Bevezető, ismerkedés a CPU-kkal
Miután Elkészítettem a Dual Pentium PRO tesztet, rá nem sokkal kaptam is egy felajánlást, amivel lehetővé vált egy olyan teszt elkészítése, ahol azt tesztelem ki, hogy azonos órajelen a Pentium PRO CPU-kban a nagyobb cache méret hogyan befolyásolja a teljesítményt…
Nagyon nem térnék ki a Pentium PRO részletezésére, hisz azt már megtettem az előző tesztemben, de aki nem olvasta volna, vagy elfelejtette, nagy vonalakban kiemelném a legfontosabb tulajdonságokat ismét.
A Pentium PRO kifejezetten szerverekbe szánt CPU, melyet az Intel 1995-ben mutatott be a kezdeti példányok 150MHz-esek voltak, s 500 nanométeres csíkszélességgel készültek. Később, a csíkszélességet 300 nanométerre csökkentették, így lehetővé vállt, hogy az órajelet 200MHz-ig emeljék. (Azért nem kis teljesítmény, hogy alig 15 év alatt a tizedére csökkentek a tranzisztorok mérete)A 200MHz-es Pentium PRO-k voltak a legmagasabb órajelű példányok, s ezek 3 különböző méretű cache-el voltak elérhetőek.
A Legkisebb, s egyben a földi halandók számára elérhető Pentium PRO-kban 256KB L2 gyorsítótár foglal helyet. Valamivel ritkább volt, amelyekben 512KB volt már, illetve az új korában 2600 dolláros csúcsmodellben 1MB L2 cache volt beépítve, ez természetesen jóval több traniztort is eredményezett. Míg a 256KB cache-el szerelt Pentium PRO 20, 5 millió tranzisztorból épült fel, addig az 1MB L2-es példányok már 31 millió tranyót emésztettek fel. Ez 1996-ban irdatlan mennyiségnek számított, s nagyon sok volt a selejt, ezért is volt olyan drága ez a processzor. Így nem csoda hogy napjainkban szinte már beszerezhetetlen, nekem mégis sikerült szert tennem egy ilyenre egy teszt erejéig, köszönet érte Atom_Anti fórumtársunknak az 1MB-os példányért, de köszönet jár Ranagol_5-nek is, akitől az 512KB-os példányt kaptam!
S akkor nézzük meg, hogy fizikálisan mi a különbség a CPU-k közt:
A 256KB és az 512KB cache-es Pentium PRO-k hajszálpontosan megegyeznek, csak a cache méret feltüntetése különbözteti meg őket, viszont az 1MB-os példány teljesen eltér kis testvéreitől. Nem kapott aranyszínű kupakot, az egész CPU koromfekete, a feliratozás pedig fehér. Nem egy gyakori színvilága van, hisz fekete CPU-k nem voltak gyakorik, főleg nem napjainkban
A Pentium PRO CPU-knak ezúttal is állítottam ellenfelet.
Egy 233MHz-es Pentium II, egy 266MHz-es Celeron, és egy 200MHz-es Pentium MMX is helyet kapott a tesztben
Hirdetés
Pár sort akkor az ellenfelekről is írnék!
A Pentium MMX, az Intel Pentium tovább fejlesztett változata, ami már megkapta az MMX utasítás készletet. 1997-ben jelent meg, s már 280 nanométeres csíkszélességen készült. Szegény nem lehetett sokáig a trónon, mert nem egész fél évre a megjelenése után, Még 97 májusában mutatták be a Pentium II-t ami, eleinte régebbi technológiával készült, hisz 350 nanométeren készült, Rendszerbusza még 66MHz-es volt. Viszont volt neki 512KB L2 gyorstára, nem úgy, mint az első Celeronoknak, amikből egy tranzisztornyi cache memória sem volt, a rendszerbuszuk ezeknek is 66MHz-es volt, viszont mi mégis vettük, mint a cukrot, mert legalább ezt meg tudtuk fizetni. Ezekre a CPU-kra viszont egészen 1998 áprilisáig várnunk kellett, azaz majdnem egy évvel később jelentek meg, mint a teljes értékű Pentium II-k, Viszont már 250nanóval készültek
Nem is szaporítanám a szót, ismerkedjünk meg a tesztkonfigurációkkal:
Pentium PRO-s tesztrendszer:
IBM alaplap+ processzorkártya
Pentium PRO processzor 200MHz 256KB, 512KB, 1MB L2 Cache 128MB DIMM-EDO Memória (SD kinézetű EDO RAM)
4MB Matrox Mystiqe PCI VGA kártya
2X 2, 1GB WD Enterprise SCSI HDD 68PIN
Windows 2000 SP4 Operációs rendszer
Pentium MMX-es tesztkonfig:
Asus P5A-B alaplap
Pentium MMX 200MHz Processzor
128MB SD RAM
Asus V7100PRO Deluxe (Geforce 2 MX400 Deluxe) VGA kártya
10GB Segate HDD
Windows 2000 SP4 Operációs rendszer
Pentium 2, illetve Celeron tesztkonfig:
Abit BE6-II RAID alaplap
INTEL Pentium II (és Celeron 266MHz) 233MHz processzor
128MB SD memória
4MB Matrox Mystiqe PCI VGA kártya
4,3 GB Segate HDD
Windows 2000 SP4 Operációs rendszer
Tesztek
Nem is szaporítanám a szót, kezdjük el a teszteket:
Ezúttal is szintetikus tesztekkel kezdek, kíváncsiságból megnéztem, hogy a memóriakezelés hogy változik, ha nő a Pentium PRO CPU-kban a cache:
Rövid és tömör a válasz: Sehogy… Azaz nem változik a nagyobb cache-től a memóriakezelés egyik irányba sem, persze miért is változna, hisz a rendszerbusz s ez által a memória is ugyanazon az órajelen ketyeg.
Érdekes a Celeron kimagasló eredménye, hiába csak ugyanakkora a rendszerbusza, mint a többi CPU-nak, veri az egész mezőnyt.
Következő teszt az Everest beépített CPU Queen-jéről fog szólni:
Különbség ezúttal sincs a Pentium PRO-k között, s sajnos itt is elég gyengén szerepelnek, még a Pentium MMX is csúnyán elveri őket.
Ezúttal sem maradhat ki FPU teszt, Lássuk az FPU Julia-t:
Sajnos ez a teszt sem mutatja ki, hogy mennyivel erősebb a több cache-el szerelt Pentium PRO, hisz ezúttal is mindegyik ugyanúgy szerepel, viszont a Pentium MMX-et sikerült befogniuk, a Pentium II, és a Celeron még mindig messze van.
Következő szintetikus tesztem a Test CPU nevű program segítségével készítettem el, itt különböző utasítások futtatásával vizsgálja meg a program, hogy mire képes a CPU:
Az eredmények itt már kezdtek aggasztani, hisz még mindig semmi különbség a Pentium PRO-k közt, a Celeron pedig továbbra is szárnyal, ez a magasabb órajelének köszönhető
Utolsó szintetikus tesztem a Super PI lesz, ahol PI értékét számoltattam 256k tizedes jegyig. Ha ennél sem jön ki a különbség a Pentium PRO-k között, akkor vagy az Intel hülyített be anno minden vásárlót, vagy én csinálok valamit nagyon rosszul:
Na végre! A több cache-től nagyon szépen skálázódnak a Pentium PRO-k, s az 1 megás példány, már ott van a Pentium II mögött egy hajszálnyival. Továbbá itt jön elő a Celeron nagy hátránya, hogy nincs benne L2 cache.
Szintetikus teszt után jöjjön egy kis Winrar, ahol szokás szerint egy 100MB-os Tiesto számot csomagoltam be RAR-ba, s mértem az időt, hogy a processzorok ezt milyen gyorsan tudják elvégezni:
Bizony itt is meglátszik az eredményen, ha több gyorsítótár van a CPU-ban, hisz míg a 256KB-al szerelt PRO még a Celerontól is lemarad egy kevéssel, addig a fél megás példány, már szépen lehagyja, az 1MB-os példány pedig még a Pentium II-t is szépen elveri!
Nézzük meg zenekonvertálásnál is, kijön a több cache előnye?!
Egy 60MB-os tömörítetlen zenefilé-t csomagoltam be MP3-ba, s itt is mértem, hogy mennyi idő alatt végeztek a processzorok a feladattal:
Látható, hogy itt is szépen skálázódnak a Pentium PRO-k. Igaz nem sikerült befogni a Pentium II-t, de azonos órajelen már nagyon kiegyenlítődött lenne a verseny. Szegény Pentium MMX-ről nem is érdemes beszélni, klasszisokkal lemaradt a nagyoktól
Igaz, hogy a Pentium PRO-k nagyon nem játékra vannak, hisz nincs bennük MMX utasításkészlet, de azért egy kis „HEDSHÁT” nem hiányozhat, a Quake személyében.
A Játékot 512X384-es felbontásra állítottam, majd FRAPS-al mértem az FPS-eket:
Ez a játék is profitál a több cache-ből, de úgy tűnik, hogy a magasabb órajel inkább fekszik neki, hisz a Celeron ismét győz.
Sajnos szegény Pentium PRO-k tényleg nem szeretnek játszani, hisz elég gyér az eredményük, a legerősebb példány is alig tudja hozni a Pentium MMX szintjét.
Ezúttal egy kis Unreal Tournament is bekerült a tesztbe, ezt a játékot szoftveres rendeleréssel indítottam el, s a felbontást szédületes 320X240-be állítottam, a részletességet pedig alacsonyra:
Bizony ez a játék végleg megerősített, hogy nem Pentium PRO köré építek retro játékot, hisz ezúttal is csak az 1MB L2-vel rendelkező Pentium PRO tudta megszorongatni a Pentium MMX-et, de a Pentium II és a Celeron utolérhetetlenül elhúzott
Összegzésül elmondható, hogy kimérhető a Pentium PRO-k közti különbség a nagyobb cache hatására, de ne felejtsük el, hogy a 256KB-os és az 1MB-os közt négyszeres a különbség, viszont csak alig 20-25%-os gyorsulás volt kimérhető.
Ez a kis plusz többlet arra elég, hogy számításigényes programoknál a legerősebb Pentium PRO hozza a 233MHz-es Pentium II szintjét, de játékokban már esélyük sincs nekik, szegényeknek hiába nagy a nyers erejük, MMX utasításkészlet hiányában elvéreznek
S akkor szeretném mégegszer megköszönni Atom_Anti-nak és Ranagol_5-nek az 1MB-os illetve az 512KB-os Pentium PRO CPU-t