Az előzmény
Lassan két éve, hogy beszereztem az első TP-LINK WR710N-es mini routeremet, mert nyomtatószerverre lett volna szükségem az USB-s nyomtatóm számára, de azok nagyon drágák voltak, ahhoz képest, hogy mit tudnak.
A routerem is tudná kezelni a nyomtatót, de nagyon messze vannak egymástól, így mindenképpen valami köztes hálózati megoldás kellett. A "kicsi" (cikk végén újratárgyaljuk:) ) 710 az openwrt-vel megoldotta problémáimat.
Azóta használtam már utazó routernek is nyaralásokon, kirándulásokon, és szkenner szervernek is, nagyon hasznos számomra a mai napig.
Ebben a cikkben nem térek ki részletesen a TP-LINK 710-nél már kitárgyalt dolgokra, hiszen mindazt tudja a NEXX3020 is, így érdemes elolvasni az előzményt:
TP-LINK tl-wr710n a mini mindenes
A keresés/választás
NEXX WT3020:
Kézben tartva, hogy érezhető legyen a méret:
Valahol webezés közben láttam meg ezt a pici eszközt, mint TOR mini router, majd utánaolvasva kiderült, hogy van OpenWRT támogatás hozzá, és van hozzá OpenWRT-s Wiki bejegyzés, ahol megtekinthetőek az adatai is:
Architecture: MIPS 24KEc V5.0 (ramips)
Vendor: MediaTek
Bootloader: U-boot 1.1.3
System-On-Chip: MediaTek MT7620n
CPU Speed: 580MHz
RAM memory: 64 MB DDR
Flash memory: 4 or 8 MB ¹
Flash chip: W25Q32BV or W25Q64BV ¹
Wired network: 2 x Ethernet 100 Mbps (switched)
Ethernet chip: MediaTek MT7530 (SoC)
Ethernet switch: MediaTek MT7530 (integrated)
Wireless network: 2.4 GHz 802.11n MiMo 2x2:2
Wireless chip: MediaTek RT5390 (SoC)
Wireless antennas: 2 x printed on-board
USB: No / 1 x USB 2.0 host (A-type)
Serial port: Yes (TTL pins)
¹: depending on model (Figyelni kell rendelésnél, hogy ne a 4MB-os verziót tegyük a kosárba!)
Ezek után már gyorsan beleszerettem a cuccba.
Az Aliexpress webáruházban vagyok regisztrálva, sokféle kisebb dolgot onnan szoktam beszerezni, főleg, ami nem sürgős (ingyen posta->30-40 nap). Rákerestem a NEXX szóra és egyből kidobott több találatot, amitől egyből a rendelés gombra nyomtam, hiszen csak 15 dollár az ára.
Adatok, tulajdonságok, és különbségek
Mit mondanak az adatok:
- Ezt a processzort több normál méretű (köztük márkás, drága) routerbe is szerelték, a teljesítménye sok mindenre képessé teszi. A TP-LINK-eknél maradva valahol a WDR3600/WDR4300-asban található erőforrással van egy magasságban. (A 7-8-9xx sorozatnál és a 1043v1-nél is jóval erősebb!)
- A 64MB RAM a duplája a 710 memóriájához képest. Összehasonlításképpen pl. a TP-LINK WR1043NDv2/v3 routerekben is ennyi van. Persze lehetne még több, de már ez is jobb, mint a 16/32MB.
- A Flash csak 8 MB (itt van eltárolva az operációs rendszer), ami megintcsak lehetne több, de sok olcsó router ennél kevesebbel van ellátva, és pl. a 1043-asban és a 710-esben is csak ennyi van. (A 4MB-os verziót szerintem nem szabad megvenni.)
- A 2db Ethernet port már elég a normál kábeles router üzemmódhoz (WAN/LAN). Ha valakinek több LAN port kell, akkor egyszerűen hozzáköt egy switch-et. Persze a 4db LAN portos eszközökhöz képest itt bukjuk a VLAN -ozást.
- A Wifi 2x2:2, MIMO-s, tehát maximálisan 300Mbit/s kapcsolatot tud kezelni, mint sok normál router (csak 2,4 GHz, 20/40 MHz - 150/300Mbit/s).
- 1db USB port van rajta. Teljes értékű USB2.0, vagyis mehet rá HDD, pendrive, nyomtató, szkenner, modem, hangkártya, tuner, stb. de akár a telefonunkat is tölthetjük róla. Sőt mivel az eszköz micro USB-n kapja a tápot, ha az eszközt üzemeljük be a telefonunk töltőjével, akkor a NEXX-hez kapott (vagy bármilyen USB-micro USB) kábellel tölthetjük közben a telefont is, nem kell külön táp.
Összehasonlító táblázat a TP-LINK WR841ND/WR710N/WR1043v1/WR1043v2-3/WDR3600-hoz képest:
A TP-LINK router árak igencsak elszaladtak, pl. a WR710-est év elején még 4.000Ft-ért vettem itthon, normál bolti vásárlással. Ráadásul a WDR3600/4300 meg igencsak kifogyóban van, így egyre szűkösebb az olcsó USB-s OpenWRT képes routerek köre. A WDR széria nagyon jól használható volt, ha valaki elfogadta a határait, és nem teljes értékű NAS-ként tekintett rá!
Az újabb Archer vonal (C2, C20i, C5, C7, stb) meg jóval drágább, és ráadásul sokhoz nincsen custom firmware. Ha pedig az új szabályozást nézzük, akkor valószínűleg igencsak megnehezítik a gyártók a custom firmware-ek felrakását, persze azt már megszokhattuk, hogy lehetetlen nincsen :).
Személy szerint nem vagyok oda a (papíron) gigasebességű wifikért, viszont olcsó, erős, N-es, openwrt-s eszköz nem igazán van a láthatáron :(......kivéve ezt a NEXX3020-ast!!!
Sajnos még nem volt időm tesztelni, hogy mit bír, de később erről is írok majd.......
Gyári szoftver, OpenWrt
Gyári szoftver:
Van benne angol és kínai nyelv. A felület nagyon leegyszerűsítve, de végülis használható.
Működési módok: Router, AP, Repeater, Client.
Kezeli az USB-s háttértárakat, SAMBA, FTP, DLNA -t igér a webes felület.
Szerintem ha valaki csak ezzel használja, akkor is megéri az árát.
Én csak a Repeater-t próbáltam ki, egyből felcsatlakozott, és továbbosztotta a wifit.
OpenWrt CC:
Gyári webes felületen felrakható a factory verzió: mt7620-wt3020
Itt ugye utólag kell feltennünk minden támogatást, de ez webes felületen megoldható a Luci-ban.
Én egyelőre csak pár cuccot pakoltam fel:
USB kezelés, ntfs/fat/ext támogatás, samba, saját weboldal.
Érezhetően sokkal gyorsabb, mint a 710-es!
Ahhoz hogy többminden beleférjen, saját magunknak kell buildelni, és/vagy egy USB-s háttértárat kell befogni overlay bővítésre.
Szerintem nagyon megéri az árát ez a kis router, főleg ha openwrt-vel még több mindenre használni tudjuk, mint a gyári szoftverrel.
Teljesítmény tesztek OpenWrt-vel
Transmission: A 20Mbit/s -es netem teljes mértékben kihajtja (nincsen szükségem nagyobbra :) ). Sajnos csak pendrive-val tudtam tesztelni, így az írás megemelte 1,5-re a loadot, és szakaszos volt a letöltés (letölt, kiír, letölt, kiír, stbstb).
De a lényeg látszik, hogy "miniserver" -nek is tökéletes, nem dobja el magát egy kis letöltéstől, és nem marad el az összehasonlításban említett nagyobb testvéreitől.
Ha valaki esetleg leteszteli nagyobb nettel és HDD-vel, akkor megírhatná az eredményt, mert azért kiváncsi lennék a végére....
Samba (és Wifi): A NEXX-ről a transmission-nal rátöltött adatot másoltam a NEXX wifijére csatlakozva a laptopra:
1: NEXX beállítások: 11g/n, HT20, transmitpower=5
Laptop: "N" lite, 72Mbit/s kapcsolat, 2m-re a NEXX-től
2: NEXX beállítások: 11g/n, HT40, noscan=1, transmitpower=10
Laptop: "N" lite, 135Mbit/s kapcsolat, 2m-re a NEXX-től
Kábeles mérést nem csináltam, nekem bőven elég információt nyújt ez is.
MiniDLNA: Nem hiszem hogy gond lenne a SAMBA teszt tudatában :).
FTP:: Valszeg hozza a SAMBA sebességet....
Szerintem összességében teljesen rendben van, hozza a tőle elvárható teljesítményt, főleg az árához képest!!!
Saját Openwrt BB build
Hivatalosan csak CC-től van támogatva ez a router, de sikeresen összehoztuk a BB-re való sysupgrade fw-t.
Szépen fel is ment, működik ahogy kell, minden jóság bele van forgatva: ddns, qos, samba, ftp, wput, HDD formázás, transmission, minidlna, p910nd, knockd, usb3g, stb (annyi minden ami a CC-be már biztosan nem férne bele)....
A factory verzióval nem kínlódtam, én is először a CC factoryt raktam fel a gyári fw webes felületén, és utána raktam rá a sajátt BB sysupgrade-et.
Az fw megtalálható a többi mellett a saját szerveren: [susteopenwrt.ipdns.hu], [suste.xmsk.ovh], [suste.besaba.com] ("Openwrt_Barrier_Breaker" mappa).