Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:01:26

LOGOUT.hu

AMD Radeon™ R9 290 / 290X / 390 / 390X téma összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39552) colossal89


colossal89
tag

Használtatok e már ilyet gpu vrm hez? Thermal Conductivity: 3.2w/m-K GAP PAD Most akarom majd cserélni.

(Adatlapomon van a gépem)

(#39553) BullKoxa válasza colossal89 (#39552) üzenetére


BullKoxa
őstag

Én anno 6 W/mK GAP-PAD / Thermal-pad /- használtam, ( a zöldet nézd ) . Még a 7950-hez használtam.

[ Szerkesztve ]

(#39554) qukesz


qukesz
senior tag

Sziasztok!!!
Kapok kipróbálás gyanánt egy R290x Matrix Platinum-ot.
Esetleg van valakinek erről a kártyáról valami tapasztalata?
GPU és VRM hőfokok stb.
Köszönettel: Gabi

Mindig válaszolj ha kell ha nem !!!!

(#39555) CsonkaImo válasza qukesz (#39554) üzenetére


CsonkaImo
addikt

Valakinek van/volt itt a fórumon, de nem emlékszem a nevére. Arra viszont igen, hogy olyan gyenge volt a hűtése, hogy vízhűtés tett rá inkább.

(#39556) laci.csabi válasza qukesz (#39554) üzenetére


laci.csabi
tag

Ha jól rémlik én is olvastam itt forumban elvileg elég trehány hűtése van és tuning kártya lévén nem is válogatott chipeket tartalmaz.

Ui.: ha jól rémlik proci985-nek van/volt :)

[ Szerkesztve ]

(#39557) oliba válasza colossal89 (#39552) üzenetére


oliba
őstag

Ne hasznalj, mert eleg szar. 11w\mk-s padnak meg emberi ara van, inkabb afele nezelodj

Laci.csabi: nem letezik olyan kartya, amin valogatott chipek vannak

[ Szerkesztve ]

(#39558) Madai95 válasza oliba (#39557) üzenetére


Madai95
tag

Azért az a 11w\mk-es pad nem semmi (az ára se) , az Artic MX-4 8w\mk-es viszonyitás képpen ami procit gpu-t tökéletesen kiszolgál

[ Szerkesztve ]

i7 12700k@5.2Ghz / D5 / MO-RA3 / 16Gb 4400mhz/Evga Rtx 3080ti / 2TB HDD/ 3tb SSD

(#39559) Gtaati válasza Madai95 (#39558) üzenetére


Gtaati
őstag

Helló!

Itt vagy privátban megírnátok, hogy hol lehet venni 11w/mk-es pad-ot? Köszönöm! :R

(#39560) Gtaati válasza Gtaati (#39559) üzenetére


Gtaati
őstag

Egyébként ha léteznek ennyire jó hővezető képességű pad-ok, akkor miért nem használják Gpu vagy cpu-ra is? A gyáriak mekkora hővezető képességűek lehetnek, amik a vrm-nél van? Egyébként milyen vastagságút érdemes a vrm-hez tenni, mert gyárilag elég vastagokat szoktak?

(#39561) Raggie válasza Gtaati (#39560) üzenetére


Raggie
őstag

Hiába jó a hővezetése ha vastag! És a hővezetés ugye távolság függő elég erősen( W/mK).
A paszták felkenésük után kb századmilliméteres vékonyságúra vékonyodnak a GPU és a hűtő között.
A GAP-PAD meg kb fix vastagságú. Kicsit összenyomja a hűtőborda, de messze nem olyan vékonyra mint a pasztát.

Egy fele olyan jó hővezetésű paszta is veri a kétszer jobb vezetésű gap-padot valós teljesítményben.
11 W/mK-s pad egyébként: LINK

Clint Eastwood FTW

(#39562) Gtaati válasza Raggie (#39561) üzenetére


Gtaati
őstag

Helló!

Köszönöm a válaszodat, igen mondjuk egyértelmű h minél kisebb a távolság annál jobb a hőátadás, nem gondoltam végig :W

Egyébként vrm borda alá milyen vastagságút érdemes tenni? Ha jól emlékszem a gyárilag viszonylag vastagat tesznek alá....

Köszönöm még egyszer! :R

(#39563) Raggie válasza Gtaati (#39562) üzenetére


Raggie
őstag

Minél vékonyabbat! :D

Komolyra fordítva a szót: sajnos ha nincsen pontosan leírva akkor szét kell szedni és megmérni.
1-1,5 mm vastag szokott lenni általában. Ha referencia PCB akkor az EK full cover block-ok honlapján általában van leírás róla, de néhány speckó PCB-ről is akad.

A gap pad-oknak a lényege az, hogy nem csak hőt vezetnek, hanem effektíve távolságot is áthidalnak, és teszik ezt úgy, hogy közben azért a lehető legtöbb hőt is átvigyék. Ez a különböző magasságú kis áramköri elemek hűtésénél lényeges, mivel azoknak nem mindig olyan egzakt a PCB-től számított magasságuk, mint a PGU chipnek, ezért nem is lehet őket pasztával hűteni, mert amikor az egyikre már rászorulna a borda, akkor a másiktól még tök messze van.

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood FTW

(#39564) Gtaati válasza Raggie (#39563) üzenetére


Gtaati
őstag

Értem és köszönöm a kimerítő választ! :) :R :R

(#39565) teko99 válasza qukesz (#39554) üzenetére


teko99
tag

Nálam is matrix van,nyáron a dögmelegbe se ment feljebb 85c nál max terhelésen

BAZINGA!

(#39566) qukesz válasza teko99 (#39565) üzenetére


qukesz
senior tag

Én nem akarom tuningolni, mert szerintem elég jó kártya anélkül is.
X58 megbirkózik ezzel a kártyával? Lásd adatlapomon!!

Mindig válaszolj ha kell ha nem !!!!

(#39567) teko99 válasza qukesz (#39566) üzenetére


teko99
tag

Nálam is bőven elég volt a teljesítménye játékok terén,nálam sem volt tuning,gyári órajelen ketyegett. Asus lapnak vinnie kell,nálam az előző asrock lapot nem csípte csak egykis ügyeskedés után.

BAZINGA!

(#39568) qukesz válasza teko99 (#39567) üzenetére


qukesz
senior tag

Volt egy referencia 290-em is de az sajnos elhalt.
Ahhoz képest hova tehető ez a vga?
Pedig azzal is nagyon meg voltam elégedve. MOD-olt hűtő volt rajta.

Mindig válaszolj ha kell ha nem !!!!

(#39569) teko99 válasza qukesz (#39568) üzenetére


teko99
tag

jó kérdés,ez előtt nálam egy 280x volt ahoz képest nagy előrelépés volt :D

BAZINGA!

(#39570) colossal89 válasza BullKoxa (#39553) üzenetére


colossal89
tag

Köszönöm az ötleteket nektek. oliba
Nézelődöm a piacon de letettem a 3.2w\mk ról az elég gyenge lenne VRM-nek.

(Adatlapomon van a gépem)

(#39571) oliba válasza colossal89 (#39570) üzenetére


oliba
őstag

Igen, kb a gyári szint lehet, vagy még annyi sem. Túlzásokba sem kell esni, de 5w/mk fölött már nem lesz gondod a gyári megoldásokkal. Phobya gap padot viszont ne vegyél, mert az brutál kemény.

[ Szerkesztve ]

(#39572) colossal89 válasza oliba (#39571) üzenetére


colossal89
tag

Köszönöm az észrevételt. ;) 6w/mk fogok venni szerintem az elég jó árban van. Az mx2 5.6w/mk csak nem lesz rossz a 6w/mk-s.

[ Szerkesztve ]

(Adatlapomon van a gépem)

(#39573) qukesz válasza teko99 (#39569) üzenetére


qukesz
senior tag

Megérkezett a 290x Matrix.
Alig tértem magamhoz annyira kisokkolt :D :D
Iszonyat szép ez a kártya. Megnézzük majd hogy muzsikál majd!! :K

Mindig válaszolj ha kell ha nem !!!!

(#39574) teko99 válasza qukesz (#39573) üzenetére


teko99
tag

:K :DD

BAZINGA!

(#39575) asaca


asaca
tag

Nekem van 1 giga 390 g1.Csak iszonyú forró meg hangos. Van itthon egy Antec kühler 920-am.Szerintetek ráoperáljam? El fog bírni vele? Szereztem alu lemezt vágok lefogatót.Meg venti is van a vrm hűtésére. Csak azok izélek hogy nem fogja bírni meghűteni és feleslegesen dolgoztam.

BF3: aSaca-Hun

(#39576) abridabri válasza asaca (#39575) üzenetére


abridabri
veterán

Hat en nem kiserleteznek, hazad szellozesen probaltal javitani ?
Levett oldallappal is forro ?

(#39577) asaca válasza abridabri (#39576) üzenetére


asaca
tag

Igy gondoltam.
5 ventis Nzxt h2. Levett oldallappal 82 fokos.Ujrapasztázva mx4-el.Ennyit tud a hűtő-je sajna.

[ Szerkesztve ]

BF3: aSaca-Hun

(#39578) HSM válasza asaca (#39577) üzenetére


HSM
félisten

A hőfok oké, nyilván a süvítés a kellemetlenebb.

(#39579) asaca válasza HSM (#39578) üzenetére


asaca
tag

Igen! :D Az örületbe kerget. Elötte giga 7950-em volt (wf3) csendben végezte a dolgát.Nemértem hogy gondolták ezt a gigánál. :(

BF3: aSaca-Hun

(#39580) HSM válasza asaca (#39579) üzenetére


HSM
félisten

Nekem 290-es volt belőle (WF3), az 900Mhz-en, -20mV fesszel teljesen jó volt. Hát, valamiért úgy gondolták a 390-en, nem kell rá ennyi hűtés se... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#39581) asaca válasza HSM (#39580) üzenetére


asaca
tag

Jó kiss kártya volt..Hasad meg a szivem.1.015/900mhz 1.150/1050mhz 1.250/1245 A ram alapból birta az 1500. uhh a 290-et kihagytam mert nem kellett.Habár most is az van. :D Sztem el fog romlani ;] Vagy levizezem mert örület.

BF3: aSaca-Hun

(#39582) juve600 válasza HSM (#39580) üzenetére


juve600
nagyúr

eléggé alultervezték :)

(#39583) HSM válasza juve600 (#39582) üzenetére


HSM
félisten

Igen, erre utaltam finoman, hogy az előd komolyabb hűtése is "csak" 900Mhz-re volt nálam jó hangzavar nélkül, ami azért nem az igazi, amikor 947Mhz az alapórajele a 290-eknek. :)

(#39584) Don't Panic


Don't Panic
senior tag

vapor x ;]

[ Szerkesztve ]

(#39585) Speed® válasza asaca (#39575) üzenetére


Speed®
HARDVERAPRÓD

Simán elbírja a GPUt pushpull ventikkel. VRMre figyelj elsősorban ezzel a megoldással. A 295X2 is hasonló radival üzemel hibátlanul..pedig ott aztán van fűtőérték rendesen.

(#39586) asaca válasza Speed® (#39585) üzenetére


asaca
tag

-Köszönöm .

BF3: aSaca-Hun

(#39587) dargelot


dargelot
senior tag

Sziasztok!

Remélem tudok segíteni, mert mostanában nagyon sokszor megviccel a videokártyám, mely egy ASUS R9 290.
A videokártya nincs húzva, minden alapbeállításon megy. Több játéknál egyszerűen újraindul a gép, s Heroes of the Storm játéknál lehetőség van visszacsatlakozni, ámde mindig újraindul a gép. Anno 1404 játéknál is újraindul. Először nem voltam biztos, hogy a videokártya produkálja ezeket a dolgokat, de miután kipróbáltam egy másik kártyával a játékokat, láttam hogy a hibák nem jelentkeztek. Túlmelegedés? 55-60% ventilátor működés mellett 60-65 Celsius fokig megy el, 100% ventilátor teljesítmény mellet maximum 52 fokig, s így is újraindul a gép. Nem tudom mi lehet még a gond, talán driver hiba, mert egy hete csinálja körülbelül ezt a hibát.
Minden tanácsot szívesen fogadok. Előre is köszönöm.

Üdv, dargelot

(#39588) darealkilla válasza dargelot (#39587) üzenetére


darealkilla
aktív tag

Talán a tápegység nem ad eleget, furmark teszt bebizonyíthatja.

én vagyok az ördög

(#39589) Cifu válasza dargelot (#39587) üzenetére


Cifu
nagyúr

Felrakod a HWInfo programot, és elindítod sensor-only módban, alul bepipálod, hogy logoljon (Logging Start). Ezek után indítsd el egy tesztprogramot, például a Valley-t. Aztán a logot megnézed, hogy mi lehet a gond...

Mi fordulhat elő:
-Túlmelegszik a kártyán valami (pl. VRM).
-Valamiért szenved a táp (nem tudom milyen kártyával próbáltad, de lehet, hogy annyival kevesebb teljesítményt vett fel, hogy azt még simán kiszolgálta, de az R9 290-es már sok neki), ha megoldható, nézd meg másik táppal (vagy másik gépben, amelyben elég izmos táp van).
-Ha driver hiba, akkor próbálj meg egy régebbi drivert feltelepíteni (pl.: Guru3D.com-ról)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#39590) teko99 válasza dargelot (#39587) üzenetére


teko99
tag

290 azért fogyasztgat,lehet hogy elgyengült a tápod? esetleg kösd át másik ágra.
nálam akkor restartolgatott terhelésen amikor gyenge votl a tápom.

BAZINGA!

(#39591) asaca válasza dargelot (#39587) üzenetére


asaca
tag

Szerintem is táp. Nekem legalábbis az volt. Régebben ugyan igy "ujraindult"

BF3: aSaca-Hun

(#39592) HSM


HSM
félisten

Naszóval, gondoltam bedobok pár eredményt az újdonsült VGA-mról, ami egy Asus R9 290X DC2 OC.

Amit beállítottam rajta, az +50% power limit és egy egyedi ventiprofil, mint eddig minden VGA-mnál.
Eredmények:
3DMark FireStrike: [link]
3DMark TimeSpy: [link]
Valley:

Valamint egy kör BF4 alatti hőfok-statisztikák, mindenféle kiegészítő hűtés alkalmazása nélkül:

A tuninghoz viszont nagyon csirke már ez a hűtés, azért ezt sikerült még kihozni belőle: [link].

Mivel a tuning nem volt tervben, így elégedett vagyok vele. :R

(#39593) Ghoula válasza HSM (#39592) üzenetére


Ghoula
senior tag

Gratula, azért egy 390 bios rápróbálhatsz, és akkor még alacsonyabb órajel is elég ;)

(#39594) HSM válasza Ghoula (#39593) üzenetére


HSM
félisten

Köszi! :R

Nézegettem rávaló moddolt 390X BIOS-okat, de nem találtam szimpatikust. :B Nem tudsz véletlen egy megbízható, kész BIOS-t, amit Asus 390X kártya BIOS-ából csináltak?

Valahol amúgy mókás, hogy bár sosem volt kedvencem ez a típus, mégis ilyenből sikerült megfelelőt találnom.... :D De mint írtam, szépen ellátja a feladatát. Főleg, hogy tettem rá hátulra ventiket, amik picit még besegítenek a PCB-t is hűvösen tartani.

[ Szerkesztve ]

(#39595) odorgg válasza HSM (#39594) üzenetére


odorgg
addikt

Grat!

Ha megtaláltad az igazit, akkor alulfesszel is érdemes próbálkozni:

Igaz hogy az órajel sem gyári, de nekem elég. És így a fogyasztás sem vészes.
Gyári órajelet 1,1-1,15V közt bírja valahol de már nem volt kedvem kitesztelni, így maradt a 900Mhz 1,1V.

Origin/BF3/BF4/BF1/BF5: odorgg

(#39596) Semin válasza odorgg (#39595) üzenetére


Semin
senior tag

"Ha megtaláltad az igazit, akkor alulfesszel is érdemes próbálkozni"

Ezt mivel tudom megtenni? (AB?)
Alap órajel nekem elég lenne XFX 390-en de kíváncsi vagyok mennyit lehet még visszavenni a feszből, hogy stabil legyen.

Köszi előre is!

(#39597) Habugi válasza Semin (#39596) üzenetére


Habugi
addikt

Pl. MSI AB-vel.., rém egyszerű a történet, hagyod gyári órajelen és elkezded visszavenni a feszt amíg el nem kezd hibázni a GPU, ott megálsz, minimálisat visszatolsz neki, durvábban terhelő játékkal is kipróbálod és készen is vagy.

..játékokban a Depth of Field bizonyos szempontból olyan mint a zöldborsó.., szükség idején valami állat kitalálta hogy ehető...

(#39598) Ghoula válasza HSM (#39594) üzenetére


Ghoula
senior tag

Elvileg megy a sima XFX biosból moddolt verzió is, annak ellenére, hogy a voltageInfo tábla az ref-hez való. 2 féle biost találtam, ami DCII-höz való, az egyik a fentinek a DCII-es alap voltageinfo-val készült változata, illetve van egy olyan is, ami Asus 390 biosból származik

390XMod
"My mod bios based on asus strix 390xoc. Edit to work on 290/290x 4Gb, 3D clocks is 1000/1260, changed freqs and voltages, Stilt's Elpida BBBG timings for 1250&1375 straps, different fan profile, fSW set to 290kHz. After flash tools will detect Hynix, but it's not a problem."

Ha jól rémlik, nálam most az XFX/DCII hibrid megy, de abban nem vagyok biztos, hogy ez az, amiben -6mV VRM offszet van, vagy ez ami még ráfeszel. Ezt bele kell kalkulálni, amikor fixálod a fesz értékekeket.

Egyetlen olyan anomáliát fedeztem fel eddig, ami szivatós, hogy driver nélkül a VDDCI fesz valami .08V, és persze ettől széthullik a kép.
2 megoldás van, remote desktop és úgy telepíted a drivert,
vagy driver telepítésnél visszaváltasz alap biosra, felteszed a drivert és úgy váltod 390-re.

2 topik is megy oc.net-en, a modbios és az editálós, javaslom azért fusd át őket.

Én mondtam annó, hogy ha ésszel terheled ( pl vsync on), akkor nem rossz kártya, főleg ha újrapasztázod és mondjuk a backplate alá teszel pad-ot, hogy ne csak design elemként funkcionáljon. :)
Azt sem tartom kizártnak, hogy az oc verzióra jellemzően jobb chipek kerülhettek, mástnem utólagos leválogatással.
Meg lehet próbálni két normálisabb12es ventivel is,ha leveszed a burkolatot róla, de persze úgy az igazi,ha vizezed ;)

[ Szerkesztve ]

(#39599) HSM válasza odorgg (#39595) üzenetére


HSM
félisten

Köszi a tippet, próbáltam.... Talán még emlékszel, én voltam az, aki a közfelháborodás ellenére csak 900/1250Mhz-en használtam a Giga 290 WF3-am, mert úgy volt csak halk, -20mV fesszel. :DD És persze, akkor még ez elég is volt mindenre, amit játszottam vele.

Ez a mostani kártya is egész jól bírja, -20mV-al ez is jónak tűnik a gyári 1050/1350-es órajelein. Lehet, majd tesztelgetem még, hogy érdemes, 900/1100-on BF4-eztem vele, mikor barátnő aludt, ilyen 70 fokok és 1600rpm, néma csendes venti volt az eredmény. :DD

(#39598) Ghoula: Igen, pont ez a bajom. Az XFX BIOS-al nincs bizalmam, mivel egy egész más felépítésű kártyáról való. :B Strix is bár hasonlóan néz ki, mégis máshogy van megoldva, azt is kihagynám. :( Szval én egy 390X DC2-ről származó BIOS-al lennék boldog, de még csak nyers 390X DC2 BIOS-t sem találtam neten. :(
Rákukkantok majd erre az XFX/DC2 hibridre, köszi a linket! :R De a szívem vágya egy eredetileg is ilyen karira paraméterezett BIOS lenne. :B

Egyébként egész szépen megy. :K A hűtésben szinte semmi tartalék nincs Vsync nélkül OC-re, ahogy használom, de gyári értékeken meglepően szépen elviszi, tolerálható zajszinttel.

Amúgy a backplate kapott nálam egy ventit, meg majd adok neki mégegyet, az nagyon nem tetszik, hogy gyárilag beszorul oda a meleg, és szétfűt mindent a gépben ami a közelében van. :B
Az az érdekes, nekem volt előtte egy rövid ideig egy 290 OC DC2-m, és azon is ilyen 69% ASIC volt, a mostani 290X OC-m is 68%... :Y Enélkül szertinem nem is nagyon bírna vele a hűtő. Amennyire így másfél év távlatából emlékszem, a 290 WF3-asom, ami 80% ASIC volt, az alulfeszelt 900Mhz-emen alig fogyasztott kevesebbet, mint ez az Asus 290-em 1000-en.

Bütykölni nem szeretném amúgy, még van rá másfél év garim, azt szeretném épségben tudni, szval addig marad a backplate átszellőztetése. :DD

[ Szerkesztve ]

(#39600) Ghoula válasza HSM (#39599) üzenetére


Ghoula
senior tag

XFX biossal kapcsolatos aggályok jogosak, de mint írtam régebben, megy vele és ment vele fél évet tutira hibátlanul. :)

Strix/DC2 felépítése ugyanaz, amiben specifikus lenne a ref-től az a vrm-de 390-290 viszonylatban ua a felépítés. Nyilván önmagában nem működőképes,mert a ram méret,chip density más, de ezen paraméterek korrigálásával ok.
A paraméterezett bios meg editorral megoldható. Azért a 390 biost is nézd meg, a csökkentett VRM freki jótékony hatással lehet a hőtermelésére, légnél meg minden kis nüansz számít, ha már nem sikerült túl acélosra a hűtése :)

Nekem ha jól rémlik 7x az ASIC, így a tied ebben még jobb is lehet most, de ha rémlik, míg ti szívtatok a nagy fogyival,nekem egész emberi értékekkel elketyegett.
Ha garis,akkor persze a bütykölés macera, főleg, hogy backplate sem szedhető le a hűtő és a matricás csavar bontása nélkül, de a ventizés nem árt neki, amíg levegőn voltam, nekem is volt rajta.
A hűtő keret és a ventik viszont gari bukás nélkül leszedhetőek, így azzal azért futnék egy kört

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.