Előszó
Mivel közel egy éve, kettő esetenként három különböző laptopot használok ugyanannál az asztalnál és monitornál, ezért szükségessé vált egy olyan vezeték nélküli billentyűzet beszerzése, ami alkalmas arra, hogy kettő vagy több géphez tudjon csatlakozni és a gépek közötti váltás egy gombnyomással megoldható legyen.
A fő kritériumok az alábbiak voltak:
- TKL kialakítás
- mechanikus silent linear switch-ek
- billentyűzet világítás
- 2.4GHz-es és Bluetooth kapcsolódási lehetőség
- fentebb említett egy gombnyomásos váltás a csatlakoztatott gépek között
- Mac OS-el való kompatibilitás
A fenti kritériumok alapján a legkézenfekvőbb megoldás a Logitech G915 X TKL lett volna, de tekintetbe véve, hogy a gyártó termékei (főleg egér fronton) folyamatos minőség romláson mennek keresztül az elmúlt években, ezért nem akartam egy 75.000 Ft környéki billentyűzettel kísérletezni, hogy minőségben mennyire lesz jó, avagy sem.
A következő kiszemelt gyártó a Keychron volt, mivel az elmúlt közel 1 évben minden probléma nélkül használom napi szinten az M1 Wireless egerüket. Böngészve a billentyűzet kínálatukat a V3 Max tökéletesen megfelelt volna a fent meghatározott kritériumoknak, egyedül a kissé furán elhelyezett knob zavarta a szememet. A 103 eurós ár több mint csalogató volt, de nem hagyott nyugodni a dolog és gondoltam megnézem, hogy az általam oly régóta preferált gyártó, azaz a Razer, milyen megoldást tud kínálni a fent említett igényeim kielégítésére.
Felkeresve a Razer oldalát, nagyjából azonnal szembe találtam magam a jelen cikk tárgyának egy elég masszív akciójával, miszerint az alap 219 eurós ár helyett 1 hétig 129 euróért lehetett megvásárolni. Itt már elkezdett motoszkálni bennem a gondolat, hogy ezt nem kéne ennyiért ott hagyni, de azért tanácsot kértem a „Milyen billentyűzetet vegyek?” topicban, hogy az ottani fórumtársak mit javasolnak.
Összehasonlítva a két gyártó termékét, voltak olyan funkciók, amelyek a Keychron felé döntötték a mérleg nyelvét, míg voltak olyan funkciók, amelyek a Razer felé. Aludtam rá egyet és végül úgy döntöttem, hogy a Keychron lesz a befutó a kissé bugyuta helyre elhelyezett knobjával.
Épp rátenyereltem volna a megrendelés gombra, amikor is felugrott egy új olvasatlan e-mail értesítés a Razertől. Megnyitva a mailt örömmel tájékoztattak, hogy a közelgő születésnapom alkalmából 20 euró kedvezményt adnak bármely rendelésemből és ez az akció bármely más a weboldalukon található kedvezményükkel összevonható, így akár a 129 eurós kedvezményes árú Deathstalker v2 Pro-hoz 109 euróért tudnék hozzájutni. Ez volt az a pillanat, amikor úgy döntöttem, hogy:
- az árkedvezmény mértéke
- a jelentős árkedvezményből adódó két billentyűzet közötti mindössze 6 eurós árkülönbség,
- a free shipping,
- és az, hogy a Keychron M1 Wireless egér kivételével mind a Windows-os laptopom, mind pedig az egyéb perifériáim Razer termékek;
mégiscsak a Razer lesz a befutó. A webes rendelést követő ötödik napon pedig már a kezemben is foghattam a cikk főszereplőjét.
Csomagolás és doboz
A billentyűzet a már évek óta megszokott fekete-zöld színkombinációval ellátott dobozban érkezett. A doboz tetején találjuk a billentyűzet fantázia nevét, néhány technikai jellemzőt, valamint a termék fotóját.
A doboz alján szintén egy képet találunk a billentyűzetről, ezúttal más szögben. Az említett képen kívül pedig megtaláljuk kb. az összes fő funkciót az eszközzel kapcsolatban.
A dobozt kinyitva a billentyűzetet találjuk fóliába csomagolva. A billentyűzet feletti felső rekeszben helyezkedik el a gyártó által évek óta használt fonott, de a mostani elvárásokhoz képest már eléggé merev USB-A – USB-C kábel, valamint egy USB wireless dongle adapter. Az említett dolgokon kívül természetesen megkapjuk a szokásos angol nyelvű „Köszönjük, hogy a Razer-t választottad” papírkát, valamint a használati utasítást egy Razer matrica kíséretében.
Külső kialakítás
A billentyűzet fekete és fehér színben érhető el, esetemben a fekete verzió került megrendelésre. A top plate valamint az oldalak alumínium ötvözetből, míg az alsó rész műanyagból készült. Az egész kialakítás a „sleek design” irányvonalat képviseli, sehol semmi sallang, felesleges ív vagy lekerekítés.
A billentyűzet hátsó felén találjuk balról jobbra a Hyperspeed feliratot, a töltöttség jelző LED-et, az USB-C portot, a három darab Bluetooth profil váltó gombot, valamint a Bluetooth - Off (vezetékes mód) - 2.4GHz mód módváltó csúszkát.
A billentyűzet alján találhatunk egy viszonylag nagyobb kitüremkedést, ami alatt többek között az akkumulátor található. Ennek előnye, hogy így alapból kapunk egy minimális gépelési dőlésszöget mivel az eszköz hátulja 5.5mm-el magasabban (21 mm – 26.5 mm) helyezkedik el az elejéhez képest.
Amennyiben ez a dőlésszög nem lenne elegendő, akkor a kétállású lábakkal 6, valamint 9 fokos szögben tudjuk még pluszban megemelni a billentyűzet hátsó részét.
Szintén az alsó részen találhatjuk az USB-A vevőegységet és annak a kis tároló rekeszét, valamint az öt darab nagyon jó minőségű gumitalpat, amivel a csúszósabb felületeken sem mozog el semerre a billentyűzet.
Keycap és switchek
A billentyűzet a mechanikus low-profile tasztatúrák táborát erősíti. A TKL kiosztású billentyűzeteken megszokott billentyűkön felül a jobb felső sarokban találhatjuk az iparágban egyre inkább elterjedésben lévő média vezérlő gombot, valamint a hangerő állító görgőt. Az említett multimédiás duóból az utóbbi bármilyen más funkcióra átparaméterezhető a Razer Synapse 4 segítségével.
A kurzor billentyűk felett találjuk a Caps Lock, Scroll Lock, Macro és Gaming mód visszajelző LED kvartettet, ami az Fn+End gombkombináció megnyomását követően akkumulátor töltöttség visszajelzőként is szolgál az alábbiak szerint:
- 4 LED esetén a töltöttség 75% és 100% közötti
- 3 LED esetén a töltöttség 50% és 75% közötti
- 2 LED esetén a töltöttség 25% és 50% közötti
- 1 LED esetén a töltöttség 0% és 25% közötti
A billentyűzet kupakok meglepetésre nem PBT anyagúak, hanem a gyártó által Razer Hyperguard Coating fantázia nevű bevonattal ellátott ABS-ek. A Razer állítása szerint ez a megoldás tartósabb mind a saját, mind pedig a konkurencia double-shot PBT megoldásainál.
Mivel csak 1 hete van nálam a billentyűzet, ezt jelenleg sem megerősíteni sem pedig megcáfolni nem tudom, annyi viszont biztos, hogy az ujjlenyomatokat kb. semmilyen módon nem gyűjtik a kupakok, pedig nekem az átlagnál jóval zsírosabb a bőröm, ami miatt minden más billentyűzeten azonnal nyomot hagyok.
Switchek tekintetében a Razer saját low-profile optikai megoldásait találjuk a keycap-ek alatt, két különböző verzióban.
A csendes, lineáris switchek kedvelőinek a Red verzió érhető el 45 grammos actuation force-al és 1.2 mm-es érzékelési ponttal, míg a kicsit hangosabb és taktilis érzetű switchek kedvelőinek a Purple verzió ajánlott a maga 50 grammos actuation force-ával, 1.5 mm-es érzékelési és szintén 1.5 mm-es taktilis pontjával.
Ahogy sok más Razer billentyűzet esetén, itt is megtalálható a Razer Chroma támogatás, aminek következtében itt is megtalálható a billentyűzetenkénti RGB LED világítás, észak felé néző LED elhelyezéssel.
Csatlakozási módok, akkumulátor üzemidő
Ahogy korábban már említésre került, a billentyűzet támogatja a vezetékes, Bluetooth és 2.4GHz-es wireless módot is. A módok közötti váltást a keret hátsó felén lévő csúszkával tudjuk elvégezni.
Bluetooth mód esetén lehetőségünk van 3 különböző eszközzel is párosítani a billentyűzetet, majd pedig egy gombnyomással tudunk váltani azok között.
A 2.4GHz-es wireless mód a Razer Hyperspeed névre hallgat és 1000Hz-es polling rate-et biztosít a csomagban kapott USB vevővel.
A billentyűzethez kapott USB dongle alkalmas továbbá az úgynevezett Multi Device Support-ra, azaz elegendő csak ez az egy USB dongle ahhoz, hogy egyszerre két perifériát (pl.: billentyűzet + egér) tudjunk vezeték nélkül csatlakoztatni a számítógépünkhöz. Ennek a funkciónak természetesen alapfeltétele, hogy mindkét periféria alkalmas legyen erre, valamint a Razer Synapse 3 vagy Razer Synapse 4 telepítve legyen a számítógépünkre.
Akku időt tekintve a gyártó akár 200 órát is ígér (nyilván kikapcsolt billentyűzet világítás mellett, Bluetooth módban), de normál felhasználás mellett (30%-os fényerő, Bluetooth és 2.4GHz-es mód váltogatva) nálam maximum 60 órát bírt. Bár elsőre ez az érték kevésnek tűnhet, ugyanakkor azt nem szabad elfelejteni, hogy a klasszikus mechanikus kapcsolókhoz mérten az optikai kapcsolók miatt valamivel magasabb az energia fogyasztása az eszköznek.
Synapse
A billentyűzet funkcióinak teljes mértékű kiaknázásához szükséges, hogy telepítve legyen a Razer Synapse 4 vagy a Razer Synapse 3 a számítógépünkre. Ez a fajta megoldás több szempontból is problémás lehet egyesek számára.
Egyrészt Mac OS-re a mai napig nem érhető el az out-dated Synapse 2-nél újabb verzió, amivel már konkrétan nem megyünk érdemben semmire. Emiatt tehát mindenképp szükség lesz egy Windows alapú gépre, hogy legalább egy alkalommal elmenthessük a kívánt beállításainkat a billentyűzet 5 on-board memória profiljának egyikébe.
Másrészt, ami szintén probléma lehet, hogy elég sok hardveres erőforrást (SSD/HDD tárhely, RAM) igényel a Synapse folyamatos futtatása.
Sokak szerint ideje lenne a Razernek szakítani a lokálisan telepített kliens megoldással és helyette áttérnie az egyre több gyártó által alkalmazott böngészős megoldásra.
A Synapseben 3 oldalra van osztva billentyűzet konfigurálási lehetősége.
Az első oldalon magukat a billentyűket és az alapértelmezetten a hangerő állításáért felelő görgőt tudjuk bármilyen más funkcióra módosítani. Ez utóbbinak a paraméterezésére csak a Synapse 4-ben van lehetőségünk.
Szintén ezen az oldalon tudjuk paraméterezni a Hypershift funkciót, a Gaming mode-ot, a Snap-Tap funkciót (ez szintén csak a Synapse 4-gyel érhető el) valamint a Multi Device Support opciót.
A különböző profil beállításainkat is ezen az oldalon tudjuk elmenteni a billentyűzet memóriájába.
A második oldalon a billentyűzet megvilágítás fényerejét, annak automatikus lekapcsolását, valamint a Razer Chroma effekteket tudjuk beállítani.
A harmadik oldalon pedig azt állíthatjuk, hogy wireless módban mennyi idő után csökkentse a billentyűzet a világítás fényerejét, valamint hány perc tétlenség után kapcsoljon ki az eszköz.
Verdikt, technikai adatok
Közel egy hét folyamatos használatot követően azt tudom mondani, hogy magával a billentyűzettel teljesen meg vagyok elégedve, anyagminőség kifogástalan, wireless csatlakozása módok hibátlanok, gépelési élményre szintén nincs egy rossz szavam sem, pedig az elején kicsit tartottam a slim design miatti rövidebb kapcsolási úttól.
Ugyanakkor azt is meg kell említeni, hogy a billentyűzethez kapott USB kábel bár fonott, de rettenetesen merev – lassan már 5-6 éve ugyanezt az USB kábelt csomagolják az összes Razer billentyűzethez -, nincs USB-C verziós wireless dongle csak USB-A variáns, valamint az USB kábel is mind a mai napig USB-A – USB-C megoldással van csak ellátva.
Mindent összevetve úgy gondolom, hogy a jelenlegi 219 eurós (~90.000 Ft-os) alapár még akkor sem indokolt az elérhető funkciók fényében, ha a brand felárat is beleszámítjuk az árazásba. Véleményem szerint a reális árazás valahol 129-149 euró között (~53.000 – 61.000 Ft) helyezkedik el, figyelembe véve a konkurencia hasonló termékeinek az árképzését.
Előnyök:
- Sleek design
- Minőségi anyagok és összeszerelés
- Razer Hyperspeed – iparági vezető 2.4GHz.es wireless technológia
- Multi Device Support opció
- Optikai switch-ek
Hátrányok:
- merev, USB-A – USB-C kialakítású kábel
- USB-A kialakítású wireless dongle
- lokálisan telepítendő vezérlő szoftver
Technikai adatok:
- Tenkeyless (TKL) kialakítás
- Alacsony profilú, 70 millió leütésre hitelesített optikai kapcsolók (Silent Red, Clicky Purple)
- N-key roll over
- Razer Snap Tap funkció
- Razer Hyperguard Coating-al ellátott ABS kupakok
- Razer Hyperspeed wireless technológia
- Razer Hyperspeed Multi Device Support
- Razer Chroma RGB támogatás
- Hibrid on-board memória és felhő tárhely szinkronizálás 5 profilig
- Gaming mód
- Multimédia vezérlők
- 5052-es alumínium ötvözet top case