Hirdetés

2024. június 15., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44301) cigam válasza ferko0726 (#44300) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Nem annyira. A changleog egy fura bejegyzéssel kezdődik, ami alapból 3 ismert problémát részletez. Ebből az egyik az, ha nem működik a 3-as, használd a kettest.
Csak kíváncsiságból: A futó rendszeren lehet frissíteni 2-ről 3-ra?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44302) oOKitsuneOo válasza ferko0726 (#44297) üzenetére


oOKitsuneOo
tag

Szerintem ezt a monitor/tv írja a hdmi jelre.
Több op rendszer nem írhat ugyanilyen hibát, főleg magyarul.

[ Szerkesztve ]

(#44303) ferko0726 válasza cigam (#44301) üzenetére


ferko0726
tag

Nem tudom, azt nem próbáltam még, nem mertem lefrissíteni, egyébként a beállításoknál felkínálja hogy van hozzá frissítés.
Nem is tudom hogy megtegyem e, lehet hogy utána megint el sem indul és kezdhetem előlről 🙄

(#44304) cigam válasza ferko0726 (#44303) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Bátraké a szerencse!
Plusz attól függetlenül, hogy ezt írja a TV, Alkalmazásból/WEB-es felületen megpróbáltad elérni?
A gyári oldal szerint:

Volumio can display its UI on any attached HDMI display.
There is native support on the X86 Platform, just plug in a screen.On other platforms (Raspberry PI, UDOO, Odroid, Pine64 etc) the feature is disabled by default, for performance reasons.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44305) wassermann válasza ferko0726 (#44297) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Mint ahogy korábban írták, ez a kép valószínűleg a megjelenítő üzenete. Meg kéne próbálni elérni hálózaton keresztül a web-es felületét egy másik helyi gép böngészőjéből (vagy ha mégis adna ki valami képet, másik monitoron is megpróbálni)!

(#44306) ferko0726 válasza wassermann (#44305) üzenetére


ferko0726
tag

Sikerült, minden oké.
Igen az az LG tv üzenete volt.
Felment az op. rendszer illetve programon belül le is tudtam frissíteni, telefonról vezérelhető, és jól működik.
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítségét! :R

(#44307) PhoenixK válasza ferko0726 (#44300) üzenetére


PhoenixK
őstag

Milyen képernyő és melyik HDMI kimenetet használod? mert ez inkább a képernyő nyavalygásának tűnik

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#44308) ferko0726 válasza PhoenixK (#44307) üzenetére


ferko0726
tag

LG 4K tv.
Mindkét hdmi kimenetnél csinálta.
Igen a tv nem tudta értelmezni a jelet amit kapott.

(#44309) Mentolka


Mentolka
senior tag

Ehh, nem tudom, mit csinálok rosszul?
Rpi4 rajta USB3 porton egy SSD. (most ext4-re formázva). Az OS most LibreElec, de volt már OSMC is. A drive fel van mountolva /etc/fstab alapján UUID-vel rw opcióval. A lemez látszik PC-n is samba segítségével.
A jelenség: ha erre a lemezre elkezdek írni akár a raspberry-n futó torrentklienssel (transmission vagy qbittorrent), akár PC-ről torrent klienssel, akkor néhány MB, GB kiírása után különböző indokokkal behal a cucc. Eltűnik a megosztásról, vagy rw-ből ro lessz, stb.
Asszem dobom kifel, aztán veszek valami TV box-ot. Vagy a fax tugggggya.

Egyszerű a cél: UHD filmeket megnézni a TV-n, amiket az SSD-re teszek rá.

(#44310) #68216320 válasza Mentolka (#44309) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem használok ilyet rpi-n, de úgy alapvetően linuxot igen.

/etc/fstab alapján UUID-vel rw opcióval

Miért kell neked az fstab-ban rw opció? Gondolom adatpartíció és valami könyvtár alá mountolod. Oda nem kell. Ezt root és a hozzá tartózó partíciókhoz szokták használni (pl. efi, home) illetve ilyen helyen elég az fsck 2 is.
Hogy néz ki pontosan az fstab?

Nálam például ilyen a home server:
# /dev/sda2
UUID=7df9de98-e596-4178-9e6f-03dccec9dd39       /       ext4    discard,noatime,rw,relatime     0       1
# /dev/sda1
UUID=18CC-5FAA          /efi            vfat            rw,relatime,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=ascii,shortname=mixed,utf8>
#/hdd1 - /dev/md0
UUID=ccd07991-04d9-4216-89fd-f15e1840c847       /hdd1   ext4    defaults        0       2
# /hdd2 - /dev/sdd1
UUID=02317b1e-e8a5-454a-adee-7c3d073f4d12       /hdd2   ext4    defaults        0       2
# /hdd3 - /dev/sde1
UUID=cc2deff3-322d-4d53-a79e-db71a998b88b       /hdd3   ext4    defaults        0       2

(#44311) Mentolka válasza #68216320 (#44310) üzenetére


Mentolka
senior tag

Libreelec-nél nincs használva az fstab. A mount parancsra ez látszik:
/dev/sda1 on /var/media/ssd type ext4 (rw,nosuid,nodev,noexec,noatime)

df-h:
Filesystem Size Used Available Use% Mounted on
/dev/sda1 873.2G 10.0G 816.6G 1% /var/media/ssd

blkid:
/dev/sda1: LABEL="ssd" UUID="71ba16f6-567b-d801-709a-16f6567bd801" BLOCK_SIZE="4096" TYPE="ext4" PARTLABEL="primary" PARTUUID="2dc20de1-37be-40d1-a3d1-91de361c9ce8"

Reboot volt. Ebben a pillanatban a PC-n futó qbittorrent letölt ide (samba-n megosztva) - 2,27GB lejött, majd:

A mount már nem mutatja a drive-ot. A df -h sem, és a blkid sem...

[ Szerkesztve ]

(#44312) cigam válasza Mentolka (#44311) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

dmesg parancs kimenet mit mond? Nem írja miért dobja el a kapcsolatot?
Melyik portba van bedugva? Másik portba dugva is hasonló a helyzet?
Milyen táppal használod?
Milyen SSD? PC-re dugva működik rendesen, ha nagy fájlokat másolsz rá?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44313) Mentolka válasza cigam (#44312) üzenetére


Mentolka
senior tag

A dmesg-ben voltak hibaüzenetek, de hiába kerestem rá a neten, semmi értelmeset nem találtam.
Raktam raspbian-t a gépre, és kezdtem előlről. Rádugtam a másik USB3 portra, és ott jól működött (smb-n kiajánlott SSD-re tudtam írni majd 100GB-ot a PC-n futó torrent klienssel, illetve rámásoltam kézzel is). Egészen addig, míg fel nem telepítettem a kodi-t. Nem tudom, hogy mi zavart be, de addig elment a dolog, hogy minden reboot után fsck futott, majd el sem indult (emergency mode).
Mérgemben leformáztam az SSD-t NTFS-re, és rádugtam a PC-re. Rámásoltam filmet, aztán lehúztam a PC-ről, bedugtam a TV-be, és simán végignéztem egy filmet.

Pedig, az egész xarakodással ezt akartam elkerülni (utolsó mondat)...

(#44314) norbszt


norbszt
tag

Sziasztok

A portainer hol tudom beállitani hogy ne lehesen neten elérni csak localba mennyen. Kezdő vagyok.

(#44315) excalibur36


excalibur36
senior tag

Sziasztok!
Van egy 5V 3A -es tápom.
Az áram tudom hogy elegendő, de a feszültség? A gyári 5,1V-os. Van jelentősége annak az 1 tized V- nak?

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#44316) Aryes válasza excalibur36 (#44315) üzenetére


Aryes
nagyúr

Annyi lehet, hogy a Pi a feszültségesésre érzékeny, azt hiszem 4,8V alatt jelenik meg a villám jelzés a képernyő sarkában. Gyengébb kábelen nagyobb feszültség esik, előbb fog rá panaszkodni, egyébként semmi.

(#44317) excalibur36 válasza Aryes (#44316) üzenetére


excalibur36
senior tag

Köszönöm a segítséget! :R :R

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#44318) Ad@m válasza norbszt (#44314) üzenetére


Ad@m
tag

Szia,

ha van elotte egy routered a pi elott, akkor kivulrol nem elerheto el alapbol semmi, ameddig valami modszerrel nem teszed elerhetove.
pl vpn kapcsolaton keresztul vagy port forwardinggal.

I am more than a fish, I am more than a man, Death will rise, from the tide! I am murloc!

(#44319) excalibur36


excalibur36
senior tag

Sziasztok!
van rá valami megoldás, hogy a Raspberry pi 3B SD. kártya helyet M2 SSD.-ről működjön?
ha igen mi kell hozzá és hogyan? :R

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#44320) UberMutant válasza excalibur36 (#44319) üzenetére


UberMutant
őstag

külső ház , amibe beteszed az ssd-t.
usb boot működik.

(#44321) excalibur36 válasza UberMutant (#44320) üzenetére


excalibur36
senior tag

:R

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#44322) norbszt válasza Ad@m (#44318) üzenetére


norbszt
tag

Helló

Köszi a választ, közbe eszembe jutott, hogy a routerbe nyitva a port bezártam és már nem is elérhető kívülről.

(#44323) excalibur36


excalibur36
senior tag

Sziasztok!
Ez jó SD kártya helyett SSD ről (M2)való működéshez? (Octoprint)
Panel [link]

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#44324) wassermann válasza excalibur36 (#44323) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Jó, de nem venném meg!: mert "USB 2.0 támogatása" Ez azt jelenti, hiába teszel bele M2-es SSD-ket, alapvetően az USB 2-es csatoló lesz a szűk keresztmetszet.
Akkor már inkább vegyél egy nagyon gyors pendrájvot [link] vagy egy gyors kártyát [link]

(#44325) UberMutant válasza wassermann (#44324) üzenetére


UberMutant
őstag

sem a kártya sem a pendrive nem megbízható annyira , mint egy ssd.
vegyen egy olcsó 2.5-es SSDit inkább.
bár lehet van egy fölös m.2ese és azzal akar valamit kezdeni

(#44326) 0519 válasza excalibur36 (#44323) üzenetére


0519
senior tag

Azt is tartsd észben a külső ház vásárlásakor, hogy m2 SSD-t két különböző csatolóval gyártanak! Lehet SATA és PCI-Ex is.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#44327) excalibur36 válasza UberMutant (#44325) üzenetére


excalibur36
senior tag

Igen, van 2db. Is elfekbőben... :D

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#44328) excalibur36 válasza 0519 (#44326) üzenetére


excalibur36
senior tag

Ami nekem van otthon, azok SATA satlakozásúak.

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#44329) golya87


golya87
őstag

Sokszor volt már ez itt téma, de erre nem találtam választ.
Szerintetek van érdemi haszna a 8GB-s RPi 4-nek Home Assistant alatt?

(#44330) UberMutant válasza golya87 (#44329) üzenetére


UberMutant
őstag

mármint annak, hogy 8GB a ram? vagy annak , hogy rpi4 a lap?
egyiknek sincs haszna . amúgy, csak annyi, hogy az SD kártyával önmagában sokra nem jutsz.
vedd azt , amire pénzed van / szimpatikus. és legfőképpen elérhető

[ Szerkesztve ]

(#44331) golya87 válasza UberMutant (#44330) üzenetére


golya87
őstag

Most egy RPi3B-n van a rendszer. Láttam a HA Yellow-t és elgondolkodtatott, hogy 4GB vagy 8GB-s verzió RPi4-ből.

(#44332) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Sziasztok! Van egy raspberry pi4 8gigabyteos gépem 1 ève vásároltam az alzánál, mindennel fel van szerelve, egyedüli hibája, hogy le esett a micro SD kártya tartó lapja, amúgy ha kézzel tartjuk oda az SD kártyát látja úgy is, èn usbrol használom. Usbrol bootolom be a rendszert. Ha adapterestül mindenestül adnék hozzá SD kártyát is egy usb adapterrel amin Kodi van. Mennyiért adhatnám el?! Úgy hogy ne vágjanak tarkón később?! A gèp hibátlan, leszámítva a micro SD rèszèt, ami sztem vissza forraszthato. A gèpen van hűtőborda, kompletten adnám el, mèg csak èrdeklődès keppkerdezem, ha nincs èrtelme eladni akkor mindegy. A választ előre is köszönöm. Mobilról írtam.

[ Szerkesztve ]

(#44333) UberMutant válasza Marcsello31 (#44332) üzenetére


UberMutant
őstag

5000 forint

(#44334) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Èrtem. Akkor hagyjuk, ink megtartom. Többet èr nekem ha így használom. Még jó hogy meg kérdeztem. Köszi. Amúgy usbrol minden rendszer betölt. Na mindegy. Akkor használom èn ahogy tudom. :R

(#44335) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Azt tudtátok hogy a Windows 11 is fut rajta?! Persze az arm64es verzió. Kar hogy nincs rá GPU.

(#44336) excalibur36 válasza Marcsello31 (#44332) üzenetére


excalibur36
senior tag

ha mondasz rá egy árat akkor én megvenném így is. :R :R

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#44337) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Szia! Most nem vagyok gép előtt, sem otthon sem de délután megbeszélhetjük. Átverni sem szeretnélek, fotókat videót tudok róla mutatni. Délután jövök. Köszi.

(#44338) pube111


pube111
senior tag

Eddig egy python script-el küldtem email-t gmail címről akkor, amikor megváltozott az otthoni ip címem. A google május 30-tól ezt nem engedi. Van valami ötletetek, hogy lehetne ezt továbbra is működtetni?
Libreelec, szóval nem nagyon lehet rá telepíteni semmit.

import smtplib
#open text file in read mode
text_file = open("/storage/.kodi/userdata/ip/nowipaddr")
#read whole file to a string
data = text_file.read()
#close file
text_file.close()
gmail_user = 'küldő@gmail.com'
gmail_password = 'jelszó'
sent_from = gmail_user
to = ['címzett@gmail.com']
subject = 'NEW IP ADDRESS'
body = {data}
email_text = """\
From: %s
To: %s
Subject: %s
%s
""" % (sent_from, ", ".join(to), subject, body)
server = smtplib.SMTP_SSL('smtp.gmail.com', 465)
server.ehlo()
server.login(gmail_user, gmail_password)
server.sendmail(sent_from, to, email_text)
server.close()

(#44339) Fecogame válasza pube111 (#44338) üzenetére


Fecogame
veterán

Én ezzel használom az email küldést.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#44340) pube111 válasza Fecogame (#44339) üzenetére


pube111
senior tag

Szuper! Köszi.

(#44341) Aryes válasza pube111 (#44338) üzenetére


Aryes
nagyúr

Python alatt lehet pl. telegram botot használni. Esetleg alternatívának az emailküldés helyett. Hátránya, hogy kell hozzá telegram app.

(#44342) AiRLAC válasza pube111 (#44338) üzenetére


AiRLAC
addikt

Mit nem enged pontosan a Google?

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#44343) PistiSan


PistiSan
addikt

Sziasztok!

Van valami jó tippetek arra, hogy NAT-olt hálózat mögül milyen módszerrel lehetne elérni a belső hálózatom az internet irányából? Természetesen raspberry pi-n keresztül szeretném ezt megtenni, mivel az mindig be van kapcsolva.
Amit próbáltam remote.it, itt az SSH-t tudtam kirakni, jó benne, hogy csak addig aktív az ssd amíg elindítom, felcsatlakozok, ha bezárom az ssh-t akkor pár perc múlva bezárul a csatorna ami a külső elérést biztosítja.
Ami nem tetszett benne, hogy minden szolgáltatás külön kellett megnyitni, csomó minden nem is működött valamiért. (nyilván én voltam béna)
Olyan elérésre gondoltam, mint egy TeamViewer, adott kóddal csatlakozok, és mehet kb akármi.
Ami nehezíti a dolog, hogy csak konzol van a gépen, ha nem szükséges grafikus felületet nem raknék a vasra.
Bármilyen ötletet szívesen veszek, a netszolgáltatóm csak NAT-olt címet biztosít, esetleg havidíj ellenében FIX IP-ét is tudnak adni, ami már nem NAT-olt cím, de arra meg nem igazán van szükségem/nem feltétlenül akarok 1 ip-n látszódni mindig.

(#44344) cinemazealot válasza PistiSan (#44343) üzenetére


cinemazealot
addikt

Sajnos ha NAT-olva vagy, elég macerás lesz bejutni kívülről. A TeamViewer is a külső szerverét használja arra, hogy összekösse a klienseket, legyenek azok akárhány NAT mögött is. A módszer viszont -- amit ők alkalmaznak -- házilag is kialakítható (nekem már sikerült Android alatt, ahol akárhol, akármilyen mélyen működő klienseket tudtam összekötni), noha nem feltétlenül lesz általános célra felhasználható, hiszen a kapcsolódás után a kommunikációs protokollt Neked kell diktálnod: UDP Hole Punching. Ez az eljárás tehát csak a kapcsolódást biztosítja, hogy milyen protokoll alatt folytatod a kommunikációt, az már Rajtad múlik. Továbbá szükséged lesz egy kinti szerverre (ez lehet bármilyen apró VPS), ami folyamatosan tárolja, hogy az otthoni neted milyen publikus IP cím alól érhető el.

Az eljárás lényege voltaképpen a kapcsolódás útválasztóinak átverésén alapul. Egy router ugyanis csak akkor enged vissza (kintről befelé) egy csomagot, ha tudja róla arról, hogy az egy korábbi kifelé irányú csomagra adott válasz. A cél tehát az, hogy elhitessük vele azt, hogy ami kívülről próbál bejönni (Te próbálsz haza "telefonálni"), az egy bentről induló "kiabálásra" adott válasz. Ezért miután mindkét fél megismeri a másik fél publikus IP címét, elkezdik egymást megsorozni apró UDP csomagokkal (fontos, hogy nagyjából egyszerre kezdjék ezt el). Ha az "elárasztás" kellően sikeres, a kapcsolódásban részt vevő routerek idővel elhiszik, hogy a bentről és kintről érkező csomagok egymáshoz tartoznak, így a kapcsolat idővel fixálódik, a két fél (a NAT mögötti otthoni géped és Te kintről) pedig képes lesz tartósan is kommunikálni. Innentől már csak a hogyan a kérdés. :)

Az implementálásban engem egyébként ez a cikk segített.

A probléma persze még mindig az, hogy a kapcsolódáshoz valahogy kezdeményezned kell otthonról a csomagküldést, máskülönben nem fogsz tudni kivel összekapcsolódni. Tehát a lyukütéshez fog kelleni egy olyan csatornán indított trigger (pl. mobilon, mobilneten vagy akár vezetékes telefonon keresztül), ami az otthoni netedtől független.

[ Szerkesztve ]

(#44345) PistiSan válasza cinemazealot (#44344) üzenetére


PistiSan
addikt

Köszi, meg nézem!
Lakik otthon egy Telegram Bot, vele szoktam beszélni néha :D
Szóval küldök neki valamit, és ő válaszol, vagy parancsot hajt végre.
Az egészben az 1db külső publikus ip-vel ellátott szerver, VPN ami aggaszt, ilyenem nincs jelenleg.
Amire még gondoltam: Van otthon használaton kívüli androidos telefon, azon keresztül valahogy haza telefonálni, aztán ő engedjen be a hálózatra.

Másik terv: Venni egy Domino Maraton SIM kártyát, ott a feltöltött adatmennyiség a SIM kártya érvényességi ideje alatt felhasználható, egyszer mintha azt olvastam volna, hogy publikus ip-t adnak (ennek utána kell nézni), szóval ilyen kapcsolat felépítéshez talán használható lenne.
Ötletelek.

(#44346) stopperos válasza PistiSan (#44343) üzenetére


stopperos
senior tag

Használj tailscale vpn-t. A háttérben wireguard-on fut, peer-to-peer kommunikációt csinál a regisztrált eszközök között, csak arra használja a külső szervert, hogy az eszközök NAT mögött megtalálják egymást (udp hole punching). 20 eszközig ingyenes.

Egy kis önreklám, holnap jelenik majd meg a wireguard-os logout írásom. Bár abban a wireguard-ról lehet csak olvasni, de a megértésben sokat fog segíteni. Ott is a tailscale-t javaslom, mint egyszerű alternatíva.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#44347) body007 válasza PistiSan (#44343) üzenetére


body007
addikt

Van egy halom megoldás amik megcsinálják helyetted a kapcsolatot

Pár pl.:

How to Remotely Access Raspberry Pi Behind Firewall or NAT router (RemoteIoT)

How to Access Raspberry Pi Remotely over the Internet (SocketXP)

How to remotely access the Desktop of your Raspberry Pi over the internet (PiTunnel)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#44348) W1


W1
senior tag

Sziasztok!
SSD-ből kinek mi vált be, rendszermeghajtónak?
Mennyire számottevő a különbség microSD-hez képest?

(#44349) 0519 válasza W1 (#44348) üzenetére


0519
senior tag

Attól függ mire használod a gépet. Médialejátszóként nincs (sebesség) előnye, desktop rendszert futtatva sokat számít az SSD sebessége.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#44350) zichie válasza PistiSan (#44343) üzenetére


zichie
senior tag

Ha van IPv6-od, akkor ki lehet kerülni az IPv4-es NAT-ot. Én mobilról (Tekekom Domino-s net) simán tisztán IPv6-on el tudtam érni az otthoni eszközeimet. Persze kellett hozzá egy IPv6 dinamikus DNS szolgáltató is, amire jó a dynv6.
Az RPi IPv6 címéhez hozzárendeltem a dynv6 API-ján keresztül dinamikus DNS-t, erre írtam egy shell szkriptet, ami bootolásnál fut az RPi-n. Távolról mobillal (Telekom Dominos nettel, ahol alapból van IPv6) gond nélkül el tudtam érni az otthoni RPi-t az IPv6-os dynv6 címen SSH-n.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.