Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Gentoo Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#2351) dr_strange válasza TrollBalint (#2350) üzenetére


dr_strange
senior tag

a total commander csak akkor lát linuxos partíciót, ha a megfelelő plugin telepítve van, az megtörtént? ha ez nincs, akkor a windows nem vesz tudomást más filerendszerek létezéséről

az mire volt jó, hogy fat32-re formáztad a partíciót, amire linuxot akartál tenni? nem egészen értem, mit, hogyan csináltál, esetleg leíros, hogy is néznek ki a partícióid?

a mke2fs után reméljük a megfelelő partíciót is megadtad... (/dev/hdXy)

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#2352) escie válasza TrollBalint (#2350) üzenetére


escie
őstag

a legjobb alap egy linux telepítéséhez, ha van egy megfelelő méretű üres partíciód, majd a telepítővel feldarabolod, és formázod az üres helyet...

I'm back, baby!

(#2353) TrollBalint válasza dr_strange (#2351) üzenetére


TrollBalint
addikt

hát úgy volt, hogy particionálgattam windows alól és mondom leformázom a két linuxnak szánt particiót, és a fat32-t választottam. Mondom végülis mindegy, mert a linux úgyis törli.
És igen, figyeltem rá, hogy jó particót adjak meg a ext3-nak is meg a swapnak is. De miután kiadtam aparancsot, mondom lefutattom megint az fdisket és úgyanugy fat32-t irt ki file rendzsernek :( (Ettől függetlenül a telepítés rendben (szerintem rendben) lezajlott egészen a grubig)
A total commander plugin meg jól van felrakva, mert pár hete még volt egy másik linux particióm és azt látta.

szerk:

ja igen, a particiom:
hda1: Windows (10 giga)
hda2: Gentoo (8 giga)
hda7: swap (2 giga)
ezeket tudom fejből, van még egy 67 gigás NTFS, egy 60 gigás FAT32, és egy 6 gigás szint FAT32 partició, továbbá még egy 10 gigás vinyo

[Szerkesztve]

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2354) Sipi válasza TrollBalint (#2353) üzenetére


Sipi
addikt

Szerintem a telepítés során nem követtél mindent pontosan. A partíciónak típusa is van, nem csak a benne lévő fájlrendszernek. Most FAT32 típusú partícióra tettél reiserfs-t (vagy ext3-t).
Windows-ból SOHA ne készíts más partíciót, mert semmi mást nem ismer, csak saját magát! Próbáld meg, hogy a Gentoo-ba bootolva pl. cfdisk-kel vagy fdisk-kel átállítod a partíció típusát Linuxra (83-as típus).

A grub talán ezen hasal el, hogy van egy FAT32-es típusú Linux partíciód Reiserfs fájlrendszerrel, ami így elvileg nem létezhet, de mivel Linux, minden megengedett. Csak szegény nem tudja eldönteni, akkor most mit is kell bootolnia.

Szerk.: hmm... Nagyon kardoskodtál amellett, hogy nem kell külön /boot partíció. Remélem, a vinyó elején lévő 10 gigás Windows miatt nem kerülsz kutyaszorítóba... Ha túl nagy, nem tudsdod bootolni a linuxpot...

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2355) dr_strange válasza Sipi (#2354) üzenetére


dr_strange
senior tag

10 gigás windows-zal még simán bootolja a mögötte lévő linuxot, nekem egy 100 gigás win mögött csücsül a gentoo...

Én biza leszednék valami dögös liveCd-t, amin van gparted (pl. Knoppix, Ubuntu 6.06) és azzal gyönyörűen lehet particionálni/formázni a winchestereket, és az így előkészített lemezekre tenni aztán a Gentoot. Viszont tökéletesen igaz, hogy magáról a Gentoo install cdről is tökéletesen véghezvihető az fdiskkel, csak oda kell figyelni (mikor nem?).

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#2356) TrollBalint válasza Sipi (#2354) üzenetére


TrollBalint
addikt

elvileg ezzel a vinyóval már ment együtt linux, viszont igazad volt, átállitottam cfdiskbe a particiókat és most jó :)
De a grub még mindig nem akar felmenni :( Ez a hiba üzenet: The file /boot/grub/stage1 not ready correctly)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2357) Sipi válasza TrollBalint (#2356) üzenetére


Sipi
addikt

Nu, rápislantottam kicsit. A grub stage1-e 512 byte hosszú, ez engem gyanúsan az mbr-re emlékeztet. Itten valami Master Boot Recordos problémák lesznek.
Javaslatom az, hogy csináld kézzel, ne a grub-installal. A leírás jó lesz hozzá, kicsit át kell számoznod a partíciókat, mert neked máshogy van. A boot és root partíciód a hda2, vagyis a grub elnevezése szerint a nullás vinyó 1-es partíciója (hd0,0).

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2358) TrollBalint válasza Sipi (#2357) üzenetére


TrollBalint
addikt

hát akkor megprobálom kézzel, viszont a framebuffert hova kell beírni? mert azt irják a dokumentációba, hogy a grub-ba, de hogy pontosan hova azt nem írják (vagy csak én nem látom)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2359) Sipi válasza TrollBalint (#2358) üzenetére


Sipi
addikt

Szerintem ott van az is benne.
A grubnak a grub.conf állománya adja meg, mit és hogyan akarsz bootolni. Az ottani kernel sor végére kell/lehet megadni a különféle kernel paramétereket.

Mod: a helyedben előbb kipróbálnám, egyáltalán megy-e a rendszer. A framebufferrel akkor szórakozz majd, ha minden más működik, mert pl. Ati kártyával nagyon üdítő dolog lesz működésre bírni. :)

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2360) TrollBalint válasza Sipi (#2359) üzenetére


TrollBalint
addikt

nah eljutottam odáig, hogy sikerült felraknia grubot és müködésre birni a windows-t, érdekesl módom ami a leirásban van windows-os rész, az nálam nem müködött
(az volt ott, hogy:
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader+1)
Ehhez képest nekem csak úgy sikerült elindulásra birnom a wint, ha ezt irtam be:
chainloader (hd0,0)+1

szerk: direkt a linux miatt cseréltem ATIról Nvidiára :)
A linux meg egyenlőre nem indul el, azt irja error 15: file not found.



[Szerkesztve]

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2361) Sipi válasza TrollBalint (#2360) üzenetére


Sipi
addikt

Másold már be ide a grub.conf tartalmát!

Mod: nem is fog működni a leírás egy az egyben, hiszen neked más a partíció-kiosztásod! Ki kell számolgatni, mit merre kell tologatni, hogy a helyes partíciókra mutasson a grub bejegyzése.
Ha file not found, akkor valószínűleg nem lett (jól) telepítve a grub a /bootba.

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2362) TrollBalint válasza Sipi (#2361) üzenetére


TrollBalint
addikt

grub.conf
default 0
timeout 30
splashimage=(hd0,1)/boot/grub/splash.xpm.gz

title=Gentoo Linux
root(hd0,1)
kernel /boot/kernel-2.6.15-gentoo-r5 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/hda2 udev
initrd /boot/initramfs-genkernel-amd64-2.6.15-gentoo-r5

title Windows XP
#rootnoverify (hd0,0)
chainloader (hd0,0)+1

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2363) TrollBalint válasza TrollBalint (#2362) üzenetére


TrollBalint
addikt

picit utánna olvastam a dolgoknak és kiderült, hogy hiába a 2006.0-ás verzió kézikönyvét olvasom, az még egy régebbi genttohoz van és ott bizony más néven van a kernel...
Kijavitottam a hibát, persze, még mindig nem indul, de már legalább tölt. Viszont töltés közbe ilyen hibaüzenetet ir ki: filesystem couldn't be fixed Ez lehet azért, mert az elején vot egy kis kavarás a fat32 -vel?

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2364) Sipi válasza TrollBalint (#2362) üzenetére


Sipi
addikt

A Linuxos rész jónak tűnik. Gőzöm nincs, mi a gond. Szerintem valamit elnéztél konfigurálás közben. Ha csak ennyit ír ki, hogy file not found, az még sok minden lehet, de leginkább az, ha valami alapvető állományt nem talál.
Amíg a grubot nem tudod hiba nélkül telepíteni, nem fog menni. A /boot/grub-ban egy rakás stage fájlnak kell lennie, hogy menjen.

Manual grub install: úgy nézem, neked a következőket kell kiadnod, miután kiadod a grub parancsot:

root (hd0,1)
setup (hd0)
quit

Ezzel azt adod meg, hogy a /boot állományai az első vinyó kettes partícióján, vagyis a hda2-n vannak. Úgy emlékszem, neked ez a linux partíciód. A zsetup pedig az első vinyó mbr-jébe teszi az indítást.

Ha ez hibát ad vissza, nem fog elindulni, mert nem lesznek meg a szükséges fájlok.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2365) Sipi válasza TrollBalint (#2363) üzenetére


Sipi
addikt

:F A kernelnek az a neve, amit telepítesz. Értelemszerűen a 2006.0 óta megjelentek újabb kernelek, tehát más a neve. Mivel a leírás is azt modnja, hogy a saját kerneled nevét kell megadni, természetesen meg kell nézned, mit akarsz bootolni. Ha olyat adsz meg, ami nem létezik, nem fog menni. :)
A doksikban lévő példáknál mindig közlik, ha a saját rendszeredre kell átszabnod.
Pl. az ottani fstab sem lesz jó neked, hiszen más partíció-kiosztásod van.

Ja, fs-hiba: igen, valószínűleg azért van. Bootolj a telepítőcédéről, és manuálisan javítsd ki az fsck paranccsal! (fsck <partíció>).
Ellenőrizd azt is cfdisk-ben vagy fdisk-ben, hogy a poartícióid MINDEGYIKE helyes-e! A Windows-os az olyan, amilyen, nem számít. A Linuxos Linux, a swap pedig Linux swap típusú kell, hogy legyen! (Illetve, mivel úgy láttam, vasn egy hda7 is valahol, kell lennie extendednek is valahol.)

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2366) TrollBalint válasza Sipi (#2365) üzenetére


TrollBalint
addikt

azt én értettem, csak gondoltam a file neve kb. úgyanaz, csak a verziü szám más, de kicsit tévedtem. (olyan gondolok, hogy a leirás ..amd64-2.6... van és nekem meg x86_64... kellett. Erre a filesystemre van ötleted?

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2367) Sipi válasza TrollBalint (#2366) üzenetére


Sipi
addikt

Ja, csodálkoztam, miféle amd64-ről van szó... Az initram állományról! Ha genkernellel készítesz kernelt, sajna, az ilyen formában csinálja meg. Kézi kernelnél csak egy kernelfile van, nincs initrd sor, a kernelnek sem kell más paraméter, csak a root=/dev/hda2.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2368) TrollBalint válasza Sipi (#2367) üzenetére


TrollBalint
addikt

én meg elsőre nem mertem semmit kézzel csinálni, ezért választottam a genkernelt :)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2369) Sipi válasza TrollBalint (#2368) üzenetére


Sipi
addikt

Nincs ezzel semmi gond, csak a leírást próbáld meg úgy értelmezni, hogy ahol látszik, hogy rendszer-specifikus példát ír, ott helyettesítsd be a saját aktuális adataidat!

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2370) TrollBalint válasza Sipi (#2365) üzenetére


TrollBalint
addikt

hát lefuttattam, először azt mondta, hogy futtasam az e2fsck-val mert hogy csatolt fájlrendszerről van szó (chroot módba probálkoztam, remélem nem baj) de hiába futtattam azt is, nem müködik. Aztán gondoltam beléprek rootként, hogy enged-e, engedett, de mikor lekérdeztem, hogy milyen futási szinten is vagyok, azt irta ki, hogy unknown, és ezért nem is reagált a ctrl+alt+del-re, meg a reboot-ra ill. a init 6-ra sem :(
De mikor beléptem rootként még irt pár hibát... csak nem tudam megjegyezni.

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2371) dr_strange válasza TrollBalint (#2370) üzenetére


dr_strange
senior tag

Nem akarok destruktív lenni, de nem kizárt, hogy a dolgok jelen állása mellett jobban járnál egy tiszta particionálással + egy stage3 újratelepítéssel? Stage3-ról az alaprendszer fenn van egy óra alatt...

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#2372) TrollBalint válasza dr_strange (#2371) üzenetére


TrollBalint
addikt

azzal probálkoztam :)
Nem vagy desktruktív, eltökélt szándékom, hogy megfogom ismerni a Gentoo-t ezért szerintem össze-vissza belel fogok mindig nyúlni mindenbe és sokszor kell majd újraraknom :DD (Anno a Windows-zal is ezt csináltam :) Aztán megtanultam mit szabad, meg mit nem)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2373) Sipi válasza TrollBalint (#2370) üzenetére


Sipi
addikt

Nem véletlenül nem írtam, hogy csatold a fájlrendszert... Értelemszerűen csatolt rendszert, amelyiken fájlokat használsz, nem lehet javítani, mert kinyírod a megnyitott fájlokat, ha valaki használja.
Csak simán telepítőcédé boot, és fsck. Ha nincs csatolva, mennie kell.

Ja, és szerintem sem ártana elölről kezdened. Az a baj, hogy gőzünk sincs, mit néztél még félre, és így látatlanban nehéz megmondani, mit kellene tenned.
Reinstall, és lehetőleg ne a Windows-ban próbálj meg Linuxot telepíteni. :)

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2374) Sianis


Sianis
addikt

Sziasztok!

Egy rettenetesen kicsi Linux rendszert akarok összehozni. Gondoltam, hogy mivel Gentoo annyira alapoktól építhető fel, talán megfelelő lenne.

Vas:
233 Mhz-es proci
64 MB ram
Tárhely minimális

Terv:
2.4-es kernel
levelezőszerver ( kis forgalom )
ssh elérés

Lehetséges ez és ha igen hogyan? A felesleges dolgokat, kézikönyv, stb ki kell dobálni. Mik lehetnek még felesleges dolgok, amikre egy céleszközön egyáltalán nincs szükség?

Sianis

(#2375) dr_strange válasza Sianis (#2374) üzenetére


dr_strange
senior tag

nézz meg egy Damn Small Linuxot, és annak mintájára csináld meg:) elfér egy miniCDn (tényeg, az telepíthető?)

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#2376) chaby7 válasza dr_strange (#2375) üzenetére


chaby7
aktív tag

Igen telepíthető legalábbis a 2.2-es változat az volt(van már 3.0-ás is.)
Én még ajánlani tudnám esetleg a SLAX-ot ez live de lehet telepíteni is elvileg valahogy. [link]
Pl.: SLAX Server Edition v 5.1.7b
SLAX SRV is a pocket operating system with many internet services ready to use. Includes DNS, DHCP, HTTP, FTP, MySQL, SMTP, POP3, IMAP and SSH.
195 MB

ABIT AN7_Barton 2500+@2200MHz_MSI 6600GT(VF700-AlCu)_1GB DDR

(#2377) Sianis válasza dr_strange (#2375) üzenetére


Sianis
addikt

A dolog úgy néz ki egyenlőre, hogy a rendszer egy CF kártyáról fogja betölteni a kernelt, majd a további dolgok egy pendrive-on lesznek, így nincs zajos hdd, erős áramfelvétel, a gépben csak egyetlen venti lesz, az is a tápé. CF kártyán elfér egy kernel, utánna a rendszer már működhet a pendriveról, akkor talán még nem is kell olyan hihetetlenül spórolni ( főleg, ha jó áron tudok szerezni egyet ). Mindenesetre az a célom, hogy egy teljesen céloreintált rendszert készítsek. Jut eszembe, Gentoo csak 2.6-os kerneleket ad?

Sianis

(#2378) Sipi válasza Sianis (#2377) üzenetére


Sipi
addikt

Nem, a gentoo-sources-ben van 2.4-es is.
Nézd meg a busybox-ot és a klibc-t! Ezek minimális programok, pont ilyen célú használatra. Főleg a busyboxot használják kisméretű javítólemezek készítésére.

Mod: egy USB pendrive-on is lehetne minde, kernelestől. Ha a gép CF-ről is tud bootolni, akkor USB penről is. :)
Van egy doksi bootolható USB pendrive készítésére.

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2379) dr_strange válasza Sipi (#2378) üzenetére


dr_strange
senior tag

gondolod, egy 233 MHz-es processzoros gép BIOSa tud pendrive-ról bootolni? vagy ez valami célhardver?

gentoo-wiki.com-on van wiki a liveCD/pendrive Gentoo készítéséről

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#2380) Sipi válasza dr_strange (#2379) üzenetére


Sipi
addikt

Szerintem nem tud bootolni, de azt írta, egy CF kártyáról akar kernelt tölteni. Ha arról meg tudja oldani a bootot, vagy egyáltalán azt, hogy olvassa, még mielőtt a kernel betöltődne... :)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2381) TrollBalint


TrollBalint
addikt

Hát megprobáltam felrakni újra a gentoo-t de megint úgyanaz a hiba, mint ezelőtt.
bootolás során, mikor a checking root filesystem-hez ér, akkor írja ezt ki:
fsck.ext3: No such file or directory while trying to open /dev/root

Telepítéskor hogy tudok magyar billentyüzetet választani? mert mikor megkérdezi, és kiválasztom, azt irja, hogy nem található a file...

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2382) Sipi válasza TrollBalint (#2381) üzenetére


Sipi
addikt

Ööööööö... EGészen, teljesen, totálisan bizonyos vagy benne, hogy értelemszerűen követted a telepítési útmutatót?
Csak azért kérdem, mert /dev/root eszköz nem létezik. Sehol. Ez az útmutatóban lévő PÉLDA egyik sora, illetve az alap fstabé, amiről az útmutató azt írja, hogy át KELL írni a te rendszeredre.
A /dev/root bejegyzést a root partíciódra, vagyis a /dev/hdax-re.

Telepítéskor nem tudom, elvileg egy listából lehet válogatni. De akkor még nincs szükség magyar kiosztásra, mert telepítés alatt szerintem sehol nem kell megadni ékezeteket. A későbbiekben pedig (saját, működő rendszeren) már a leírásban benne lesz a megoldás.

(Ne állítsd angol helyett más kiosztást, mert később idegbajt kapsz, ha pl. [, {, < jeleket kell beírnod. :) )

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2383) TrollBalint válasza Sipi (#2382) üzenetére


TrollBalint
addikt

azért akartam magyarra átirni, mert ott jobban tudom a gombokat, én tanultam gépírást és nekem úgy könnyebb. Igazad van, nem irtam át az fstabot, mert amikor átirtam, akkor meg valamit elirhattam és azért nem müködött, gondoltma ez az alap biztos menni fog (bár furcsáltam, hogy igy néz ki, de mondom biztos igaza van :) )

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2384) Sipi válasza TrollBalint (#2383) üzenetére


Sipi
addikt

Jójó, de a leírásban Important felirattal és piros háttérrel ki vannak emelve azok a dolgok, amelyek nagyon fontosak. A példához többször is leírják, hogy át kell írni... Nagyon pontosan kövesd az útmutatót - nekem kb. a harmadik Gentoo telepítésem sikerült és működött rendesen, mert mindig azt hittem, okosabb vagyok a leírásnál. Nem jött össze. :)

Mod: a telepítés első fázisa, amikor a cédés rendszer futtatod, úgysem sokáig tart, nem kell sokat pötyögni, amiatt felesleges azzal szenvedni, hogy menjen a magyar kiosztás. Az első reboot után úgyis elvész, és a kész, friss-ropogós rendszeren pillanatok alatt beállítható.

A lokalizációról a gentoo weben találsz infót, emlékeim szerint a desktop részben a localization guide.
Ha kell, ennek már van magyar verziója is, elküldhetem. :)

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2385) TrollBalint válasza Sipi (#2384) üzenetére


TrollBalint
addikt

én az angol tudás egy szerényebb fokát művelem és ha valami tnem tudok megérteni, nem törödöm vele, átugrom :)
Egyébként még az a gondom, hogy a telepítési útmutató szerint többzsör is kellett szerkeszteni a make.conf-ot
ebből nekem először sikerült csak, mivel mikor másodszor megnyitotta és el akartam menteni azt irta ki, hogy nem létezik ilyen könyvtár, meg file :F
és nem is láttam felmountolva a linuxos particiót... (így most jelenleg a USE változokat nem irtam bele a make.conf-ba remélem nem nagy baj, egyébként a te make.conf-od alapján akartam megcsinálni, pár dolgot kivettem amiről tudtam hogy micsoda és nincsen rá szükségem)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2386) Sianis válasza Sipi (#2380) üzenetére


Sianis
addikt

Ismered a CF to ATA átalakítókat? :) CF kártyából lehet winchestert szimuláni! ;)

Sianis

(#2387) Sipi válasza TrollBalint (#2385) üzenetére


Sipi
addikt

Figyu, szerintem próbáld ki a grafikus telepítőt! :D
Így nehéz lesz segíteni, mert azt is ki kell találnunk, melyik lépésnél csinálhattál mást, esetleg hagytad ki.
Az előbb a /dev/root alapján egyértelmű volt, mit felejtettél el.
De hidd el: NEM LEHET telepíteni, ha nem az útmutató követed. Sajna, túl hosszú ahhoz, hogy hirtelen lefordítsam neked... A grafikus telepítő valamivel egyszerűbb, bár érdekesen telepít. Egyszer próbáltam (a 2006.0 verziót), és hiába választottam az előfordított csomagok telepítését, akkor is elkezdte fordítani.
Lehet, hogy a 2006.1-ben már jól megy, de egyszerűbb a normál stage3-as telepítést megadni neki, nem a GRP (előfordított csomagok).
Grafikus, csak pötykörélni kell, a make.conf alap dolgait is kitölti. Ha akarod, beteheted pluszban az enyémben lévő dolgokat is. De kezdőként nem javaslom. Az én make.conf-om ugyanis egy full featured multimedia gigahyper gép beállítása. :DDD Ha eleve ezt rakod be, a kezdeti emerge system is fel fog tenni pár ezer csomagot.
A grafikus felületen ezeket a plusz dolgokat külön beviteli mezőben lehet megadni, vagyis könnyen kitalálható, mit NE írj be. :)
Az alaprendszer után beírhatod az enyémből a dolgokat, aztán hadd szóljon.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2388) Sipi válasza Sianis (#2386) üzenetére


Sipi
addikt

:Y Most már ismerem. Hmmm, micsoda fejlődés... :D
Olyan nincs, ami a feleslegessé vált tápegységemből készít 200 gigás SATA vinyót? ;]

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2389) TrollBalint válasza Sipi (#2387) üzenetére


TrollBalint
addikt

bebootolt :) végre :)
volt valami gond néhány file rendszerrel, de egynelőre nem foglalkozom ezzel, gondolom az ntfs-es particiókat rosszul töltöttem ki az fstabba. :)
Viszont, ha bejelentkezek felhasználóként, és beirom hogy su akkor miért nem jelentkezik át rootra? Ez müködött az összes eddig linuxba, itt nem fog, ugye? :)
Én is a 2006.0-ás verziót használom/használnám, de nem találtam meg az útmutatóba, hogy hogyan is kell elinditani a grafikus telepítőt. Most már csak grafikus felületet szeretnék feltenni, ami ha nem tévedek a package cd-n van.

szerk: apropó, mi a különbség, ha make.conf-ba minusz jellel van egy flag, vagy nem irom bele? És az nem gond, hogy szerepel benne 2x is egyszer minusz jellel, egyszer meg anélkül?

[Szerkesztve]

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2390) Sipi válasza TrollBalint (#2389) üzenetére


Sipi
addikt

Minek teszed be az ntfs-t az fstabba? Ha nincs rajta szükséges dolog, felesleges, az írás nehézkes, kezdőként nem ajánlott.
Te melyik verziót telepíted? És mi8lyen fajtát: hálózati vagy hálózatmentes? Ez utóbbihoz a Gentoo 2006.0 Handbook kell, a normál, mindent netről töltőhöz a Gentoo Handbook.

Csak azért kérdem, mert itt [link] pont az áll, hogyan és milyen csoportokba kell betenni a felhasználót attól függően, mire akarsz neki jogot adni.
A su parancsot csak a wheel csport tagjai használhatják, alapban ebbe nem kerül bele senki (csak ha eleve így adod meg). Minden Linuxon így működik. :)

Én sem találok a grafikus telepítőről semmit. :)
De emlékeim szerint a cédéről bootolva, az kiírta, milyen parancsot kell kiadni hozzá.

Mod.: a mínusz kikapcsolja. Ha nem adod meg, akkor pedig nem adod meg kézzel. Ettől függetlenül máshol még be lehet eredetileg kapcsolva. Ha azt akarod, hogy ki legyen kapcsolva, érdemes kézzel mínuszba tenni.
Nekem nem gond, hogy kétszer is szerepel benne. :) Csak nem értem, minek. A mínusszal kikapcsolod, a másik helyen bekapcsolod. Azt hiszem, az utolsó lesz érvényben. De így később sosem fogod tudni nyomon követni, akkor most mi mire van állítva.

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2391) TrollBalint válasza Sipi (#2390) üzenetére


TrollBalint
addikt

a hálózat mentes (universal) fajtát telepítem, az elején azt irta ki, hogy nyomjak F2-t az opciókhoz de ott emlékeim szerint nem láttam grafikus telepítőt. NTFS-t meg azrét teszek bele, mert van egy particióm ami van mindenféle, amit szoktam használni és nem sikerült átkonvertálnom FAT32-re (mondjuk már nem is bánom). pl. zenét hallgatok róla, meg ilyenek.
Egyébként itt van a telepítési útmutató, ez van a cd-n is [link]

azt hogy 2x szerepel a make.conf-ba valami azért kérdezem, mert nálad láttam :)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2392) tierbatyo


tierbatyo
senior tag

Hali! Most telepítek egy új Gentoo-t, a kezdeti problémákon túlléptem (pl. akármit csinálok, nekem grub nem akar müködni...), de a mostanit nem értem. domainname script nem működik jól. Beírtam, amit kell, a resolv.conf-ban be is állítja az elte.hu-t, de domainname parancsra none a válasz. Pedig boot alatt ki is írja, hogy beállította elte.hu-ra. Ha kézzel elindítom, akkor megint szépen beállítja látszólag, aztán mégis csak none.

[Szerkesztve]

Take a look to the sky just before you die

(#2393) Sipi válasza tierbatyo (#2392) üzenetére


Sipi
addikt

Azt hiszem, már nincs domainname script. Csak hostname van, a domént két módon lehet megadni. Elvileg a resolv.conf-ba automatikusan bekerül a DHCP szerverről. Na, ezt soha a büdös életben semmilyen Linux alatt nem tudtam még használni, pedig minden leírás szerint ezt kellene.
A /etc/hosts fájlba lehet még beírni, a 127.0.0.1-es localhost cím után kell megadni gépnév.domén gépnév localhost alakban. Ekkor okés lesz.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2394) Sipi válasza TrollBalint (#2391) üzenetére


Sipi
addikt

Lehet, hogy az indulás után írja ki, nem emlékszem. Azt pl. tutira ott írja ki, hogyan állítsd be a hálózatot.
Bakker, mik a duplikált USE flagjeim? Megőrülök, hosszú órákat tökölök azzal, hogy jót és jó helyen állítsak be, erre ilyen hiba van benne?

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2395) tierbatyo válasza Sipi (#2393) üzenetére


tierbatyo
senior tag

A stable 1.11xx-ben még benne van a domainname script. Ráadásul a resolv.conf-ban benne van a domain.

Take a look to the sky just before you die

(#2396) TrollBalint válasza Sipi (#2394) üzenetére


TrollBalint
addikt

a symlink :)
egyébként netem az volt a telepítés alatt. Hála égnek, mert ez mentett meg egyszer :)

[Szerkesztve]

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2397) Sipi válasza TrollBalint (#2396) üzenetére


Sipi
addikt

Ja, az szerencsére csak a kerneleknek kell, nem fontos. Huhh.
Neted persze, hogy van, azzal kezdődik az egész telepítés, hogy belövöd. :)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2398) TrollBalint


TrollBalint
addikt

Hát az istennek sem tudom belőni a hálózatot, [link] ez alapján probáltam manuálisan megcsinláni, de boot során aztirja ki, hogy: Problem starting needed services. Meg valami olyasmit, hogy netmount nem indul el, vagy hasonló

szerk: nálunk dhcp van, és automatán osztja ki az ip-ket ezt irtam bele a file-ba is...

[Szerkesztve]

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#2399) Sipi válasza TrollBalint (#2398) üzenetére


Sipi
addikt

Egyes szolgáltatásoknak kell az elindult hálózat. Mivel ezt nem lehet tudni, mikor történik meg, ha a hálózati szolgáltatás elindult, már úgy veszi alapban, hogy oké, és indítja a többit. De kiírja, hogy még valójában nem kaptál IP címet, s amíg ez nem történik meg, addig az ettől függő dolgokat (netmount, ntp-client, ntpd) a háttérben tartja, s csak akkor indulnak el valójában, amikor a hálózat teljesen készen van.

DHCP van nálad? Hm. Furcsa. Kábelnet? Sima DHCP esetén egyébként hozzá sem kell nyúlni a beállításokhoz, mert ha nem adsz meg semmit, automatikusan úgy veszi, hogy az adott interfészen DHCP-vel kell címet kérnie - ergo megy.

Írd már le, boot és login után (rootként lépj be!) az ipconfig -a mit ad vissza! Ez kiírja az összes hálózati csatolót (lo, eth0, eth1, stb.) Amin keresztül hálózatot akarsz beállítani, annak kell egy szimbolikus link a net.lo-ra:
ln -s /etc/net.lo net.eth0 (értelemszerűen az eth0-t helyettesítsd a saját interfészeddel, amin a háló jön!)
A leíráshoz: én úgy szoktam, hogy a net.example fájlt átmásolom net-re, és azt írogatom át. Ebben MINDEN benne van, ami a létező összes fajta hálózathoz kell, úgyhogy első látásra rettenetesen hat. Ha megszokod, klassz, mivel egy helyen lehet beállítani pl. a wireless-t, zsinórosat, ésatöbbit.
Ha ADSL-ed van, az nem DHCP-n kapja, arra vigyázz!
Ja, a dhcpcd csomagot telepítetted? :)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2400) TrollBalint válasza Sipi (#2399) üzenetére


TrollBalint
addikt

kollégiumból netezek, ezért dhcp. MIkor irtam utánna én azért persze olvasgattam, hogy mi lehet a gond, mert nem vagyok az a fajta, aki felteszi a kérdést és várja, hogy válaszoljanak, de nem találtam megoldást. De odáig eljutottam, hogy lehet kellene a dhcp csomag. Bejelentkezek root-ként de nem tudom felrakn, mert mert hogy nem tudja letölteni sehonnan, a live cd-t nem tudtam bemountolni, már nem tudom irt ki, de holnap meg tudom mondani. Akkor bebootoltam a live cd-ről, de ott nem ismerte az emerge parancsot, akkor beléptem chroot módta, ott meg a dhcp-t nemismerte. Aztán mondom akkor egye fene letöltöm, de nem tudtam. A gentoo mindenáron valami dhcp-3-gentoo-1 filt akart letölteni, én találtam valami hasonlót, de az istennek nem tudtam letölteni és most itt vagyok.
Meg akartam magyaritani, láttam egy leirásta, hogy etc/env.d-be hozzak létre egy 99i18n_hu nevü file-t és irjak bele mindenfélét és akkor magyar lesz. hát nem sikerült, a bill. még mindig angol :(

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Gentoo Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.