Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23551) Syl válasza lev258 (#23549) üzenetére


Syl
nagyúr

Kell hegeszteni egy scriptet.
Xrandr-rel bekapcsolni a második monitort, elindítani a filmet, majd miután vége, ugyanúgy xrandr-rel kikapcsolni.
Vagy túl élénk a fantáziám? :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23552) spammer válasza szoke12 (#23548) üzenetére


spammer
veterán

Haladó vagy shell script topikban rákérdezhetsz: lényegében egy script kellene, ami elindítja a lejátszót és aktiválja a kijelzőt (xrandr) és figyeli, hogy a videólejátszó (process) fut-e (bezáródott-e). Ha nem fut, akkor kikapcsolja a kijelzőt (xrandr) aztán a script is kilép.

szerk: na pont megelőztek. :DDD

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23553) lev258 válasza Syl (#23551) üzenetére


lev258
veterán

Bennem is felmerült, vagy hogy figyelje, mikor fut a VLC, Totem és aszerint kapcsolgassa. De ez már nekem is sok. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23554) Neil Watts válasza Syl (#23551) üzenetére


Neil Watts
veterán

Nem, nekem is hasonló jutott eszembe.

ffmpeggel konkrétan még az adott videó hosszát is ki lehet nyerni így megoldható hogy pontosan addig mutasson képet amíg a videó tart. Legalábbis elméletben. :D

Valahogy úgy képzelem el, hogy lekérjük a videófájl hosszát, elindul a tfh. vlc, ekkor lekérünk egy rendszeridőt, ehhez hozzáadjuk a videófájl hosszát, így megkapjuk hogy mikor kell kikapcsolni, elindítjuk a videófájlt vlc-ben (feltétlezem az is kinyerhető, hogy mondjuk a vlc milyen fájlt használ/játszik le épp')

Ha a kivánt ideófájl egyezik a lejátszottal akkor egy megfelelően paraméterezett xrandr paranccsal bekapcsoljuk a monitort, majd ha elérjük a végét akkor pedig ki.

Üdv. core2

(#23555) Dhampir


Dhampir
félisten

(#23542) CPT.Pirk

Tegnap is majdnem lekéstem a Tankcsapda koncert elejét az említett hülyeségek miatt, mire életet vertem a gépbe.

(#23545) ubyegon2

Ubuntu piszkálgatás Unittyal, ez a penitento, amiért eddig nem sok jót mondtál róluk!

(#23539) CPT.Pirk

Per pillanat az segített, hogy felraktam a gnome-fallaback csomagot,

"Srácok", ez nagyon jó! :DD

[ Szerkesztve ]

(#23556) CPT.Pirk válasza Neil Watts (#23550) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszi, de Ubuntuból csak LTS-t merek rábízni másokra.

Dhampir: :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23557) szoke12


szoke12
őstag

Köszönöm a válaszokat! :R
Kezdem az írogatást :)

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23558) spammer válasza Neil Watts (#23554) üzenetére


spammer
veterán

"lekérünk egy rendszeridőt, ehhez hozzáadjuk a videófájl hosszát, így megkapjuk hogy mikor kell kikapcsolni,"

Nem jó, mert ha közben megállítja, visszatekeri, akármi, akkor idő előtt le fogja kapcsolni a képet. VLC-ben vagy más videólejátszókban is be lehet állítani, hogy a film végén automatikusan zárja be magát a lejátszó, ez elég is (már ha ezt is automatizálni kell egyáltalán), a script meg figyelheti, fut-e még a lejátszó. De ez már nem nem ide való, inkább haladó témákba szerintem, meg nem is Ubuntu-specifikus dolog.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23559) Neil Watts válasza spammer (#23558) üzenetére


Neil Watts
veterán

Igaz. Ám az előre/visszatekeréseket/megállításokat meg nem lehet figyelni tudtommal, nincs rá normális API. :/

Na, off vége.

Üdv. core2

(#23560) ampulla


ampulla
aktív tag

Sziasztok.

Már 2-3 órája szenvedek, hogy felrakjak egy bootable Win 7-et Ubuntu 14.04 alól. Egyszerűen minden baja van, állandóan hibaüzeneteket ír.

Elsőre ebben a threadben kutakodtam:

1. hozzászólás: hiba error code: 256-al állandóan elszállt a winusb, sudo winusbgui-val futtattam.

2. hozzászólás:
-1. része: MIndent úgy csináltam, ahogy az le van írva. A grub azt mondta: invalid partition table.
-2. része: Sikerült bebootolni a windowst viszont azt a hibát kaptam, hogy error x25 és hogy sérült a windows.

3. hozzászólás: dd parancs nem működött.

Ezt a videót is megpróbáltam:

Amikor bebootoltam az USB-t akkor a inetbootin egy default particiót jelzett, majd 10s bootloopokba kezdett.

Az egész oka, hogy szeretnék egy Linuxot és egy windowst is. Tegnap jött meg az optical bay, amit sikeresen be is szereltem, viszont azon is egy Ubuntu 12.04 van, amit beleraktam HDD-t. UEFI-ből ezt be is tudom bootolni. A fő rendszer az egy 120 GB-os SSD-n van.

Egy Dell Latitude E5430 laptopom van. Boot az legacy állapotban. Secure boot disabled. Nem nagyon csináltam még ilyet, csak windows alól wines boot USB-t, ezért elfogadok minden hasznos tanácsot. :)

Boot menü

[ Szerkesztve ]

(#23561) spammer válasza ampulla (#23560) üzenetére


spammer
veterán

Nekem így sikerült bootolható win7-es pendrive-ot csinálni (legacy módban):

Gparted, formázás NTFS (msdos), legyen rajta egy partíció. Aztán nem kell semmiféle GUI, csak simán terminálba:

sudo winusb --install /elérési/út/win7.iso /dev/sdX1

X helyére nyilván az usb betűje megy, és a partícióra rakd (tehát kell a szám utána). Nálam ez sdb1 volt.

szerk: a tippet itt kaptam nem olyan rég: [link]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23562) Neil Watts válasza ampulla (#23560) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Felhúzol VMWare-be egy tetszőleges Windowst (XP vagy későbbi).
Utána a szükséges VMWare tools-t, ezután a VM látni fogja a pendriveodat, onnan pedig Rufus-szal megcsinálod az uefi pent.

Üdv. core2

(#23563) lev258 válasza ampulla (#23560) üzenetére


lev258
veterán

A Grub hogy jön ide? Tudtommal elegendő az ISO tartalmát kimásolni a pendrive-ra. Bár személy szerint még nem volt dolgom vele.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23564) Rimuru


Rimuru
veterán

lev258: Sima masolas nem eleg, kell egy boot block is ra. Az "en" megoldasom a problemara.

spammer: Van most valami "hivatalos" hely winusb beszerzesere? amirol tudtam az par honapja nem el. Van par mirror, de a "fejlesztovel" mi van?

szoke12+a tobbiek+ez
Nem lenne eleg ugy kb ennyi? :DDD (termeszetesen a kivant beallitassokal ez csak egy pelda) Nem kell figyelni hogy fut-e, vege a lejatszasnak kilep a vlc es kilovi a monitort.
function vlchdmi()
{
xrandr --output HDMI-0 --auto
vlc $1
xrandr --output HDMI-0 --off
}

Vigyázat, csalok!

(#23565) spammer válasza Rimuru (#23564) üzenetére


spammer
veterán

Fogalmam sincs ki fejleszti vagy mi van vele, én az AUR-ból szedtem. :DDD
szerk: de most nézem a kommenteket, hogy már nem jó az AUR pkg (out-of-date).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23566) ampulla válasza lev258 (#23563) üzenetére


ampulla
aktív tag

Sehogy, elírtam véletlen igazad van. Viszont most az lenne a kérdésem, hogy a grub most kicsit össze van zavarodva és hogyan tudom elindítani belőle a windowst?
Feltettem a windowst. Azonban a HDD-n volt egy 12.04 Ubuntu, ahogy azt írtam és még mindig az van benne a grubban. Ha el akarom indítani újraindul a gép. Hogyan lehetne ezt megoldani és ne a BIOS-ból állítgatni a boot sequencet?

(#23561) spammer

Köszi a tippet, így ment. :)

(#23562) core2

Amúgy miben jobb az UEFI pen? Azt olvastam, hogy gyorsabb meg biztonságosabb.

[ Szerkesztve ]

(#23567) ubyegon2 válasza ampulla (#23566) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amúgy miben jobb az UEFI pen? Azt olvastam, hogy gyorsabb meg biztonságosabb.

Az valami Wines olvasmány lehetett. :)

(#23555) Dhampir Néha túl száraz a szakmai szöveg. ;)

[ Szerkesztve ]

(#23568) ampulla válasza ubyegon2 (#23567) üzenetére


ampulla
aktív tag

Microsoft oldalán találtam. :D

(#23569) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megoldódott az Uborka Unity gondja. Át kellett váltani a Catalyst frissebb verziójára, azzal simán bejelentkezett.

Aztán még volt olyan gond, hogy a dell felrakott néhány oem csomagot olyan hardverekhez, amik nincsenek is a gépben. Ezeket le kellett szedni, mert rendszerhiba üzeneteket dobáltak.
Valamint a csiiz webkamera alkalmazás sem ment mert ahhoz meg le kellett törölni egy binárist, hogy a gstreamer menjen.

Szóval megy ez, csak kalapálni kellett kicsit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23570) szoke12 válasza Rimuru (#23564) üzenetére


szoke12
őstag

Köszönöm!

Most odáig jutottam, hogy fekete a képernyő, de amint indítok egy videót, a vlc ott nyitja meg teljes képernyővel. Csak a bezárás nem megy még, de azt "megscriptelem".

De újabb ötleteim támadtak.
Megadható-e vhol, hogy a másodlagos kijelzőn mely alkalmazások futhassanak? Sokszor jó lenne, ha pl olvasok egy pdf-et, akkor egy kattintással ott is megjelenjen. De ugyanakkor nem tükrözésről beszélek, hanem hogy az én képernyőmön látszik vmi egy ablakban, a másodlagoson pedig meg ugyanaz teljes képernyőben (pl egy videó).

Kövezzetek meg, ha túl élénk a fantáziám :DDD

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23571) lev258 válasza CPT.Pirk (#23569) üzenetére


lev258
veterán

Dell-es Ubuntut ne használj. Sok baj van vele.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23572) Rimuru válasza szoke12 (#23570) üzenetére


Rimuru
veterán

Amit te szeretnel az a WM-tol fugg. Szerintem KDE alatt viszonylag konnyen meg lehet csinalni kattingatos modszerrel is, de amugy nem tudok segiteni DE(es hozza tartozo WM)-k vilagaban nem vagyok otthon.

Vigyázat, csalok!

(#23573) szoke12 válasza Rimuru (#23572) üzenetére


szoke12
őstag

Köszönöm!
Most tettem fel pár napja a Kubuntut, tetszik nagyon, de sok az újdonság :)
Pl a telefonom rádugva nem érzékeli mtp módban, míg a sima ubi egyből nyitotta meg a tárhelyet, itt csak a képeim tudom megnézni. :( mtp-ben meg abszolút nem mutatja

Olyan összetett, amit szeretnék... Amikor az egyik része megvan, akkor jön elő másik két probléma.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23574) lev258 válasza szoke12 (#23573) üzenetére


lev258
veterán

Tudtommal az mtp-vel kapcsolatos csomagok nem is részei az alaptelepítésnek. Fel kell tenni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23575) csixy


csixy
addikt

Konzolkedvelőknek egy kis nosztalgia csemege. :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#23576) Neil Watts válasza csixy (#23575) üzenetére


Neil Watts
veterán

Minek fizikailag egy FreeDOS, hogyha azok a cuccok amiknek kell alapból hozzák magukkal? :D

Üdv. core2

(#23577) csixy válasza Neil Watts (#23576) üzenetére


csixy
addikt

Földmérők még szeretik a DOS-t.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#23579) Aethelstone válasza Dhampir (#23578) üzenetére


Aethelstone
addikt

Nem hülye az öreg, ebből is látszik :)

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#23580) Dhampir válasza Aethelstone (#23579) üzenetére


Dhampir
félisten

:DDD

(#23581) Cyrin válasza Dhampir (#23578) üzenetére


Cyrin
addikt

Teljesen igaza van, nekem is sokszor elegem van abból, hogy jobban tudja a szövegszerkesztő, meg a táblázatkezelő, hogy mit akarok csinálni...

(#23582) Aethelstone válasza Cyrin (#23581) üzenetére


Aethelstone
addikt

Sokszor valóban jobban tudja :)

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#23583) #40553216 válasza Cyrin (#23581) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ki is kapcsolhatod, vagy fel sem telepíted. ;)

(#23584) laszlohu


laszlohu
addikt

Sziasztok

Adott egy HP deskjet 959c tintasugaras nyomtató usb - n bekötve,
és olyan problémám lenne, hogy
Windows - on volt olyan opció, hogy patron tisztítása, de Ubuntun 15.10 - en nincs,
van rá valamilyen opciós megoldás?

(#23585) Sonja válasza laszlohu (#23584) üzenetére


Sonja
veterán

A HPLIP-et is telepítetted? :F Mert abban érhető el ez az opció!

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#23586) Aethelstone válasza laszlohu (#23584) üzenetére


Aethelstone
addikt

Elvileg....

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#23587) laszlohu válasza Sonja (#23585) üzenetére


laszlohu
addikt

Megpróbáltam, de hibával elszállt.

(#23588) Toby888


Toby888
senior tag

Üdvözletem.Rendelkezem egy acer lapossal, és szeretnék rá linuxot, de a win megtartásával, és a linuxot egy az odd helyére behelyezett vinyóra szeretném pakolászni... szóval szeretnék ez ügyben segítséget kérni :R :R no meg a dual boot...

(#23589) csixy válasza Toby888 (#23588) üzenetére


csixy
addikt

Szia! A válasz ott kezdődik, hogy milyen rendszered van? BIOS MBR-rel, Vagy UEFI GPT-vel?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#23590) Toby888 válasza csixy (#23589) üzenetére


Toby888
senior tag

win7x64 és azt hiszem mbr

(#23591) Toby888 válasza Toby888 (#23590) üzenetére


Toby888
senior tag

nix uefi,bocsh nem használtam szerkesztés gombát...
gombot ;]

[ Szerkesztve ]

(#23592) szoke12 válasza lev258 (#23574) üzenetére


szoke12
őstag

Köszönöm, megoldódott, ugyanis csak be kellett állítanom, hogy automatikusan csatoljon minden friss eszközt. Azóta jó :DD

A képernyőelhelyezési gondokból pedig csak annyi maradt, hogy a gép indulásakor mindig a nagyobb felbontásún léptet be, utána persze minden jól működik, de elég rossz, hogy a belépés, nem a laptop kijelzőjén történik. Ezt nem tudom valahol megadni? (Kubuntu 14.04.)

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#23593) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

Telepítéskor 2 partíciót akartam. Az egyiket az oprendszernek, a másikat adattárolásra. Ez sikerült is, de valami nincs rendben, mert:
-Az adattárolásra szánt 25 gigát, ugyan látom, de nem enged rá írni. (Egy lost+found könyvtár van rajta összesen.)
-A partíciók jelei érdekesen alakultak: 1. sda1, 2. sda2 (kiterjesztett) ebben van az 5.partíció (sda5) és a cserehely partíció(sda6). Miért nem adott 3. és 4. nevet a partícióknak?
-Beállítások/Lemezek-ben annyit lehet, hogy tudom csatolni, meg leválasztani.

Lubuntu a kicsike :)
Egész kezdem megszokni, kezdőként ma már conkyt reszeltem magamnak, egész jó lett.

(#23594) kispx válasza Keef_Lee (#23593) üzenetére


kispx
addikt

1) Vedd birtokba:
sudo chown <felhasználói neved> /media/<felh.név>/<mappa neve> -R

2) Azért, mert 1-4-ig az elsődleges partíciókat sorszámozza. 5 >= sorszámok a kiterjesztett partíciók sorszámai.

(#23595) Keef_Lee válasza kispx (#23594) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Mondjuk alma vagyok: Lement:
sudo chown alma /media/alma/dev/sda5 -R
Azt mondja, hogy nincs ilyen könyvtár

(#23596) Keef_Lee válasza Keef_Lee (#23595) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Most csatlakoztattam a lemezkezelőben és utána adtam ki a parancsot úgy, hogy az sda5 helyett azt a hosszú számsort írtam be, amit odaírt (oce2fd....), most úgy tűnik, hogy jó. Köszönöm.
Akkor had kérdezzek még egy bónuszt :)
Conkyba szeretnék hőmérsékletet is kiíratni. Telepítem a sudo apt-get install lm-sensors
sudo sensors-detect (itt sokat kérdezett, mert nem ismert fel dolgokat.)
sensors
Utána két dolgot ír:
adapter virtual device +50.0 C
Core0 Temp: +41.0 C
Core1 Temp: +41.0 C

Közben a winyot a lemezekkezelője egész más hőre írja. A proci pedig egymagos valójában. Ezt a virtual device-t meg nem tudom, hogy milyen eszköz.
Melyike micsoda szerinted?

(#23597) stigma


stigma
addikt

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, kezdő Linuxos vagyok, Ubuntus Servert telepítettem a mostnai HTPC-re és kellene pár egyszerűbb infó, mit kellene mé feltettem.
Google az én barátom tudom, de az alábbi infókra lenen szükségem:
- Asrock N3150-es az alaplapom, ugyebár Win10 volt a gépen, minden driveer fenn vvolt, de itt kell valamit telepíteni? => Mondjuk chipset, usb driver ilyesmi?
- Azt írták a HTPC-s forumba érdemes feltennem a 4.3-as kernelt. => 4.3.3-as találtam én viszont párszor hogy feltettem tapasztaltam fagyás a rendszerben - 3-5 mp-re megállt a kép, illetve sima White screen-t csak és semmire nem reagál. Ez ennek az eredménye lehetett?

-Mit érdemes még feltenni

Én a gépre Ubuntu server 15.10-et telepítettem, Kodi-te tettem fel ez alapján , ezenfelül Plex-et és Owcloud-ot fogok.

Ezenfelül bármit ajánlhattok mit olvassak vagy épp csináljak meg, mert megköszönném ha valaki gyorsban elmondaná, hogy még mi szükséges.

Minden fontos infót köszönök szépen! :R

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#23598) róland válasza stigma (#23597) üzenetére


róland
veterán

Ha működik minden eszközöd - úgy ahogy te szeretnéd -, akkor nem kell "drivert" keresgélned.

A gond ott van, hogy nincs egy rendes ablakkezelőd (mivel az Ubuntu Serverben nincs ilyen). Gondolom a VAAPI-s lehetőségek miatt választottad az Ubuntu Servert, mivel bizonyos funkciói csak erre és OpenELEC-re érhetők el. Szerintem ilyen összetettségben jól megcsinálni nem is igazán lehet. (Magam részéről most az OE-t választottam. S egy későbbi fejlesztésnél inkább sima Ubuntu Serverre épülő NAS-ként fogom hasznosítani az N3150-et.)

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#23599) #22907392


#22907392
törölt tag

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy Hp EliteBooK 8460p mennyivel lenne gyorsabb egy Ubuntuval, mint egy Win7-el pl? Érezhető lenne a különbség az Ubuntu javára? Intel SSD van a gépben és 8gb memória.

Előre is köszi!

(#23600) King Unique válasza #22907392 (#23599) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ez igazából nem is kérdés, mert gyakorlatilag akármelyik desktop Linuxnak alapból kisebb az erőforrásigénye, mint a Windowsnak, így értelemszerűen gyorsabb lenne. SSD-vel meg aztán pláne, de az + 8 GB RAM társaságában a Windows is hasít, főleg az újabbak. Nálam külső SSD-n van Ubuntu, ott néhány másodperc alatt feláll a rendszer és csak úgy "röpül". ;]
Már csak az a kérdés, hogy igényeidnek megfelel-e minden téren az Ubuntu, vagy esetleg más disztró, netán dual-boot megoldás stb.? :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.