Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1362) sparc válasza doc (#1358) üzenetére


sparc
tag

ha drágább gitárod van én azt tanácsolom neked hogy vidd el hangszerészhez
ha pedig csak egy olcsóbb darab akkor holnap utána nézed neked hogy merre kell tekerni a csavart:)

(#1426) Kobe válasza rebel56 (#1424) üzenetére


Kobe
veterán

valszeg azért van mert az első bund fölött, a nyaknál amiben fekszenek a húrok, kis vájatok a húrvastagságnak megfelelően, túlságosan kimélyedtek, így lejjebb kerültek a húrok és rezonálásnál hozzáérnek ahhoz a bundhoz is amihez nem kéne.....próbálj arra a muanyagra egy pl egy db papírt rakni a húrok alá, nézd meg hogy ugyis, ha igen akkor irány hangszerész

(#1802) Kobe válasza Kephamos (#1801) üzenetére


Kobe
veterán

hangszerész, pár ezer ft ért csinálnak nagygenerált
nyak-oktávbeállítás, tremolobeállítás volt asszem 4 ropi nekem nemrég

(#1808) Kobe válasza Kephamos (#1805) üzenetére


Kobe
veterán

4 ropit meg éppen megéri költeni mert ha te állsz neki maszekban úgy h nem csináltad még, lehet hogy lesz egy használhatatlan gitárod amire majd a hangszerész aszonnya h ugy el volt baszarintva h nem 4 ropi megcsinálni hanem vmivel több

(#1862) ReJim válasza Panzermeyer (#1860) üzenetére


ReJim
őstag

ez viszotn valamivel nyerőbb:
Cégünk forgalmaz fogólapokat gitárhoz ében és rózsafából ( rosewood ) több minőségi kategóriában. Ezek a fogólapok nyersek ( nem kidolgozottak ) felhasználásra készek. Bundokat m-re forgalmazunk több méretben.

Áraink: Bund 2000,- Ft / m
Fogólapok: 3200,- Ft-tól 10500,-Ft ig.
Ezen túlmenően számtalan gitár alkatrészt tartozékot tartunk készletan.


a barkácsolási minőség meg idehaza szerintem megüti a mércét, hiszen láttad a pedál dobozát :)

most még bemegyek a helyi hangszerészhez, rá kérdezek mit mennyiért, hogyan tud adni...

(bár több mint valószínű, hogy nyáron nem lesz új gitárom... :( )

</end.?>

(#1865) Kobe válasza ReJim (#1864) üzenetére


Kobe
veterán

öööö
''ha magam csinálom....'' -> ezt gyorsan felejtsd el, a hangszerészet nem véletlenül egy külön szakma, és nem holmi házibarkácsra van kitalálva az ilyesmi....sztem csak akkor állj neki ha véglegesen tönkre akarod tenni a gitárt, ha használni akarod akkor inkább szánd rá a pénzt a szakemberre
yamahából én testközelből az rgx 520dz-t ismerem, nem rossz de első blikkre nem túl meggyőző, gitártanáromé volt kb 2 napig utána elpasszolta, neki sem jött be annyira....

amugy milyen gitár helyett lenne mert lehet egyszerűbb bele sem vágni, ha a msotanid alapból jobb mint egy toldozott foltozott yamaha

(#1866) ReJim válasza Kobe (#1865) üzenetére


ReJim
őstag

''csak akkor állj neki ha véglegesen tönkre akarod tenni a gitárt'' -> én a gitárhoz nem nyúlok.
mondtam, fogólapot kell cserélni (vagy lehet, hogy csak gyalulni, csiszolni, és újra bundozni)
ha a hangszerész meg tudja csinálni, egy ezermester nagyon jó kezű ember is megtudja... irodalom van hozzá. a hangszerész sem varázsló, vagy táltos...
mérni kell, meg kiszámolni, hogy melyik bund hova való.. aztán ha valamit még állítani kell, arra ott van a húrlábnál lévő finom hangoló...
hidd el, ha lett volna időm nyáron, akkor már lenne egy félkész gitárom... most már elég sokan foglalkoznak diy gitárkészítéssel, nagyon jól le van írva szinte minden lépés...

nekem meg csak fogólap kell, ugyebár...

(meglátjuk mi lesz belőle... egyébként alapanyagnak is jó az a gittyó, mert a pick-up ok is jobbak mint az enyimen..)

ps: a gitárom egy kalap ürülék...

[Szerkesztve]

</end.?>

(#1954) Kobe válasza harry (#1947) üzenetére


Kobe
veterán

öööö hát akkor volt a nagy erősítő-vadászat nálam
azért nem az lett mert mire elő tudtam volna vakarni rá a zsetont, eladták...oszt amikor meg összejött annyi pénz (40K) akkor láttam hogy 40ér hirdetnek egy peavey banditot kis hibával - zengető men tönkre benne, kb 5 rugó lett volna megjavítani, és 45 ből lett volna egy majd 100 k t érő cuccom...egyből rá is cuppantam de az is elment addigra sajnos
így most egy Roland Cube 30 van pár napja, én szeretem mersokféle hangzás, lakásba jó még sok is

egy kis más téma : ma megszoptam rendesen, húrt cseréltem, első alkalom hogy floyd rose trmeolos cuccon csinálom, hááát öcsém, nem vagyok hangszerész de erre büszke vagyok, a hangok kb 98% pontosságal lettek beállítva úgy hogy a tremolo is mintaszerűen olyan vizszintesen áll sé tartja a hangolást mint a cövek :)

off : tegnap volt itt egy koncertsorozat, 4-5 tribute zenekar lépett fel, metallica, helloween, guns n rózsi, meg vmi deftones szerű
a gnr tribute elég komoly felszereléssel jött, 2 gibson lespaul, az egyik egy nagyon szép sunburst volt, háááát nem sok kellett h kikapjam a csóka kezből :)
következő cuccom az lespaul lesz és semmi más, msot találtam nemrég Hagstromoknak is vannak olcsó és szép darabjai pl ilyenek :D [link]

[Szerkesztve]

(#1976) Kobe válasza ReJim (#1975) üzenetére


Kobe
veterán

az okés, kenheted te másra, akár a szomszéd asztmás nagymami macskájára is hogy amiatt ment tönkre de azon nem változtat az sem hogy ti használtátok amikor megadta magát....így pl ha az enyém lenne a cucc, látatlanban minimum elvinném hangszerészhez és megtudakolnám mi a baja, ti azt mondjátok magától vagy másegyébtől de nem tőletek, ha én lennék a tulaj én meg azt mondanám eddig jó volt, hozzányúltatok, rossz lett, valami köze csak van hozzá, így asszem némi pénzügyi juttatásra való igény jogos arról az oldalról...
ha sokallod az összeget a javításért, minimum annyi hogy megkérdezed mi volt a probléma, részletesen, mit cseréltek mit dolgoztak, mit javítottak, majd elmész egy másik hangszerészhez-elektronikushoz és megkérdezed nála mennyibe fájna egy ilyen javítás, ha ő azt mondja 18 helyett 6, akkor azért annyit minimum illik bedobni a lecsóba, mert akkor nincs az a gond hogy elkúrták oszt nem fizettek, a javítás költségét álltátok, az már az ő baja hogy monnyuk 2x annyiér csináltatta meg....de pl én ezért utálok közösködni, tudom ha valami elszáll akkor ott csak vita van abból hogy kinek a sara, így jószerével nem adok ki semmit a kezeim közül :)

(#1986) ReJim válasza harry (#1985) üzenetére


ReJim
őstag

most hova vitted? hangszerészhez, vagy valami műszerészhez, elektrónikai szervízbe? :U

</end.?>

(#2092) Printszkrín válasza Daneeka (#2088) üzenetére


Printszkrín
senior tag

Gyanítom nem a másik húr, hanem a következő bund az, amire leül a húrod,
és ettől hal el a hang.
Vidd el egy hangszerészhez, és ő majd megmondja mit kell vele csinálni.

Amikor az állatkertben az elefánt mogyorót dobál neked, ideje diétáznod!

(#2153) Bero


Bero
aktív tag

Igen süllyed a totyik.

Szóva lenne egy kérdésem:
Ha vennék egy új floyd rose tremolós gityót, akkor milyen beállításokat kell rajt elvégeznem?
Sajnos hangszerész a környéken nics, sőt a legközelebbi nagyvárosban Győrben sem állítják be, így nekem kell elvégezni.
El tudnátok mondani mit kell tennem, és hogyan?

:R

(#2155) Mosh válasza Bero (#2153) üzenetére


Mosh
csendes tag

mint hangszerésztanuló, ha lehet kérnem, inkább mégse nyúlj hozzá házilag...saját érdekből!hogy miért nem sorolom, mit kéne beállítani?mert minden összefügg mindennel!nem véletlenül tanuljuk a szakmát 3évig...szóval, ha rám hallgatsz, akkor megkeresel szakit...persze az sem mindegy, h milyet...de, ha mégis eljutsz pestre, nyugodtan szólj

Death for life!

(#2157) lakisoft


lakisoft
veterán

A legtöbb boltban hozzáértő hangszerész sincs ... csak a profit a lényeg ...

üdv, lakisoft

(#2177) Bero válasza Spirit (#2176) üzenetére


Bero
aktív tag

Szia!
Nem vagyok annyira ''hozzáértő'', de megpróbálok én válaszolgatni.
Hát én most húr téren egy kissé elfogult lettem, bár nem is elfogult, mivel egy nálam bevállt cuucot ajánlanék. Elixir húr lenne az. Egy normál (Ernie, Fender, ...) húrhoz képest tényleg sok ideig megőrzi a fémes csengést, ami más új húrokra csak 1-2 napig jellemző. Úgyérzem az árauk sem vészes, tekintve hogy jóval hosszabb ideig bírják. [link]
A zörgésre azt tudom ajánlani, hogy vidd be hangszerészhez, valószínűleg ki fogják cserélni a húrlábnál azt a fehér nemtudommicsodát, ezzel növelve a távot a húr, és a bundok közt.
(Vagy használj vastagabb húrt :D)

Másegyéb:
Na megjött a gitárcumó :DDD
Cort EVL K-4
Line6 Spider III 15W

A Cort-ot még csütörtökön elvittem beállítatni, ahogy azt javasolták itt a fóumon is. Ma mentem érte, örültem neki, de mikor hazahoztam látom, igazából hallom, hogy a beállítás csapnivaló. A tremoló olyan pocsék volt, juj. Kivettek egy rugót, olyan pocsékul állt. Na elszántam magam, nekiálltam, és elég jól, sőt meglepően jól sikerült beállítanom. A tremoló eléggé vízszintes, nem úgy mint mikor elhoztam, és a hangok is tiszták lettek.
Örülök a cuccoknak, még teszetlgetem, majd még írok róla. :DDD

[Szerkesztve]

(#2295) Eastman válasza Spirit (#2291) üzenetére


Eastman
őstag

Hali!

szerintem ne állítgatsd otthon a gityó nyakát meg a húrlábat sem! Elméletileg kínában oktávra beállították azt meg nem kéne elba....ltázni!
Vidd el egy hangszerészhez! Fasza húr is kell rá és nem zörög majd!

Az meg hogy a Floydot hoztad fel példának, külön öröm a számomra! Gilmour amúgy is Straton nyomja! Csak így tovább! [link] :R

[Szerkesztve]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2372) ReJim válasza ipavlidu! (#2371) üzenetére


ReJim
őstag

próbáld ki új kábellel, vagy másik kábellel...
ha így is fenn áll a hiba, akkor valóban jack-aljazat a hibás.
ha cseréled max ~300 forint és 5-10perc (ha nem kell venni csatit, mert van otthon.).
ha fém, és csak kilazult/elhajúlt az érintkező, akkor max ~0 forint és 2 perc.
(de ha nincs forrpákád, és kedved sincs "gányolni", akkor vidd hangszerészhez, hangszerboltba, stb.)

</end.?>

(#2607) Kobe


Kobe
veterán

Eladó holmik:

Ibanez Rg320FA típusú gitár (puhatok+kábel grátisz jár hozzá)
-ibanez powersound pickupok
-tökéletes állapot - hangszerész karbantartása óta gyakorlatilag nem volt használva
képek:
[link]
[link]

és egy roland cube 30 as szintén tökéletes állapotban

irányár : 73e + 32 ezer
érdeklődni:
MSN: dudasbvvipmail.hu
email: dudibali@gmail.com
skype: dudas.balazs
ill. telefonos elérhetőséget is szívesen adok, csak előtte kérlek jelezz valamilyen formában, publikus fórumra nem teszem ki.
valamint infóval szolálok itt privát üzenetekben történő megkeresésre is

(#3015) Printszkrín válasza Inv1sus (#3014) üzenetére


Printszkrín
senior tag

Vidd el hangszerészhez!
A nevéből itélve, ott más bajok is lehetnek, amit nem tudsz beállítással orvosolni.

Amikor az állatkertben az elefánt mogyorót dobál neked, ideje diétáznod!

(#3019) M@trixfan


M@trixfan
addikt

A nyakmerevítő pálcát én hangszerészre bíznám, mert azér az már kényes téma. Szerintem emelj valamennyit a húrmagasságon azon a részen ahol csörög. Aggasztó, hogy előtte és utána nem csinálja. Ha csavar van a nyakban azzal sajnos nem lehet utólag már semmit sem csinálni. Érdemes lenne elvinni hangszerészhez mert szakszerűen beállítaná az adott húrkészlethez való pontos intonációt és a nyak merevségét.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3022) Eastman


Eastman
őstag

Ez nem ilyen egyszerű srácok! Ne állítgassátok otthon a gitárnyakat, mer' hámis lesz a hángszer!

Az oktávot is figyelembe kell venni ám! Vagyis a 12 bundnál (a húr felénél) lefogott hang pontosan az üresen pengetett húr egy oktávval magasabb hangja kell, hogy legyen. Nem véletlenül van az alsó húrlábon az a sok csavar "horizontálisan" meg "vertikálisan". (Húr típus / méret váltásnál is rá kell állítani az új húrra a húrlábat / oktávot!)

Magyarul: icipicitállít - kicsitpenget - hangológépet néz - icipicitállít - kicsitpenget - hangológépet néz. ...a hangszerész!!! Különben csinálsz magadnak fél óra alatt egy igazán hamis hangszert ami aztán úgyis a szakembernél köt ki.

Jóvan, jóvan már itt sem vagyok, úgyis csak magamnak beszélek megint...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3027) M@trixfan válasza Inv1sus (#3026) üzenetére


M@trixfan
addikt

Esetleg le lehetne csiszolni valamennyit abból a bundból. De ezzel már tényleg hangszerészhez kell menni! Elvileg megoldható probléma.

Magyar boltokat ismerve érdekes lehet a visszavételi kísérlet. Elég nagy részük szélhámos valamilyen szinten. Lehet, hogy a Te gitárodat is kedvezményesen vették hibásként és itthon pedig szépen eladják teljes áron mint új gitárt.

Ha már abban biztos vagy, hogy fogsz gitározni akkor minél jobb gitárt kell venni még ha teljesen kezdő is lennél akkor is. Les Paul irányzat jó mert nincs rajta tremolo. Rendes bolti áron számolva kb 250-300 ezer Ft-tól indulnak az igazán jó tremolós gitárok.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3151) cucka válasza kaoszpapja (#3150) üzenetére


cucka
addikt

Hát én úgy indulnék neki, hogy a Floyd felejtős, így pedig megspóroltad a floyd, a satus nyereg és a test kimarásának árát. (Tényleg, a satus nyereg ára nem volt benne a listádban, pedig anélkül sanszos, hogy minden tremlókar rántás után hangolhatod újra a gitárt.) Amúgy is, a zenék 99%-át floyd nélkül is jól el lehet játszani :)

Amúgy én is gondolkoztam a jelenlegi közepesen szar cort-om tuningolásán, de lebeszéltek róla, mert egyszerűen nem éri meg egy 50 ezres gitárba 50 ezerért hangszedőt venni. Az egyetlen tuning, amit meg fogok csinálni, hogy elviszem egy hangszerészhez, hogy tegye rendbe, mert nagyon rossz a beállítása. A húrok nagyon magasan vannak, mégis zörögnek, valószínűleg vagy nyerget kell cserélni, vagy a bundokon kell kicsit csiszolni, hogy jó legyen. Végül is nagyon olcsón vettem a gitárt, ennyi talán belefér..

(#3181) cucka válasza TAKÍÍ (#3180) üzenetére


cucka
addikt

Na most ha jól tudom kezdésként az akusztikus gitárok a jók abból is nejlon. (A fémhúros nem ajánlott az elején. tudtommal)
Sokan mondják ezt, de szerintem baromság. Azon kell játszani, amelyik jobban tetszik illetve stílusban közelebb áll hozzád illetve ahhoz a zenéhez, amit játszani szeretnél.

Érdekes viszont azt olvastam hogy az elektromossal könnyebb játszani. Ez igaz?
Könnyebb lenyomni a húrokat, mint mondjuk egy fémhúros akusztikuson, illetve torzítva nem hallatszanak annyira a hibák. (Cserébe pl. torzítva állandóan figyelni kell a húrok tompítására, ez akusztikusnál nem szükséges)

Na most nekem hibrid (x men mutáns)gitárom van ezek szerint mert az alján 3 nejlon müanyag húr van a tetején meg 3 fém húr (legalábbis én úgy látom)
Ilyenek a nylon gitárhúrok - a 3 vastagabb körbe van tekerve fémhuzallal, de belül azokban is nylonhúr van. A fémhúrok tisztán fémből készülnek.

Kérdésem: ettől függetlenül még jól be lehet hangolni, ha ilyen vagy eleve már így hamiskásabb(de még türhető haatáron belül)?
Valószínűleg nem ezen fog múlni, hogy be tudod-e hangolni. A gitár amúgy is alapvetően hamis hangszer, tökéletesen nem lehet behangolni.

De viszont előnye is van mert így kb gond nélkül át lehet hangolni bal kezesre( ja még koptató sincs rajta)
A nyeregnél lehet probléma. Ez az a fej és a nyak közötti műanyag v. fadarab, amire felfekszenek a húrok. Ha balkezesre húrozod, akkor elképelhető, hogy bele kell reszelni a nyeregbe, hogy beférjenek a vastag húrok a vékony húroknak szánt vájatokba.

Na hangolási problémáim: az alap bajom az hogy túl feszesek a húrok. Pl.: ha első bundba le akarok fogni egy mélyebb fémhúrt, arra már nagyon oda kell figyelni. mert elöször nem akart tisztán szólni azt rájöttem hogy, nagyobb erővel kell lenyomni.
Ezt nehéz így megítélni, de amúgy valamennyi erő kell a húrok lenyomásához.

Na most ugye a mély hang hogy magasabb legyen ahhoz feszíteni kell, de én azt már nem merem rossz hallani ahogy a gitár feszül egyet.(mint valmi tengeralatt járó ami össze akar roppani.)
Az első szerintem az kéne legyen, hogy a 20 éves húrkészletet kidobod és veszel új húrokat. Jobb helyekre elviheted a gitárt és fel is rakják neked, esetleg érdemes lehet elvinni hangszerészhez a gitárt, ahol párezer forintért felhúrozzák/beállítják neked.

A lényeg láttam olyan gitárprogikat amikre ha mikrofonon keresztül mérik a hangot és akkor az alpján tudnám hogy merre és meddig kéne tekernem pontosan.
Bár valszeg ez az egész hangolás felejtő mostanában.

A legegyszerűbb egy ilyen program használata vagy esetleg vehetsz egy hangológépet. Be nem hangolt gitárral pedig nem fogsz tudni eljátszani semmit, tehát egyáltalán nem felejtős.

[ Szerkesztve ]

(#3631) Printszkrín válasza tiv83us (#3623) üzenetére


Printszkrín
senior tag

ps: jah, elfelejtettem, csak mikor fogom az 1-4. fretig, akkor rezonal. Open stringnel es a tobbi fretnel jo,

Engedni kell egy kicsit a nyakmerevítő pálcán. ( truss rod)
Tipikus, amikor az 1-4,5 fretig zörög csak, ilyenkor valami miatt, pl. megnőtt a környezetben a pára tartalom, vagy lejjebb hangol az ember, akkor a nyak elkezd kiegyenesedni, majd később átmegy kicsit púposba, és ilyenkor az első néhány fretnél zörögnek a húrok. Legtöbször a vastag húroknál jelentkezik, mivel ezeknek nagyobb az amplitúdójuk, így könnyebben hozzáverődik a húr a fretekhez.
SR300-nál a nyereg mögött a fejen van egy kis műanyag lapocska, amit három csavar rögzít. Ez alatt tudsz hozzáférni a pálca feszítő csavarhoz.

Ha nem vagy biztos benne, hogy mit hogyan csinálj, vidd el egy hangszerészhez, és két perc alatt megoldja.

Amikor az állatkertben az elefánt mogyorót dobál neked, ideje diétáznod!

(#3716) Eastman válasza benedekco (#3715) üzenetére


Eastman
őstag

Milyen régiek a húrok? Egy idő után vagy több leeresztés-visszahangolás után csörgősek lehetnek. Húrcsere akkor is szükséges, ha csak otthon, keveset használod a gityót.

Húrmagasság, oktáv be lett anno rendesen állítva?

Hangszerész.

Gitártanárt Budatétény / Nagytétény határán tudok, ha úgy döntesz, hogy egy Blues-Legendánál szeretnél tanulni. ;)

Ha már új húr: én ezzel szemezek mostanság:

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3720) Eastman válasza benedekco (#3718) üzenetére


Eastman
őstag

...akkor goto hangszerész! Hamis gitárral csak kínlódás az egész tanulási folyamat. A hangszerész beállítja. Ha már a kiválasztott húrcsomaggal mész, ahhoz (a vastagsághoz) igazítja a gitárt.

Húrcsere már aktuális! :K

Szerintem nem egy ember hagyta már abba a gitározást, mert nem volt rendesen beállítva (...vagy behangolva) a hangszer és nem talált örömet benne.

Húrt - amíg nincs tapasztalatod - csak ajánlások alapján tudsz választani. Én is így tettem anno, mikor kezdtem. Ezzel:

Az Ernie Ball-t sok gitáros barátom (színpadi emberek) ajánlotta, mikor körbejártam őket az első húrcsere előtt.

10-es húr, tartós, lehet gyűrni, nem szakad annyira könnyen (magas e). Tanulni ideális. Van aki 11-es, 12-es húrt használ. Amennyire tudom azok "vastagabban" is szólnak, inkább kemény ROCK-hoz, Metalhoz, zúzáshoz. Tartósabbak, de kicsit nehezebben nyújthatóak.
Kicsit szétszedhetik az ujjaid, míg ki nem alakulnak az ujjak végén a kis bőrkeményedések, de van aki a vastagabbakra esküszik.

Én most a hybrid 9-46-os húrokat próbálom ki. A három magas (G-H-e) vékonyabb, ami ideális a Blues-os nyújtásokhoz. A három mély (E-A-D) pedig vastagabb a teltebb hangzásért.

Van aki 8-as húrral tolja, de nekem szerintem az még vékony, nem akarok hetente e húrt venni, mert leszaggatom a még darabos játékommal. :D

Sz'al a húrválasztás kb olyan mint az alsógatya vásárlás, lehet fecske, boxer, szűk, laza, csíkos, pöttyös, fekete, fehér. Amelyik neked kényelmes.

Viszont, ha minden húrkészlet cserénél váltogatod a húrvastagságot mindig egy hangyaf@sznyit rá kell állítani a gitárt a másik vastagsághoz. Ha egyszer kitapasztalsz egy kényelmes húrvastagságot, évekig nem kell hozzányúlni a beállításokhoz, csak hangolni.

Csak pontosan hangolt, beállított gitárral jutsz előrébb a tanulásban, anélkül csak kínlódsz folyamatosan. Hangológép kötelező! :K

...akkor úgy is vennék valami normálisabb gitárt.

Bullet Strat, ha nem tekeredik el a nyaka (ez kb. két év alatt már kiderülhet --> hangszerész látja, megmondja) teljesen jó tanulni akár tanárnál is. Ha egyben van, jó a fája, kényelmes, szereted: később lehet rajta pick-upokat, kulcsokat potikat cserélni és színpadon is használható, jó hangszer lehet belőle. Haverom olyan Straton tolja a koncerteket - persze egy kis modding után. :)

UnConnecteD: Sokat hallottam az Elixir húrokról, de még nem próbáltam ki.

benedekco: Fender húroknak nincs jó hírük, csak mondom... ;)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#4010) NeoPampalini válasza Atis707 (#4007) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

A fogáshoz majd hozzászoksz. :D Én pár hónap után lecseréltem a Yamahám gyári húrjait, az ízlésemnek/ujjaimnak picit vastag volt. Tettem rá DR LoRider szettet, ez valamivel könnyebb (.040-.100-as az eredetileg talán .045-105-öshöz képest), bevált. :K
Egy picit emelhetsz is a húrokon, segíthet eliminálni a zörgést. A nyakat is érdemes lehet megnéz(et)ni, ha nem egyenes, okozhatja az is a problémát.
Szerintem a húr olyan, mint a használt autóban a motorolaj: vétel után cserélendő. :DDD

Biztos kell egy kicsit játszani a beállítással, mondjuk nem egy nagy történet, csavarhúzó-imbuszkulcs, és hangoló (no meg kellő türelem) kérdése, szintén kezdőként nagyjából 20 perc alatt megvolt húrcsere után.
Ehhez - és rengeteg egyéb aprósághoz - kis info itt: http://www.tunemybass.com/bass_setup/setting_bass_intonation.html

A rögzítőre nem lesz más megoldás, mint a ragasztás. Hangszerészek nem tudom, hogyan oldják meg, a legtutibb egy darab tipli beragaszva, aztán azt újra megfúrni. Barkácsolni persze lehet, de egy hangszeren szerintem mellőzendő. :D

(#4019) Itome válasza Daweee (#4018) üzenetére


Itome
tag

Nekem is ezért van 1 hangszedőm (ill még nincs, mert épp a hangszerésznél van a gitár). Nem használok többet, viszont ez az 1 brutál lesz. :DD

(#4054) nosferatue válasza Atis707 (#4015) üzenetére


nosferatue
tag

Én amondó vagyok, hogy vidd el a gitárt egy rendes hangszerészhez. Ha valami gáz van a nyakkal és új húrt raksz rá, abból nagyobb baj is lehet. Ha csak csiszolni kell a bundokat, azt olyan 5-6 max. 7 ezer forintből megúszod, ha bundot is kell cserélni az megdobja az árát.
A fém részek tisztítása alatt mit értesz? Néhol berozsdált? Koptató lap ügyben is egy hangszerészhez fordulnék, ők általában be tudnak szerezni ilyesmi alkatrészeket, vagy tudnak neked egyedit gyártani a gitárod méretéhez.

Az, hogy nem egy mai darab a gitár, azt ne szégyelld, kicsit ki kell pofozni, beállítani. Nekem is van egy 1986-os japán, fretless Ibanez Roadstarom. Amikor megvettem nem volt valami fényes állapotban, de egy jó hangszerész rendbe rakta és eszméletlen jól szolgál.

Ha most kezdted a basszgitározást, akkor még a kezed nincs hozzászokva az igénybevételhez, ezért is zöröghetnek a húrok. Mellesleg egy kis karcosság simán belefér a hangzásba ;) .

I just curse the sun so I can howl at the moon

(#4065) Atis707 válasza nosferatue (#4054) üzenetére


Atis707
tag

Szia!

Az lenne igazából a terv, hogy én szétkapnám : régi húrok le, kulcsokat megolajoznám pár cseppel, letisztítanám a fogólapot, az elektronikát amennyire lehet kiszedem, kitakarítom. A húrlábra gondoltam igazából meg mivel jazz bass, a potik fémlapjára. Rozsda nincs, csak már megfakult vagy nem tudom, szóval nem fényes. :)

A hangszerészre az új húrokat, a nyak beállítását bíznám 'csak'...pénzben nem vagyok eleresztve, erősítőm sincs, húrkészlet meg egy lépéssel drágább mint a sima gitár (1.8k vs. 4k) bár tovább bírja...hangszerészről ne is beszéljünk, +7k. Szóval most tanácsot gyűjtök, mit merre. :)

Annyit még, hogy mikor pc hangszóróra kötöttem, akkor nem hallható a a zörgés, ez csak akusztikusan jelentkezik, de mára egye ritkábban. Egyre nagyobb távokat fogok le, meg a gyűrűs ujjam is fejlődött asszem... :D

Végére annyit, hogy nem szégyellem, sőt...idősebb mint én, csak kedves előző tulaj falnak támasztotta valószínűleg és ez meglátszik... :U

A koptató lapos tippet meg köszönöm, bár neten 5k körül van...

(#4118) Itome válasza Szten Márs (#4117) üzenetére


Itome
tag

Érezhetően megvadult. Mintha nem is az a gitár lenne, amit elvittem a hangszerészhez.
Így lehet egy olcsóbb gitárt normális szintre emelni. :)

Direkt használtan vettem amúgy 30ezer pénzért, mert ilyen sorsot terveztem neki. A kiberheléshez meg nem veszek új gitárt :))

Összegezve, nagyon baró hangszerem van végre. És megérte az utolsó fillérig.

(#4130) Itome válasza Daweee (#4121) üzenetére


Itome
tag

Igen, Affinityből lett ez a szörnyeteg :))

fs-zsoci: A hangszedő 27ezer pénz kicsiny hazánkban. (csak pesten láttam, ott is egy helyen és ennyiért), de 21k-ért vettem egy sráctól, aki ezekkel foglalkozik. Azért az a kis megtakarítás is jó, mert abból kényelmesen futotta a hangszerészre.
Plusz ugye a koptató, amit amcsiból rendeltem, postával együtt volt 3900 Ft.

[ Szerkesztve ]

(#4280) Atis707


Atis707
tag

Hello!

Az alábbi dolgok egy hangszerésznél/hangszerboltban kb. mennyibe fájhatnak?

-Új húrkészlet fölrakása+nyak beállítás
-Pár bund kicserélése
-Új kulcskészlet fölrakása (ezt lehet magam csinálom, de ha már ottvan akkor...)

Ha számít, basszusgitárról (jazz bass kópia) van szó...

(#4376) Daweee válasza Sish (#4375) üzenetére


Daweee
őstag

Szerintem vidd el mindenképpen szakértőhöz, mondja meg, hogy mennyiért csinálja meg, és az alapján döntsd el. Azt nézd meg, hogy a nyak egyenes-e Így (első kép) ha nem túl kacskaringós, nem lehet nagy baj. Amúgy mióta áll húrok nélkül? Az sem tesz jót neki hosszú távon :(
Húrt pedig nejlont rakj rá, amilyen volt rajta (a fém húrok is belül nejlonból vannak) de ezt a hangszerész úgy is tudni fogja.
Egyébként gyönyörű gitár, képzelem milyen hangja lehet :)

(#4566) Eastman


Eastman
őstag

Időnként kell húrt cserélni srácok, attól függetlenül, hogy szakad-e vagy sem... :)

Ja és a felső nyereg (szemöldök) nem biztos, hogy 0,11-nek is jó. Ha gyárilag 0,10-es húrkészlet van a gityón, hangszerész dolga, hogy finoman kireszelje 0,11-re és a menzúrát pontosan beállítsa.

Nagyobb átmérőjű húrra "reszelt" gitárra vissza tudod később dobni a 0,10-est, fordítva nem működik.

Húr (11-es): [link]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5092) Eastman válasza stepe (#5090) üzenetére


Eastman
őstag

Rockzenére kiváló, mivel hosszú ideig szólnak a lefogott hangok rajta (sokáig rezeg a fa).
[képek]

A sötétebb hosszanti fa betét(ek) merevítésként szolgál(nak). Csak egyféle fa könnyebben deformálódna (a 6 húr jobban elhúzná). Emellett acélpálca is helyet kap a nyakban tehát általában három merevítés tart.
Itt láthatod a pálca végét a fej és a sötétbarna fogólap határán. Imbusz kulccsal jobbra vagy balra tekerve állítható.
Fontos, hogy ezt a finombeállítást mindig hangszerészre kell bízni!

Ezen a képen láthatod a pálcavéget takaró gesztenyebarna fedelet a fejen és mivel natúr, lakkozott felületű a hangszer, jól láthatóak a testet alkotó különböző faanyagok.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5105) Szten Márs válasza ujskodas (#5104) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A hang kifakulásának egyik oka, hogy a sodrott húrok sodrásai telemennek szennyeződéssel, levált hámdarabkákkal, ilyesmivel. Ezen segít a főzés, valóban.Vagy simán, leszerelés nélkül is lehet tisztítani húrokat. Lelazítod őket valamennyire, fogsz egy rongydarabot, meg kis nitrohigítót és áttörölgeted a húrokat vele. Vigyázz, hogy csak a húrokhoz érjen a nitrohigítós rongydarab!

A húrcseréhez pedig nem kell hangszerész, vagy hangszerbolt, vagy ilyesmi. Először azt hiheti az ember, hogy huhh, biztos bonyolult, macerás, kockázatos művelet, inkább végezze szakember, amely gondolat abszolút érthető, és ha továbbra is így érzi az ember, akkor rendben, legyen, ez esetben az árkádia hangszerüzletet ajánlom, ahol van hangszerész is, és a szokásos ezer forint helyett 500-ért húroz, és nem fog olyasmit csinálni, hogy nem hagy semmit szinte a húrból a húrgépen. (Amúgy ebből a túlzott visszavágásból, ha tippelnem kéne, azt mondanám, hogy a Mezzofortéban csináltattad a húrcserét... kíváncsi vagyok talált-e)
Viszont, ha csak minimális barkácsérzék szorult az emberbe (tényleg minimális - bennem sincs sok, mégis megoldom :D ), akkor könnyedén meg tudja oldani otthon is. A húrozás menetéről tucatnyi oktatóvideó van fent youtubeon, és tucatnyi képes-rajzos-fényképes oldal netszerte.
Csak egy magyar példa: gitárhúrozás Dobay András módra: [link]

Talán beszélnek 0.10-es méretről, vagy extra lightről a videóban, Dye szereti a 0.10-es húrkészleteket ajánlani. Egy 0.10-es (extra light) húrkészlet annyiban jó, hogy kevésbé bántja az ujjbegyeket, kisebb erő kell a lenyomásához.

Ja igen, a videó mellett egy írásos anyag: [link] Itt azt is leírják, hogy mennyi húrt ideális rajtahagyni a húrgépeken.

(#5143) Eastman válasza Peethy (#5140) üzenetére


Eastman
őstag

...csak apróságokkal tudom kiegészíteni Szten gondolatait:

Amire szükséged lesz az elektromos vonalon:

1 db gitár
1 db kis "modellező" kombó erősítő (kb. 20.000.- HUF)
1 csomag új húrkészlet (max 3000.- HUF)
1 kör a hangszerésznél (kb. 5000.- HUF)
1 db hangológép (használt is kíváló, max 5000.- HUF)
1 db 5-6m-es kábel.

Ezeket is kalkuláld be!

Marad kb. 65 k. Ebből már találhatsz jó kezdőhangszert. Főleg most, hogy a válságban lement a használt hangszerek ára. Simán lehet, hogy valaki pont most cserél komolyabb hangszerre és eladja a kezdő gitárját, vagy valakinél épp' otthon porosodik a leendő gitárod és csak azért nem szeret rajta játszani, azért nincs sikerélménye vele, mert:

a.) nincs rendesen beállítva (oktávra állítva)
b.) nincs rendesen behangolva

Ha a használt mellett döntesz, javaslom a kb 5-10 éves hangszert, mert annak mára már az összes "gyermekbetegsége" kijöhetett. Ha esetleg gazsi faanyagból készült a nyaka és megtekeredett, ezidő alatt már jól látni rajta.

Használtnál kérhetsz egy rutinosabb gitáros barátodtól segítséget! Ha lehet, együtt nézzétek meg...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5145) Szten Márs válasza Peethy (#5142) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Az első zene, amit adtál, igencsak tetszik :K Basszus, kegyetlen jó :R

Gitárhangszín-sample-kat nem nagyon tudsz hallgatni, ellenben youtubeon minden gitárról van feltéve millió videó, így neten keresztül is lehet hallgatni kb-ra őket, de ugye ez nagyon nem az igazi...
Eastman listáját annyival kiegészíteném, hogy szerencsére azért nem minden gitárt adnak hulladék-húrokkal, vannak, amik gyárilag is jó húrokkal jönnek ki. A hangszerész opcionális, ha valami nem kerek, de nem tudom akkor az mennyire áll meg 5ezernél. Mindenesetre nyilván a költségbeosztás rugalmas, nyilván, igénytől függően.

(Közben nem tudom azóta sem abbahagyni a hallgatását ennek, amit adtál, komolyan már megérte feljönni a fórumra ma :K )

Gitárt... hmmhmm... talán nem feltétlen a túlvezérelt hang lesz itt az elsődleges szempont. Egy fontos dolog: a hangszedők fajtája alapvetően meghatározza a hangzást. Kétféle hangszedő terjedt el: a single coil és a humbucker. Az előbbiknek fényesebb, tisztább hangjuk van, az utóbbiaknak vastagabb, húsosabb hangjuk, és jobbak a túlvezérelt hangzásban.

Nem kérdeztük hol laksz, mindenesetre Miskolcon van egy olyan remek gitárajánlat, amire, ha azt mondom megéri, _nagyon_ keveset mondok. Tudom, kissé soknak tűnhet az ár, de ha a hangolását a gitárnak megoldod számítógéppel, legalábbis egy darabig, akkor azzal is csökken a többi költség, és ezzel egy olyan gitárt kapsz, ami akár egy életre kiszolgál. Általában nem ajánlgatok tremolós gitárokat, itt sem feltétlen ajánlanám, hogy használd is a tremolót, de egy jobbféle wilkinson tremoló bőven viselhető a gitáron... dísznek :D (Lehet ezért majd kapok, de nem vagyok híve a tremolóknak.) Viszont a 3 Seymour-Duncan (!!) hangszedő és az S-S-H (két single coil és egy humbucker hangszedő) felállás garantálja, hogy rengeteg féle hangzást ki tudj hozni a gitárból és mind brutálisan jól szóljon, megfelelő erősítővel persze. Az a helyzet, hogy a Seymour-Duncan a hangszedők terén eléggé fogalommá vált márka, nem véletlenül, és ennyi pénzért meg ajándék.
Ha nem vagy miskolci, akkor persze rázósabb ügy. (És az ország lakosságának talán 2%-a miskolci, szóval valószínűbb, hogy nem, de hátha, itt a topicban igen sokan miskolciak :D).

Szintén remek - és fix húrlábas! - gitárokat lehet kapni a használtpiacon itt-ott, hasonló árakon, pl: [link], vagy akár Pesten és olcsóbban: [link]. Itt ugyan mindkét hangszedő humbucker, de felezhetők. Egy felezett humbucker nem fog teljesen úgy szólni, mint egy single-coil, de még így is bőven megdobja a gitárból kihozható lehetőségeket. Erről a fajta gitárról érdemes meghallgatni ezt a youtube tesztet: [link]

Csodálkoznék, ha nem győzne meg ;] 60 ezerért egy ilyen gitár, szintén azt kell, hogy mondjam, ajándék. Újonnan ennél _jóóóval_ gyengébb gitárokat kapsz ilyen árért.

A hangszedőkhöz túlzottan nem értek, de újonnan biztos, hogy 20 felé kell menned, inkább 30 ezer környékén érdemes gondolkozni. Fontos: nem a wattok számítanak, hacsak nem fellépésekre kell az erősítő, vagy bútort mozgatni! Erről a kombóról mostanság jókat hallottam és szerintem korrekt árban is van, de szerintem a többiek majd ajánlgatnak még erősítőket :K

[ Szerkesztve ]

(#5147) Eastman válasza Szten Márs (#5145) üzenetére


Eastman
őstag

...használtban gondolkodtam (...ahogy Te is), úgyhogy ha egy hangszerész beállítja a nyakat, menzúrát (ami szerintem alap, addig nincs komoly gitározás) és felhúrozza a csomag új húrkészlettel amit a kezébe adsz, az itt Pesten 5k.

Peethy: A kis Roland Cube 15X erősítő azért jó, mert többféle gitáreffektet, hangzást, stílust kipróbálhatsz mielőtt komolyabb cuccba pénzt fektetnél.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5148) Szten Márs válasza Peethy (#5146) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Tremoló: [link] és [link]
Fix húrláb, pedig, ami nem tremolós. Az olcsóbb tremolóknak igazából gyakorlatilag csak hátrányuk van, használni pedig nem igazán lehet őket...

Eastman: ja értem. Mondjuk a húrozást az ember megcsinálja maga, meg ha esetleg kell, akkor egy imbuszkulccsal a merevítőpálca beállítását is, ezekhez nem kell hangszerészt fizetni. Know-how-kkal meg tele van a net :)

(#5236) Eastman válasza pc-user (#5234) üzenetére


Eastman
őstag

Szia!

A "nyakra erősírthetőkből" igazából fejre csíptethető a nyerő. ;) ...amire rá tudszt nézni mikor a kulcsok felé nyúlsz hangoláskor...

A gitár nyakának rezgéseit veszi le. Én is szemezgettem vele, de nekem van a fejen - ott ahová a csipesz kerülne - egy fém dombor logo vagy jelvény úgyhogy sajnos nem tudnám használni. Igazából színpadi cucc, elsősorban Strat vagy Strat jellegű "vintage tremolós" modellekhez a legjobb, mert azokat két dal között gyakran hangolgatni kell. Egyszerű megoldás, nekem szimpatikus.

Szten: Szerintem alap egy hagológép, de ezt az elvem már ismered. Kézenfekvőbb itt a XXI. században mint minden síppal, dobbal, nádihegedűvel meg üveghanggal oktávrahangolgatós módszer. Ötezer és levan a gond egy pár évig... Azt is fenntartom, hogy legalább évente egyszer hangszerész kezébe kell adnunk a kedvencünket a pontosítás végett.

Szerk: A Vintage egy márka is (mint főnév) és az "öreg", régi vagy régi stílusú gitárok jelzője is. Nem összekeverendő!

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5238) Eastman válasza Szten Márs (#5237) üzenetére


Eastman
őstag

Pl szárad vagy épp' nedvesedik a fa, feszítik a húrok a nyakat, húrcserénél másmilyet kapsz / próbálsz, máshogyan tekered a kulcsokra a derótokat (tizedmilliméterek is befolyásolják a menzúra hosszát), koszolódnak a potméterek, stb, stb, stb.... Fogászatra is elmész évente, igaz? A hangszernek is teste-lelke van. Ha szereted, időnként szakember kezébe adod.

...szerintem. :)

Alap, hogy radiátor közelébe vagy épp' napra nem tesszük, gitártokba szilikagél zacskó és magasabb fekvésekben is skálázunk, játszunk, gyakorlunk rajta, hogy a testhez közeli bundok is kopjanak kb egyenletesen a "fejközeliekkel". Ha nem így lenne, akkor a hangszerész évente szól, hogy "Figyelj a gitárodra!"

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5242) Szten Márs válasza Eastman (#5241) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem, soha életemben nem volt lyukas fogam :P

Amúgy igen, más felfogás, de ugyanaz a hajtóerő. Pont azért szeretek magam foglalkozni vele, amiért te szereted máshoz vinni :K

Kicsit ehhez tartozik: vettem csont alsó nyerget pár napja, a műanyag helyett, viszont a kész, kompenzált, kifaragott alsó nyergek nem jók a távol-keleti készítésű gitárokkal, magyarán a kishazánkban kapható gitárok sacc/kb 95%-ával nem kompatibilisek: más méret, hosszabbak... Helyette lehet venni egy kompenzálatlan, téglatest alakú darab csontot. A hangszerész, ahol voltam 10 ezer forintért faragta volna bele a gitáromba... máshol is kb. hasonló árakra emlékszem, szép kis pénz. Megvettem a darab csontot, após pedig szobrász... kicsit izgultam, hogy tuti pontos lesz-e, hiszen nagyon aprólékos munka, nagyon apró dolgok dönthetnek... nos, olyan pontosan, pöpecül megfaragta nem is tudom... max. 15-20 perc alatt, hogy azóta is az állam keresgetem... Ha valaki ért még kétkezi munkákhoz manapság, elég szép pénzeket lehet megtakarítani :) Másfelől viszont negyed óra munkáért elkértek volna egy tízest lazán... már ha a hangszerész képes ennyi idő alatt (és ilyen pontosan!) kifaragni a csontot egyáltalán...

(#5336) Eastman válasza stepelord (#5332) üzenetére


Eastman
őstag

"Kérdésem :van valami standard beállitás,vagy ez gitáronként változik-e?Ha lejjebb állítanánk a nyakbeállitással akkor nem befolyásolja vajon a hangszedőket mármint torzitana vagy túl hangos stb."

Erre jó a hangszerész...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5377) Eastman válasza Mukorka (#5372) üzenetére


Eastman
őstag

Straplok. Nagyon hasznos dolog, én azonnal vettem a szeretett gitárra. Árban 5k-re számíts. Szerintem mindenképpen hangszerész csavarja a fába. A Gitárklinikáról jókat hallottam, de még nem jártam ott...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5409) Printszkrín válasza Seraph 16 (#5408) üzenetére


Printszkrín
senior tag

Az attól függ, melyik boltban láttad így.
Ha a boltnak van hangszerésze, akkor az nyilván már próbálta beállítani,
ha nincs akkor az eladó nyilván nem nyúlt hozzá a gyári beállításhoz.
Egyébként meg nézd meg a nyakát, vagy kérdezz rá, esetleg,
hogy nem lehetne-e...
Ha nem hajlandók, akkor felejtős.

[ Szerkesztve ]

Amikor az állatkertben az elefánt mogyorót dobál neked, ideje diétáznod!

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.