehet majd megnézem Live-ban később.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33036) Dévacsen válasza lev258 (#33035) üzenetére


Dévacsen
senior tag

Nincs,Wired és Vpn van csak.Se a beállítások fogaskeréknél,se a + jel nél nincs lehetőség dsl beállításra,Wifi is van de nekem az nem kell.Nem tudom miért kellet kivenni,nem értek hozzá,ők tudják,lehet van egyszerűbb módja csak nekem magas.Teljesen friss telepítés nem nyúltam semmihez.

[ Szerkesztve ]

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#33037) Dévacsen válasza lev258 (#33035) üzenetére


Dévacsen
senior tag

egyébként több distrónál is észrevettem ezt hogy nincs dsl ,zorint használtam régebben ott is eltűnt,én meg nem vágom annyira a témát.

[ Szerkesztve ]

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#33038) BoB válasza Alveus (#33034) üzenetére


BoB
veterán

Akkor egy menü bejegyzést kell csinálnod a programnak.

A ~/.local/share/applications könyvtárba kell elhelyezni egy tetszőleges nevű, .desktop végződésű fájlt a következő tartalommal (értelemszerűen mindenhova beírod amit kell:

[Desktop Entry]
Name=FooCorp Painter Pro
Exec=foocorp-painter-pro
Icon=foocorp-painter-pro
Type=Application
Categories=GTK;GNOME;Utility;

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#33039) lev258 válasza Dévacsen (#33037) üzenetére


lev258
veterán

Na, itt is vagyok. Gondolom azért tűnik el lassan, mert sok helyen, már csak a wifi miatt is, a router intézi a dolgokat.
A linked (ha a helyes címre javítom :DDD ) tartalmazza a megoldást, csak kis módosítással.
Terminálba:
nmcli set pppoe.username ISPUsername
save
quit
Utána már rendben lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33040) Dévacsen válasza lev258 (#33039) üzenetére


Dévacsen
senior tag

ISPUsername--ide továbbra is a nevem megy igaz? és a többi cikkben levő sort hagyjam ki?

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#33041) lev258 válasza Dévacsen (#33040) üzenetére


lev258
veterán

Kipróbálod és kiderül. Igen, csak ezek kellenek, utána már ott lesz a kapcsolatok között.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33042) ubyegon2 válasza Dévacsen (#33040) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem ragaszkodsz a Gnome felülethez, több szempontból is jobban járnál a Mate felülettel, abban például még a normál network-manager-gnome (!) applet van. Vicces, hogy a Gnome-ban nincs, de az extesion oldalon van egy
kiegészítő applet, azt is felrakhatod.

Egyébként csak a Gnomenál van ez így, a többi felületnél még maradt a hagyományos nmapplet. (KDE-ben nem vagyok biztos meg az új XFCE-ben sem)

[ Szerkesztve ]

(#33043) Dévacsen válasza ubyegon2 (#33042) üzenetére


Dévacsen
senior tag

A felületek hidegen hagynak,csak abból az 1 okból használtam a sima Ubit mert egyedül az alatt nem csikozódnak a vlc ben a videók,az összes Ubuntu verzió alatt és a Mint alatt is,Zorin alatt is csikozódnak vízszintesen,amúgy nekem a mate jobban tetszik,de mondhatnám a lubuntut,xubuntut is,bármelyik jó lenne,csak ezek a mesa meg nem tudom már melyik driverek sem voltak jók,raktam én fel mindent,de nem múlt el a csík,gyorsabb jeleneteknél,az ubi az meg mindeféle mókolás nélkül jó volt,erre most elveszik nekem a vezetékes kapcsolatot. :)

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#33044) Dévacsen válasza lev258 (#33041) üzenetére


Dévacsen
senior tag

Köszönöm hogy fáradtál,sajnos nem lett jó,most elfogadta a cikkben levő módszert aztán meg 2 perc múlva eltűnt,felrakom a matét,aztán majd kisegítetek hogy milyen video gyorsítót kell felrakni.Intel Bay trail procim van a kis laposomban,más kártya nincs benne,szándékosan vettem ezt,mert 20 w a fogyasztása.

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#33045) Dévacsen


Dévacsen
senior tag

Mate felment,hálózat probléma megszűnt..

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#33046) vlevi válasza Dévacsen (#33045) üzenetére


vlevi
nagyúr

Igen, de az még 16.04-es ubuntura épül. Valószínűleg az is el fog romlani, ha majd átállnak a 17, 18-as Ubuntu disztrora :(

(#33047) szotadi válasza Dévacsen (#33045) üzenetére


szotadi
tag

Szia,

videó csíkozódásra a Topik Összefoglalóban van megoldás: "Tearing mentesítés Fenyő kolléga tollából:"
vagy
Mate Tweak->Windows->Marco (compton gpu compositor)

Videó gyorsításra én (i5 HD4000) telepíteni szoktam a "vaapi" csomagot, azután a VLC- ben a hardveres gyorsításnál "VA-API video decoder via x11" opciót kiválasztom.

(#33048) Dévacsen válasza szotadi (#33047) üzenetére


Dévacsen
senior tag

Köszönöm kipróbálom majd,ma már lefáradtam. :)

ཨོཾ་ཨཱཿཧཱུྃ་བཛྲ་གུ་རུ་པདྨ་སིདྡྷི་ཧཱུྃ

(#33049) ubyegon2 válasza vlevi (#33046) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem nézted túl erősen az ebben lévő linkeket, mert akkor ezt a képet láttad volna. :)

Lehet, hogy a Mint Mate 18.x-re gondoltál? Az úgy OK.

[ Szerkesztve ]

(#33050) BoB válasza ubyegon2 (#33042) üzenetére


BoB
veterán

Nem ajánlott a GNOME extensions oldal használata, ugyanis nincs karbantartója hónapok óta!

Rengeteg csomag vár frissítésre: [link]

Sokkal jobb felkeresni az adott extension github oldalát, és az ottani leírás alapján telepíteni. (ezzel egyébként pont ugyanúgy rakjuk fel, szóval nem fog szétcsesződni semmi sem, és freissíteni is lehet)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.