Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) F-ECT$ válasza (#249) üzenetére


F-ECT$
titán

Arány nincs, csak egyenlő, nehezebb, könnyebb.

Dive ever, work never.

(#252) F-ECT$ válasza Out (#250) üzenetére


F-ECT$
titán

Nem szivatós megoldása van (megkérdezed a golyók gazdáját, hogy melyik az, stb :D ), csak nem olyan egyszerű, hogy 2 sorban le lehetne írni.

Dive ever, work never.

(#253) Thyb válasza F-ECT$ (#251) üzenetére


Thyb
senior tag

Szerintem 3 méréssel tuti nem megy. Először is, amikor csinálod az összehasonlitást, és kibukik, hogy valahol eltérés van, akkor nem tudhatod melyik az átlagtól eltérő, méga ezt egy hatos csoporton is vizsgálod. Ha rögtön kibukna -mert tudjuk, hogy könyebb-, akkor OK ebben a csapatban van a rossz, de igy ..... ahoz tul sok a golyó szerintem.

Ha a hatalom csúcsán nincs erkölcs, alatta nincs szabadság.

(#254) Thyb válasza F-ECT$ (#252) üzenetére


Thyb
senior tag

A megoldás nagyon egyszerű, küldtem privit. :DDD

Ha a hatalom csúcsán nincs erkölcs, alatta nincs szabadság.

(#255) válasza F-ECT$ (#251) üzenetére



addikt

Akkor inkább add a megoldást. :D
Asszem négyből meg tudnám csinálni, de még azt sem ellenőriztem.

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#256) mzprox


mzprox
tag

Van rá megoldás, nem is olyan bonyolult csak van benne egy kis csavar a szimpla mérleges feladványokhoz képest. ''Segítségként'' elárulom, hogy 13 golyónál is meg lehet mondani melyik a kakukktojás, de akkor nem 100%, hogy kiderül az, hogy könnyebb v. nehezebb a többinél.

(#257) mzprox


mzprox
tag

Még annyit, hogy ez a feladvány tetszik nekem, érdemes gondolkozni rajta. Így, hogy már rájöttem mi a megoldás úgy gondolom, hogy logikusan ki lehet következtetni milyen mérésekre van szükség.

(#258) Armahun válasza mzprox (#256) üzenetére


Armahun
addikt

Nem az a trükk, hogy nem veszem ki a golyókat, hanem folyamatossan rakom bele ill veszem kiegyszerre mind a két serpenyőbe(ből)?

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#259) mzprox válasza bismarck (#232) üzenetére


mzprox
tag

A 30 dolláros szálláshoz: ha az ember utánaszámol kijön, hogy minden vendég 9+1/3 pénzt fizetett, itt a hiányzó 1 dollár. (25 a recepciósnak /3= 8+1/3, visszakapnak egy-egy dollárt az 9+1/3,. 3* (9+1/3)=28, a cselédnél van 2. így megvan a 30 )

[Szerkesztve]

(#260) mzprox válasza Armahun (#258) üzenetére


mzprox
tag

Nem. A mérést képzeljétek el úgy, hogy felrakjátok a golyókat, megnyomtok egy gombot és akkor kaptok egy eredményt.

(#261) Armahun


Armahun
addikt

kicsit beleolvasva a totyikba eszembe jutott egy kérdés ha volt már bocs.
Adott egy zárt szoba nincs ablaka csak egy ajtó (kulcslyuk sincs).
van bent egy villanykörte, kint három kapcsoló. A lámpa le van kapcsolva.
Egyszer mehetsz be a szobába, hogy állapítod meg, hogy melyik kapcsoló tartozik a lámpához.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#262) válasza mzprox (#260) üzenetére



addikt

Digitális mérleg? :)

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#263) mzprox válasza (#262) üzenetére


mzprox
tag

Így van! a mérleg digitális!
...de csak az alábbi három üzenetet tudja kiírni:
-bal oldal nehezebb
-jobb oldal nehezebb
-egyformák
:P ;] :P

(#264) Gh0sT válasza mzprox (#256) üzenetére


Gh0sT
addikt

Vagy akár 15-nél is.

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#265) mzprox válasza Gh0sT (#264) üzenetére


mzprox
tag

Na azt már nem hiszem :)
Küldd el esetleg a megoldást privátban kiváncsi lennék rá. Lehet, hogy én tévedek. Legalább az első lépést.

(#266) sasa311 válasza Armahun (#261) üzenetére


sasa311
veterán

Ja ez tényleg egyszerű :D
Szal felkapcsolom kint az első kapcsolót, hagyom égni 5 percet majd lekapcsolom. Aztán felkapcsolom a középsőt és bemegyek.
a, Ha ég a lámpa, akkor megvan a kapcsoló!
b., Ha nem ég, de meleg, akkor az első volt
c., az utolsó

:)

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#267) Gh0sT válasza mzprox (#265) üzenetére


Gh0sT
addikt

Elkezdtem írni a megoldást de rájöttem, hogy csak akkor igaz a 15 golyó, ha a feladatban le van szögezve, hogy az adott golyó könnyebb, vagy nehezebb.

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#268) mzprox válasza Gh0sT (#267) üzenetére


mzprox
tag

Ha azt tudnánk akkor 27-ből is menne 3 méréssel. Mindig harmadolni és kész.

(#269) mzprox


mzprox
tag

Keresgettem kicsit a neten és találtam egy ilyen variánst:

15 egyforma kinézetû golyó közül az egyik súlya egy kicsit különbözik a többiétõl. A feladat az, hogy egy kétkarú mérleg segítségével maximum 3 mérésbõl mutassuk meg, hogy melyik ez a bizonyos másfajta golyó. Segítségképpen az egyik golyó meg van jelölve, errõl biztosan lehet tudni, hogy nem ez a keresett golyó.

az eredetiben 12 v 13 golyó-ból kell megmondani melyik a hamis, de ott nincs ''jelölt golyó''.

(#270)



addikt

Inkább árulja el valaki a megoldást. Nem kell végigkörmölni elég csak a trükkjét.
Az eredeti 12 golyósnak.

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#271) ActionMan


ActionMan
tag

Fejtörő. :)

[link]

Sok sikert!

''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

(#272) Gh0sT válasza ActionMan (#271) üzenetére


Gh0sT
addikt

Pffffffff, de undorító!
Neki sem állok olyan gusztustalan... :(

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#273) Gh0sT válasza (#270) üzenetére


Gh0sT
addikt

1. mérés: 4 - 4 golyó
Ebből ugye kiderül, hogy melyik 4-es csoportban van a keresett golyó.

Ennyi tudtam segíteni, a többit tessék önállóan... ;)

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#274) ActionMan válasza Gh0sT (#272) üzenetére


ActionMan
tag

Kár. :(

Azért adj neki egy esélyt szerintem és mondd meg mire jutottál. :)

''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

(#275) válasza Gh0sT (#273) üzenetére



addikt

Erre én is gondoltam de arra jutottam hogy ez nem jó megoldás, most le is írom miért hátha közben rájövök, hogy mégsincs igazam.:D

Szal azért vetettem el ezt a módszert mert ez esetben nem derül ki egyértelműen az első mérésből, hogy melyik 4-es csoportban van a kakukkgolyó, csak ha abban a négyesben van, amelyik nincs a mérlegen (ezt onnan tudjuk hogy a mérleg egyenlőt mutat)
Viszont ha a mérleg nem egyenlő akkor nem derül ki hogy melyik négyes csoportban van a keresett golyó, mert hogy nem tudjuk hogy az nehezebb vagy könnyebb, mint a standard golyó, szóval kell még egy mérés amikor az egyik ''gyanúsat'' összehasonlítjuk a harmadik 4-es csoporttal. Így viszont elment két mérésünk és a maradék egyet kevésnek éreztem, hogy 4 golyó közül kitaláljam melyik a keresett.

Remélem érthető voltam.

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#276) F-ECT$ válasza (#275) üzenetére


F-ECT$
titán

Most már késő van, de majd alvás után valamikor leírom. Ha egyedül akarod megfejteni, akkor ne olvass tovább, mert egy kis segítség jön: kezdésnek tényleg három egyenlő részre kell osztani a golyókat, a poénos rész a második méréstől indul :)

Dive ever, work never.

(#277) válasza F-ECT$ (#276) üzenetére



addikt

Szóval hibás a gondolatmenetem?
Vagy nem hibás, csak van jobb is?:)

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#278) ipgirl válasza F-ECT$ (#276) üzenetére


ipgirl
tag

mert a 3 egyenlő részből kettőnek egyformának kell lennie, és abból már kiderül, hogy hol a kakukk? :)

''Aki az embereknél eredményt akar elérni, kell hogy szeresse őket.''

(#279) F-ECT$ válasza F-ECT$ (#276) üzenetére


F-ECT$
titán

No. Mivel az általános algoritmus leírásához egy ''csöppet'' meg kellene gondolni a dolgokat, ezért inkább egy konkrét példán mutatnám be, hogy hogyan lehet megoldani. A dolog lényege, hogy független 3 mérés természetesen nem minden esetben ad elég információt, plussz info pl abból nyerhető, ha 1 golyó 1x már szerepelt könnyű és nehéz csoportban is. A másik trükk az, hogy a 2. mérésben 3-3 golyót kell összehasonlítani.
Legyen A1..A4, B1..B4, C1..C4 a golyók jele.
Tegyük fel, hogy A1..A4 > B1..B4 (Az ellenkező esetben semmi sem változik, mert ez még szimmetrikus, az egyenlő esetet meg rátok bízom :P )
2. mérés: A1A2B1 - A3A4B2
Ha A3A4B2 nehezebb, akkor az A1A2B2 hármas biztos, hogy nem kakukktojás, ugyanis mind3 egyszer a nehezebb, egyszer a könnyebb oldalon szerepelt. Innen már egyszerű a dolog:
3. mérés: A3B1 - C1C2
Ha A3B1 nehezebb, akkor A3 nehéz, ha könnyebb, akkor B1 könnyű, ha egyenlő akkor A4 nehéz.

Egyszerű, ugye? :)

Dive ever, work never.

(#280) Out válasza F-ECT$ (#279) üzenetére


Out
addikt

Egy budos kukkot nem ertek az egeszbol :o)

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#281) F-ECT$ válasza Out (#280) üzenetére


F-ECT$
titán

Csak neked csak most, egy másik példa.
Tegyük fel, hogy A1..A4 - B1..B4 mérés eredménye egyenlő. Ekkor ugye C1..C4, azaz 4 db golyó közül kell 2 méréssel kiválasztani a kakukktojást.
A1A2A3 - C1C2C3
Ha egyenlőek, akkor C4 a kakukktojás, és az A1-C4 mérés eredménye megadja, hogy könnyebb vagy nehezebb-e.
Ha A1A2A3 könnyebb, akkor biztos, hogy C1C2C3 közül az egyik nehezebb. C1-C2 mérés, egyenlőség esetén C3 a nehezebb, ha meg nem, akkor ha balra billen a mérleg, akkor C1, egyébként C2.
Ha A1A2A3 nehezebb, akkor C1C2C3 közül az egyik könnyebb, innen ugyanaz.

Ez érthető? :)

Dive ever, work never.

(#282) Thyb válasza F-ECT$ (#281) üzenetére


Thyb
senior tag

ezt nem lehet megtenni 3 méréssel. Mivel nem tudod könyebb vagy nehezebb az adott golyó. Mi van akkor, ha A1...A4 nem egyenlő B1...B4-el, akkor valamelyiket össze kell vetned C1...C4-el is, és akkor már elment a második mérésed is. Ebből már tudható lesz az, hogy nehezebb, vagy könyebb, de min. még két mérés kellene ahoz, hogy megállapitsd melyik a kakuktojás, mert utánna a másik kettőtől eltérő 4-est vizsgálhatod, teszem azt B1;B2 vs. B3;B4, mivel itt már tudod, hogy könnyebbet vagy nehezebbet keresel, akkor az adott párost veszed, de csak a 4-ik méréssel tudod megmondani, hogy melyik B a bukó.

Ha a hatalom csúcsán nincs erkölcs, alatta nincs szabadság.

(#283) F-ECT$ válasza Thyb (#282) üzenetére


F-ECT$
titán

#278 :)
De tudod mit? Gondolj valamire (pl A2 nehéz), én megmondom, hogy mit mérnék, te meg leírod, hogy mit mutat a mérleg.

Dive ever, work never.

(#284) F-ECT$ válasza F-ECT$ (#283) üzenetére


F-ECT$
titán

Sőt, el is kezdem:
1. mérés: A1..A4 - B1..B4
Mit mutat a mérleg?

Dive ever, work never.

(#285) Out válasza F-ECT$ (#281) üzenetére


Out
addikt

Nem ertemm miert A1..A4, meg B1..B4, meg C1...C4... nem azzal kezdted a feladvanyt hogy adott 12 golyo?? :F Most akkor mar nem arrol van szo?

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#286) F-ECT$ válasza Out (#285) üzenetére


F-ECT$
titán

Omfg: a 12 golyót 3db 4-es csoportra osztod...

Dive ever, work never.

(#287) Out válasza F-ECT$ (#286) üzenetére


Out
addikt

Omfg: mekkora matekzseni vagyok :oDDDDDDDDDDDDD

De ezekszerint az alapjan amit en irtam nem lehet megoldani? :o)

[Szerkesztve]

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#288) Thyb válasza F-ECT$ (#284) üzenetére


Thyb
senior tag

B1-B4 sulyosabb

Ha a hatalom csúcsán nincs erkölcs, alatta nincs szabadság.

(#289) F-ECT$ válasza Thyb (#288) üzenetére


F-ECT$
titán

Ok, akkor most
A1A2B1 - A3A4B2

Dive ever, work never.

(#290) mzprox


mzprox
tag

Leírom én is a golyós feladat megoldását, tehát NE olvass tovább ,ha magad akarod megfejteni:



13 golyó esetén:
Jelöljük meg gondolatban a golyókat A-M-ig
1. mérés ABCD-EFGH
kimarad: IJKLM

Nézzük azt a verziót, hogy kilendül a mérleg, tegyük fel, hogy ABCD nehezebb (a megoldás szimetrikus tehát mindegy melyik irányba tér ki)

2. mérés a ''trükk''
IJKLM=N azaz tudjuk, hogy normál tömegűek, a hamis az első 8-ban van mert kitért a mérleg.
tudjuk még, hogy vagy ABCD között van a nehéz vagy EFGH között a könnyű
a mérés:
ABCE-DNNN
Esetek
egyensúly: A kimaradó FGH között van a hamis és a könnyűt kell keresni (tipikus hamis keresés 3-ból 1-1 a két karra a harmadik kimarad)

ABCE nehezebb: ABC között van a hamis és a nehezet kell keresni

DNNN a nehezebb : vagy D a nehéz vagy E as könnyebb. Valamelyiket egy N-el kell összemérni

(#291) mzprox


mzprox
tag

Arra az esetre ha az első mérésnél egyensúly van:
5 ből kell 2 méréssel megállapítani melyik a nehezebb
ez az 5 ABCDE és vannak még N-ormál tömegű golyók (8)

2. mérés:
ABC-NNN Ha kitér egyszerű a megoldás ABC között van a hamis és látni fogjuk könnyebb-e v. nehezebb

ha nincs kitérés D-t v. E-t kell összemérni egy N-el. Ha egyensúly van nem megállapítható, hogy ahamis könnyebb v. nehezebb a többinél, minden más esetben igen.

(#292) F-ECT$ válasza mzprox (#290) üzenetére


F-ECT$
titán

szerk: semmi

[Szerkesztve]

Dive ever, work never.

(#293) F-ECT$ válasza mzprox (#291) üzenetére


F-ECT$
titán

Hát ez elég szar: ''van nem megállapítható, hogy ahamis könnyebb v. nehezebb '' - ergo ennek nincs 100%-os megoldása...

Dive ever, work never.

(#294) Thyb válasza F-ECT$ (#289) üzenetére


Thyb
senior tag

egyenlő

Ha a hatalom csúcsán nincs erkölcs, alatta nincs szabadság.

(#295) F-ECT$ válasza Thyb (#294) üzenetére


F-ECT$
titán

Zsír. Akkor B3 vagy B4 nehezebb.
3. mérés
B3 - C1
Ha egyenlőek, akkor B4 a kakukk és nehéz.
Ha kitér, akkor meg B3 a kakukk és nehéz.

Dive ever, work never.

(#296) Out válasza mzprox (#290) üzenetére


Out
addikt

Hat pont ez az hogy van 3 golyod es 1 meresed, ha makod van akkor azt a ket golyot rakod a merlegre amelyik ugyanolyanok es a maradek lesz a kakukktojas... de ha olyanokat raksz ra ahol a merleg kiter, akkor nem tudod meg hogy melyik a jo a konnyebb vagy a nehezebb... szerintem :o)

Ha baromsagot mondtam most is, akkor ide tobbet nem postolok, mert... csak :o)

mod: most esett le hogy amit en mondtam kiindulasnak az azert nem jo, mert nem tudni hogy a golyo konnyebb vagy nehezebb-e...

Eleg volt ebbol a baromsagbol, masik fejtorot kerek :o)

[Szerkesztve]

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#297) deniro2 válasza Out (#296) üzenetére


deniro2
senior tag

Azt felejtették el hangsúlyozni akollégák, hogy megjegyzed az első egyensúlyi helyzetet...
Szerk:.
Magyarúl, hogy, ha a 3 golyóból 2-t felraksz, akkor az az a kettő, ami két különböző oldalról származik, tehát a normál golyókkal összevetve amelyiknek változik a poziciója az normál golyó.

[Szerkesztve]

(#298) mzprox válasza F-ECT$ (#293) üzenetére


mzprox
tag

12 golyónál megmondható, hogy a hamis könnyebb v. nehezebb!! 13-ból nem, De a megoldás UGYANAZ
Hogy érted h. ''szar''???

(#299) mzprox


mzprox
tag

szerkesztve

[Szerkesztve]

(#300) F-ECT$ válasza mzprox (#298) üzenetére


F-ECT$
titán

Azért szar, mert nincs olyan megoldása, ami 100%-os sikert garantál. Bár ezt korábban írtad, csak most olvastam vissza.

Dive ever, work never.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.