Hirdetés

2024. május 21., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6501) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Úgy néz ki, hogy a kernel cseréje, megoldotta a problémát az 5.4.6-2 volt rajta és ezt váltotta a 4.19.91-1, ezen rögtön felajánlotta a több kijelzős módot a HDMI kábel csatlakoztatásakor. Sajnos a TV-nek alacsonyabb a felbontása csak HD-Ready, így teljes kijelzős módban a film két oldalából, aljából levág egy-egy darabot.
Kernelt még nem mertem eddig cserélni, így volt némi para.

Viszont van egy másik problémám, hogy a gmail fiókomból és más fórumokból időnként kijelentkezik a Chromium, holott a Pepperminten ez nem volt szokás, de az évekkel korábban használt Manjaronál sem emlékszem lett volna ilyen. és még a nyomtatót ki sem próbáltam...

(#6502) samujózsi válasza teleahocipöm (#6501) üzenetére


samujózsi
tag

Nem az történik a chromiummal, hogy időnként, ha nem zárod be rendesen, akkor minden cookie-t elfelejt?
Nekem egy időben a google chrome csinált valami.ilyet, szerintem bugos volt.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6503) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Teljesen véletlenszerű. A böngészőt bezárom és utána kapcsolom ki a gépet. Volt olyan, hogy be volt ugyan kapcsolva a gép, de jó pár órán keresztül nem nyúltam hozzá, majd amikor megnézem már ki lépett, de volt amikor meg nem. Ma amikor bekapcsoltam, szintén ki volt jelentkezve, tegnapi bekacsoláskor simán bent voltam mindenhol. A fene sem érti:/

(#6504) Frawly válasza teleahocipöm (#6503) üzenetére


Frawly
veterán

A Chromium beállításai között nézz rá, hogy meddig tartja meg a sütiket, azok mikor járjanak le. Illetve ilyen sessionvesztést okozhat az is, ha a dátum nem stimmel a gépen.

[ Szerkesztve ]

(#6505) teleahocipöm válasza Frawly (#6504) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Köszi, megnéztem és ezeket találtam: az első képen középről kivettem a pipát, hátha... A második képen a Cookie -k törlése nincs engedélyezve alapból.

(#6506) samujózsi válasza teleahocipöm (#6505) üzenetére


samujózsi
tag

Ez csak a manuális törlés. Ha ráböksz az adatok törlése gombra, akkor törli az utolsó órában keletkezett history bejegyzéseket, sütiket, cache tartalmakat. A második kép nem jelenik meg.
Semmi köze ahhoz amit írtàl.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6507) teleahocipöm válasza samujózsi (#6506) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Pedig ott a második kép is. A lényeg az, hogy csak ennyit találtam a cookie témában.

[ Szerkesztve ]

(#6508) samujózsi válasza teleahocipöm (#6507) üzenetére


samujózsi
tag

Én olyanról tudok a beállítások közt, ami kilépéskor töröl. De az következetesen töröl olyankor.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6509) teleahocipöm válasza samujózsi (#6508) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

A második képen az volt, amikor írtam még két kép volt, most meg csak egy, elég fura, de itt van újból.

(#6510) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Lehet mellélőttem a Manjaro-val, kiléptet az összes fórumon, gmail-ből, van olyan fórum, ahol csak a Firefox-al tudok belépni a Chromium-on nem, HBO GO sem fut, :O hát nem vagyok valami vidám. Chrome nem telepíthető, vagyis egyszerűen nem.

(#6511) Frawly válasza teleahocipöm (#6501) üzenetére


Frawly
veterán

Egyébként ez az időnként kijelentkeztetés mit takar konkrétan időbelileg? Naponta, néhány naponta, hetente? Firefoxszal is csinálja?

(#6512) samujózsi válasza teleahocipöm (#6510) üzenetére


samujózsi
tag

2016-ból találtam olyan hibákat, amik hasonlítanak a panaszodra.
Én bugra tippelnék, de tényleg csak tipp.
Apropó: a géped órája jól jár? (Vagy kérdezték már?)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6513) teleahocipöm válasza Frawly (#6511) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Majdnem minden bekapcsoláskor, de ha sokáig nem nyúlok a géphez pár órán keresztül, akkor is időnként előfordul, nem is értem

(#6514) maltegra válasza teleahocipöm (#6510) üzenetére


maltegra
kezdő

Miért nem telepíthető a Chrome? Nekem AURból ment simán.

(#6515) teleahocipöm válasza samujózsi (#6512) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Jól járt. De elbaltáztam... az imént megnéztem a beállításokat, próbaképp átraktam az "Idő és dátum automatikus beállítása"-ra ekkor 1 órával kevesebbet mutat, visszaállítottam "A rendszer óra helyi időben"-re, itt a beállítási panelen a pontos időt mutatja, de a gépen még az 1 órával kevesebb látható.
Most újraindítottam a gépet és mindenhol bejelentkezve maradtam.
A rendszeridőt, meg 1 órával előbbre állítottam 19...-re, így most megint jó időt mutat.

[ Szerkesztve ]

(#6516) teleahocipöm válasza maltegra (#6514) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Valami fórumon olvastam, hogy a tárolóból nem lehet, (ott nincs is) a google oldaláról szintén nem, megnéztem és valami terminálos parancssoros megoldást mutatott. Ha 1-2 sorról lett volna szó, akkor lehet megpróbálom, de ennél sokkal, de sokkal többről volt szó, így letettem róla

(#6517) Frawly válasza teleahocipöm (#6515) üzenetére


Frawly
veterán

Ezért írtam, hogy a dátumot nézd meg!!! Igaz dátumot írtam, de azt hittem, hogy egyértelmű lesz, hogy amit a date parancs ír ki, tehát dátum+idő. Épp azért volt ez az első tippem, mert ilyen időbélyegzős gikszereknél van az, hogy kijelentkeztet, meg nem fogadja el https oldalakon a tanúsítványt.

(#6518) maltegra válasza teleahocipöm (#6516) üzenetére


maltegra
kezdő

git clone https://aur.archlinux.org/google-chrome.git
cd google-chrome
makepkg -s

Ez sok? Vagy mit találtál?

(#6519) teleahocipöm válasza Frawly (#6517) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Nem terminálban néztem meg a dátum-idő adatokat, csak a beállításokban. Most megnéztem a terminálban és ott 1 órával több van.

(#6520) teleahocipöm válasza maltegra (#6518) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Csak ennyi, amit én találtam, ott sokkal több volt, görgetni kellett az oldalt.. Tehát ezt beírom a terminálba, letölti, telepíti és már használhatom semmi további hókuszpókusz?

(#6521) maltegra válasza teleahocipöm (#6520) üzenetére


maltegra
kezdő

Ideális esetben igen.

(#6522) teleahocipöm válasza maltegra (#6521) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Valamit csinált, de nem települt, rákerestem és még ezt " sudo pacman -U google-chrome*.tar.xz " hozzá írtam és így telepítette. De Chrome is problémás lehet, mert van olyan fórum, ahol nem tudok belépni a FireFoxon meg igen.

A Chromium meg gyakorlatilag a gmail-en kívül kiléptet mindenhonnan bezárás után. Megcsináltam az előzmények törlését, állítólag ez segít, de nem... Lehet még egy régebbi kernelre a 4-14-re kell váltanom, de majd holnap

(#6523) Frawly válasza teleahocipöm (#6522) üzenetére


Frawly
veterán

Ez nagyon furcsa, mindenhogyan. Eleve a Chrome meg a Chromium ugyanaz a kódbázis, és az egyik csinálja, a másik nem. Firefoxon is kijelentkeztet?

(#6524) samujózsi válasza teleahocipöm (#6522) üzenetére


samujózsi
tag

Én kipróbálnám, hogy a chromium által használt profilt átnevezem (~/.config alatt van valahol, azt hiszem) és megnézném, hogy tiszta lappal indítva is csinálja-e.
A kernel nem hinném, hogy beleszól, inkább valami adatbázis sérülésre tippelnék. Firefox sqlite adatbázisokat használ, ott volt rá példa, hogy index újragyártás, vagy egy vacuum parancs segített helyreállítani ilyen rejtélyes hibák után...
De ez tényleg csak amolyan megérzéses dolog részemről.
Akár bug is lehet. Vagy valamit sikerült elállítani.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6525) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Mivel a múltkor már működött a TV-re tükrözés, gondoltam megnéztük egy filmet, erre most az sem működik már megint. Felismeri, hogy csatlakozott egy a új kijelző, de sötét marad a TV.

(#6526) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Úgy döntöttem nem kinlódok tovább, tegnap felraktam a Peppermint 10-et, lassabban indul mint a Manjaro, de érdekes módon itt belépve maradok ott, ahova beléptem. A HBO GO itt sem megy Chromium alatt csak FF alatt. A Libre Office magyarítással volt még gubanc, de most már az is működik. Szóval hiába tetszik egy verzió -Manjaro- ha valami oknál fogva nem jön ki hardverrel. Köszönöm a segítséget mindenkinek! :)

(#6527) vargalex válasza teleahocipöm (#6526) üzenetére


vargalex
félisten

Az, hogy kiléptet a Chromium szerintem nem a hw-tól függ.

Alex

(#6528) Frawly válasza vargalex (#6527) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem sem hw-függő. Kár volt ennyire gyorsan feladni, mert a Manjaro egy szélesebb támogatottsággal rendelkező, modernebb, gyorsabb rendszer. Már csak a kíváncsiság is hajtana, hogy megfejtsem mitől léptetett ki több böngészőben is. Amolyan becsületbeli ügy, csak azért is alapon.

Nekem továbbra is a dátumkezelés volt gyanús, hogy terminálban még mindig nem stimmelt az idő, el volt állítódva egy órával. timedatectl paranccsal rá kellett volna nézni, hogy megfelelő időzónát, megfelelő DST beállításokat használ-e, rendszeresen frissül-e az NTP idő, a hardveres óra UTC-t használ-e.

(#6529) vargalex válasza Frawly (#6528) üzenetére


vargalex
félisten

Igen, szerintem is idő probléma volt. Ezért is jó az Arch wiki-t követni telepítéskor. Mondjuk Mandjaro-t soha nem próbáltam...

Alex

(#6530) F34R válasza teleahocipöm (#6526) üzenetére


F34R
nagyúr

Regebbi kernel, esetleg regebbi Chromium ami a taroloban megtalalhato meg, vagy Chromiumra epulo bongeszok esetleg... A kilepes ilyen dolog miatt lehet, pl Firefox legujabb is lepegetett mar ki random, OS-tol fuggetlenul.

(#6531) samujózsi


samujózsi
tag

Na, már unom: kvm-ben futó minimal telepítésű arch-ra hogyan lehet feltenni egy működő X szerver+KDE+sddm triót?
Próbáltam virtio-s, meg asszem, QXL vga-t, de egyikkel sem működik.
Ja, UEFI-s a virtuális gép, nem tudom, ennek van-e jelentősége.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6532) samujózsi válasza samujózsi (#6531) üzenetére


samujózsi
tag

Nem driver gond volt. A "zseni" kis fejlesztőknek hála az általam hozzáadott usert 1000 alatti UID/GID párral vette fel a rendszer, a felrakott sddm meg csak akkor foglalkozik 1000 alatti userekkel, ha külön kérem. Mondjuk ez nem magyarázat arra, hogy a jobbra nyílra kattintva miért crashelt minden alkalommal a rendszer, de sajnos anélkül töröltem a vm-et, hogy a logokat átnéztem volna.
Hát hogy is mondjam, nem lett túl szimpi az Arch az eddigiek alapján. Az egyetlen tényleges pozitívuma az, hogy pici és gyors. De amit szopni kell vele egy működő rendszerhez, az nekem nem biztos, hogy megéri. :(

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6533) vargalex válasza samujózsi (#6532) üzenetére


vargalex
félisten

Hogy vettél fel 1000 alatti párral user-t? Olyan hibákat írsz, amivel soha nem találkoztam.

Alex

(#6534) Frawly válasza samujózsi (#6532) üzenetére


Frawly
veterán

Nem tudom, KDE-t elég egyszerű felvarázsolni. Ha megvan az Arch alaptelepítés, akkor utána a bebootolt alaprendszeren lenyomatsz egy pacman -S plasma parancsot, ez beránt minden függőséget, SDDM, KDE, X.org. Ezután meg systemctl enable sddm és systemctl start sddm parancsokkal indítod az SDDM-et, illetve teszed be automatikus indulásba.

Ilyen GUID problémába még nem futottam bele soha. Régen inkább arra kellett vigyázni, hogy a KDE5 Wayland session-re defaultol (Fedorán, és Kubuntun is), és ezt nem szerette néhány GPU driver, ami a Waylanddel nem volt kompatiblis. De ahogy nézem, ezt már megoldották, mert a Wayland sessionhöz fel kell tenni a külön plasma-wayland-session csomagot. Ha kellenek a KDE-s alkalmazások, akkor a kde-applications csomagcsoportot is telepíteni kell.

Az Arch inkább akkor munkás, ha valami minimalista WM-et teszel fel, ami tényleg csak WM, semmi panel, háttérképkezelés, semmi alkalmazásindító, se téma, se ikonok, se automount, se semmi az ég adta egy világon, így mindenről neked kell gondoskodni egyenként, meg configfájlokat hegeszteni az összeshez, mire komplett DE-vé csiszolod. De még ez is játszi könnyedségű ahhoz képest, mintha ugyanezt Gentoo-n akarnád csinálni, vagy Linux From Scratch-ből.

De szerintem KDE-vel vagy Gnome-mal nem érdemes nagyon Archot telepíteni a gyorsaság miatt. Maximum a rollingság miatt. Ugyanis hiába pici és gyors az Arch, ha felszögel az ember bloat DE-ket, akkor már semmiképp nem lesz sok sebességelőnye előnye egy Ubuntu, Kubuntu, Mint Cinnamon, stb.-hez képest. Mondom, egyedül a rolling modell miatt érheti meg ezekkel használni.

Az Arch, Gentoo előnye akkor jön ki igazán, ha minimalista rendszert építünk belőle, mert akkor duplán lesz gyors a többi mainstream, DE-s disztróhoz képest. Alapvetően erre találták ki őket. Azért is követik a KISS alapelvet.

(#6535) samujózsi válasza vargalex (#6533) üzenetére


samujózsi
tag

useradd név. Nagyjából. Az a baj, hogy a history-ban már nincs nyoma.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6536) samujózsi válasza Frawly (#6534) üzenetére


samujózsi
tag

Szerintem az eggyel korábbira próbáltál válaszolni.
Amire válaszoltál, abban épp azt írtam, hogy nem a telepítéssel volt gond, csak az uid nem tetszett neki, amivel a userem felvettem. Viszont miután évek óta nem használtam kde-t, nem tudtam, mire vár az sddm.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6537) vargalex válasza samujózsi (#6535) üzenetére


vargalex
félisten

Pedig a wiki, a man és a tesztjeim szerint is 1000-től kezdi osztani, hacsak a root user nem definiálja létrehozáskor a -u, vagy --uid kapcsolóval...

[ Szerkesztve ]

Alex

(#6538) samujózsi válasza vargalex (#6537) üzenetére


samujózsi
tag

Biztos, hogy nem csináltam ilyet.
Mondjuk az is érdekes, hogy a usermod nem csak a user id-t írta át, de a home alatt a fájlok tulajdonosát is.

Szerk: megvan egy régebbi állapota a VM-nek, -r (alias --system) kapcsolóval hoztam létre valamiért a userem, azért kapott 1000 alatti UID-t.
Hogy miért kellett a -r, azt már nem tudom. Valami oka biztosan volt, de ennek már végképp nincs nyoma a history-ban.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6539) vargalex válasza samujózsi (#6538) üzenetére


vargalex
félisten

Na, akkor már legalább a magyarázat megvan. Mégsem a programozó volt a ludas. Ilyen kapcsolóval ugye a /etc/login.defs-ben definiált SYS_UID_MIN és SYS_UID_MAX között lesz az uid. Defaultban 500-999.

Alex

(#6540) samujózsi válasza vargalex (#6539) üzenetére


samujózsi
tag

Itt már csak az a kérdés, hogy mi a fenének kellett az az -r kapcsoló...
Ok nélkül nem szoktam ilyesmit, de ez az egész csak egy teszt volt, hogy fel tudom-e tenni EFI-s gépre az arch alaprendszert, utána meg kipróbáltam, hogy megy-e rajta a docker.
Hogy ehhez minek kellett system user? Ötletem sincs.
A lényeg, hogy akkor legalább ilyen szinten nincs komolyabb gond vele. :)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6541) jimmy399


jimmy399
senior tag

Hellósztok!

Tegnap vettem észre, hogy a laptop (dell laizude e6430) amikor lecsukom a fedelet akkot a rendszer nem kapcsolka ki a kijelzőt. Arch up to date rendszer. logind.confban ignore a lidswitch és xfce4 DE van felrakva. A power managerben minden opció van csak épp az nem hogy kapcsolja ki a kijelzőt lehajtáskor. Rommá turtam a fórumokat a google-el meg mindent és nincs negoldás egyelőre. systemd-udevd nem látja ha lehajtom a kijelzőt mert gondoltam irok rá udev szabájt. Gondoltam egy általános figyelővel futtatok egy scriptet de ott meg engedély megtagadva ha olvasni akarom hogy a lid le van-e csukva...
win 8.1 alatt lehajtom kikapcsol a kijelző...
Előző laposomban HP elitebook 2530p-n is kikapcsolta a kijelzőt ugyan ezzel a rendszerrel de itt nem. Ötlet?

--- N/A ---

(#6542) samujózsi válasza jimmy399 (#6541) üzenetére


samujózsi
tag

Azt az ignore lidswitch-t hogy érted?? Nem azt kellene beállítani valami megfelelő actionre?

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6543) Shyciii válasza jimmy399 (#6541) üzenetére


Shyciii
veterán

Ez érdekes, mert nekem pure Arch van asztali felület nélkül, csak agy sima ablakkezelő van, de semmilyen állítás nem kellett, hogy a fedél lecsukásakor kikapcsolja a kijelzőt. Igazság szerint már a lecsukás előtt 1cm-el kikapcsolja. A lidswitch funkció azért van neked ignore-on, mert a LightDM-et használva notebook esertén így lehet megoldani, hogy a fedél lecsukásakor zárolja a notebookot. Ezt onnan tudom, hogy volt időszak, mikor LightDM-et használtam (amit az XFCE4 is használ alapból a bejelentkezésehez), és ekkor a lidswitch és egy handler script futtatásával volt megoldható a fedél lecsukásakori linux zárolása, de maga a kihjelző kikapcsolása automatikusan megy.

(#6544) jimmy399 válasza samujózsi (#6542) üzenetére


jimmy399
senior tag

a pure arch linixon a systemd-logind kezeli le a fedél lecsukását. De be lehet állítani hogy ne kezepje az ignore paraméter beállításával az /etc/systemd/logind.conf-ban. Nincs megfelelő action, mert van suspend, hybernate, poweroff, hybrid-suspend és kész. Olyan nincs hogy simán kapcsolja le a kijelzőt ha lecsukom. Az xfce4 power managerben szintén nincsen ilyen.

--- N/A ---

(#6545) jimmy399 válasza Shyciii (#6543) üzenetére


jimmy399
senior tag

Nem használok lightDM-et display managernek. Én tettem ignore állásra a logind-ben. Azt hittem hogy az xfce4 power manager lekezeli hogy ha lecsukom a kijelzőt akkor kikapcsolja. De nem. Tettem fel mate-t is ott se kapcsolja ki. Bebootoltam egy másik disztrót pendriverol az elementary os frey-at ami szintén systemd-s asszem, és ott se kapcsolja ki a kijelzőt csukáskor.
Szóval fura hogy nem automatán kapcsolja ki a delles laposom a kijelzőt csukáskor...

Néztem én is handler scriptet de nem sikerült mert eleve nincs acpi könyvtáram az /etc/-ben. Systemd-acpid van helyette vag- micsoda...

--- N/A ---

(#6546) samujózsi válasza jimmy399 (#6544) üzenetére


samujózsi
tag

[link] ezt láttad màr? Úgy tűnik, nincs igazi megoldás a problémádra.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#6547) jimmy399 válasza samujózsi (#6546) üzenetére


jimmy399
senior tag

Igen, ez lett a megoldás. acpid-t telepíteni kellett hozzá, és a belinkelt scriptet módosítani kellett kicsit... El se hiszem, hogy sikerült.

--- N/A ---

(#6548) Shyciii válasza jimmy399 (#6547) üzenetére


Shyciii
veterán

acpi könyvtér nincs? Létre kell hozni. Linuxon sok ilyen eset van :) LightDM-et azért mondtam, mert az XFCE! alapból azt használja az emlékeim szerint. Amúgy megnéztem a linken levő scriptet, és eléggé fura, mert szimpla dpms értéket módosít, amit alapból tud a linux megfelelő driverekkel. Szerintem a Dell notid nem 100% kompatibilis a linuxban található driverekkel, firmwarekkel, mert ha az lenne, akkor nem lenne neki problémás az automatikus dpms állítás.

(#6549) jimmy399 válasza Shyciii (#6548) üzenetére


jimmy399
senior tag

Most már van acpi könyvtár. Igen a laptopom lehet nem kompatibilis teljesen. A wifi is sokszor random esik le a hálóról és csatlakozik vissza. Van hogy 5 perc apatt 2-3 alaklommal is. Majd megnézem milyen wifi kártya van benne, de ha jól rémlik inteles.

--- N/A ---

(#6550) Shyciii válasza jimmy399 (#6549) üzenetére


Shyciii
veterán

Sanszos. Ezzel az a baj, hogy a frissítések után előfordulhatnak problémák. Még a megfelelő hardverek esetén is előforulhat gube. Nekem még a támogatott Atheros kártyával is volt egyszer gond. Nemrég a NetworkManager előző verziója okozott zajt. Kb 10-12 csatlakozás után már csak csatlakozott, de ip nem volt. VIsszaállva az előző verzióra gond nélkül működött. Most a legfrissebb NetworkManager-el már nincs ez a probléma. Amúgy ennyire durva gondot, hogy nem kapcsol ki a kijelző...nem gondoltam volna, hogy ilyen szintű dpm gond is előfordulhat, pedig anno még az ősöreg Asus notimon is kipróbáltam, ahol a Windows 10-nek is gondja volt az ACPI vezérléssel, de az Arch gond nélkül futott.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.