Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12186) Mathiask válasza blackmacs (#12183) üzenetére


Mathiask
senior tag

Vagy valamilyen sima húrt veszel, vagy bevonatosat.
A bevonatos(pl.: elixir, EB Titanium RPS) tovább bírja, mert a bevonat rajta nem engedi, hogy az izzadtság és a nedvesség elkorrodálja a húrt. (hallottam olyat, hogy ahol penget az ember kibolyhosodik picit a húr, de nem zavaró)
Én mondjuk soha nem használtam ilyet.

A hagyományos húrok közül a Rotosound alsó húrjai elég hamar elkezdenek sötétedni(oxidálódni), viszont adnak +1 vékony E húrt(amelyiken rajta van egy matrica hogy extra 1st string free), ez sokszor hasznos lehet.

Hasonló árban van Gibson húr ami jóval később kezd el oxidálódni. Egész jó szerintem.

Most pár napja kipróbáltam az Ernie Ball Cobaltot. Ami elméletileg erősebb kölcsönhatásba kerül a hangszedőkkel, így hangosabb, nagyobb a dinamika, több a mély, szebbek a magasak. Hát még nem tudom hogy ez valóban így van-e, olyan egetverő különbséget azért nem vettem észre. Alapból jobban szól egy új húr, mint a régi, így elég nehéz lenne összehasonlítani őket.

(#12247) sajtee


sajtee
senior tag

Nnna, visszatértem. Ebben a pár napban annyit ettem, mint máskor egész évben.

izomhod: bocs, nem voltam. Idén már semmiképp, jövőre (talán nyáron) pedig mindenképp elnézek egykét koncertre.

Közben megjöttek a csomagok. Az állványt átvették, az mínusz 2500, szóval olyan 15-be fájt minden. Az új pengetők (6db Dunlop Ultex Sharp) eszméletlen jók, én alapból vastag pengetőket használok, eddig csak a 2.0-ást próbáltam ki, de nagyon jól szól. Anyám jött haza, útba esett a hangszerbolt, megkértem, hozzon egy csomag 10-es Ernie Ball-t, ez még 2000 volt, de ez megvolt az állványból.

Nem tudom, ki írta, hogy lehet, hogy meg volt törve az E húrom, de köszönöm.. Ez volt a gond. Hangyafasznyit állítottam a nyakon, egyenesnek tűnik, a húrmagasságot is belőttem, most semmi nem csörög-zörög és nem is lett magas.

A Dunlop kurbli, amire igazából nem volt szükségem, de 600 Ft-om volt, nem rossz, de picit kicsi, így hozzáér(het) a másik hangolókulcshoz, de hasznos.

A Rockbag tok a Warwick-től vízálló, jól néz ki, szépen elfér benne a gitár és minden kiegészítő (az erősítőn kívül :DD ), a piros Ernie Ball hevederről nem kell írnom, 1600ft-ért jó vétel volt, kényelmes.

És a straplok.. A Soundstation mellett döntöttem, de végül, a rendelés előtt kivettem a kosárból és beraktam a Dunlop-ot, mert tudtam, ha esetleg nem jön be, el tudom passzolni (konkrét személy). Eddig bevált, nem félek, hogy leesik a gitár. Állva játszani.. Hát, akkordok mennek, kvintekkel játszani elég kényelmetlen a fej környékén, de majd megszokom. Gondolom. Nagyon le van engedve a gitár, így találtam kényelmesnek.

Összességében 15-ért ez a pár kiegészítő szerintem megérte, végre tudom hordozni a gitárt és esetleg még tanárhoz is el tudok menni...

(#12248) izomhod válasza sajtee (#12247) üzenetére


izomhod
senior tag

na, vagány, jó játékot akkor az új cuccokkal!

a pengetőket hogy mérték, milyen árban?

(#12270) atidzsiforc válasza blackmacs (#12264) üzenetére


atidzsiforc
őstag

Azert ezt sem lehet ugy csinalni, mint a gep, mindig csak annyit erdemes vele foglalkozni, amennyi kedve van hozza az embernek, kulonben konnyu megunni, belefasulni, nem lesz benne elvezet. En pl minden nap letolom parszor azokat a gyakorlatokat, amiket szoktam (kromatikus skala fel-le pengetessel stb.) aztan meg csak jatszom, amihez eppen kedvem van, probalgatok uj technikakat meg ilyesmi. Neha csak 10-20 percig, neha orakon at.

Mondjuk a kezdetekkor (3 eve kb :B ) nekem is voltak ejszakaba nyulo erolkodeseim, pl. mikor a metallica - welcome home(sanitarium) akkordbontasos reszet tanultam, ugyan azt jatszottam hajnalig, mar ugy fajt a kezem, hogy nem birtam nyomni a hurokat, de masnap, kipihent kezzel siman ment.

r_picmip 16-al a koromporkolt is letisztultabb elmenyt nyujt

(#12286) izomhod


izomhod
senior tag

pengetésben gazdag búékot kívánok kívánok!

mege mindent kétszer mond, kétszer mond:)

(#12321) daredar562


daredar562
tag

Sziasztok !
Olyan kérdésem lenne, hogy kinek mi a véleménye az Aldis C.Giant gitárkészletről ? ... most vitték le 30ezer forintra az árát a lakhelyemen, és fontolgatom hogy megvegyem-e, csak itt a kérdés ugye hogy ár/érték arányban milyen lehet?
Kérdeztem hogy kilehet-e bontani/bontatni a dobozt, de azt mondták h csak vásárlás után szabad kibontani, de viszont 2 hónapon belül bármikor visszavihetem (persze sérülés mentesen),ha nem tetszik, egyébként meg 3év garancia van rá.
A kérdés tehát az lenne, hogy tudtok-e esetleg információt arról hogy milyen gitár lehet ?

A tartozékok: hordozható 2 csatornás kombierősítő (20 W), 3 sávos
hangszínszabályzó és fejhallgató-kimenet, párnázott gitártáska,
gitáröv és -kábel, pengető, 64 oldalas kottával és karaoke-CD-vel,
oktató DVD-vel és fejhallgatóval

és kép a gitárról.

Válaszokat előre is köszönöm!
Üdv Daredar!

[ Szerkesztve ]

Asrock B450 Steel Legend - Ryzen 5 2600 - 2x8 GB Kingston HyperX

(#12324) Flashback


Flashback
addikt

SZIASZTOK
Februártól gitározni szeretnék tanulni. Van itthon valamiféle akusztikus gitárunk. Fém Húros. Kérdés az hogy az alapok elsajátításához érdemes-e vennem egy másik gitárt? Kell-e hozzá pengető? Hol érdemes tanulni? :U
Bocs a buta kérdésekért :)
Üdv

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#12325) izomhod válasza Flashback (#12324) üzenetére


izomhod
senior tag

de jó látni, hogy egyre többen fognak gitárt, szia:)

régi húrok vannak a gitáron nagyon? lehet érdemes lenne egy 9es vastagságú húrszettre (1500 ft) beruházni, és behangolni, hogy hogy szól.

tudsz esetleg 1-2 képet a gitárról feltenni, hogy lássuk?

pengető jól jön persze 2-300 ft darabja, abból is egy közepes vastagságú megfelel szerintem kezdésnek

tanulni miből? hűha.
jönnek a linkek nemsokára, nyugi:) könyv, youtube, van minden a neten hozzá szerencsére

milyen jellegű zenét szeretnél tanulni, játszani?
van gitáros ismerősöd a közelben?
hangszerbolt esetleg?

[ Szerkesztve ]

(#12348) izomhod válasza Bencsizy (#12347) üzenetére


izomhod
senior tag

ejha

valami reset gomb rajta esetleg?
egyéb ötletem nincsen, kérem kapcsolja ki :B
akusztikusan ha pengetsz neki, érez valamit?

[ Szerkesztve ]

(#12562) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

Az normális, ha kissé kifelé pengetek? Hûvelykujjam felöli része a kezemnek kissé befelé döl és így kicsit kifelé is irányul a pengetés. így nem akad meg a húrokban a pengetö, hangban is ugyanolyan.

(#12564) atidzsiforc válasza Bencsizy (#12562) üzenetére


atidzsiforc
őstag

Amig ugy tartod, hogy neked kenyelmes es nem esik ki a pengeto a kezedbol, te meg le a szekrol, addig jo.

r_picmip 16-al a koromporkolt is letisztultabb elmenyt nyujt

(#12571) Bencsizy válasza atidzsiforc (#12564) üzenetére


Bencsizy
csendes tag

Zsír. :D

És az sem gond, hogy ha pl palm muteolok, akkor a pengetőt tartó mutató ujjam hegye hozzáér az alatta lévő, másik kézzel tompított húrhoz?
Ez se csinál zajt én úgy vettem észre, csak kérdem, mert most korrigálni akarom minden rossz szokásom.

(#12574) Eastman válasza Bencsizy (#12571) üzenetére


Eastman
őstag

Szerintem mindenki másképpen penget. Tegnap Blackmore jobb kezét figyeltem több tíz yt videón.

Én szólózásnál letámasztom a kisujjam a koptatóra, de ő csak a levegőben matat a húrokon és a csuklója a hídon - ahogy figyelem. Egy rutinos gitáros haverom arra tanítgatott, hogy ne a hüvelyk és mutatóujj ízületeimmel piszkáljak a húrokon, hanem csuklóból menjen minden. Arra már régóta ügyelek, hogy az akkordozást csak csuklóból csináljam.

Nekem is szinte a nyakamban a gitár, nagyon rövid hevedert használok, fixre is varrattam + straplock.

Közeli a pengetéséről: [1973], [2011] ...ezen gyönyörűen csinálja! Így kell a Stratót üzemszerűen működtetni. :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12578) atidzsiforc válasza Bencsizy (#12571) üzenetére


atidzsiforc
őstag

Abbol szerintem nem lesz problema. En altalaban direkt belenyulok a kormom vegevel a hurba, mielott a pengeto hozzaer, hogy karcosabb legyen. :))

(#12574) Eastman: a jobbkez gyurus- es kisujjakkal en allandoan szivozok, ha le vannak tamasztva, akaratlanul is a csuklom ellen dolgoznak, igy kicsit nehezebb pengetni, ha fent tartom oket, sokkal konnyedebb a mozgas, viszont ugy nem birom lenemitani a magas hurok felol jovo kosza zajokat, mikor melyebb hurokon jatszok.

[ Szerkesztve ]

r_picmip 16-al a koromporkolt is letisztultabb elmenyt nyujt

(#12579) izomhod


izomhod
senior tag

a hogy pengetek stílusfüggő is

máshogy kell az elmegy a kuglit, és a 5 minutes alone-t pengetni :D

(#12580) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

Én is teljesen leengedve játszom. Eleinte kurva kényelmetlen volt, de aztán rájöttem, hogy igazából úgy is könnyű játszani, csak változtatni kell a pengető fogásán.

Nem így tartom:
[link]

Hanem így:
[link]
A pengető külső széle, 1/3-ad része van az ujjaim között, és egy kicsit elforgatom az óramutató járásával megegyezően. Így jobban csúszik a húrokon, viszont nem lesz koszos a hangja, ha értitek mire gondolok.

Régebben tökre mentek a dalok, most meg mintha visszafejlődtem volna, ezért kérdeztem tőletek pár dolgot. :D

Érdekes amúgy, hogy a Lead gitáros itt pl mintha a hüvelyk ujjával is rásegítene a mozgásra, egész finom mozdulatokat csinál így.
[link]

Leeresztve én könnyebbnek találok jópár dolgot, a pengetés könnyű, a bal kézen meg úgy segítek, hogy kb 50-60 fokosra döntöm fel a gitárt.

(#12649) madgie válasza izomhod (#12648) üzenetére


madgie
titán

Hehe, ha még meglenne a gitárszinti... azzal lehet ám elborult dolgokat művelni :) Ezek csak skiccek, még igazából a pengetés se megy flottul ennyi év kihagyás után :))

Amúgy durva, hogy amikor kiszálltam, eléggé lent volt a gitárszintik ára (asszem 80-ért adtam el GK hangszedővel együtt), most meg a legbutább verzió ára is vagy 170 ezer újonnan :(

szerk: ja, nem a nyakban hordható Pap Rita-Bodnár Attila "fogkefére" kell gondolni gitárszinti címszó alatt, ilyenem volt, meg normál gitár.

[ Szerkesztve ]

(#12758) Eastman válasza sajtee (#12748) üzenetére


Eastman
őstag

Akkor fogsz majd igazán szintet lépni, ha a skálákat is megtanuljátok. Ott már nem kell kitalálni, hanem tudod majd, hogy más hang nem lehet a következő, csak a skála egyik hangja. Ha maradsz a skálán belül az ujjaid már rátalálnak automatikusan a következő hangra. Nem kell semmit kitalálnod. Hallgatod a dalt, hallod a hangsort. Ha magasabb hang jön; oda teszed az ujjad, ha mélyebb akkor ide, stb. Rögtön 3-4-5 hangot (a bundokon) ki is zársz a játékból. Tudod, hogy oda nem teheted az ujjad, tehát marad 2-3 lehetőség amerre kószálhatsz a skálán belül. Érthető nagyjából? ...ha nem, majd edző bá' úgyis elmondja később. ;)

Véleményem szerint nem kell tabokat magolni. Ha megvan a hangnem és a skála, rajta maradsz és mellé hallgatod a dalt, ennyi. Ha megnézed a tabokat, sokszor simán csak egy akkord látható rajta, nem kell az ujjaid ugráltatni, mert sima akkordbontás az egész. Fogsz egy kordot, de más sorrendben pengeted a húrokat, nem fentről le vagy lentről fel, hanem bontogatod. Aztán húzod arréb a nyakon az akkordot és ott is bontogatsz. Aztán mész a harmadik helyre az akkordal és bontogatod megint más sorrendben pengetve a húrokat. Ez a dal, ennyi. Ez van leírva szott sok számmal. Slash is a Paradice City elején fog három (négy) akkordot és azt bontogatja. ...jó-jó de hogy'! Mekkora istencsászárság már!!! :D

Szerintem a gitározás nem bonyolult. A feelinget beletenni, az a tudomány. De azt belátom, hogy másolni, meg számsorokat bemagolni a tabról krva nehéz. Ha az egész logikája megvan, onnan kezdődik a gitározás.

...és abban segít a tanár.

Szerintem arra gondolj amikor rockot tanulsz, hogy a dalokat nagyrészt berúgott, beszívott lusta gitárosok írták - Vai és SzatriJános kivételével talán - akik alibiztek össze vissza, úgy találták ki, úgy játszották a számokat ahogyan a legkényelmesebb a gitáron, ahogy odakeveredett az ujjuk a skálán belül és épp' feelinges hangok jöttek ki. Persze beletették magukat, a személyiségüket, az érzéseiket. Ettől lett nagy zene.

P.C. ...ha kened a portugált. ;]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12780) Eastman válasza skater86 (#12777) üzenetére


Eastman
őstag

Fejre van csíptetve a hangoló, letekered a hangerőpotit, pengeted a húrt és a fa rezgése alapján hangolod némán a gitárt. ...de hangolópedált is vehetsz, az sem rossz.

Ilyesmit vegyél ami nagy kijelzős és a színpadon jól látszik.

+

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12866) sajtee válasza izomhod (#12865) üzenetére


sajtee
senior tag

És a fájdalommal hogy állsz? Elmúlt?

Megjöttem a tanártól. Sajnos a moll pentaton skálát nem tanultam meg, azt mondta, még nem tudja kipipálni ezeket. Vettünk pengetéstechnikákat, most azokkal kell gyakorolnom a skálázást illetve a tempót, a ritmus megtartását.

(#12884) M@trixfan válasza sajtee (#12872) üzenetére


M@trixfan
addikt

Na jó, ez én vagyok :DDD Tegyük mellé még a klasszikus Explorer és Superstrat formát. Ezeken kívül nekem a legtöbb gitárforma ízléstelen. Különösen a mindenféle Les Paul formákra vagyok allergiás, amik csak pont annyira térnek el az eredetitől, hogy állandóan azt nézzed mennyire aránytalan lett a gitár. Az ilyen BcRich Mockingbird és társai már számomr elfogadhatatlan. Egyes amerikai gyártók tudnak gyomorforgató gitárokat kitalálni.

Megnéztem a videóit annak akihez jársz gitározni. Ha még pengettek is sokat és nem csak az elmélet megy minden mennyiségbe akkor egy aranybánya ilyen embernél tanulni. Nekem az a bajom néhány tanárral, hogy nem hajlandóak kész, kiforrott dolgokat megtanítani, ami elég nagy álszentség. Mégpedig azért mert a tecnikai fogások, apró trükkök ebben rejlenek és nem az elmletben. Persze az is rohadtul fontos, csak bizonyos dolgokra amire rájöttem magamtól technika szempontból azt egy jó tanár azonnal meg tudja mutatni ha akarja.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#12889) sajtee válasza M@trixfan (#12884) üzenetére


sajtee
senior tag

Ő is ezt mondta. Meg tudok tanulni magamtól, ő is úgy tanult (ha jól tudom, meg elvégzett több zeneiskolát is), de lehet, hogy 1-2 technika évekbe telne, mire rájönnék. Rosszul nem lehet csinálni, mert bizonyos tempó felett úgyis csak egyféleképpen fog sikerülni. Ő azért van, hogy megmutassa rögtön az elején.

------

Ti hogy pengettek? Nyújtott ujjakkal? Az első hónap után kb. áttértem rá, de így sokszor akkordozásnál mozgott a pengető a kezemben, nem volt elég stabil. Egyelőre furcsa máshogy fogni, de így tényleg stabilabb.

(#12894) izomhod válasza sajtee (#12893) üzenetére


izomhod
senior tag

a suliban legalább meleg van:)
hogy pengetsz nyújtott ujjakkal? nekem egy O betűt formáz a mutató és a hüvelyikujjam, nem is értem ezt az egyenes ujjal dolgot:)

(#12933) Eastman


Eastman
őstag

11-es dáridót tettem fel ma. Nagyon más mint az Ernie Ball. A mély E eleve vastagabb. Dörmög min tállat, azt szeretem. A vékony húrok meg mintha lágyabbak lennének. Holnapra beáll, majd kiderül, hogyan szól. Az biztos, hogy a mostani hangszín-beállításaim el kell felejtenem, mind a gitáron, mind az erősítőn. Hihetetlen, hogy mennyit számít.

Pengetőből vettem egy marékkal kb. egy hónapja. Különbözőek. Rengeteget hozzátesz (vagy elvesz) az egyedi hangzáshoz/ból a pengető is. Anyag, keménység, vastagság, minden. Az egyikkel jönnek a magasak, a másikkal sehol sincsenek.

Probálgattam ma az '50-es Road Worn Stratókat.


+

Annyira bejön, hogy hátul ki van koptatva a nyakuk. Szott kényelmes. ...persze a kisebb rádiusz és a V nyak is pont a kezemre áll. Ha rámesik egy kis pénz, rendelek csak egy nyakat és kicseréltetem.

...de az is tetszik a RW-ban, hogy üthető-vágható, bárhová letehető. Nem gáz, ha kárcolódik.

Addig majd lesem a hirdetéseket, hogy „Szép állapotú Road Worn eladó.” :DDD :DDD


+

[ Módosította: Eagle16 ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13026) sajtee válasza M@trixfan (#13022) üzenetére


sajtee
senior tag

3-4 hanggal is lehet szólózni - mikor unatkozok, mindig próbálkozok 3-4-5 hanggal :K

izomhod: Jelenleg a Hard Rock Café-ban van.

Azért beraktam egy pengetőt, egy papírlapot meg egy alkoholos filcet, hátha szerencsém lesz.

(#13034) madgie válasza sajtee (#13030) üzenetére


madgie
titán

Anno volt vagy 16 éves a sógornőm, mikor felült a vonatra, elment Prágába egy Metallicára és elkapta az egyik pengetőt :D A mai napig kincsként őrzi, de ki nem tenné ugyanezt?

Szerk: itt az én tetkóm :)

[ Szerkesztve ]

(#13040) madgie válasza sajtee (#13039) üzenetére


madgie
titán

Ja, azt nem tudom, akkor még nem ismertem. Az asszony (akkor még barátnő persze) mesélte, én meg persze nem hittem el elsőre, de tényleg ott volt a pénztárcájában a pengető, meg fotók is voltak, hogy ott volt :)

(#13061) sajtee


sajtee
senior tag

Mikor fellépett Slash a színpadra, tőlem 2ésfél-3 méterrel, akkor egy fura érzés öntött el.. Megvan, kihúzhatom a bakancslistámról. Látni Slash-t élőben. Ezaz!

Ezeket a szólókat élőben látni nem volt semmi.. Todd Kerns egy állat, kurva jó énekes (Dr. Alibi, Welcome to the Jungle)

Myles Kennedy.. Nem tűnt számomra soha sem rossznak, inkább semlegesnek. Most, hogy élőben láttam.. Nagyon közvetlen embernek tűnik és látszott rajta, hogy nagyon élvezi ezt az egészet. Ahogy Slash is, láttam mosolyogni, tőle ez koncerten ritka. Todd-ról meg nem is beszélek, az egyértelműen élvezte :D

Az elején annyira nem örültem a sok számnak, de azért közte megjelent egy-egy klasszikus, mint a Nightrain, Civil War, Rocket Queen, Paradise City, Sweet Child o' Mine, Welcome to the Jungle, stb...

A Paradise Cityn eléggé leizzadtam :D Sok embert ki kellett vinni..

Mikor kinyitották a kapukat, rögtön vissza is zárták, közvetlen ott álltam. Az egész tömeg tolt mindenkit. Mikor újra kinyitották, mindenki rohant be. Engem külön lekezelt az egyik jegykezelő, míg a többiek sorban álltak, szóval futás.. Nem tudom, hogy értem le 4 ugrásból azon a lépcsőn, de visszafelé eléggé meglepődtem. Gyorsan a ruhatárhoz ugrottam: "- Mennyi? - 250? - Bazmeg!" nincs annyi, unokatesóm fizet. Ezrest hagyott ott, de mindegy.

Első sor megvolt, autogram nem. Unokatesóm megkapta a pengetőt.

Pár sráccal összehaverkodtunk, de a nevét senkinek (1 kivételével) nem tudjuk.

Több, mint 8 órát vártunk, de megérte :D

Nem volt semmi élőben. A Leander meg senkit nem érdekel, de nem is az ő közönsége volt ott.

---

Viszont valahogy úgy érzem, még nem húzatom ki a bakancslistáról. Kell ehhez legalább még egy koncert és egy találkozó.

Slash azt mondta: "hamarosan találkozunk!"

(#13105) mandras81


mandras81
senior tag

Sziasztok!

Egy-kèt hónapja kezdtem el pengetni, jelenleg egy akusztikus gitárom van, ès hamarosan szeretnék átnyergelni elektromosra.

Tudnátok nekem ajánlani kezdőnek való gitárt? Főképpen metált játszanèk (Dream Theater, Iron Maiden), ráadásul balkezes vagyok.

Olyan èrdekelne, ami nem csak egy èvig szolgál ki, árban max 110 000 Ft-om lenne, de inkább valami használt vètelnek örülnék 70-80 000 körül. A jelenlegi befutó Ibanez RG370DXZ BK.

[ Szerkesztve ]

(#13123) mandras81 válasza Eastman (#13122) üzenetére


mandras81
senior tag

Köszi a választ!

Az a baj, hogy csak a linken szereplő boltnál van hitellehetőség, és 60-70-et még ki bírnék pengetni kp-ban, de 100 felett már nem igazán. Ahhoz meg nincsen pofám, hogy bemenjek valahová próbálgatni, majd a neten megrendeljem máshonnan...

A hangmester.hu balkezes gitárok fórumán is feltettem a kérdésemet, ott még a Cort KX1Q-t kaptam alternatívának, de abból csak tigriscsíkos mintázatút látok, ahhoz meg valahogy nem fűlik a fogam.

Nézelődöm tovább, sajna a balkezességem úgy látszik, hogy nagy hátrány használt gitár terén. Mondjuk, most megerősítettél abban, hogy talán újat érdemes inkább venni, bár valakitől meg azt hallottam, hogy a használt azért "jobb", mert nagyon rövid idő alatt rakják össze ezeket az alsóbb kategóriás gitárokat, és ezért előfordulhat, hogy egyes darabok jobban vetemednek, mint a többi. Bár, gondolom erre is jó a két év garancia.

[ Szerkesztve ]

(#13132) Eastman válasza mandras81 (#13123) üzenetére


Eastman
őstag

Abban is van igazság, hogy az 1-2 éves olcsóbb gitároknak már kijött a hibájuk. Szoktam is ezt a nézetet hangoztatni. De az ilyen „sportgitároknál” a bundozás már megérezheti azt az 1-2 évet.

Olyat kellene találnod aki balkezes és anno megvette a baltát és gyorsan meg is unta. Tokban vagy a sarokban állt hónapokat - éveket a gityó. Aki koncertezik egy superstratón az általában hajtja is rendesen. ...hiszen arra való.

Van az a módszer amikor próbálgatod a hangszerboltokban a gitárt és a netről rendelsz egyet a típusszám alapján, de én nem vagyok barátja ennek. Minden gitár egy külön darab, mondhatjuk, hogy egy egyéniség. Konkrét darabot kell választani szerintem. ...ennek a módja pedig az, hogy próbálgatod őket. Engem nem zavar, hogy lófrálok 1-2 órát egy gitárboltban aztán elköszönök és kijövök - általában veszek azért egy csomag húrt vagy két pengetőt. Hadd döntsem már el alaposan, hogy miért adok 50-100-200 ezer forintot valakinek a kezébe. Nem kevés pénz. Csak akkor tudom, tudhatom meg, hogy mi jó nekem, mi áll a kezemre, ha kipróbálok több darabot. 5 Strat volt múltkor egymás után az ölemben és mind az ötnek totál más volt a fogása.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13158) M@trixfan válasza Eastman (#13023) üzenetére


M@trixfan
addikt

Meghallgattam a YT csatornáján a tanárnak a zenéit és nagyon színes, biztosan jó tanár. Nekem sajnos volt olyan ahol nem volt pengetés szinte semmi és konkrét dolgokat sem volt hajlandó tanítani. Zeneiskolában, netán akadémiában másról sem szól a dolog. Én csak arra akartam utalni, hogy nyugodtan bele lehet pengetni egy zenébe, stb...

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#13271) alienpapa


alienpapa
senior tag

Sziasztok!
Az a gondom, hogy nem tudom rendesen megfogni a pengetőt. Egyfolytában "kitekeredik" a kezemből. Csak akkor nem ha három ujjal fogom meg. Viszont az összes jutúbos "how to hold pick" videóban azt mondják, hogy a 3 ujjas fogás nem valami jó. Én is érzem a hátrányát, akkor ha nem akkordokat pengetek, hanem egy dallamot. Sokkal nehezebb megtalálni a húrokat. Viszont akkordozásnál bármeddig a kezemben tudom tartani. De mihelyst csak két ujj közzé fogom szinte kiesik a kezemből. Mit csinálok rosszul? :F

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#13272) Plazmacucci válasza alienpapa (#13271) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Vegyél vastagabb mészkőporos pengetőt. Ne ilyen 0.7-es Hammett pengetőt :)

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#13273) Eastman válasza alienpapa (#13271) üzenetére


Eastman
őstag

Ezt görgesd le. ;)

Kapható csúszásmentes, rücskös műanyag és smirglis pengető is. Én is ilyeneket használok, mert „rámizzad” a sima műanyag.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13276) Szten Márs válasza alienpapa (#13275) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Milyen gitáron is játszol?
Akusztikus gutáron akkordozáshoz, a nemrég elhangzott javaslattal ellentétben én maximálisan nem ajánlok vastag pengetőt, sőt, minél vékonyabbat. Egy 0,6-es tökéletes. És hidd el, nem csak neked volt/van ilyen problémád, ugyanezzel küzdöttem. Nem vettem csúszásgátlós, meg ilyen-olyan vastag pengetőket, egy dolgot csináltam: felvettem a földről a kezemből kitekeredett pengetőt, vagy kipiszkltam a gitár belsejéből (frankón :DDD ), és folytattam a pengetést és gyakoroltam, és újra és újra és újra. Most meg már nem értem, hogy lehet, hogy régebben ki akart esni a kezemből egyfolytában - sőt sokszor ki is esett. Egyszerűen természetes lett.
Egyébként akkordok pengetéséhez is jóval jobb a kétujjas fogás. Jóval szabadabb, lazább lesz tőle a pengető tartása, és kellemesebb hangzást fogsz elérni, mint egy merev háromujjas fogással.

(#13286) izomhod válasza Plazmacucci (#13285) üzenetére


izomhod
senior tag

vagyunk azért jópáran, és nem lehet hogy mindenki a Bonny M '81-es olasz koncerten látott fú süsü márkájú 9húros ukuleléről beszéljen:)

én szeretem elolvasni az akusztikus, elektromos dolgokat is, lehet lespaul, lehet strato, lehet fekete-fehér, kék-ződ, lehet basszus, lehet szóló, 2húros, 7húros, effekt, kissámli, pengető, cd-dvd, csajok, viccek, képek videók, ami gitárról szól, jöhet, nem szólok meg érte senkit

ez egy ömlesztett topik, sokminden belefér, még a zene is:)

písz srácok, inkább hozzatok ide csajokat is ;]

ööö nem pont a tiedre akartam válasznak, de így sikerült

[ Szerkesztve ]

(#13332) sanzik válasza sajtee (#13331) üzenetére


sanzik
senior tag

Eddig ilyet nem is mértem,de most megnéztem,mert kíváncsi lettem... :)
Csak ilyen online metronómom van,ha ezt úgy kell mérni,hogy minden tak-ra pengetek egy hangot akkor kb 250 bpm-ig el tudok menni. Látványra ez nem tűnik olyan nagyon gyorsnak...

(#13336) sanzik válasza sajtee (#13335) üzenetére


sanzik
senior tag

Azért nem olyan bonyolultak a Metallica számok sem.
Egyedül Hetfield brutál gyors lefele pengetése ami komoly. Meg most a szólókba nem menjünk bele. :D
Egy számot tudok tőlük csak,de azt végignyomom rendesen backing track-re.
Mondjuk szerintem ez az egyik legkönnyebb számuk,viszont nekem a legnagyobb kedvencem:
For Whom the Bell Tolls

Meg persze tudok még egy jó pár riffet,de teljen végig nyomni csak ezt az 1 számot tudom. :B

[ Szerkesztve ]

(#13338) izomhod válasza sajtee (#13337) üzenetére


izomhod
senior tag

die my darling sem egy nagy vasziszt, és jó húzása van

igen, Hetfield mondta valahol, hogy ha ütös zenét akarsz, akkor "it has to be downstrokes"
sokszor én is úgy ütöm a 4húrost, és igaza van
persze stílusfüggő

most így visszagondolva lehet hogy a rossz pengetéstechnikám miatt pengetek csak lefele, amit így utólag nem is bánok

[ Szerkesztve ]

(#13339) sajtee válasza izomhod (#13338) üzenetére


sajtee
senior tag

Azt a számot nagyon szeretem :K

Az elején én is mindig csak le pengettem, aztán valahogy kialakult, le-fel gyorsabb vagyok és kevésbé fárasztó :D

(#13347) alienpapa válasza Szten Márs (#13276) üzenetére


alienpapa
senior tag

Bocsánat, hogy ilyen későn reagálok, de nem néztem a topikot. :)
Egy Cort Earth 70-es gitárom van. Elkezdtem azt csinálni, amit te is tanácsoltál. Ha kiesett a kezemből, akkor felvettem és kezdtem újra. Aztán most azt veszem észre, hogy egyre több ideig tudom a kezemben tartani.
A gitárba esős téma nekem is ismerős. :) Mondjuk régebben láttam egy videót, ahol két country zenét játszó tag zenélt, és ha jól emlékszek az egyiküknek is sikerült beleejteni a gitárba a pengetőt, pedig elég jól nyomták. :) Szóval nem estem kétségbe.

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#13349) Szten Márs válasza daredar562 (#13348) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Van több verzió is:
1, Pengess ujjal. :DDD Ez esetben az A húrt hüvelykkel, a G húrt mutatóujjal pengeted, egyszerre.
2, Pengess pengetővel ÉS ujjal egyszerre. Ez esetben az A húrt a hüvelyk- és mutatóujjaddal tartott pengetővel pengete, míg vele egyidőben a G húrt a középső ujjaddal, vagy ha úgy könnyebb, a gyűrűssel.
3, Fogd le úgy az A húrt a kilences bundnál, hogy elfekteted kicsit az ujjad, hozzáérsz a D húrhoz, eléggé ahhoz, hogy megakadályozd a rezgésben, elnémítva ezzel azt. Ez esetben simán végighúzhatod a pengetőt ezen a három húron.

alienpapa:
Helyes, csak így tovább! :K
[link] - tessék, 19 másodpercnél. :D Bár gondolom nem erre gondoltál, itt csak ökörködtek. :)

[ Szerkesztve ]

(#13357) Szten Márs válasza madgie (#13355) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem hiszem, hogy a sebességgel lenne összefüggésben - lehet elég szépen pengetni ujjal sebességre is.
Sokkal inkább stílus és kontextusfüggő. Nyilván bizonyos stílusokhoz eleve csak az egyik vagy épp másik megoldás illik, meg amúgy is teljesen más érzetet kelt, hogy ha egy időben pengetjük meg a két húrt, meg az, hogy ha végighúzzuk a pengetőt három húron, amiből a középsőt dempfeljük, így némi késleltetéssel szólal meg a második hang.

(#13360) alienpapa válasza Szten Márs (#13352) üzenetére


alienpapa
senior tag

Igazából már vagy 3 éve gitározok, hobbi szinten. De inkább mondjuk azt, hogy úgy teszek mintha "gitároznék". :) Szóval nem volt teljesen új a pengető nekem, de az esetek 99%-ában csak az ujjaimat használtam eddig. Akkordozni tökéletes volt, meg leginkább a bontások hangulatát szeretem. Aztán jött egy dal, ami drop D-ben van (remélem ez a helyes kifejezés), és pengetővel jobban szól a nóta. Így az élmény rákényszerít arra h megtanuljam megfogni. :)

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#13403) Injun válasza McCann (#13401) üzenetére


Injun
aktív tag

Köszi.És a pengetőknél?

(#13404) izomhod válasza Injun (#13403) üzenetére


izomhod
senior tag

szia!

akkordozáshoz, daloláshoz véknyabbat szoktak használni, szólózáshoz keményebbet, de nem lehet ráhúzni, hogy ezt ezzel azt meg azzal, próbálgatni kell mihez mi kényelmes.

érdemes beszerezni egy puhát, egy közepeset és egy vastagabbat

deeee, van aki nem használ pengetőt, lásd klasszikus gitár, vagy bizonyos basszusgitárosok, sőt keményebb zenében is előfordul ilyen

igazából nincsen kőbe vésve semmi, kinek hogy esik jól, lehet variálni;)

(#13405) McCann válasza Injun (#13403) üzenetére


McCann
tag

Amivel kényelmes játszani :)
Nekem az évek alatt kétféle pengető maradt meg, az egyik az Ibanez Sand Grip, ami olyan, mint ha egy darabka csiszolópapír lenne ráragasztva, megkönnyíti a fogást, nem fordul ki az ujjaid közül (ez felbontáshoz, dzsidzsihez, szólóhoz jó főleg), a másik fajtát akkordozáshoz használom, amikor nagyon Mátépéterezni kell :D, ez mindegy, hogy milyen, csak vékony (ergo hajlékony) legyen, lehessen vele sikálni ezerrel :)
Azt javaslom, próbálj ki többet, amelyik kényelmes, azt használd, mindenkinek más jön be (azért a Sand Grip-et próbáld ki egyszer mindenképp)

Washburn px-solar 170 c, man. Yeah.

(#13409) Aucor válasza McCann (#13408) üzenetére


Aucor
senior tag

Amennyire kezdő vagyok, örüljek ha megtudom pengetni. :))

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.