Hirdetés

Lenovo TAB A8: megbízható 8-as a mindennapokra

Egy alternatív teszt, főleg azoknak az olvasóknak akik a Lenovo TAB A8 mindennapos használatóságára kíváncsiak.

Bevezetésképpen

Réges-régen, amikor az első Siemens telefonjaimat gyűrtem, még senki nem gondolt volna arra, hogy lesznek olyan világmárkák, akiknek már nem lesz érdeke elnyűhetetlen, minden funkciójában tökéletes kütyüket gyártani.

Akkor volt a kínai gagyi, és a márkás telefon. Mostanra egyre nehezebb a sok reklám, és divatcikk között olyan telefonokat találni, amik tényleg fogják a kertben a ház Wi-Fi-jét, vagy a garázs mélyén is hajlandóak rácsatlakozni a mobilhálózatra, és ezen túl sincs valami tűrhető, de mégis zavaró hibája. Persze 150.000 fölött már a nap is selymesebben melegít, jó pénzért ott vannak a Steve Jobs örökségek, és más csúcskategóriás klubtagok.

Na de megéri ez egy mindennapos használatú 8 collos zsebgépnél is? A baráti köröm hiperszuper iPadjei egyre növekvő számba szereznek be egy vékony, de annál látványosabb töréscsíkot a képernyőjükre. Ezen felbuzdulva gondoltam volna, hogy inkább veszek sűrűbben újat, ugyanannyi pénzért. Ami márkátlan cuccot láttam, inkább csak kisgyerekeknek jók, a játékot talán még viszik, de a Wi-Fi szóra bírásához már nem árt néhány nyugtató tabletta magunkhoz vétele. Majd jön az „ennyi pénzért frizbinek is megérte” megnyugvás.

Utána következnek a kis hazánkban tervezett, Kínában gyártott, garanciában már jobbat nyújtó versenyzők. Így már biztosítva vagyunk, ha hirtelen elhalálozna valamelyik funkciója. Viszont ezekről sem hallottam sok biztatót, és sikerült is belefutnom egybe, amelyikkel ki kellett menni az udvarra mobiltérerőért, ha Skype-olni támadt kedvem. És mintha árban is valahogy kicsit jobban megnyomnák a cerkát. 3. verzió: Kínából rendelni.

Hirdetés

De a mostani dollár-árfolyam és egyre jobban működő vámellenőrzés mellett nekem már nem érte volna meg. Igaz, egyszer elfogynak a raktárkészletek, és a nagykereknek is ugyanúgy drága dollárért kell behozatniuk az új árut, és újra helyreállhat a rend. Az ár ugye a képernyőátló szerint is növekszik, de a 8”-9”-os kategória valahogy kiemelkedik az árgörbéből. Azonos minőségben a 7”-osok 30 és párezer, a 10” 55-60.000, A 8”-os gépek viszont 50 körül vannak.

Sok tesztolvasás és utánajárás után nálam végül ebben a szegmensben az Asus MeMoPad HD 8 ME181CX és a Lenovo A8 maradt fenn a rostán. Mindkettőről elég jókat lehet olvasni, az Asus előnye a sok magyar nyelvű (számomra jobban érthető) teszt volt, és a fényesebb kijelző. A Lenovo TAB A8 (5500H) kevesebb pénzért 16GB-os belső tárhelyet, és mobilnet támogatást ad, ráadásul, ahol vettem, azt is adnak hozzá kedvező áron.

Végül kézbe véve mindkettőt egyértelműen az A8 tetszett jobban. Puhább tapintású volt a műanyag keret, és a képernyőt is ugyanannyira láttam erős fényben. A fényerőbeni előnyét az Asus elvesztette a tükröződős üveglapján.

Alapadatok, kommunikációs képességek

A tesztelt tab kódneve 59-407773, de ez sehol sem szerepelt a dobozon. Ez egy A5500-H A16GMBE-BG.
A csomagban a szokásos minimál alapfelszerelés várt. Egy európai dugvillás, 100-240V, 5V/1,5A-s töltő, lehúzható USB adatkábellel.
Méretei: 199 x 121 x 10.7 mm
A gép MTK 8382 Quad-Core 1.3 GHz procis.
16 GB ROM / 1 GB RAM

Fagyást, akadást én még nem tapasztaltam.
A kijelző 8", 1280x800 pixel, IPS. Manapság ez nem számít nagy felbontásnak, de sasszem nélkül én nem látok ez felett számottevő különbséget 8”-on. Az IPS-nél viszont nem adnám lejjebb.
A készülékház mindenhol műanyag. A kezelőgombok a jobb oldalán sorakoznak, SIM és microSD bal oldalon, egy takart nyílásban. Bár jobb lenne a bekapcsológomb a tetején, mert mindig összekeverem a hangerővel.

A 3.5 mm audio jack, micro-USB a tetején, mikrofon az alján.

Van 2 kamera, és még egy fényszenzor, és persze a tényleg szuper Dolby hangszórók alsó, és felső szélen (de ez csak az A5500H, H - mint HSDPA mobilnetes verzióhoz jár.)

Nekem nagyon fontos volt a kommunikációs képessége, ha az nem tökéletes, vittem is volna vissza.
A Wi-Fi 802.11 BGN szabványos. Vételi érzékenység rendben van.
A mobilnet is hozza az elvárható szintet. Az én kártyám HSDPA 7.2 Mbps-os, azt viszi rendesen. Persze ezzel is sikerült találni lefedetlen területet a kies sztyeppénk egy rejtett zugában, de városban ilyen még nem fordult elő vele. Beszélgetni ez a verzió nem tud, ahhoz a HV végződésű kell.
OTG kábelt kezeli, bár nem adnak hozzá.

BT 4.0, működik, ahogy ez máshol is lenni szokott.
GPS. Ez nem egy autós navigációra teremtett eszköz, önmagában sem a GPS sem pedig a mobiltornyos helyzet meghatározás nem ad pontos pozíciót rajta. Ha viszont mobilnetet és GPS-t egyszerre kap, (vagyis AGPS-sel) rögtön megtáltosodik, és rövid másodpercek alatt kiadja a helyzetét, és nem veszti el a jelet.

Multimédia, szoftver

Audió/Videó: Amire én használni akartam, azt lejátszotta akadás nélkül. A Dolby sztereo hangzás tényleg szuper, BT headsetet pedig tökéletesen kezeli zenelejátszásra is. Ha már Dolby, adtak hozzá valami frekiszűrős szoftvert is.

Fényképező

Elől 2MP, hátul 5MP, fix fókuszosak.
Erős fényben éles képeket ad. Sötétben használhatatlan, egyenértékű a korai időkben használatos 0.3 MP-es telefonos fényképekkel. De ahogy néztem, ez még mindig erős középkategória szint, a tabletek silány kamerái között. Ami nekem tetszett, hogy jók lettek a makro távolságból készített képek. Persze az első kamerának csak a videotelefonáló arcáig kell látnia, de a hátsóval is tudtam olvasható minőségű szöveget fényképezni.

Hátsó kamerával

Első kamerával

Tesztvideó

Szoftver

Eredetileg 4.2.2 van rajta. Ha engedném, frissítené magát, de nem engedem. A telefonom 4.4-e sem jött be, ezt meg sem próbálom. A netem találtam Lollipop, frissítést amire rá is kattantam volna... ha nem szólt volna beg kolléga, hogy az egy átverés.

Root van rá, én nem raktam fel még, hátha kell még a gari valamire.
A gyári launcher nem nagy szám. Nekem hiányzik belőle a névsorba pakolható app lista. Szerintem érdemes cserélni. Amúgy majdnem alap 4.2.2. Szerencsére nem pakolták tele túl sok felesleges app-al, és nagy részük törölhető.

Akkuidő, konklúzió, ajánlások

Akkuidő

Ameddig nem kapcsoltam be a mobilnetet úgy jelezte, hogy több mint 10 óra lesz a vége. Vagyis 1 óra alatt 9% ment le, csak a képernyőt használva. Viszont mobilnetes böngészéssel már csak 4-5 órára jönne ki. Mivel a legnagyobb fogyasztó a mobilantenna, nagyban számít minden ilyen eszköznél a HSDPA ki-bekapcsolgatása.

Sajnos én nem tudok meglenni mobilnet nélkül, Wi-Fi-t pedig alig használok, így nem tudok pontos akkuteszt eredményt írni. Annyit én is megerősíthetek, hogy amit a külföldi teszteken írnak az releváns eredmény.

Konklúzió

Sokáig kerestem azt a zsebszámítógépet, ami megfelelő ár/érték arányú. Szerintem megtaláltam. Azoknak biztosan ajánlom az Lenovo TAB A8 gépeket, akik megbízható, minden funkciójában jól működő gépet keresnek. Játékra és hasonló dolgokra nem sokat használom, nem is értek hozzá, így nem tudok hiteles véleményt írni. Arra vannak más tesztoldalak.

PCWord teszt:
http://pcworld.hu/mobil/lenovo-tab-a8-multimediabol-jeles.html

Külföldi tesztek:
http://www.tabletpcreview.com/tabletreview/lenovo-ideatab-a8-50-review/
http://www.notebookcheck.com/Test-Lenovo-A8-50-Tablet.119048.0.html
http://www.notebookcheck.net/Lenovo-Tab-A8-Tablet-Review.118596.0.html
http://www.cnet.com/products/lenovo-a8/
http://www.laptopmag.com/reviews/tablets/lenovo-a8
http://www.computershopper.com/tablets/reviews/lenovo-tab-a8

Root:
https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Android-based-Tablets/Lenovo-A8-50-A5500-Android-4-4-2-how-to-ROOT-it/td-p/1656371

Azóta történt

Előzmények