Hirdetés

2024. május 24., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Fecogame


Fecogame
veterán

Frontier közel fele annyi áramból hoz ki nagyobb teljesítményt, mint a 2. helyezett. Ebből is látszik, az AMD mennyivel energiahatékonyabb:

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#2) Kristof93


Kristof93
senior tag

Úgy néz ki besült ez a Ponte Vecchio. Nem nagy meglepetés mondjuk.

(#3) Bici válasza Fecogame (#1) üzenetére


Bici
félisten

Azért gondolom az összeköttetés, meg a szoftver is sokat számít.
Biztos jönnek még szoftveres javítások, és majd pár év múlva meglátjuk.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#4) Albus_D


Albus_D
aktív tag

Az Aurora nincs még kész. [link]

"A legutóbbi listához hasonlóan az amerikai Illinois állambeli Argonne Leadership Computing Facility Aurora rendszere is megszerezte a 2. helyet a TOP500-ban. Annak ellenére, hogy jelenleg üzembe helyezték, és nem teljesen kész, az Aurora immár a második gép, amely hivatalosan is áttörte az exascale-korlátot 1,012 EFlop/s-os HPL-pontszámmal – ez előrelépés a legutóbbi lista 585,34 PFlop/s-hoz képest."

Az 1,012 Eflop nem a végleges teljesítménye.

Apró adalék, mely véletlen kimaradt a hírből. :)

(#5) paljani válasza Bici (#3) üzenetére


paljani
aktív tag

Hogyan fogják a “programok/összeköttetések” a Xeon Max 9470 350 Wattos TDP-jét az Epic 7713-asok 240 Watt-os maximumára lehozni? A Ponte Vecchio 2400 Watt(!!)-járól nem is beszélek…

Illinois államban ( Aurora) 0.1256 dollár/KWh az áram míg Tennessee (Frontier) 0.1079 dollár/KWh. Egy nap 59K az áemdével, míg a intellel 116.6K - dollárban. Nyilván egyedi szerződések vannak, de akkor is… majdnem a duplája.

Ezt biztosan komolyan gondolja az Intel mert viccnek durva lenne…

(#6) Kristof93 válasza Albus_D (#4) üzenetére


Kristof93
senior tag

Az is kimaradt a cikkből, hogy 6 éve késik és még most is minden baja van. Ha valaha is működni fog és eléri a 2 exaflopsot, akkor a fogyasztás 60MW (!) lesz.

"We are also actively working on addressing stability issues like hardware failures, software bugs, cooling system malfunctions, issues with power supply, networking infrastructure stability, environmental factors, and operational errors,” the Intel representative said to Tom's Hardware."

[ Szerkesztve ]

(#7) Albus_D válasza Kristof93 (#6) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Ezen a Frontier is átesett.

“We are working through issues in hardware and making sure that we understand (what they are) because you’re going to have failures at this scale,” he said. “Mean time between failure on a system this size is hours, it’s not days, so you need to make sure you understand what those failures are and that there’s no pattern to those failures that you need to be concerned with.”

[ Szerkesztve ]

(#8) huskydog17 válasza Fecogame (#1) üzenetére


huskydog17
addikt

Energiahatékonyság terén a Frontier nem rossz, de van nála jobb. A Green500-as listán a Frontier a 7. helyet tudta megszerezni, az első 6 helyen NVIDIA Hopper gyorsítókkal felszerelt gépek vannak, az első három helyen pedig NVIDIA Hopper + NVIDIA Grace kombó tanyázik.
A világ legenergiahatékonyabb szuperszámítógépe jelenleg a JEDI, ami a JUPITER első modulja, ebben is H200+Grace kombó van.

Gameplay csatornám: https://www.youtube.com/channel/UCG_2-vD7BIJf56R14CU4iuQ

(#9) Petykemano


Petykemano
veterán

Mi van az El Capitan-nal?
Elvileg 2024-ben kéne rajtolnia, nem? Nem kéne akkor már lennie egy tesztrendszernek vagy valami?

És mi jön utána, ami ilyen nagyobb projekt?
Két AMD és egy Intel után most már a következő (USA) supercomputer biztos valami Nvidia lesz. Már csak azért is tűnik ez valószínűnek, mert haladni a 4-5 exaflops felé biztosan kell, az Nvidia pedig nem szokott idő előtt kérkedni a megrendelésekkel.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#10) MongolZ válasza huskydog17 (#8) üzenetére


MongolZ
addikt

Nem a 7., hanem a 11., az másik rendszer. És azt is tedd hozzá, hogy az összes előtte lévő rendszer 2, de inkább 3 nagyságrenddel kisebb teljesítményű, mint a Frontier.

(#11) Bici válasza paljani (#5) üzenetére


Bici
félisten

Ahogy írták elöttem, az Aurora még nincs teljesen kész, lehet, hogy az energiamanagement sem százas még.
Nyilván nem lesz a magas TDP-jű prociból kisebb fogyasztású, de talán a mostani fogyasztásból kijön nagyobb teljesítmény is idővel, ami csökkentheti a lemaradást.

Azt ne felejtsüknel, hogy az Aurora kéz évvel fiatalabb, mint a Frontier, ennyivel kiforratlanabb is.

Simán lehet, hogy marad a mostani erőviszony, de lehet, hogy kicsit javul az Aurora.
Majd meglátjuk.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#12) Abu85 válasza Albus_D (#4) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Az Aurorával senki sem tudja, hogy pontosan mi lesz. A mostani konfiguráció a decemberi, és már most nagyon soknak tartja az Argonne a napi szintű működési költséget, mert iszonyat sok áramot elhasznál, miközben a teljesítménye nem elég nagy. Itt a probléma nem az, hogy az Intel nem szállította le a hardvereket, megtették decemberre, de az Argonne nem használja fel mind, mert így sem tudják finanszírozni a napi szintű működést. Eredetileg a költségvetést napi 50 ezer dollárra tervezték. Azóta ez 100 ezer dollár lett, és hiába van ott az összes hardver, az a működést napi 115 ezer dollár fölé vinné, és annyi ügyfél egyszerűen nincs, hogy ezt ki tudják gazdálkodni. Ezért az Argonne nem építette bele az összes leszállított hardvert. Nincs pénzük egy 60 megawattos gépet üzemeltetni, a kormány pedig nem segít annyit, hogy legyen.

Szóval az Aurora esetében nem arról van szó, hogy nem érhető el a hardver, az üzemeltető nem akarja mind beépíteni, hiába nem került egy fillérükbe sem, mert az Intel vállalta, hogy ingyen adja a többlethardvert, nyilván egyfajta kárpótlásért, hogy éveket csúszott a teljes projekt.

Egyébként az is baj, hogy a teljes hardverrel az Rpeak 2,05 EFLOPS lenne, és az sem lenne elég a Frontier ellen, mert csak 1,1 EFLOPS Rmaxot hoznának vele. Amivel vernék a Frontiert az 1,2 EFLOPS Rmax, amihez 2,2 EFLOPS kellene, de az már napi szinten 125 ezer dolláros üzemeltetési költség. És ezek elvileg közel vannak a speckó szerződéshez, amit az állam kínál a géphez.

Szóval ez a nem teljesen kész egy olyan dolog, hogy nincs ki finanszírozza a teljes gép napi szintű működését, ha összeraknák, de a hardverek ott vannak, le vannak szállítva. De tényleg a legnagyobb gond, hogy az összes hardverrel sem lenne elég a Frontier ellen. Még több hardver kellene bele. Valószínűleg lehet egyfajta tárgyalás a háttérben, hogy ha az Intelnek fontos a presztízs, akkor hajlandóak lennének-e napi 30 ezer dollárral hozzájárulni a működéshez.

#8 huskydog17 : Az apró gépek mindig jobbak energiahatékonyság terén, mint a nagyok. Elsődlegesen ez az előny abból származik, hogy nem EFLOPS szintű a teljesítményük, így messze nem skálázódnak olyan szinten, mint a Frontier, nem kell annyi egyéb komponens a skálázódásra, így az extra hálózati komponensek pusztán elhagyhatók, vagyis 0 wattot igényelnek. A Frontier a 8 millió magjával nagyon más kategóriában evez, mint egy alig 20 ezer magos gép. Sokkal több a hálózati elemek fogyasztása.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#13) huskydog17 válasza MongolZ (#10) üzenetére


huskydog17
addikt

Amúgy valóban a 13. helyen van, de ez teljesen lényegtelen. Az energiahatékonyságról volt szó, ott pedig hiába gyorsabb a Frontier nagyságrendekkel, mert a JEDI nagyságrendekkel kevesebbet eszik (22,786 MW vs. 67,31 kW). Az energiahatékonyságnál nem a csúcsteljesítmény a mérvadó.

#12 Abu85: A JEDI mindössze csak a kezdet, az a JUPITER első modulja, a teljes konfig szintén EFLOP gép lesz, a tervek szerint jövőre elkészül. Majd akkor meglátjuk melyik lesz a hatékonyabb, de én már most a JUPITER-re voksolnék. Az energiahatékonyságnál nem a csúcsteljesítmény a mérvadó, hanem hogy adott teljesítményt mekkora fogyasztással éri el, azt hittem ez evidens.

[ Szerkesztve ]

Gameplay csatornám: https://www.youtube.com/channel/UCG_2-vD7BIJf56R14CU4iuQ

(#14) Albus_D válasza Abu85 (#12) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Ahan. Én is vettem két Ferrarit, de sokat fogyasztanak, szal nem használom őket.

"The Intel-powered Aurora supercomputer was widely expected to take the top spot from the AMD-powered Frontier, the #1 supercomputer on the Top500 list, but it took second place instead. However, Aurora did take the top spot in the AI-centric HPL-MxP mixed-precision benchmark, allowing Intel to lay claim to powering the fastest AI supercomputer in the world with 10.6 AI Exaflops of performance. "

Az Aurora a leggyorsabb AI supercomputer, úgy hogy még kész sincs. Természetesen sehol nem olvasni olyat, hogy nem akarják használni. Nem baj. Ismét nevettem egy jót. Meg szerintem még sokan.

[ Szerkesztve ]

(#15) Abu85 válasza huskydog17 (#13) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

MongolZ arra próbál reflektálni, hogy ha sokkal kevesebbet eszik, akkor sokkal kevesebb komponens van benne, és ez sokkal kevesebb hálózati komponenst igényel, ami simán hozzáad egy 8 millió magos gép hatékonyságát úgy 10-15%-kal, egy 20 ezer magoshoz viszonyítva.

Ha a Jediből indulsz ki, akkor a Jupiter úgy 63-65 GFLOPS/watts körül lehet majd. Az egyébként nem biztos, hogy elég lesz, mert ugye jövőre jönnek a unified memory-s szuperszámítógépek, ahol ugye nincs memóriamásolás, így nincs erre vonatkozó fogyasztásterhelés. Leginkább azok fogják vinni a prímet a Green500-on, mert ha nem kell másolni a gyorsítónak az adatot, akkor megszabadulsz azoknak az áramköröknek a fogyasztásától, amelyek az adatmozgásért felelnek, és ez EFLOPS szinten nem kevés.

#14 Albus_D : Mivel nem a te pénzed, így téged nem érdekel, de az Argonne-nak számít, hogy napi szinten 100 ezerből működik a gép, vagy 115 ezerből. Ha nincs meg rá a költségkeret, akkor nem fognak olyan gépet építeni, amit nem tudnak üzemeltetni, akkor sem, ha megkapták hozzá az összes alkatrészt.

A Top500.org normál, perf/watt és HPCG listát vezet. Mindegyikben a Frontier mögött van az Aurora. Konkrétan ezek az értékek:
Top500:
Frontier - 1,206 EFLOPS
Aurora - 1,012 EFLOPS
Green500:
Frontier - 52,927 GFLOPS/watts
Aurora - 26,151 GFLOPS/watts
HPCG:
Frontier - 14054 TFLOPS
Aurora - 5612,6 TFLOPS

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#16) huskydog17 válasza Abu85 (#15) üzenetére


huskydog17
addikt

MongolZ kizárólag arra reflektált, hogy a Frontier sokkal energiahatékonyabb, mint az Aurora, semmi többet. A többit te képzelted oda megint.
Miről volt szó? Energiahatékonyság. Ezt a Green500 lista mutatja. Frontier van az első helyen itt? Nem, mert van annál energiahatékonyabb gép is, az pedig független a csúcsteljesítménytől. End of story. A Top500 és Green500 nem ugyanaz.

[ Szerkesztve ]

Gameplay csatornám: https://www.youtube.com/channel/UCG_2-vD7BIJf56R14CU4iuQ

(#17) Abu85 válasza huskydog17 (#16) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

[link] - Ennyire nehéz elolvasni, hogy mit írt?

Persze, hogy nem ugyanaz a top500 és a green500, de ugye a green500-ban nem is szoktak az élen lenni azok a gépek, amelyek a top500-ban az élen vannak, és ennek az oka, hogy több nagyságrenddel nagyobbak fizikailag. Erre szerette volna felhívni a figyelmedet, hogy nem mindegy, hogy húszezer mag van benne, vagy nyolcmillió.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#18) Albus_D válasza Abu85 (#15) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"A Top500.org normál, perf/watt és HPCG listát vezet."

Nem baj Abu. A top500.org is beszámolt róla [link] görgess le. Ennyira nyíltan nyomod már? :DDD Ott van a HPCG eredmények után, ahol te megálltál. Ejj.. :DDD
Szinte mindenki más beszámolt róla, nem csak arról, amiben első a Frontier. ;]

GREEN500 Results
This edition of the GREEN500 saw a major shakeup, as all of the Top 3 machines are new to the list.

The No. 1 spot on the GREEN500 was claimed by JEDI - JUPITER Exascale Development Instrument, a new system from EuroHPC/FZJ in Germany. Taking the No. 190 spot on the TOP500, JEDI achieved an energy efficiency rating of 72.73 GFlops/Watt while producing an HPL score of 4.5 PFlop/s. JEDI is a BullSequana XH3000 machine with a Grace Hopper Superchip 72C. It has 19,584 total cores.

The Isambard-AI machine out of the University of Bristol in the U.K. claimed the No. 2 spot with an energy efficiency rating of 68.83 GFlops/Watt and an HPL score of 7.42 PFLop/s. Isambard-AI achieved the No. 129 spot on the TOP500 and has 34,272 total cores.

The No. 3 spot was claimed by the Helios system from Cyfronet out of Poland. The machine achieved an energy efficiency score of 66.95 GFlops/Watt and an HPL score of 19.14 PFlop/s.

Like the last list, the Frontier system deserves an honorable mention when discussing energy efficiency. Frontier achieved an exascale HPL score of 1.206 EFlop/s while also earning an energy efficiency score of 56.97 GFlops/Watt. This places the system at No. 11 on the GREEN500 in addition to its No. 1 spot on the TOP500.

HPCG Results
The TOP500 list has incorporated the High-Performance Conjugate Gradient (HPCG) benchmark results, which provide an alternative metric for assessing supercomputer performance. This score is meant to complement the HPL measurement to give a fuller understanding of the machine.

Supercomputer Fugaku is the leader on the HPCG benchmark with an impressive score of 16 HPCG-PFlop/s.

Frontier came in second with a score of 14.1 HPCG-PFlop/s.

Aurora came in third with a score of 5.6 HPCG-PFlop/s. However, it is important to note that Aurora only used about 40% of its nodes for the HPCG run. The Aurora team plans to get a full system run for the next TOP500 list.

HPL-MxP Results (Formerly HPL-AI)
The HPL-MxP benchmark seeks to highlight the use of mixed precision computations. Traditional HPC uses 64-bit floating point computations. Today, we see hardware with various levels of floating-point precisions - 32-bit, 16-bit, and even 8-bit. The HPL-MxP benchmark demonstrates that by using mixed precision during computation, much higher performance is possible. By using mathematical techniques, the same accuracy can be computed with a mixed-precision technique when compared with straight 64-bit precision.

This year's winner of the HPL-MxP category is the Aurora system with 10.6 EFlop/s. Frontier has been pushed from the top spot on the last list to the No. 2 spot with a score of 10.2 EFlop/s, and LUMI is now in third place with a score of 2.35 EFlop/s.

[ Szerkesztve ]

(#19) Abu85 válasza Albus_D (#18) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Itt a HPL-MxP lista. Ez a hivatalos aktuálisan, vagyis május 14-én: [link]

A Top500.org ezt még nem felügyeli, mert még vannak olyan kérdések, amik miatt nem tartják alkalmasnak a tesztet arra, hogy beemeljék hivatalosba. Emiatt nem tudod kiválasztani a top500 Lists menüpontja alatt.

Majd később ez is változni fog, de amíg nem egyeznek meg az érintettek a szabályokról, addig nem lesz hivatalossá téve. Ugyanígy volt egyébként a HPCG teszttel is, az is csak jókora csúszással vált hivatalossá.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#20) Albus_D válasza Abu85 (#19) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Apróbb probléma, hogy a te listád 2023 novemberi. Azóta nem frissült, ezért nincs rajta az eredmény. A top500.org pedig idei. De legalább megpróbáltad.

Még 1x elmondom, a top500org idei erdeményei között szerepel a HPL-MxP eredmény, azon eredmények között, amiről a cikket írtad. [link]

Ha még nem felügyeli, vajon miért említi? ;]

[ Szerkesztve ]

(#21) Abu85 válasza Albus_D (#20) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

És miért nem frissült? Mindegyik lista frissült, ami a top500-on van. Ez miért nem?

Korábban megemlítették a HPCG-t is, amikor még nem volt hivatalosan beemelve. Ennek később jelentősége lesz, amikor hivatalossá válik ez a lista is, de ehhez véglegesíteni kell a szabályokat. Ez azért fontos, hogy minden évben ugyanaz legyen a feltétel, ez most a HPL-MxP-re nagyon nem igaz. Azért váltott ugye nevet is, mert változtak a kritériumok, és még a jó ég tudja, hogy mikor és hányszor fog ez változni.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#22) Albus_D válasza Abu85 (#21) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Még nem került fel oda. A HPCG eredmény 2017--től van, a Green500 pedig 2013-tól, a TOP500 pedig 2004-től.
Teljesen mindegy, a top500.org-on szerepel a HPL-MxP eredmény is, így nem megkérdőjelezhető. Arról hogy neked nem tetszenek azok az eredmények, amin nem a Frontier az első, nem tehetek.

Neked nem tetszés alapján kellene híreket közölni, kiválogatva bizonyos eredményeket. Ellenőrizhetetlen állítások mögé bújva.

[ Szerkesztve ]

(#23) Abu85 válasza Albus_D (#22) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

HPCG volt korábban is, csak 2017-től vált hivatalossá a lista. Ugyanez a helyzet az AI-val is. Az is idővel hivatalos lesz.

Jelen hír a top500-ról szól. Benne van minden a top500 listáról, annak az első tíz helyéről. Green500 és HPCG hír nincs. Ezek alternatív ligák, fontosak magukban, de nem a leggyorsabbról szólnak. A HPL-MxP pedig nem is liga még, mert nincs beemelve a top500.orgra.

Nem tartom hasznosnak, hogy az összes gépet felsoroljuk a top500 listáról. De ezt évek óta így csináljuk. Az első tíz helyezettre fókuszálunk. Akit érdekel a többi, nézze meg a teljes listát, be van linkelve.
A Green500 túl gyorsan változik. Gyakorlatilag évente kétszer kicserélődik majdnem a teljes első tíz, tehát az nem egy következő verseny. A HPCG pedig egy B-liga, míg az HPL-MxP még nem is hivatalos. Utóbbi érdekes, mert hasznos irány, de amíg nem lesz végleges konszenzus a hogyanról, addig nem fog felkerülni a top500.orgra. Ha felkerül, akkor arról is írni fogunk, hiszen véglegessé és követhetővé válik.

Értem egyébként, hogy mi a bajod, de valójában nem én tehetek róla. Írjál Pat Gelsingernek, rúgd seggbe virtuálisan, hogy ne bénázzon, de elhiheted, hogy nem én döntök arról, hogy az Intel ki tud-e adni a kezei közül top500-at megnyerő gépet, vagy sem. Pat Gelsinger az, akinek erre rálátása, hatása van. Vele intézd az elégedetlenséged.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#24) Albus_D válasza Abu85 (#23) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Tehát egy évben egyszer nem fér bele a Green500 publikálása, mert túl gyorsan változik a lista. Érthető... igen.
Na majd ha a Frontier lesz az első, akkor nem lesz ilyen probléma.

Az offban levő ötleteléseden pedig ismét jót röhögtem. Kb az a kategória, mint hogy több millió dolláros gépet nem használnak az áramszámla miatt. Meg hogy az intel ingyen adja hozzá a cuccot. Erre neked nyilván hatalmas rálátásod van, annak fényében hogy józan ésszel átgondolva mennyire lehetnek nyilvánosak ezen szerződések. ;)

Na megyek, átfutom gyorsan a spanyol szuperszámítógép-építés szerződéseit, kíváncsi lettem egy két adatra.

[ Szerkesztve ]

(#25) Kristof93


Kristof93
senior tag

Egyértelmű, hogy nagyságrenddel kisebb gépet könnyű hatékonyabbra csinálni. Beleteszed az épp megjelent bleeding edge hardwert, ha kell alul feszeled, nincs akkora overhead a hálózatnak. Egy laptop még ezeknél is hatékonyabb és egy iphone ami első a tsmc új nodeján még inkább. Nem lehet így összehasonlítani.

Majd ha lesz nvidia verzió az elsők között teljesítményben akkor persze hatékonyabb lesz még úgy is, de már nem annyira - és hány évvel később áll szolgálatba.

(#26) Abu85 válasza Albus_D (#24) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Az Intel 300 millió dollárt fizetett vissza az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának az Aurora kapcsán. Ezt 2021Q2-ben jegyezték fel a második negyedév beszámolóján. Utána pedig a további csúszást lerendezték annyival, hogy hardvert adtak a további kötbér helyett.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#27) Albus_D válasza Abu85 (#26) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Ahan. Megkérlek ne tájékozódj AMD-s megmondóemberek reddit találgatásai alapján, mert úgy jársz mint most. :DDD

[link]

Pláne, hogy az intel a 2021-es terv szerint, 2021 novemberben elkezdte a szállítást.

“We have been living and breathing the Aurora installation since the first pieces were delivered in November of 2021,” said Susan Coghlan, ALCF project director for Aurora. ​“While we still have a lot of work to do before we can roll the system out to scientists worldwide, it is incredibly exciting to have the final hardware in place.”

Pár, az Aurora jelenleg futó projektjei:

[link] Argonne prepares for exascale supercomputer simulations of nuclear reactors
[link] Argonne’s Aurora supercomputer set to supercharge materials discovery
[link] Argonne’s Aurora supercomputer to help scientists advance dark matter research

Természetesen ezek mind a gép kikapcsolt állapotában futnak, mert magas a villanyszámla. :))

[ Szerkesztve ]

(#28) Abu85 válasza Albus_D (#27) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Nem olvasok Redditet. Ezek az Intel jelentésében vannak...

Az Aurora eredetileg 2018-ra készült volna, de azt a projektet az Intel nem tudta vállalni, mert a szükséges Knights Hill gyorsítót lelőtték. Utána 2021 volt a második céldátum, de addigra is csak a Polarist rakták össze, ami nem is Intel hardverekre épült. [link] - ilyen szempontból az Intel valóban összerakta 2021-re a tesztrendszert, de úgy, hogy egyetlen Intel komponens nem volt benne. A konkurenset hardvereit használta hozzá.

A gép működik, csak ki kell termelnie az üzemeltetési költségeket. Jelen pillanatban ezek magasak, vagyis a bérbe adás is költséges. Nem véletlen, hogy több projekt fut a Frontieren, mert sokkal kevesebb áramot használ, így azt bérelni sokkal olcsóbb.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#29) Albus_D válasza Abu85 (#28) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Nem, nincsenek benne a jelentésben. Pláne nevesítve. :N

A cica rúgja meg, az a Polaris volt? Susan Coghlan, director for Aurora, meg azt hitte az Aurorát rakják össze.
"We have been living and breathing the Aurora installation since the first pieces were delivered in November of 2021,” said Susan Coghlan, ALCF project director for Aurora. ​“While we still have a lot of work to do before we can roll the system out to scientists worldwide, it is incredibly exciting to have the final hardware in place.” [link]

Mi legyen, szóljunk a csajnak, vagy szerinted azóta rájött magától?

[ Szerkesztve ]

(#30) Abu85 válasza Albus_D (#29) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A Polaris az Aurora tesztrendszere. Minden ilyen nagyobb gép építése úgy történik, hogy a tényleges összerakás előtt összeraknak egy kisebb verziót. Ez 2021-re volt tervezve, csak nem tudták ugyanazt összerakni, mert az Intelnek nem voltak kész a hardverei. Egyébként egy akkora rendszer összerakás maximum egy év. Tehát vagy a világ bénái dolgoznak az Intelnél, hogy 2021-től csak mostanra tudták összecsavarozni a dolgokat, vagy nem 2021-ben kezdték összerakni.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#31) arabus


arabus
addikt

Miért van az hogy az első 10 gépből 5 van Intel Sapphire Rapids processzorral szerelve 2 AMD-vel 3 pedig más gyártók processzoraival (1 IBM,1 Nvidia,1 Fujitsu)?
Tehát első AMD második-harmadik Intel méghozzá a harmadik a Microsoft gépe Azure rendszerrel nem is Linux.

[ Szerkesztve ]

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#32) Albus_D válasza Abu85 (#30) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Köszönöm az infókat. Szóval egy év. Persze maximum. Amennyit te összeraktál, biztosan fél év alatt is lepörgeted. Hát tényleg lúzerek vannak ott.

(#33) arabus


arabus
addikt

Elnézést most mennem kell szerelni,megjött a pakk.
:DD

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#34) bteebi válasza Fecogame (#1) üzenetére


bteebi
veterán

Nem tudom, hogy ez vajon pusztán Intel-AMD különbség-e - szerintem nem -, de a hatékonyságbeli különbség meglepően, sőt már-már hihetetlenül nagy.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#35) Robitrix válasza Fecogame (#1) üzenetére


Robitrix
senior tag

Azért korántsem annyira hatékony, mint elsőre gondolná az ember. ha a 1714.81 Pflop elméleti számítási sebességet viszonyítja az ember a 22786 Kw elektromos teljesítménnyel. Az akkor 1 Pflop számítási teljesítményhez 13,28 KW elektromos teljesítmény kell Ami Tflopban 13,28 watt. Na most ha összeveti ez ember egy PC-vel. Vegyük az én otthoni gépemet egy Ryzen 5 5600 +RTX 3060 12 Gb grafika. A grafika elvi teljesítménye 12,6 Tflop, a CPU tud úgy kb. 400 Mflop körül vagyis az egész gép úgy mondjuk 13 Tflop. Ehhez a CPU fogyaszt meghajtva úgy 80 wattot, a grafika meg 170 watt a max fogyasztás. Ha hozzá veszem a chipset, memoria, meghajtok stb fogyasztását kb. 300 watt. nagyjából a gép fogyasztása meghajtva. Ebből kijön akkor, hogy Tflop teljesítményre. úgy 23 watt energia kell. vagyis 13 watt vs. 23 watt 1 Tflop energia igénye. Azért azt gondolta volna az ember, hogy sokkal energia hatékonyabb azért egy hatalmas szuperszámítógép egy hétköznapi PC-hez képest. Ha a rosszabb energia hatékonyságú 2- helyezett gépet nézem az már erősen ott van egy PC szintjén. Vagyis nem igazán energia hatékonyabbak a szuper számítógépek a hétköznapi PC-inkhez képest. Azért így után számolva ez csalódás....

(#36) Abu85 válasza Robitrix (#35) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Hogy lenne már hatékonyabb? Milliárd egyéb komponens fogyasztja egy szuperszámítógépben az áramot, ami egy otthoni PC-ben nincs is beépítve.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#37) Robitrix válasza Petykemano (#9) üzenetére


Robitrix
senior tag

Az Nvidia nem gyárt CPU-t. Már pedig egy mai szuperszámítógép rengeteg szerver CPu magból és nagy számú grafikai gyorsító GPU-ból van összerakva. Bár lehet, hogy a GPU rész Nvidia lesz, de attól még dögivel lesz bele pakolva AMD vagy Intel szerver proci is. Jó dolog a grafikai gyorsító de attól még nem alkalmas minden feladatra.

(#38) Robitrix válasza Bici (#11) üzenetére


Robitrix
senior tag

Ez elég gyakori, hogy a szuperszámítógépeket nem első lépésben egyből építik ki a maximumra. Az indulás után gyakran 1-2 évvel érik el sokszor a maximum kiépítést.

(#39) Robitrix


Robitrix
senior tag

Amúgy a világ tele van nagy teljesítményű szuperszámítógépekkel. És folyamatos gond, hogy el tudják látni őket folyamatosan feladattal. Simán lehet kapacitást bérelni egy csomó helyen. Valakinek szüksége van mondjuk 100 ezer pocimagnyi teljesítményre egyszerűen vagy két tucat helyen bérelhet kapacitást. Lelkesen adják sok helyen bérbe a kapacítást, hogy hozza a gép a bevételt ne csak vigye. :) Persze azért jellemzően egy mondjuk 8 millió magos számítógépen szét van osztva a teljesítmény akár 300 párhuzamos virtuális gépre is. Az egyik projektnek lehet 1000 mag a teljesítmény igénye a másiknak lehet 500 ezer..... komoly gond az ilyen nagy gépeknél, hogy nincsen rá gyakran folyamatos feladat. Aztán ott vegetál a gép 10-20%-os kihasználtságon. Miközben sok 10 millió dolláros eszközökről van szó, aminek a napi fenntartási költsége is sok 10 ezer dollár. Sok cég nem is épít mondjuk magának ilyen nagy teljesítményű gépet. Vagy bérel, ha éppen szüksége van rá, de van olyan is, ahol mondjuk az irodákban levő sok 100 PC van éjjel befogva komolyabb feladatok megoldására. Elvégre azokban is van akár sok ezer magnyi teljesítmény. Amikor hazamennek az irodából du. ott marad a gép bekapcsolva. Fut rajta egy program ami bekapcsolja az irodai számítógépet az épület hálózatán keresztül egy elosztott számítási rendszerbe. Aztán mondjuk éjszaka a bérelszámolás gépei is mondjuk valami modellezés számítást végeznek. Millió megoldás létezik számítási kapacitás megteremtésére. Az olyan feladat, amihez tényleg kéne 8 millió mag eygszerre olyan lehet, mint a fehér holló.

[ Szerkesztve ]

(#40) Abu85 válasza Robitrix (#37) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

De gyártanak CPU-t. Grace a neve.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#41) joysefke válasza Petykemano (#9) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

A napokban volt róla hír:
HPE im Zeitplan: Blick auf ein Blade mit acht AMD Instinct MI300A für El Capitan - ComputerBase
Három a végleges hardverrel megegyező tesztrendszere van, kisebb konfiguációban, ezek a 46-47-48-as helyeket hozzák a top 500-as listán.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.