Bevezető
Bevezető
Már egy ideje notebook nélkül tengődtem, de egyre inkább nyilvánvalóvá vált, hogy szükségem van a mobilitásra (és valamilyen szinten az erőre is).
Az erősebb vas azért szükséges számomra, mert használok egy-két olyan alkalmazást, ami igényli az erősebb hardvert, illetve nem lenne hátrány, ha hébe-hóba pár játék is elfutna rajta.
A másik fontos szempont az volt, hogy az akkumulátora, ha szükséges, kibírjon 4-5 óra működést is. A fontossági listámon azonban első helyen a matt kijelző szerepelt.
Két fényes kijelzős gép gazdája is voltam már, de ennél sokkal több fordult meg a kezem alatt. Elmondhatom, hogy a matt kijelző olyan dolog, ami elengedhetetlen, ha az ember nem csak alkonyattól-pirkadatig vagy egy jól elsötétített szobán akarja használni a gépet. Márpedig nyár lévén, a szabadban is szeretnék filmet nézni vagy éppen a hintaágyból skype-olni a hátsó kertben.
A nálam megszokott hónapok helyett most csak pár nap keresésre volt szükségem, mivel betérve a madárral fémjelzett üzletbe, az ott kiállított példányok egyikénél leragadtam. Matt kijelző, viszonylag erős belsővel és – a helyszínen rákeresve – 4-5 órás üzemidővel… nem utolsó sorban jól is nézett ki. Az árcímkére író illető sem nyomta oda a tollat. Cirka 140.000 forint. Azonnal lecsaptam rá!
Megjegyzés: A teszt során arra fogom fektetni a hangsúlyt, hogy milyen ez a gép egy átlagfelhasználó szemében, ezért mellőzök mindenfajta szintetikus tesztet, ahol a számok bűvöletében élők kiélhetik hajlamaikat, hogy „hú, a másik processzor az 5 ponttal többet kapott”… Akit így már nem is érdekel az írásom, annak köszönöm, hogy eddig elolvasta és további szép napot kívánok!
Külső
Külső
A notebook külsejét tekintve megfelel a mai kor elvárásainak. Lekerített formák, a fekete és az ezüst szín dominál. A fedlapja felső 80%-a ezüst, alja fekete, barázdált, körömreszelésre is kiválóan alkalmas, ennek köszönhetően viszont nem gyűjti az ujjlenyomatokat.
A fedlapon amúgy semmi csicsa, csupán egy diszkrét “SAMSUNG” felirat. Számomra igazán szimpatikus.
Belülről a színek aránya fordított. Több a fekete és csak a csuklótámasz, valamint a touchpad rész kapott ezüst színt. Itt már viszont minden matt, sima.
Az előző laptopjaimnál ezt a részt teljes egészében matricák tömkelege borította. A processzor illetve a vga gyártó, a laptop gyártó, Sári néni, a takarító cég igazgatója, valamint Pista, a fuvarosok műszakos főnöke is ráragasztotta a maga kis céglogóját, reklámját. Itt csupán jelzés értékkel van egy Core i3-as matrica, meg egy nVidia Optimus. Lényegében csupasz az egész belseje. A kávája körben lyukacsos, bár ez alig észrevehető. Alul, középen ezüst SAMSUNG felirat díszeleg.
Az állapotjelző ledek a touchpaddal egyvonalba kerültek. Szerepük megmutatni a HDD aktivitást, a vezeték nélküli hálózat elérhetőségét, a töltés állapotát, az akkumulátor merülését, valamint a bekapcsolt állapotot. Mind kéken világít, halványan, szolidan.
Baloldalon található a töltő csatlakozója, egy ventilátorrács, ahol a meleg levegő távozhat, VGA és HDMI portok, valamint ide került egy USB és a fülhallgató/mikrofon csatlakozója.
A jobb oldalon találunk még két USB csatlakozót, ugyancsak itt van a Kensington-zár helye, illetve a kétrétegű DVD-író.
Elöl, a bal kéz alatt, van egy SD-kártyaolvasó.
A hangszóró a káva alá került, a hangereje pontosan elég egy film megnézéséhez, még ha a hangminőség nem is emelkedik ki a társai közül.
A kijelző matt, tehát külső fény esetében is jól látható, nem tükröződik benne a fél világ.
A zárszerkezet rugós elven működik, meglepően erősen csukódik. Fél kézzel kinyitni nem is lehet, mert az egész készülék felemelkedik. A zsanérok nem teszik lehetővé a 180 fokos hátrahajlást.
Az akkumulátort hátulról lehet becsúsztatni, de ha a kijelzőt nagyon kinyitjuk, az pont ráhajlik, így kérdéses az esetleges nagyobb kapacitású akkumulátorra való cserélés lehetősége. Ha létezik egyáltalán 9 cellás változat, akkor berakása után, maximum 90-100°-os, vagy annál nem nagyobb szögben lehet majd kihajlítani a monitort.
A bekapcsoló gomb jobb oldalon van, belül, és a gép bekapcsolt állapotában kéken világít. Fénye viszonylag erős, legalábbis ha este úgy hagyjuk a hálószobában, látni fogjuk, hogy milyen szépen megvilágítja a mennyezetet.
A billentyűzet kimondottan jó fajta. A gombok könnyen és halkan járnak, a távolságuk és méretük is ideális a gyors gépeléshez. Mivel volt elég hely, a billentyűzetnek jutott egy parányi numerikus rész is.
Itt már kisebbek a gombszélességek, illetve a nulla is elcsúszott a kettes alá, hogy elférjen a kurzorvezérlő. A funkciógombok elérésére a bal és a jobb oldalon is található egy-egy FN gomb (a CTRL jobb oldalán). Ellenpéldának hoznám a Lenovo-t, aki – a világon talán egyedül – mindig a bal oldalon helyezi el az FN-t, így az ő laptopjaikon a CTRL gomb megszokásból való használata igazi kaland.
A touchpad kellően nagy, a bal és jobb „egérgombok” el vannak választva, használatuk azonban meglepően hangos. Megnyomását követően el is képzeltem, ahogyan a szomszédság egy emberként kapja fel a fejét és hagyja el a szájukat az „Ez meg mi a franc volt?” szöveg. Nem tudom, hogy miért nem képesek egy gumicsillapítású mikrokapcsolót berakni.
A kattintások számát szerencsére csökkenti a gesztusvezérlés megléte, így képesek vagyunk két ujjal le-fel valamit jobbra-balra görgetni, nagyítani. Sajnálatos módon erre csak az egérpad szoftverének telepítése után van lehetőségünk.
A géphez Windows7-es driver CD jár, amin – az említett szoftver mellett – sok más dolog is megtalálható.
Belső
Belső
A gép fontosabb paraméterei a következők:
CPU: Core i3-2350M 2,3GHz
VGA: Nvidia GT520Mx 1024MB DDR3
RAM: 4 GB DDR3 1333
HDD: 500 GB SATA II 7200RPM
A gép kijelzője 1366x768-as felbontású, azaz HD képességgel bír, háttérvilágítását LED-ek biztosítják.
A betekintési szögek oldalirányban meglepően jók, szinte teljesen oldalt ülve is jól látható, a színek nem torzulnak.
Le és felfele irányban a szokásos TN+Film paneles jellegzetességeket produkálja, azaz felfele haladva világosodik és a kontraszt is csökken, hamar olvashatatlanok lesznek a feliratok, míg lefele elindulva a fényerő csökken és a színek is negatívba fordulnak.
Ideális szögben, azaz szemből nézve, pár fokos ráhagyással nem lehet panasz: a színek szépek, a fényerő is kellően nagy.
A matt kijelzőnek köszönhetően verőfényes napsütésben is minden jól látszik rajta, olvasható. Persze a megfelelő szöget így is meg kell találni, de árnyékba húzódva (hintaágy, napernyő, fedett terasz), abszolút meg leszünk elégedve vele, mivel tökéletesen látszik minden.
A gépben az alap Windows felület megjelenítéséhez, illetve nem számolásigényes feladatoknál egy Intel HD3000-es integrált megoldás teljesít szolgálatot.
Ilyenkor a GT520Mx az igazak álmát alussza, várva a hozzá méltó ellenfélre.
A HD3000-est nem is vizsgálom nagyon, irodai alkalmazásokra, filmnézésre tökéletesen megfelel. Az i3-as processzorral karöltve lejátsszák a FullHD, illetve a 3D FullHD filmeket is, MKV formátumban 20GB nagyságban. Nagyobb produktumokkal (BD50) nem kísérleteztem, mert aki olyanokat néz, annak már van dedikált megoldása erre a célra.
A flash-tartalmak, valamint nagyobb képfájlok megjelenítése sem okoz problémát.
Játékok
Játékok
A GT520Mx – lássuk be – nem egy izomkolosszus, legalábbis a mai viszonylatok között nem. Azokat a játékokat, amelyeket én „örök klasszikusként” őrzök, maximális részletességében tudja futtatni.
Egyik ilyen a Singularity. Aki ismeri, annak nem kell bemutatnom, aki nem ismeri, annak néhány szóban: Unreal Engine 3-as verziójú grafikus motor, FPS-játék, aminek a lényege az idő manipulációja, ezzel tárgyakat tudunk öregíteni és fiatalítani.
Ezt a játékot a notebook natív felbontásán sajnos nem lehet futtatni, de a hozzá legközelebbi 1280x720-on viszont már teljes képernyőn és „torzulás nélkül” viszi. Minden beállítást maximumra állítva, illetve NV Control panelben némi FXAA-t is megengedve.
A másik, amit kipróbálás céljából feltettem, az a Quantum Conundrum, mivel szeretem a gondolkodós logikai játékokat. Ennél az a furcsa helyzet állt elő, hogy minden józan észt félretéve, bizonyos helyeknél irtózatosan beszaggat, majd ez abbamarad, hogy máshol újra előbukkanjon. Ennek ellenére az idő 90%-ban szintén jól játszható.
A harmadik tesztalanyom a Sniper Elite V2. Még megjelenés idején jutottam hozzá és egyszeri végigjátszás után beleszerettem. A látványok közül főleg a bullet time-os fejlövések és a röntgenes golyóbehatolás ragadott magával, de mindig is szerettem a mesterlövészes játékokat. Ezt a játékot is maximálishoz közeli részletességi beállítások mellett, akadásmentesen viszi a monitor natív felbontásán.
Ezután váltottam egy nagyot és felraktam a Crysis Warhead-et. Gondoltam, kicsit megizzasztom a szerkezetet. Igaz, hogy ez már egy négy éves játék, de még a mai napig tud meglepetéseket okozni a gépeknek. Ezen a gépen is csak „Játékos” beállításokon fut élvezhetően, néha-néha megakadva.
Újabb szerzeményeket nem tudtam kipróbálni, de elsősorban nem is játékra vettem, csak gondoltam, ha már valami jobb vas került bele, akkor lássuk, mit is tud. Hát ezt.
Akkuidő, zaj, melegedés
Akkuidő
Az energiaellátást egy 48 Wh-s, lítium-ion, hat cellás akkumulátor biztosítja. Ez a teljesítmény nagyjából négy óra internetezésre elég. Bekapcsolt wifi mellett, mondjuk egy kellemes olvasgatás, vagy Word/Excel szerkesztgetés közben, már négy és fél, majdnem öt órát várhatunk a teljes lemerülésig.
Kikapcsolt wifi mellett még nem próbáltam, lévén nekem a levelező program, a Skype, a TeamViewer, egy időjárás figyelő, valamint egy alternatív instant messenger program is szalad a háttérben, 0-24-ben. Ezek pedig hálózati adatforgalmat generálnak. Kikapcsolt adapterrel gondolom, fél-egy órát is rá lehet tenni erre a működési élettartamra.
Alkalomadtán kipróbálom.
Zaj
Egy 25-30°C-os szobában, normális használat közben a készülék szinte nesztelen. Kimondottan a zaj csökkentésére létezik egy profilja is a gépnek, amihez dedikált fizikai gyorsgomb található a menüsoron.
Hogy ilyenkor milyen változások történnek, nem tudom, de a Windowsos beállításokat is átszabja, pl. elveszi az Aero-t, ha nincs töltőn, csökkenti a fényerőt, valamint a processzor teljesítményén is farag keveset. A gomb megnyomásával a ventilátor, mint zajforrás, megszűnik létezni. Amúgy se egy hangoskodó fajta, de utána egyszerűen, ha koncentrálsz, akkor sem veszed észre. A kertből beszűrődő madárcsicsergés hangosabb lesz.
Némi izzasztás, játék után azonban tud pörögni. Például egy csendes átvezető közben, vagy töltésnél odakapod a fejed, hogy „hú ez így pörög?”. Bizony, meg kell dolgozni a termelődő hő leadásához.
Más, hasonló teljesítményű géppel (Acer, Lenovo, HP) összehasonlítva azonban még így is a csendesek közé tartozik. Kiemelném, hogy egy HP hasonló tulajdonságú változatához képest maga a megtestesült csend volt. Az ugyanis képes volt úgy felpörögni, hogy a szomszéd szobában is hallottad.
Melegedés
Melegedés tekintetében vegyesek az érzéseim. Alapjáraton van egy bizonyos „langyosság”, ami még a nyári melegben sem zavaró. Huzamosabb játék után sem válik vészesen forróvá, de már izzad a csuklótámaszon pihenő kezünk.
A hőmérséklet főleg a bal oldalon koncentrálódik és tapintásra valahol az X, S és a D billentyűk környékén van a gócpontja.
Átlag használat mellett / játék után
Természetesen lehetne hűvösebb,, de végül is ez sem éri el még a zavaró fokozatot, noha ugyancsak közel van hozzá. Talán csak megszokás kérdése. Tény, hogy csak a mostani nagy melegben próbáltam igazán ki, amikor a szoba átlaghőmérséklete 30-32 fok volt.
Lehet, hogy hűtött helységben, vagy tavasszal-ősszel olyan hűvös lesz, hogy már fázik a keze az embernek rajta.
Ez például egy jól hűtött gép:
Összegzés
Összegzés
A lényeg, hogy a gép hozta az elvárásaimat. Számomra elegendő az akkumulátor élettartama, a matt kijelző és a megfelelő teljesítmény, ha játszani, vagy éppen 3D-s szerkesztésre támad kedvem.
A zajszintje kellemesen alacsony, a melegedéssel sincsenek komoly problémák. Az árkategóriájában mondhatnám, hogy kiemelkedőek ezek a szolgáltatások.
Pro:
- matt kijelző
- nagy teljesítmény
- 4-5 órás akkumulátorról való üzemelés
- csendes működés
Kontra:
- fényes bekapcsoló gomb (este letakarandó)
- a kijelző rossz vertikális betekintési szögei
Szívem szerint 9/10-est adnék neki, ugyanis én nagyon meg vagyok vele elégedve: ezért az árért, amiért hozzájutottam, egy játékra is alkalmas, szép kijelzővel rendelkező notebookot kaptam!
Ha valaki kérdezi, csak ajánlani tudom!