Hirdetés

2024. június 15., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#92851) vond válasza aginor (#92849) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Olyan negyed óráig volt erősebb eső. Előtte, utána csak szemerkélt, vagy még azt sem. Amikor épp nem fotóztam, vagy videóztam, akkor azért kézzel betakartam, meg kicsit föléhajoltam, de gondoltam jó lesz tesztnek is, így bátran használtam abban a 10-15 percben is. :)

Előtte pár héttel az enyém is volt kint enyhébb hóesésben és mínuszban is. De akkor sem lett baja.

Igen, jól látod. :DDD És az a durva, hogy hetekig ott volt. :((( Senki nem takarította fel, gyakorlatilag magától kopott el.

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#92852) MrChris válasza vond (#92851) üzenetére


MrChris
nagyúr

Az sajna nem elkopik, hanem szétporlik, amit utána kellemesen letüdőzünk, bepislogunk, főképp egy ilyen arénában. A műfű ráadásul egy baktérium keltető.

(#92853) aginor válasza vond (#92851) üzenetére


aginor
veterán

Ok, akkor ezek szerint nekem még jobban sikerült kiteszteltem. :P Igazából eddig minden gond nélkül használtam esőben a vázat, de pont ma az objektív visszatérítési akció miatt felmentem a gyártó honlapjára, ahol sikeresen elkavarodtam a G90 vázhoz valahogy, ahol ezt írták: "* A „por- és cseppállóság” nem garantálja, hogy a fényképezőgép nem károsodik, ha közvetlen por vagy víz éri." WTF?! :F
Értem én, hogy ez a mondat politikailag korrekt, ők nem tehetők semmiért felelőssé, de igazából azért jó lenne tudni, hogy milyen szintű szigetelést kapott a gép, hogy milyen körülmények között használható még biztonsággal. Persze, tudom, ha biztosra akarok menni, akkor nem viszem ki a szobából, de pont azért vettem szigetelt vázat, hogy természetjárás közben ne kelljen mindentől óvnom, és egy esős vagy havas túrára is nyugodtan magammal vihessem.. :W

Azért az kemény, hogy senki nem takarította el. Mi van ha a nagy futballozás közben valamelyik játékos elcsúszik rajta, vagy bele esik? :U

[ Szerkesztve ]

Azért vagyunk a világon,hogy valahol vegyünk egy ATI Radeon-t :))) by: LADA VFTS http://www.flickr.com/photos/40852488@N03/

(#92854) Stauffenberg válasza aginor (#92853) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Gyakorlatilag egyik gyártó sem ad meg konkrét szabványt aminek megfelel a váz, talán csak az E-M1X kivétel, ahol emlékeim szerint feltüntetik, de akkor meg objektív oldalról vagy meglőve, hogy azok különböző szintű szigetelései mit bírhatnak vajon.

A gyártó pedig nem vállal garanciát a beázásra, por bejutására. Nagy általánosságban az általam leírt körülmények rendben szoktak lenni bárhol, amit időjárásállóként hirdetnek.

(#92855) nozs23


nozs23
addikt

Alza közel infinitys áron kínálja 2 év garival a 35-100 f/2.8 II-t, ha valakit érdekel: [link]

(#92856) Mercutio_ válasza nozs23 (#92855) üzenetére


Mercutio_
félisten

Amiből még kuponok*kal le lehet faragni legalább 12 ezret és az ingyen postázás is megy rá.

A vételárból le kell vonni az előírt keretösszeg és az azzal elért kedvezmény összegét, és így számolható ki mennyit tudunk igénybevenni.

* először ONLINEFIZETES (ingyen szallitas 25e felett) aztán pl. 1 CAT6 kábelt berakva aktiválható a 4E - Kiegészítő (min. 12E): 0YR1F5F6 a további lehetőségek

valami olcsó fülhallgatóval a 3E - Audio video (min. 20E): 3PK88A24 & 3WR92AFB
vakolókanál, spakli 2,5E - Barkács, kert (min. 25E): 6RL81B69 & 8UC0D0B5
pingpong labda, biciklicsengő 4,5E - Sport, szabadidő (min. 32E): 2AX6E80B & 3NH2B93E
Valami olcsó játékfigura 2E - Játékok (min. 15E): 0IN288DA

Az 5E - Digitális fotó video (min. 50E): 8JMEA88Emellé nem kell semmi, de érdemes átnézni a kedvezménykódokat, hátha van amire többet össze lehet sakkozni 50e minimum mellett.
Amire még figyelni kell, hogy 2 azonos értékű kedvezményt (4+4ezres) nem fogad el a rendszer!

Btw e-globalon lényegesen olcsóbb ez az obi és onnan nem jön rá vám/áfa

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#92857) anorche1


anorche1
őstag

Facen van olympus-panasonic mft adok-veszek csoport? Kerestem, de nem talaltam. Fotos adok-veszek csoportokban meg ritka, a gx80hoz valo objektiv.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#92858) vond válasza anorche1 (#92857) üzenetére


vond
MODERÁTOR

A HardverApró és az Index is dugig van MFT obikkal. Jófogáson meg gondolom, még több van. :)

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#92859) aginor válasza Stauffenberg (#92854) üzenetére


aginor
veterán

Ez nekem is bassza a csőrömet. Ha már komoly termékelőnyként hirdeti ezt a képességet, akkor jó lenne definiálni, hogy minek felel meg. Enélkül elég lutri az egész.. Kicsit olyan ez, mintha azt hirdetné, hogy gyors sorozat, de amikor megkérdezed, hogy az pontosan mit jelent, akkor azt mondaná, hogy elég gyors, de ez nem azt jelenti, hogy a készülék alkalmas gyors sorozattal történő fotózásra. :U
Az Olynál, ha jól emlékszem a beázást gariban javítják a szigetelt vázaknál.

Lehet írok az ügyfélszolgálatnak, hogy kapjak egy semmitmondó választ rá. ;)

Azért vagyunk a világon,hogy valahol vegyünk egy ATI Radeon-t :))) by: LADA VFTS http://www.flickr.com/photos/40852488@N03/

(#92860) nozs23 válasza Mercutio_ (#92856) üzenetére


nozs23
addikt

Az E-Global UK, nem csak Angliába szállít ( We currently offer shipping to the United Kingdom, including England, Scotland, Wales, Northern Ireland, as well as Guernsey and Jersey.)? Az EU-n pedig fent sincs az említett obi.

[ Szerkesztve ]

(#92861) Mercutio_ válasza nozs23 (#92860) üzenetére


Mercutio_
félisten

Tegye fel a kezét, akinek nincs Angliában ismerőse aki hazahozza;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#92862) nozs23 válasza Mercutio_ (#92861) üzenetére


nozs23
addikt

:) Kuponnal 235-ért jó vétel itthoni két éves garival. Nem kell rá várni sem. Én pont tegnap rendeltem meg infinityről, most próbálom lemondani, mert ott 215-be jött ki átváltással + szállítással. Egy huszast megérne nekem az itthoni biztos vétel, de nem tudom le tudják-e még állítani a folyamatot.

(#92863) peppe79 válasza anorche1 (#92857) üzenetére


peppe79
senior tag

Pl. 'm4/3 adok-veszek', 'Milc adok-veszek', illetve az 'Olympus MILC rajongók' csoportban is szoktak néha felbukkanni hirdetések. De ezek nem igazán pörögnek, úgyhogy én is inkább az 'index 4/3, mikro 4/3 adok-veszek' topicot ajánlom.

(#92864) Stauffenberg válasza aginor (#92859) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Azért egy időjárás szigetelés valóban komoly termékelőny, csak nem garanciának kell tekinteni, mert nem így megy. Inkább olyan, mint mondjuk egy sportszer boltban vásárolt túrakabát, ami amúgy szigetelve van esőre, de attól még nem vízzáró esőkabát, ha szakadó esőben mászkálsz vele, akkor bírja X percig, de közepes vagy enyhe esőben órákon át is képes elvezetni a vizet.

Az én zsinórmértékem általában az, hogy ahol még én elvagyok az időjárási elemek között, ott a G80-amnak sem lesz baja. Nem szeretek bőrig ázni például, szóval ha rendesen esik az eső, úgyis ernyőt nyitok vagy esőkabátot húzok és ennek a védelmét élvezi a gépem is és csak egy-egy fotó erejéig kap a vízből. De enyhe eső, sűrű köd, hóesés, szitáló pára nem tántorít el és ettől a gépnek sem lesz baja. Valószínűleg jobban bírja az elemeket, mint amiben én komfortosan érzem magam. :D

A jótállás meg érdekes terep. Ki mondja meg, hogy nem a Dunában mártottad meg a géped, hanem tényleg a szigetelés mondta fel a szolgálatot, miközben nem mentél túl a határain? Azt gondolom polgári peres úton sok kártérítési igény érvényesíthető lenne beázások esetén, de ebbe meg sokan azért nem bocsátkoznak bele, mert idő, pénz, energia és ennyi erővel a javíttatást is kifizethetné, egy vesztes per esetén meg simán lehet bukni egy új váz árát.

(#92865) aginor válasza Stauffenberg (#92864) üzenetére


aginor
veterán

Ezért ez ennyire nem egyszerű. Ha veszel egy esőálló cuccot, akkor általában meg szokták adni a vízállóság mértékét, és jellegét vagy órában, vagy víznyomásban (egyes amerikai gyártók nem, a perelhetőség miatt). Én is vittem már vissza a Decathlonba bakancsot, ami a kiírással ellentétben beázott, szó nélkül csengették vissza a pénzt a bevizsgálást követően. Az az én meglátásom a kérdésben, hogy amennyiben egy lényeges termékjellemzőről van szó, az igenis a garancia és a szavatosság hatálya alá tartozik (ezért írta bele itt a Panasonic, nem vállalnak garanciát semmire ezzel kapcsolatban). Ha viszont oda tartozik, akkor tudnom kell, hogy az adott felhasználás tekintetében mi az ami még rendesnek, és mi az ami már nem rendeltetésszerű használatnak minősül, ehhez viszont kell egy támpont agyártótól, amiből ki lehet indulni.
Abban tök igazad van, hogy az enyhe bonyodalom (köd, -10fok feletti hideg és szitáló eső) nem okozhat neki gondot, és ha ennek megfelelően kezeled, akkor nem lesz baja.

Azért vagyunk a világon,hogy valahol vegyünk egy ATI Radeon-t :))) by: LADA VFTS http://www.flickr.com/photos/40852488@N03/

(#92866) Stauffenberg válasza aginor (#92865) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Igen, csak az EU-ban nem a gyártó viseli a kötelező jótállást, hanem a kereskedő. A Panasonic ebben az esetben önkéntes jótállást ad, saját feltételekkel.

Egyébként egyetértek veled, ne érts félre. Jó lenne erre valami szabványt átvennie a gyártóknak.

(#92867) cenzor válasza aginor (#92865) üzenetére


cenzor
tag

Nekem ezzel az a problémám, hogy a szenzor felől a gép nyitott. Emiatt önmagában semmilyen IP védelmi szabványnak nem fog tudni megfelelni.

Objektívvel együtt meg azt gondolom, hogy nem tud rá garanciát vállalni a gyártó, hogy nem lesz semmi baja, hiszen ha rátekersz valami gagyi kínai obit (közgyűrűt, átalakítót, stb) ami esetleg nem úgy illeszkedik a bajonettre, akkor az egész gép mehet a levesbe. Te meg jogosan lobogtatnád a jótállásodat, hogy márpedig a Panasonic garantálta, hogy a gép kibírja a csapódó vizet.

Én emiatt jogosnak érzem, hogy nem mondanak rá inkább semmit. Persze tesztelhetnék a saját objektívükkel, aztán úgy már adhatnának ki állásfoglalást, hogy a kettő együtt ezt meg ezt tudja teljesíteni.

(#92868) topikk válasza cenzor (#92867) üzenetére


topikk
senior tag

Ettől még mondhatná a gyártó, hogy a rendszer IP... szintű ugyanazon márkához tartozó, szintén időjárásálló objektívvel együtt.

(#92869) Mercutio_ válasza topikk (#92868) üzenetére


Mercutio_
félisten

Mondhatná, de mivel jogszabály szerint jótállás idejére a "vállalkozás" feladata annak bizonyítása, hogy nem a termék hibájából történt a meghibásodás hanem helytelen használatból, így ezt nyilván nem vállalja be egy ilyen nyom nélkül "bontható" (értsd azt raksz a bajonetre amit akarsz) nem zárt kialakítású eszköz esetében.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#92870) anorche1 válasza peppe79 (#92863) üzenetére


anorche1
őstag

(#92858) vond
Koszi :R
Nem is tudtam, hogy indexen vannak adok-veszek topicok :B

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#92871) aginor válasza Stauffenberg (#92866) üzenetére


aginor
veterán

A jelenlegi Magyar fogyasztóvédelmi törvény szar, tele van önellentmondásokkal és homályos pontokkal, arról nem beszélve, hogy lényegében semmilyen iránymutatást nem tartalmaz a kereskedői lánc tekintetében. Szerintem ráférne egy alaposabb reform, akár részben cseh/szlovák elemeket (is) átemelve.

Visszatérve az eredeti témánkra. :) Így specifikálatlanul alapvetően két lehetőségem van, vagy hiszek nekik, rizikózok és ha beázik a cucc, akkor így jártam, vagy nem hiszek nekik és úgy használom, mintha nem lenne szigetelve, ebben az esetben viszont a funkció értelmét veszti és nem bír a továbbiakban jelentőséggel, tehát megszűnik termékelőnynek lenni. A szigetelések tekintetében ott van az IP szabvány, aminek betűi és számai mutatják a termék minősítését. Szerintem teljesen korrekt lenne, úgy megadni ezt az értéket a vázra, hogy a hasonló minősítéssel rendelkező objektívvel értendő. Tiszta, érthető és méltányolható kommunikáció lenne. Az esetleges vitás esetek egy része valószínűleg jól azonosítható, így nem kellene amiatt aggódni, hogy nagyon megugrana a beázott és kényszerből legarizott esetek száma. Mindketten láttunk már korszerű bajonettzárat, ha az rendesen a helyén van, akkor ott nem nagyon jut be semmi, ha meg a nem időjárás álló objektív ázik be, abból normál esetben szerintem nem nagyon jut be víz a vázba (bár ez mondjuk erősen konstrukció függő), az extrém eseteket nem számítva.

Azért vagyunk a világon,hogy valahol vegyünk egy ATI Radeon-t :))) by: LADA VFTS http://www.flickr.com/photos/40852488@N03/

(#92872) totálkezdő válasza aginor (#92871) üzenetére


totálkezdő
tag

Kedves Aginor! Amikor én a nyolcvanas években ehhez hasonló módon dühöngtem az akkori értelmetlenségeken (most nem arról írok, hogy mindenben igazad van-e, hanem a dolgok logikájáról), akkor egy magasan kvalifikált értelmiségi barátom így gúnyolódott rajtam: mi ez a bűnös racionalitás? Amint látjuk ez azóta sem változott ("Nyugaton" sem), sokat lehetne írni a gyártásban és a kereskedelemben megtapasztalható értelmetlen dolgokról és más bosszantó ügyekről, de most megkímélek ettől mindenkit. Csak egyetlen, félig ide vágó példa: I sent the camera back to Olympus for repair, knowing it was out of warranty. I was quoted a price for repair and then I was told the repair parts are no longer available and the camera was are discontinued. I said the camera was only three years old. (Olympus Stylus 1, 2017) Itt.

(#92873) Mercutio_ válasza totálkezdő (#92872) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nem kellene lehagyni a komment végét...

"Since the camera was only three years old they offered me a trade in for a similar model with a refurbished lens. This will be my first and last Olympus camera."

+ alatta 1 másik komment arról, hogy a jóval nagyobb Canon is így járt el, de ott nem ajánlottak fel refurb cuccot, hanem 10/20% diszkontot ha új/refurb cuccot vesz ;)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#92874) totálkezdő válasza Mercutio_ (#92873) üzenetére


totálkezdő
tag

Igazad van.

[ Szerkesztve ]

(#92875) peppe79 válasza aginor (#92871) üzenetére


peppe79
senior tag

Bajonettzár szigetelése??? Az még a legkevesebb...akár DIY módon is megoldható, mint egy egyszerű fürdőszobai lámpánál. :)
De ott van pl. a hátsó vezérlőtárcsa kontakthibája, ami sajnos nem csak PEN, hanem sajnos OMD vázaknál is ugyanúgy előfordul. És ehhez nem kell hó, vagy eső, elég egy picit párásabb környezet. Amíg ez nem megoldott, addig felesleges a beázás elleni szigetelésről ábrándozni.

[ Szerkesztve ]

(#92876) MrChris válasza totálkezdő (#92872) üzenetére


MrChris
nagyúr

Az itthoni Olympus is tisztességesen, segítőkészen jár el és a hozzáállás is nagyon korrekt.

Folyamatosan gyorsítják a termék elavulást, mobiltelók a legjobb mindenkit érintő példa. A milcek egy fokkal lasabban frissülnek, de ha másfél évente jön az új és bő 2-3 év után pörög ki az előd, akkor 4-5 éves modell is lehet a boltból 3 éve elhozott. Típusfüggő alkatrészből ha gyártáskor nem készült elég akkor újra gyártani nagy valószínűséggel nem fogják, ez nem így működik. Pár hónap alatt legyártanak minden alkatrészt, utána abból dolgoznak, ha elfogy az peh, majd máshogy oldják meg. A gyártáskor, garanciális és fizetős javítások során fel nem használt alkatrész tiszta veszteség. Tárolni, logisztikázni kell, végül valszeg hulladékként meg kell semmisíteni, vagy eladhatnák, de szerintem nem gazdaságos.

(#92877) Warton válasza MrChris (#92876) üzenetére


Warton
őstag

Tulajdonképpen ez is az egyik oka a klímaváltozásnak. Tudom, hogy ez már majdnem a kommunizmus, de azt mondanám erre, hogy OLDJA MEG a saját gyártmányának a javítását!!! Ha nem tudja megoldani, akkor meg mehet az ezercsilliárd dolláros büntetés, aztán majd megoldja valahogy. Bár tudom, hogy ha mégis megoldanák akkor, beállna a cég történeték legsötétebb korszaka és a CEO-nak a féléves Lamboját nem lehet idén lecserélni, hanem majd csak jövőre. :(( És ezt persze senki sem tudná elviselni.

Amúgy meg azért típusfüggő az alkatrész, mert eleve ilyenre csinálják, mert lehetne ugyanolyan, de akkor nem lehetne hivatkozni erre a hülyeségre és akkor a szerencsétlen jagellónak se kellene újat vennie.

[ Szerkesztve ]

(#92878) aginor válasza totálkezdő (#92872) üzenetére


aginor
veterán

Valóban vannak logikátlanságnak tűnő dolgok, de időnként komoly racionális indok van mögötte (ha más nem, akkor az extra bevétel). A fenti Olymusos példa sajnos nem egyedi, jellemző a fogyasztói társadalomra magára, nem csak az Olymusra, vagy a fényképezőgép gyártókra. :(
Ugyanakkor ha az Olympust vesszük példának, akkor az szerviz árlistában még mindig benne vannak a 4/3-os pro objektívek. Ebből gondolom, hogy még van hozzájuk alkatrész, még ha nem is mindenhez és nem is minden.

peppe79: hogyne. A komolyabb objektívek kapnak egy gumicsíkot, ami elvezeti a vizet, illetve nem engedi, hogy a fröccsenés direktben a bajonetten landoljon, így csökkentve a beázás lehetőségét. Erre mondtam azt, hogy ha jól zár a bajonett, akkor a két fémfelület közé por még talán, de nedvesség biztosan nem tud bejutni.

MrChris: azért sok esetben ez nem így van. Bizonyos esetekben a kis volumenű folyamatos gyártás célszerűbb, mint egyszerre irtózatos (milliós tételről beszélünk) mennyiséget legyártani és azt tologatni, kockáztatva, hogy ha hamarabb elfogy, mint tervezték, akkor komoly slamasztikába kerülhetnek miatta, ha meg nem megy el, akkor beragad és folyamatosan termeli a veszteséget. Ez inkább a termékciklus lezárásakor szokott jellemző lenni, amikor le, vagy átállítják a gyártást az újabb termékre. Olyankor szokták, hogy megnézik a várható fogyást, a hibaarányt, a hibák jellegét és ebből kalkulálnak egy utolsó löketet, viszont abban igazad van, hogy utána újra beindítani a gyártást már nagy macera, ezért nem is szokták. Ilyenkor kap valaki gariban utódmodellt, vagy garin túl kedvezményeket. Ugyanakkor ha az Olympust vesszük példának, akkor az szerviz árlistában még mindig benne vannak a 4/3-os pro objektívek.

Azért vagyunk a világon,hogy valahol vegyünk egy ATI Radeon-t :))) by: LADA VFTS http://www.flickr.com/photos/40852488@N03/

(#92879) topikk válasza Warton (#92877) üzenetére


topikk
senior tag

Ez is változik, attól függően mennyire fontos ez a téma egy-egy közösségben / országban. Skandinávoknál újra divat lett mosógépet, hűtőt javíttatni, ciki kidobni. Meg is jelennek a szolgáltatók erre újra.

(#92880) totálkezdő válasza MrChris (#92876) üzenetére


totálkezdő
tag

Hát ezekkel összefüggésben nagyon sok mindent fel lehet vetni, igyekszem visszafogni magam, bocsánat, hogy így is kicsit hosszú lesz (legfeljebb wond, majd törli).
MrChris , „Az itthoni Olympus is tisztességesen, segítőkészen jár el és a hozzáállás is nagyon korrekt.” Én, amióta érdekelt vagyok, kb. nyolc éve mindig is ugyanezen a véleményen voltam/vagyok, ennek ezen a fórumon is hangot adtam már, ez számomra nem is kérdés.
aginor „A jelenlegi Magyar fogyasztóvédelmi törvény szar, tele van önellentmondásokkal és homályos pontokkal,…” Ennek nem tudtam utána járni, mert az én firefoxom a kormány illetékes oldalát (https://fogyasztovedelem.kormany.hu/taxonomy/term/652) nem biztonságosnak ítéli és nagyon nem ajánlja, hogy oda belépjek („Lehet hogy valaki megszemélyesíti az oldalt, ne folytassa. A weboldalak tanúsítványokkal bizonyítják a személyazonosságukat. A Firefox nem bízik a(z) fogyasztovedelem.kormany.hu oldalban, mert a tanúsítványkibocsátója ismeretlen, a tanúsítvány önaláírt, vagy a kiszolgáló nem küld megfelelő közbenső tanúsítványokat. Hibakód: SEC_ERROR_UNKNOWN_ISSUER”). Szép kis történet.:(
Az inkriminált szöveget végül itt (https://fogyasztovedelmi.blog.hu/2015/10/15/alkatresz_utanpotlasi_kotelezettseg) sikerült fellelnem. A lényeg: „Napjainkban azonban nincs olyan hatályos előírás, mely alkatrész-utánpótlási kötelezettséget írna elő a kereskedők részére.”
Az MTA egyik kutatója 2012-.ben hosszú és érdekes cikket írt ebben a témában, ha valakinek sok az ideje itt (http://www.gvh.hu/data/cms1000821/12_2011_MTA%20KTI_Tanulm%C3%A1ny_tart%C3%B3s.pdf) megtalálja. Ebből csak egy kis részt idézek (ezt is csak a továbbiak érdekében): „Az első jelentős amerikai eset, 1987-ből. Független szerviz cégek2 perelték be Kodakot, amely nem volt hajlandó ellátni őket alkatrészekkel, és a Kodak a gépek vásárlóit árukapcsolással is arra ösztönözte, hogy a szervizelést is Kodak-kal végeztessék. Az ISO-k minőségileg legalább olyan jók voltak, mint Kodak szervizelése. Kodak 1/4.- 1/5 részesedéssel bírt az elsődleges piacon. Sok kis cég tönkrement. Kodak érvelése az volt, hogy az áremelés a szerviz piacon áremelést jelent az elsődleges piacon, de a legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy a locked-in fogyasztókat kizsákmányolhatják.”
Miért idéztem ezt? Az alábbiak miatt:
aginor „Valóban vannak logikátlanságnak tűnő dolgok, de időnként komoly racionális indok van mögötte (ha más nem, akkor az extra bevétel). A fenti Olymusos példa sajnos nem egyedi, jellemző a fogyasztói társadalomra magára, nem csak az Olymusra, vagy a fényképezőgép gyártókra”
Itt van a probléma lényege, gyökere, amiről nagyon nehéz történelemfilozófiai, politológiai és politikai szempontok nélkül beszélni, de igyekszem (részben) így tenni:
Az előző rendszert (bár nekem személy szerint egyáltalán nem ártott), számos szempontból (a politikai szabadság hiánya mellett mindenekelőtt azért, mert gazdasági szempontból nem volt hatékony) utáltam. A 60-as-70-es években működő (jóléti) kapitalizmus modellje tetszett volna (bár távolról sem volt hibátlan). Most azonban, amint az már közhely, a kapitalizmus szintet lépett: a fogyasztó őt már lényegében csak addig érdekli, amíg megveszi az árut, utána már nem, ha probléma van, vegyél egy újabbat.
Az a gazdasági rendszer, amely csak a tőke érdekeire figyel (ami persze a piac működése szempontjából nagyon fontos), de az enyémre, aki fogyasztó vagyok, már nem (hogy a Warton által is említett környezetvédelmi problémákról már ne is beszéljünk), az nem lehet számomra igazán kívánatos.
De térjünk rá egy olyan szempontra, amit részben az említett MTA tanulmány is érint, és ami a mi szempontunkból a legfontosabb. Tudtommal az Olympus nem teszi lehetővé, hogy az alkatrészekhez mások hozzá jussanak és így ők javíthassák meg a gépedet. Tehát, ha már nekik, bármilyen okból nem éri meg, akkor ezt ne tehessék meg mások sem. Miért kellene nekem, a fogyasztónak ehhez tapsikolnom? Nem is teszem.
És végül: Mercutio_ "Since the camera was only three years old they offered me a trade in for a similar model with a refurbished lens” Nem tudom, hogy mi az a similar model, de tegyük fel a következőt: A Stylus 1 helyett az Olympus felajánlja az Olympus xz-2-őt, ami sok szempontból hasonlít a Stylus 1-re a kép minőséget tekintve a jelek szerint egy picit még jobb is. Csakhogy én Stylus 1-et akarok sokféle szempontól (pl. mert zoom mániás vagyok stb), miért örülnék az Olympus xz-2-nek?
Bárcsak elterjedne a topikk által említett modell.
Mindenkitől elnézést kérek, de ez kikívánkozott belőlem.

(#92881) totálkezdő válasza totálkezdő (#92880) üzenetére


totálkezdő
tag

Bocsánat, a szöveget word-ben írtam meg (nehogy elszálljon) és elfelejtettem itt átírni a linkeket.

(#92882) asdf_ válasza topikk (#92879) üzenetére


asdf_
veterán

Skandinávoknál újra divat lett mosógépet, hűtőt javíttatni, ciki kidobni. Meg is jelennek a szolgáltatók erre újra.

Ez szep meg jo, de hiaba van vevooldali szandek erre, amig a keszulekeket szandekosan ugy gyartjak, hogy ne lehessen/ne erje meg javitani, addig lehetsz szuperzold, nem fogod tudni megjavitani. Regen a huto hatuljan volt a parologtatolap, most a keszulek hatfalaban, hab koze rejtve. Ha ott kilyukad, akkor kuka az egesz. Regen tudtal a mosogepben csapagyat cserelni, mert kikaptad az ustot, szetcsavaroztad a ket feldarabot, es ment a moka, most isten tudja miert (/sarcasm), valakinek kipattant az otlet a fejebol, hogy a fasznak oda 18 csavar meg egy egymeteres O gyuru, es azt meg be is kenni valamivel, rakjuk ossze a ket ust feldarabot, ultrahanggal hegesszuk ossze bonthatatlanra, oszt csok, igy ha csapagyas a gep, akkor a juzer vegyen a 4 ezer ft-nyi csapagy es szimering helyett, egy dobot az usttel egyutt 60-70 ezerert. Vagy gyartsuk pl. direkt olyan anyagbol, bevonat nelkul a dobcsillagot, amit megesz majd a folyekony mososzer es meg veletlen se legyen elektromosan elvalasztva a dobtol, amihez csatlakozik, ket teljesen eltero fem szereti ha egymasba van gyogyitva es egy kis luggal ra is segitunk, a fene essen bele, hat nem szetrohad onmagatol? Vagy ha mondjuk nem csapagyas lesz a geped, hanem az elektronikaja fingik be, akkor regen elvitted villanyaszhoz es megcsinalta (vagy esetleg magad, ha ertesz hozza). Most a tuti kedveert ki van ontve mugyantaval, igy az eletben nem javitod.
Nagyon egyszeru lenne a dolog, a puhapocs EU-nak meg kellene hozni a szabalyt, hogy tartos fogyasztasi cikkre minimum 3 ev gari a kotelezo, hutore 5 es kesz.Magyar szabaly volt, regen hogy kotelezo alkatreszellatas 8 evig, ezt az eu eltorolte, ezt vissza, azzal a kitetellel, hogy realis aron. Tehat mondjuk egy 110 ezres hutobe nem 20 ezerert(!!!) akarnak nekem adni a felso ajtoba ajtogumit (=4 meter muanyuagban egy kis magneses anyag), es egy 7 millios autoba pedig nem 650 ezer egy jobbos LED-es fenyszoro (amit termeszetesen csak egyben, szerelhetetlenul kapsz, tehat ha koccolsz es osszetort a frontja, vagy csak a fulei tortek le pl., de amugy az elektronika a venti, es a fenyforras nem serult egyaltalan, akkor esetleg talan-talan nem artana, ha tudnal kapni ket feldarab muanyagot, amibe csak atpakolod az egesz belet a serultbol a francba). Es tudnam folytatni meg napestig...

(#92883) totálkezdő válasza asdf_ (#92882) üzenetére


totálkezdő
tag

that's the way it goes

(#92884) lugosi


lugosi
MODERÁTOR

Panasonic G9-re kijött valami új firmware.

(#92885) MrChris válasza asdf_ (#92882) üzenetére


MrChris
nagyúr

Jól írod. Ez a tervezett elavulás. Szépen lassan tökéletesre fejlesztik, a garancia vége a készülék biztos tönkremenetelével lesz egyenlő. Természetesen javíthatatlanul. Pl a LEDszarok többsége már csak 15-10.000 órásak. Vajon meddig srófolják lefele? Szerintem azt is megoldják, hogy a csőből két év után eltűnjön a lyuk! :DDD

lugosi: már várjuk pár napja, nem mintha G9-em lenne. Főképp videós ficsőrök lesznek.

[ Szerkesztve ]

(#92886) Lassú Víz válasza MrChris (#92885) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Szerinted miből élnek a duguláselhárítók? :D

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#92887) trlala


trlala
aktív tag

Olympus kompatibilis makró vakut keresek. Az STF-8-at kicsit drágállom. Tudtok valami kínai alternatívát? Találtam Yongnuo körvakut, de az egyrészt baromi nagy, másrészt csak manuálist tud.

(#92888) Studi válasza trlala (#92887) üzenetére


Studi
addikt

Ha nem a típussal van baj, csak az árral, és érdekelhet egy tökéletesen új állapotú STF-8 dobj egy privát. ;)

(#92889) nozs23 válasza MrChris (#92885) üzenetére


nozs23
addikt

Youtube-on van már dpreview-es teszt is róla. Fókusz fejlődött fotónál is.
Akit érdekel UK-ban G9 + 25mm 1.7 +3 év Panasonic gari: 900£

(#92890) MrChris válasza nozs23 (#92889) üzenetére


MrChris
nagyúr

Jaja, pár napja láttam, abból derült ki a videó bitráta, ami maradt 150mbps, viszont 1080/60p 4:2:2/10 bit is van 100mbps-al. Ezt szívesen látnám. Jobban fókuszál mint a gx80-am. :D

(#92891) vond


vond
MODERÁTOR

Digitcam-ben már csak 329k a G9. ;] Mondjuk a GH5 se olyan rossz 450-ért. :) Mindkettő ajándék plusz akksival. Az is egy 20-as nagyjából.

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#92892) Stauffenberg válasza vond (#92891) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Akkor ide is a véleményem: [link]

(#92893) vond válasza Stauffenberg (#92892) üzenetére


vond
MODERÁTOR

És a válaszom: [link] :)

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#92894) theporcupine


theporcupine
tag

Többször leírt probléma, hogy "csak" 150Mbps a 4K G9-en. De az ugye megvan, hogy GH5-ön is annyi? Fényképezésre meg alapban is jobb a G9, mint a GH5. A sokat szidott pana fókusz is abban jobb. Ezek közül nem sok van, ami nagyon hiányozna:

[forrás]

https://www.flickr.com/photos/nomorethanwaves/

(#92895) vond válasza theporcupine (#92894) üzenetére


vond
MODERÁTOR

A két felső mindkét oszlopból. De tény, hogy lehet nélkülük élni. :)

All-Intrában 400 mbps a 4K. :U

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#92896) theporcupine válasza vond (#92895) üzenetére


theporcupine
tag

Igen, van akinek fontos lehet a 30 perc limit átlépése, de pl. nekem még 10 perc sem volt soha egy felvétel. Az a lerakom és felveszek egy előadást, vagy valamit, amit nem lehet megszakítani, vagy nem vagyok ott dolog, de szerintem is a videósok 99%-a megvan enélkül. A focus transition nagyon látványos és szép dolog, de leginkább azért lenne szükség rá, mert a pana manuál fókusza használhatatlan a by wire gyorsulásérzékelős hülyesége miatt videóra. Ez az FT viszont annyira macerás, hogy csak előre beállított jelenetekre lehet használni, ha van elég időd pepecselni vele. A két gép árkülönbözetéből meg majdnem megvan egy külső rögzítő ára, ami tudná a 30 perc korlát feloldását és még pár dolgot pluszban.
All-I meg hiába magasabb bitráta, mert ott a tömörítésre megy el. Nem lesz jobb a kép, szemre nincs különbség, de többet foglal a kártyán. Esetleg fotó mentésre, maszkolásnál, vagy ki tudja mire jobb, de az All-I, de nem a bitráta miatt. Meg drágább és nagyobb kártya kell a gépbe, hogy bírja. Szóval elég felejtős szerintem.

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/nomorethanwaves/

(#92897) vond válasza theporcupine (#92896) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Szerintem egyáltalán nem macerás a Focus Transition. :N Ettől függetlenül szerintem is oltári szemétség, hogy ha már ezt meg tudják oldani, akkor miért nem lehet azt a francos manuál fókuszt beállítani legalább pár fix sebességre. Persze a FF vázak már tudják. :(((

A "végtelen" felvétel ritkán, de jól jönne nekem is.

A 400 megás All-Intra videókról meg csak tesztelés után tudnék nyilatkozni. Nem nagyon néztem még utána, hogy mennyiben más. Meg az is igaz, hogy azt már lehet, hogy nem bírnák a mostani kártyáim sem. Így azokat is cserélni kellene.

Mondjuk nekem a felső LCD teljesen felesleges lenne. A felsorolásból meg kimaradt, hogy kicsit nagyobb a kijelző a GH5-ben és a felbontása is jobb.

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#92898) theporcupine


theporcupine
tag

Persze, én senkit nem akarok rá-, vagy lebeszélni egyik gépre sem, mert ezt mindenkinek magának kell eldönteni. Meg G9 nem volt még a kezemben, csak a leírásokat, videókat látom a témában. Így ez csak vélemény. De elég sok videó van már fent a témában, így el lehet dönteni, hogy megéri-e a 1,4 x ár egy régebbi vázra.

https://www.flickr.com/photos/nomorethanwaves/

(#92899) vond válasza theporcupine (#92898) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Persze, minden az igényeken, meg az árakon múlik. :) Egy biztos, a G90-et végleg lehúzhatják a klotyón. :D Hacsak nem engednek belőle egy százast.

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#92900) theporcupine válasza vond (#92897) üzenetére


theporcupine
tag

Be kell menni a menübe, be kell állítani a fókuszokat, max 3-at, beállítani az időt, ami nem lehet tetszőleges, majd indítani a funkciót és nyomogatni a gombokat a képernyőn. Ha változik a távolság, vissza a menübe, megint beállítani stb. Ha művészkedni akarsz és nincs 3rd party obid meg follow focus, akkor lehet vele játszani, sokkal jobb, mint a semmi, ez igaz. Sőt, kisebb az esélye a bemozdulásnak, mint a fókuszgyűrűvel. Szóval ez valóban egy jópofa funkció lehet - egyes helyzetekben.
Én panaszkodtam már erről nekik, hogy egy videó orientált géphez ezt miért nem csinálják, de nem adtak semmi magyarázatot rá. Állítólag továbbítják az igényt, de ettől nem félek, hogy meg is hallgatják.

https://www.flickr.com/photos/nomorethanwaves/

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.