Előzmények, beszerzés
Körülbelül két hete használom ezt az általam hasznosnak vélt kiegészítőt, amit most be szeretnék mutatni nektek.
Az egyik topikban Somatom hívta fel a fórumozók figyelmét az itt látható mágnes segítségével csatlakoztatható töltő/adatkábelre. Nagyon megtetszett, és mivel régóta irigykedek a kollégám Sony Z1-ének oldalán lévő mágneses csatlakozású töltési lehetőségére, azonnali vásárlási vágyat ébresztett bennem.
Elkezdtem keresgélni, és ezt találtam. Ez szintén még abban a stádiumban van, amire pénzt gyűjtenek, vagyis nehezen megjósolható, hogy mikor lehet belőle vásárolni.
Kissé letörten keresgéltem tovább. Az alin és ibéjen nem találtam semmit. Aztán a gugli sokadik találatra kidobott valamit, ami jónak tűnt, de ez az Alibabáról rendelhető. Mivel én nem vagyok kereskedő és webshoppal sem rendelkezem, így ez sem jöhetett számításba. Viszont megvolt a kábel pontos neve, és így már egyenes volt az út ahhoz, hogy az AliExpress keresője kidobja.
WSKEN márkanéven futó kábel volt az első találat, és mivel az oldalon található visszajelzések is nagyon pozitívak voltak, másnap meg is rendeltem.
PLESON néven is forgalmazzák, hasonló áron.
És pár napja feltűnt a TinyDeal-en is. Elég nyomott áron akciózzák márkajelzés nélkül. Gondolom "okosba" lett legyártva.
(Azért az elgondolkodtatott, hogy miért gyűjtenek pénzt valamire, ami létezik. Vagy nem tudnak róla? Illetve, hogyan lehetséges az, hogy más gyártónak sikerül önerőből legyártani. Naiv gondolatok, de akkor is...)
Kábel, csatlakozó
Igényes dobozban érkezett a kábel és tartozékai. A töltőkábel nagyon jó minőségűnek tűnik, a végén fémes hatású (szerintem alumínium) töltőfej van. Az enyém ezüst, de rendelhető feketében és aranyban is. Pont a különböző színezés miatt állapítható meg az anyaga nehezen (lehet, hogy az ezüst is festett?), de összességében nagyon szép kivitelezésű, olyan epülös.
A töltőfejen van egy fehér LED, ami folyamatosan világít, ha a kábel áram alatt van. Ez jól néz ki és könnyű megtalálni a sötétben.
Az érintkezők hátulról rugós megtámasztást kaptak. Ennek megállapításához nem kell metszetrajz, de még csak szét sem kell fűrészelni; érzi a kíváncsiskodó, amint benyomja az ujjával.
Csatlakozóból 2 db-ot adtak, ami biztos fémből van. (Különben hogyan is vonzaná a mágnes?)
Kissé bemart érintkezőből öt található a külső felén. Viszont ebből biztos csak négyet használ, ugyanis a belső Micro USB-csatlakozó felén már csak négy számolható.
Használatban, csatlakozás
Az első csatlakozás nem sikerült egyből. Nem értettem, hogy miért mozog annyira, és miért nem veszi a töltést. Azt hittem hibás lehet, de összehasonlítva a hagyományos töltőcsatlakozókkal rájöttem, hogy jobban be kell nyomni a helyére. Olyannyira be kellett erőltetnem, hogy azt hittem, beszakad az egész alaplap. Aztán egy kattanással a helyére ment és nagyon stabilan állt benne. Sokkal erősebben kapaszkodik a helyére a csatlakozó, mint a hagyományos kábel végén lévő. A csatlakozót kiszedni a hozzáadott zöld színű kiszerelő tüskével lehet.
Három telefonnal is kipróbáltam. Kettőbe tökéletesen illeszkedik, a harmadiknak a hátsó feléhez nem simul hozzá. Erről nem a csatlakozó tehet: annál a telefonnál, aminek az USB-csatlakozója nagyon a telefon szélén van, ráadásul a hátlapját is legömbölyítették, ez lesz a helyzet.
Ez a kis esztétikai hiba nem befolyásolja a működést, mindhárom telefonnal hibátlanul teszi a dolgát.
A mágnes nagyon erős. Simán megtartja egy nehezebb telefon súlyát is. Oldalirányban is erősen tart, ezért autós tartóba vízszintes helyzetben való használathoz is ajánlott.
Csatlakozás nagyon egyszerű. Nem kell a "bedugás" irányára figyelni. Tulajdonképpen csak a kábelfejet kell megközelíteni az eszközbe dugott ellenpárjával, és már stabilan rögzített a kapcsolat. Akár egy kézzel is megoldható.
A lecsatlakozás is nagyon könnyen megy, csak egy kicsit meg kell billenteni a csatlakozófejet lefele vagy felfele. Az asztalon töltődő telefont pedig csak a felvétel közben kell egy kicsit megbillenteni, és a mágnesen fej magától leválik. Egykezes művelet.
Ezen a képen látható, hogy a 200 grammos telefont is simán megtartja, és még a "belógatásteszten" is átment, ugyanúgy, mint a következő oldalon látható videón a Huawei esetében.
Töltés, adatátvitel
Mindhárom telefonnál mértem töltési időt is. A Samsung Ace3 adott idő alatt pontosan dupla annyi töltést vett fel, mint a gyári kábelével. (Természetesen ugyanazt a töltőfejet használtam.)
A videón is látható kis Prestigio-ba nem töltött bele annyit, de majdnem az is duplázott.
A harmadik telefon, amivel próbáltam, a friss szerzeményem: a Cubot H1-es. Ezzel a töltés gyorsaságában nem érezhető különbség. Ez azért lehet, mert a Cubothoz adott gyári kábelt már eleve egy jobb minőségű kábel.
Sokakban bizonyára felmerül a kérdés, hogy miként lehet egy telefont gyorsabban feltölteni. Hozzáértők körében köztudott, hogy egy telefon töltési sebességét nem a töltőfej által leadott áramerősség, hanem a telefon elektronikája által szabályozott felvehető áram erőssége határozza meg.
Igen ám, de a töltő és a telefon között van egy kábel, ami nem mindegy milyen milyen minőségű, illetve milyen vastag vezetéket alkalmaztak a szerelésekkor. Az érdeklődőknek részletes magyarázatot adhat ez az írás. (Szintén Somatom linkgyűjteményéből.)
A kábel adatátvitelre is alkalmas. A beszkennelt leíráson olvasható, hogy csak az USB hibakeresést kell engedélyezni a telefonon, és driver kell hozzá a számítógépre. Windows 8.1-es gépen próbáltam ki mindhárom telefonnal. Az első csatlakozáskor telepítette a drivereket, utána villámgyorsan csatlakozik a számítógéphez. Az adatátvitelhez a fej csatlakozása csak egy irányban megfelelő (ezt írja is a használati útmutató), átfordítva „Ismeretlen USB-eszköz” felugró jön a számítógépre. Ezekben az esetekben is megy a telefonba töltés.
Ezt a videót én készítettem. Ezen látható a csatlakozás és egy kis terhelésteszt, illetve a legutolsó csatlakozáskor (ami már a notebookhoz történt) látszik a háttérben a monitoron, hogy milyen gyorsan kész az adatátvitelhez.
Ez pedig kettő review az angolul értőknek. Bizonyára tartalmaznak még hasznos információkat.
Előnyök
- Mindenhez használható, amin Micro USB-csatlakozó van: telefon, tablet, fényképezőgép, bluetooth-os kütyü stb.
- A sok ki/bedugástól nem használódik el az eszköz egyik legtöbbet használt és legérzékenyebb része, a töltőcsatlakozó.
- A kábel jó minőségének köszönhetően a lehető leggyorsabban tölti fel a telefont.
- Roppant kényelmesen csatlakoztatható le és fel, akár egykezes is lehet a művelet.
- Csatlakoztatható 180 fokkal elfordítva, nem kell az illesztés irányára figyelni.
Hátrányok
- Ha csak egy kábel van belőle, vinnünk kell magunkkal, illetve jó előre átgondolni, mikor akarjuk újra tölteni a telefonunkat. (Mindenesetre szükség esetén a telefonban lévő adapter bármikor eltávolítható, és tölthető bárhol hagyományos kábellel.)
Aki kedvet kapott hozzá, annak még egyszer a link, ahonnan rendeltem.