Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23151) Lathronos válasza jimmy399 (#23150) üzenetére


Lathronos
őstag

Már átváltottam a fő tárolóra, ott nincs gond.

Más: számomra ismeretlen okból az USB kamerám mikrofonjáról felvett beszéd huáálmzik(random módon elhalkul időnként) ALSA és Pulse alatt egyaránt, Simple Screen Recorder-t használok. Tud valaki erre megoldást esetleg?

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23152) RBJ


RBJ
addikt

Valaki segíthetne ezt a cikket értelmezni. :DDD [link]
Lényeg a lényeg unetbootin al multios pent csinálni. Addig megvan míg az első lépésben usb pen re a rendszer eddig működik, utána ha jól értem a usb levő minden adatot kimenteni. eddig oké.
Utána a 2. rendszert megcsinálni az alaplépésekkel. na innen elveszve a fonál, hogy mi merre
Felülírt második rendszerre rámásolni a kimentet első rendszert? :F
HÁlás köszönet előre is ha valaki megszenved velem. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#23153) krisztim


krisztim
csendes tag

egy xubuntu linux server vmware pro segítségével futtatott windows 10, ennek a távoli elérését kellene megoldani, egy modemen és egy routeren keresztül! Valaki tud ebben konkrétan valami támpontot, hogy hol keresgéljek? Köszönöm!

(#23154) nemurea válasza RBJ (#23152) üzenetére


nemurea
aktív tag

Nekem ez nem tűnik túl célravezetőnek... Az Unetbootin és a Rufus kiváló arra, hogy egy (!) live CD-t kiírj pendrive-ra. Így átfutva ez közel van a hekkeléshez.

Ha egy penre több live CD-t akarsz tenni, javaslom az erre készített programokat (az XBOOT ilyen, bár azt nem használtam): [link] Amit használtam Linux alatt, az a Multisystem, rendben volt: [link]

De azt is megteheted, hogy nem live CD-ket raksz fel a penre, hanem rendesen installálod a rendszert, ennek megvannak az előnyei, de annyira azért nem javasolt megoldás a pendrive folyamatos írása-olvasása miatt (és USB2-n tök lassú általában). Vannak olyan disztrók, amelyek pont erre valók, de nekem a Chrunchbang is tökéletesen működött pendrive-ról.

(#23155) csixy válasza RBJ (#23152) üzenetére


csixy
addikt

Nem tudom, hogy a linuxos megfelelőjét hogy hívják, de biztos van, mert ez a pendrájvlinux comról van.
Yumi . Tökéletes,de windowsra portol(hat)ták.!!!!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#23156) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Emoji billentyűzet, mint amilyen a Windows 8.x-ben van, vagy emoji karaktertáblázat, mint amilyen a sima karaktertáblázat, csak emojikkal valamilyen formában létezik Ubuntura?

***

A másik:

Jól értem, hogy az Ubuntu valamilyen szinten ketté fog válni a 16.04-től, és lesz egy klasszikus, Unity 7-es, dpkg-val, meg egy Unity 8-as, snappy-vel?
Illetve a mostani 14.04 LTS-ről azt lehet tudni, hogy bármelyikre lehet majd frissíteni, vagy csak az előbbire?

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23157) lev258 válasza sz.balazs.95 (#23156) üzenetére


lev258
veterán

A 16.04-ben a Unity 7 lesz az alapértelmezett, de választható a Unity 8 is bejelenkezéskor, kísérleti jelleggel. A Snappy-ről még nem igazán láttam terveket, könnyen lehet, hogy azt első körben a mobilos rendszernél vezetik be.
Értelemszerűen a disztribúciófrissítés ugyanúgy megy majd, mint eddig. Bár én jobban szeretem a tiszta megoldásokat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23158) sz.balazs.95 válasza lev258 (#23157) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Köszi a választ! :R

Persze, jobb a tiszta telepítés, csak lusta vagyok mindig újból belakni a rendszert. :D

szerk.: És akkor a Snappy Personallal mi a helyzet? :S

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23159) #40553216 válasza lev258 (#23157) üzenetére


#40553216
törölt tag

Én a 7.07-től a14.10-ig frissítettem (aztán visszaléptem a 14.04-re), közben kétszer kellett ettől függetlenül újratelepíteni.

Nekem fura lenne, hogy egy vadiúj, a rendszert alapvetően érintő újításokat raknának.

(#23160) RBJ válasza csixy (#23155) üzenetére


RBJ
addikt

ismerem nem működik, és linux alól keresek alkalmazást. win t nem használok. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#23161) lev258 válasza sz.balazs.95 (#23158) üzenetére


lev258
veterán

Neked volt igazad. Valóban lesz már Snappy támogatás a 16.04-ben, de még csak a .deb mellett. Szóval nem kell aggódni. Emellett a jelenlegi Szoftverközpontot is cserélik.
Emoji: [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23162) sz.balazs.95 válasza lev258 (#23161) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

köszi! :R 😁

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23163) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Az, hogy a játékok a Win-hez képest gyengébben futnak, még az egyszerűbbek is (kb. fele/negyed annyi fps, és érezhetően nagyobb input lag) az a gyenge minőségű portoknak tudható be, vagy a gyenge minőségű grafikus drivernek?

Úgy értem, ha Radeon helyett mondjuk azonos szintű NV kártyám lenne, akkor is így futnának a játékok, vagy jobban? esetleg rosszabbul? :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23164) Sonja válasza sz.balazs.95 (#23163) üzenetére


Sonja
veterán

Sokkal jobban! :) Linux-on való játékhoz csakis NV a saját, gyári driverével. :K

Szerk.: Itt egy jó, és hiteles teszt.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#23165) sz.balazs.95 válasza Sonja (#23164) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Akkor lehet, hogy váltok NV-re, ugyanis hosszútávon azt tervezem, hogy csak az ubuntu maradjon a gépemen. :D

(Így viszont világos, miért csak NV-s Steam machine-ek vannak. :D )

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23166) lev258 válasza sz.balazs.95 (#23165) üzenetére


lev258
veterán

Ha nem sürgős a dolog, én még adnék időt az AMD-nek. A nyílt driverrel jönnek felfelé. Ahogy te is említetted, sokszor a gyenge a portok is gondot okoznak, főleg, ha azt is pl. csak Nvidia-val tesztelik. Sajnos van rá példa.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23167) sz.balazs.95 válasza lev258 (#23166) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

mindenképpen várok, már csak azért is, mert idő kell, hogy meglegyen az új VGA ára. :D
Egyébként ígyis úgyis kéne új a 7770 helyére, csak azanemmindegy, hogy mi. :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23168) growler válasza RBJ (#23160) üzenetére


growler
őstag

Mint már említették: Linuxra "Multisystem", és a "Multibootusb" [link]
( Ez utóbbi nálam nem indul, valószínű azért mert a jelszóm ékezetes betűt is tartalmaz.)

(#23169) Kendek válasza sz.balazs.95 (#23165) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én is így voltam vele, és bár időközben vettem azért pár (régebbi) Steames játékot amelyek jól mennek, beszereztem egy PS4-et is. Úgy gondolom, hogy inkább egy céleszközre érdemes költeni, abban hiba nem lehet. És ahogy látom a játékkonzolok tőled sem állnak távol. :)

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#23170) sz.balazs.95 válasza Kendek (#23169) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Na igen, nekem is tervben van egy PS4, csak az még odébb van.
Első körben a gépem akarom "rendbe hozni". :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23171) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Itt a topikban van olyan köztetek aki GTX960-at használ a rendszerrel?

Gondolom az nvidia zárt driverével működik, mindenhol írják hogy támogatott.
Egy kérdésem viszont lenne: Rzrk az új typusú kártyál hűtés tekintetében úgy vannak megoldva, hogy egy bizonyos hőfokig ne kapcsoljon be a ventillátoruk. Ez itt is megfelelően van kezlve? nem akarom megsütni. :B

Köszi!

Üdv. core2

(#23172) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Letöltöttem a "magyar" ubuntu-t. De ez ugyanolyan angol mint az eredeti. Kezdve a boot menü-től a live rendszer alapértelmezett nyelvéig.
Nem értem.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23173) Syl válasza cigam (#23172) üzenetére


Syl
nagyúr

Nincs magyar ubuntu. Ubuntu van. Live elején kiválasztod a magyar nyelvet, telepíted, utána beállítások, nyelvek és akkor felrakja a "maradékot".

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23174) cigam válasza Syl (#23173) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Itt meg azt írják, hogy van. :F

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23175) Syl válasza cigam (#23174) üzenetére


Syl
nagyúr

Komoly fejlesztés lehet benne, ha pár óra alatt "magyarították" :B
De továbbra sem értem a problémát. A "nem magyar" ubuntu is végig magyarul kommunikál. Kivéve az első, nyelvválasztó ablakot, pont mint az Android.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23176) #40553216 válasza Syl (#23175) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nyilván nem a kettő megjelenése között eltelt pár órában magyarították, hanem pár órát késett. ;)
Szerintem amúgy semmi értelme, ahogy írod is. Ráadásul telepítés közben a kiválasztott nyelv elérhető csomagjait is telepíti. Nyilván ez utóbbiak vannak a magyariso-ban is.

(#23177) Lathronos válasza Syl (#23175) üzenetére


Lathronos
őstag

Egy módosítatlan, alapértelmezetten magyar nyelvű Ubuntu változat elkészítése amely a nyelvi csomagokat is tartalmazza remastersys-szel kb. 10 perc. De ha az ISO kicsomagolós megoldást választjuk az ISO készítéshez, akkor se több 1 óránál. :) Csak akkor tart 7-8 óráig, ha valaki olyan elmebeteg mint én, és minden fellelhető bugfixet és PPA-ból elérhető "extra" kínálatot is beletesz(ami nem befolyásolja károsan a működést), amit az alap rendszer nem tartalmaz, valamint +300-400 MB-nyi GTK+DE és Conky témával és non-free + wi-fi firmware csomaggal is kiegészíti, továbbá lecseréli a Unity-t pl. Cinnamon-ra. :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23178) Lathronos válasza cigam (#23172) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezek pl. magyarok alapértelmezetten. Nemsoká egy Openboxos Ubuntuval is bővül a kínálat. :D

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#23179) Syl válasza Syl (#23175) üzenetére


Syl
nagyúr

Bocsánat! Rosszul fogalmaztam az este.
Nem arra céloztam, hogy nem nagy meló a magyarítás!
A lényeget tomtyi és Lathronos leírta.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23180) God Vazzeg válasza Lathronos (#23177) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Én szeretem a munkáidat, nagyon hasznos, fele annyi idő belakni a rendszert :K

(#23181) cigam válasza Syl (#23175) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Az a problémám, hogy én úgy értelmeztem, hogy ez a verzió végig magyarul kommunikál velem. Mindenféle internet kapcsolat nélkül, alapból magyar a felület a live rendszeren (és gondolom telepítéskor is).
Ehez képest:

Szóval mi ezen a "magyar"? (Természetesen ha lehetne hozzászólni, a honlapon tettem volna fel a kérdést, ahogy feltettem az IRC csatornájukon is, de nem válaszolt senki.)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23182) Syl válasza cigam (#23181) üzenetére


Syl
nagyúr

>Szóval mi ezen a "magyar"?

Nem tudom. Ezért írtam, hogy nincs magyar verzió. Az angol ugyanilyen. :B
De az első párbeszédablak után már magyar, szóval mi a gond?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23183) cigam válasza Syl (#23182) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Nem értjük egymást. " az alapértelmezetten használt nyelv tekintetében tér el az Ubuntu hivatalos telepítőjétől"
Vagyis a-tól z-ig magyarul kéne beszélnie mindenféle állítgatás nélkül.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23184) gery2123


gery2123
őstag

Mos komolyan mi a baj azzal , hogy ki kell választani a nyelvet telepítés közben? Igaz nem full magyar, de a Windows se az mert az is azt írja ki
"Windows is loading files"
Nem tudom hány hsz szól erről már....

-- PSN_ID: GerY2123

(#23185) lev258 válasza cigam (#23181) üzenetére


lev258
veterán

Én még nem próbáltam a "magyar" verziót, de nem csak onnantól lesz magyar, hogy benn vagy a rendszerben (akár Live-ban is)? Tudtommal a nyelvi csomagok csak erre vonatkoznak, nem a boot dolgokra.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23186) ampulla


ampulla
aktív tag

Hello Pingvinek!

Egy olyan problémám van Ubuntu 14.04-en LTS-en, hogy néha gondol egyet és nem csatlakozik bekapcsolás után a WI-FI-re. A telefonommal soha nincs ilyen gond. Állandóan ledob. Próbáltam már, hogy lelövöm a wlan0 interfacet aztán vissza, vagy van HW-s gomb is, ahol ki-be tudom kapcsolgatni, de nem javítja meg a helyzetet.
Egyébként egy Dell Latitude E5430-an csinálja. (Nem tudom, h számít e ez most).

(#23181) cigam

Ezek a nyelvi beállítások jóocskán el vannak baszva. Amikor beállítottam a merevlemez titkosítást akkor angol billenyűzet volt a default, aztán pedig átváltott magyarra az Ubuntu telepítése után... És azt még a rendszer indítása előtt kéri, hogy írjam be a jelszót, rögtön boot után, úgyhogy nem is tudom átállítani, vagy hogy hogyan lehetne átállítani... És mire rájöttem, hogy ergo kizártam magam, mivel teljesen más jelszó jött ki magyar billentyűzeten, addigra 3-szor kellett újratennem az OS-t. :W

[ Szerkesztve ]

(#23187) lev258 válasza ampulla (#23186) üzenetére


lev258
veterán

Milyen wifi van benne? lspci
Más wifi hálózattal is csinálja? a router miatt lenne lényeges

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23188) cigam válasza lev258 (#23185) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Nézted a belinkelt fotót?!

gery2123
Nem (csak) telepítésről volt szó, hanem a live rendszerről (is). Ez a változat pedig azt ígérte, hogy csak az alapértelmezetten használt nyelv tekintetében tér el az Ubuntu hivatalos telepítőjétől...a magyar nyelvi csomagok integrálása lehetővé teszi, hogy már telepítés előtt, a Live rendszer is teljes egészében magyarul szóljon a felhasználókhoz.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23189) lev258 válasza cigam (#23188) üzenetére


lev258
veterán

A jobb oldali maga a rendszer. Ott meg a billentyűzetkiosztás az En. Vagy minden más is?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23190) cigam válasza lev258 (#23189) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Baloldalon meg azt írja Ubuntu Desktop. Persze lehet én értem félre a "magyar" verzió értelmét/jelentését. Nálam a magyar bill kiosztás is ide tartozik. Most melóba vagyok, de este megint megnézem.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23191) ampulla válasza lev258 (#23187) üzenetére


ampulla
aktív tag

-network
description: Wireless interface
product: Centrino Advanced-N 6205 [Taylor Peak]
vendor: Intel Corporation
physical id: 0
bus info: pci@0000:02:00.0
logical name: wlan0
version: 34
serial: e0:9d:31:41:c8:08
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list ethernet physical wireless
configuration: broadcast=yes driver=iwlwifi driverversion=3.16.0-52-generic firmware=18.168.6.1 ip=192.168.1.73 latency=0 link=yes multicast=yes wireless=IEEE 802.11abgn
resources: irq:45 memory:f7e00000-f7e01fff

Más hálózattal nem jellemző. Akkor oldódik meg a helyzet ha újraindítom a routert. Egy T-home-os pirelli DRG a225g a router.

(#23192) lev258 válasza cigam (#23190) üzenetére


lev258
veterán

#23185 Első mondat. Nem tudom én sem, csak sejtem.
ampulla: Majd nézelődök még, de általában ha már mennek (esetleg firmware beszerzése), akkor nincs gond az Intel wifikkel. Ha lenne rá lehetőség, én megpróbálnám cserélni a routert egy teszt erejéig. Sajnos van példa nem éppen megbízható eszközökre, amelyek helyenként problémáznak egy-egy oldallal (ez lehet Linux, de vannak esetek, amikor a mobilosok vannak érintve).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23194) laszlohu válasza lev258 (#23192) üzenetére


laszlohu
addikt

Kb. egy éve én azért cseréltem firmware - t a routeremen, mert okostelefonon gyenge volt a wifi,
a javítás óta tökéletes.

(#23195) cigam válasza lev258 (#23192) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Na erre varjon vki gombot:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23196) lev258 válasza cigam (#23195) üzenetére


lev258
veterán

Ez alapján nagyon úgy tűnik, nincsenek fenn a nyelvi csomagok (a magyar nem jelenti azt, hogy mindegyik fenn van). Bármely hivatalos ISO-val is így van, csak részleges támogatást tartalmaznak, a többit netről lehet feltenni. Javasolnám felvenni a kapcsolatot a kollégákkal, Phace és Htibi Ubuntu.hu-s tagokkal. Elvileg ők állnak a "magyar" változathoz közel.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23197) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Ma vettem egy SSD-t.
Az Ubuntu partícióját át is másoltam rá a HDD-ről.
A kérdés:

Hogy tudom megoldani, hogy az újonnan létrehozott partíciót be tudjam bootolni?

A HDD-n dual bootban van egy Windows-zal, de azt az SSD-re már nem fogom átmásolni, csak az Ubuntut.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#23198) cigam válasza cigam (#23195) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Kiderült, hogy én vagyok a hunyó(pontosabban a yumi multi boot program). Ha lemezre írom ki, akkor valóban magyar. Bár a bill. kiosztás angol marad...

lev258
Igen, már megkaptam a beosztásom:User error, erre nem tudok mit mondani. ... Már több mint 34000 felhasználó töltötte le a magyar ISO fájlokat, senkinek nem volt még problémája vele, de nyilván szar.

Tehát hivatalos. Én vagyok a hülye, mert a magyar nyelv kiválasztása után, furcsállom az angol bill. kiosztást.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#23199) Kendek válasza sz.balazs.95 (#23197) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A legegyszerűbb mondjuk a Systemback rendszermásolás funkciója (alapvető particionálási funkciókkal). UEFI esetén szükség lesz egy /boot/efi csatolási pontra is.

<-ƘƘ->

(#23200) lev258 válasza cigam (#23198) üzenetére


lev258
veterán

A billentyűzetkiosztás egy dolog, annak átállításáról (magyarra) nem volt szó a linken se. Viszont ezek szerint a nyelvi dologba a yumi belerondít.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.