Az alaplap a legkülönlegesebb alkatrész a gépben. Pontos típusa: TYAN TAHOE-II S1686D. Ez egy ATX szabványnak megfelelő kétprocesszoros alaplap Intel 440FX chipsettel SLOT1-es processzorokhoz, 8 db (4 bank) SIMM memóriafoglalat, 5 PCI és 3 ISA foglalat (egy közös), OnBoard IDE és hajlékonylemez vezérlő, 2 soros port, 1 párhuzamos port, két PS/2, két USB csatlakozó, három ventilátor csatlakozó van rajta. Van egy beépített hőmérő is a lapban. (Manual link)
Nekem két Pentium II 266 MHz-es processzor, 192 MB EDO RAM és AMI BIOS van benne. Az egyik processzor aktív hűtésű, a másik meg passzív (ventilátorral felszerelve) :), úgyhogy sajnos egyenlőtlen a melegedésük, de a második CPU slotba nem fért be ventilátoros passzív az első CPU miatt... Eredetileg 256 MB memória volt (8x 32 MB), de az egyik valamiért tönkrement úgy, hogy hozzá se nyúltam, úgyhogy így csak három üzemképes bank maradt (természetesen a rossz memóriát kiszedtem :) ). Csak a vétel utáni állapotról van képem:
azóta a két szélső memóriahely megüresedett, a rézszínű hűtőbordájú processzor a másik helyen van, a hűtő nélküli helyett van az aktív hűtésű, amit már említettem.
A BIOS nem mondható mindennapinak: grafikus felületű, Windows 3 -szerű ablakokkal! Egérrel is lehet benne dolgozni, és szerencsére nem annyira lebutított, mint a legtöbb AMI BIOS, kb. ugyanannyi dolgot lehet benne állítani, mint egy korabeli Award-ban, főleg a legújabb frissítéssel. A manualban van róla leírás, meg készítettem fényképet is róla:
Nagyon sokat szenvedtem, mire teljesen jóra meg tudtam csinálni mindent. Az előző ABIT BX6-os alaplapon minden simán ment, de itt aztán megkaptam a magamét. Ott kezdődött, hogy az eredeti BIOS bugos volt: a PM kikapcsolása ellenére magától leállította inaktivitás esetén 1 perc után a winchestereket. Ezért frissítenem kellett; az újabb verzióban van néhány plusz funkció is, úgyhogy végül is megérte. A további problémáim főleg az egyszerre két oprendszer (Windows NT 4.0 és Windows 95) beállításából adódtak, de a BIOS is közrejátszott. A fő probléma az volt, hogy az egyik HDD működése nagyon akadozó volt, össze-vissza fagyott, és csak túl későn jöttem rá, hogy a BIOS automatikusan bekapcsolta a felismeréskor a 32-bites kezelési módot, amit ez nem támogatott. Aztán az NT nem volt hajlandó felismerni a régi SMC EtherEZ ISA hálókártyámat, pedig az összes eddigi alaplapban felismerte, és szó szerint semmilyen BIOS vagy NT-s beállítás nem segített (a Win95 felismerte). Aztán gondok adódtak egy miroSound PCM 10 hangkártyával is (ISA), meg az ASUS 3DP-V3000 (PCI) videokártyával is, mindig az NT-ben (ezeket mostanában szereztem be, úgyhogy nem tudom, hogy az illesztőprogram vagy maga a hardver volt-e a ludas a hibákban, mert más gépben még nem próbáltam őket). Olyan, mintha az ISA eszközöket nem szeretné annyira a lap...
Most már sikerült mindent jóra beállítani, az említett alkatrészek cseréjével (az ASUS videokártyához és a miroSound hangkártyához nagyon rossz a driver-ellátottság, úgyhogy nem próbáltam meg felkutatni másikakat).
A jelenlegi konfigurációban a következők vannak:
Hirdetés
ELSA S3 Vision864 PCI videokártya
Ez egy 1994-es német gyártmányú videokártya, a legrégebbi PCI-s kártya, amit valaha láttam. 1 MB memóriával van szerelve, de bővíthető 2 MB-ra a szokásos 512 kB-os videokártya RAM-okkal. 800x600-on 16-bites, 1024x768-on a 8-bites színmélység a maximum (2 MB-tal talán több). Szoktak arról beszélni, hogy milyen szép 2D-s képe van a kártyának; ez az, amit én nem tudok megállapítani :D! Az Windows NT és a 95 is tartalmaz beépített illesztőprogramot hozzá.
Creative Sound Blaster 16 CT2230 ISA hangkártya
Egy klasszikus hangkártya, sajnos valószínűleg "value edition", mert hiányzik róla egy chip. A kép nem az enyémről van (nem volt kedvem kivenni :) ), de pontosan ugyanolyan ez is, csak még hiányzik róla egykét IDE csatlakozó is. Az Windows NT és a 95 is tartalmaz beépített illesztőprogramot hozzá.
2x Provideo Voodoo2 PCI gyorsítókártya (kép)
Szép kék panelre épített Voodoo2 12 MB 110 MHz-es memóriával. Hűtőbordák nincsenek rajta. Két teljesen egyforma van belőlük SLI-be kötve: így az összteljesítmény jelentősen megnő, ráadásul elérhetővé válik az 1024x768-as felbontás is. A kártya hardveresen DirectX 6-ot támogat, de a legújabb 3Dfx illesztőprogramok a DirectX 7-et is támogatják. (A képek GAI 3Dfx gyűjteményes oldaláról származnak (link), de pontosan ugyanolyanok az én kártyáim is.) A Windows NT-hez és a 95-höz is a legújabb eredeti drivereket használom (Windows 9x-hez, NT-hez és 2000-hez készültek eredeti driverek). Ezek tartalmazzák a Voodoo2 Control Panel-t, amiben beállíthatjuk az egyes felbontásokhoz tartozó frissítési rátákat, a gamma korrekciót meg néhány más dolgot is, továbbá információkat kaphatunk a rendszerről. Raktam fel néhány képet erről is (link), mert a mostanában leggyakrabban használt XP drivereknek valószínűleg más a felülete. (Az NT-ben készítettem a képeket, ezért nem érhetők el a Direct3D-s részek.)
SMC EZCard 1208BT PCI hálózati kártya
Ez egy 10 MBps sebességű ethernet kártya, UTP és koax csatlakozóval. Nem hiszem, hogy annyira különleges lenne. Nincs hozzá beépített vezérlőprogram se az NT-ben, se a 95-ben. Valószínűleg le fogom cserélni egy ISA-s 3Com Etherlink-re, ha az működni fog mindkét oprendszerben.
OPTi Firelink 82C861 PCI USB 1.1 kártya
Két USB aljzat van rajta. Érdekessége talán csak annyi, hogy fekete panelra készült. A gyártó nem ismert. Azért van rá szükség, mert az NT-hez készített Inside Out Networks USB támogatás hadilábon áll a legtöbb alaplapi USB vezérlővel, és mindig véletlenszerűen lefagy az USB, ha az alaplapit használjuk.
Két winchester van (egy kábelen), egy Quantum Fireball SE 4,3 GB és egy Conner-re kísértetiesen hasonlító Seagate Medalist 2 GB. Az előbbin van az NT 4.0, a másikon meg a Windows 95. A Windows NT 4.0 nem ismeri a FAT32-t, NTFS fájlrendszere pedig nem támogatja a 2 GB -nál nagyobb partíciókat (a telepítő is előbb mindig FAT-ra formáz, aztán ha az NTFS-t választottuk ki, akkor az első belépéskor konvertál NTFS-re :) ), úgyhogy a Fireball SE két partícióra van bontva (van egy kis partícionálatlan terület is). Az operációs rendszerek között úgy lehet választani, hogy a BIOS-ban 1st HDD-t vagy 2nd HDD-t választunk boot device-nek (az, hogy nem csak HDD0-t lehet választani, a BIOS-frissítésnek köszönhető).
Van még egy elengedhetetlen 3,5" -os hajlékonylemezes meghajtó és egy Matshita CD-R CW7582, egy jó régi 4x-es CD író
(annak idején több mint 100 000 Ft értékű cuccra cserélte apa!).
A két processzor előnye sajnos csak NT alatt érvényesül, mert a Windows 95 nem támogatja a több processzort (pont az egyébként is jobban melegedő processzort használja). Ez nem valami szerencsés, mert a 95-öt tartom a játékok miatt, az NT-t meg a stabil munkaállomásnak, de néhány játék esetében az NT is szóba jöhet. NT-n azért nem megy a legtöbb játék, mert a DirectX-ből a 3-as vagy a 4-es van csak rajta és nem telepíthető rá újabb verzió (legfeljebb talán az 5), de az OpenGL-t vagy Glide-ot támogató játékok elmennek rajta. A legtöbb játéknak viszont egy processzorral kell beérnie. Az NT részére egyelőre a Diablo 2-t és a Half-Life-ot raktam fel, a 95-re pedig a Thief Gold-ot meg az Aliens versus Predator-t. Mindegyik teljesen jól megy. Tervezem még a Panzer Commander-t, a Grand Theft Auto-t, a Thief 2-t...
Csináltam egy képet az NT indulásáról (bizonyíték a két processzorra :D) :
A hálózat mindkét rendszeren működik, az NT-n internet is van. Sajnos az Internet Explorer 6 telepítése után a másik számítógépekbe belelépés a hálózaton nagyon lelassult. Legalább egy fél percet kell várni, mire tallózhatjuk a másik gép megosztott könyvtárait, de azokon belül viszont teljesen gyors a sebesség. Nem tudom, hogy ez minek a következménye, de az IE6 telepítése előtt még nem volt.
Lefuttattam érdekességképpen a 3DMark 2000-t a Windows 95 alatt, 908 lett a pontszám. Két processzorral gondolom jobb lenne. Sajnos nem találtam olyan benchmark programot, ami normálisan működött volna NT alatt, úgyhogy nem tudom összehasonlítani az egy és két processzorral lévő 3D-s teljesítményt.
Csináltattam a Lavalys Everest programmal egy teljes riportot (link). Nem minden adat stimmel, mert ezt az alaplapot nem ismerte fel az Everest, de úgy nagyjából rendben van. A teszteredmények talán a legérdekesebbek (néhányban meglepően jó volt a gépem, több erősebb gépet is leelőzött).
Utószónak annyit, hogy a gép nincs kitéve az elektromos hálózat instabilitásából adódó veszélyeknek, mert egy Chieftec-High Power 360W-os tápegység hajtja.
Egy kép az oldaláról:
Így utólag örülök neki, hogy ezt választottam és nem valami kisebb teljesítményűt, mert a két processzor, a két winchester és a három videokártya miatt lehet hogy nem lenne elég sokkal kisebb (amikor a tápot vettem, akkor még nem terveztem dual CPU-t meg Voodoo2 SLI-t).
Köszönöm, hogy elolvastátok a cikkemet! Ha valami kérdésetek van, írjatok!