A sötét mágus

Az előzmény

Ismét új fejezetéhez érkezett a korábban már alaposan átszabott thermaltake toronyház. Az előző írásom lekérdezettségi mutató számok alapján, elég sokan vettétek a fáradtságot, hogy elolvassátok az írást. Remélem ez sem fog sokkal rosszabra sikeredni. Kezdjük sorjában.

Az előző gépépítésem óta eltelt fél év, ami nem törvényszerűen azt jelenti, hogy most már meguntam az előző módot. Bár aki épített már át gépet, az szerintem alátámassza azt a nézetet, hogy az ember egy idő után elkezd gondolkodni azon, mit is csinálna másképp, ha újra kezdené el.
Na most ezt a gondolkodási folyamatot nálam felgyorsította az előző konfiguráció ( Asus Crosshair II - Phenom II 940 BE - 2x2 Gb G.Skill PC 8000 - GTX285 ) makacskodása, ami abban mutatkozott meg, hogy rejtélyes nem indulások, indulás után 30 percre kékhalál és instabilitás. A rejtélyeket tovább tetőzte, hogy eme konfiguráció asztalon próbapad jelleggel gond nélkül működött. El ne felejtsem megemlíteni, hogy a konfiguráció hűtését vízzel oldottam meg.
Konfig vissza gépbe, rejtélyek is vissza. Szétszerelés, újra megy. Hozzávetőlegesen 8-9 alkalommal ismételtem meg az előző mozdulatokat, ami ugye a vízhűtést is figyelembe véve ciklusonként 2-3 órát igényelt. A párom felajánlotta nagylelkűen, hogy amennyiben ismét jelentkezik a probléma, akkor ez a gép a múlté és veszünk másikat, mert már neki nincs idegzete, hogy állandóan működésképtelen gép az eredmény. Úgy hogy fájó szívvel, de reményekkel telve feladtam a probléma megoldására szánt kísérleteket és új konfigurációt rendeltem. Közben az előző konfigurációt gyakorlatilag értékesítettem a video kártya kivételével. Innentől számíthatjuk a következő munkám megkezdését.

Nekiáltam a neten keresgélni a számomra megfelelő alaplap kiválasztásához, melyben nem csak a teljesítmény volt a szempont, hanem a lap dizájnja, valamint a szerelhetőség vízhűtés szempontjából, figyelembe véve a rendelkezésemre álló eszközöket, mivel nem akartam fölösleges pénz kiadásba bocsájtkozni. Ebből egyenes következik a T. olvasónak, hogy ismét egy vízhűtéses gép építése fog következni. Eddig én megrögzött AMD párti voltam ( vagyok), de érdekelt az intel új fejlesztésű dolgai, így a voksomat eme mások álltal sötét oldalra tettem le. A beszerzett hardver elemek a következőek lettek: Foxconn Bloodrage alaplap, intel core i7 920 proci valamint 3 x 2 Gb Kingston HyperX 1600 mhz memória modul.
Az összeállításnál, különösen az alaplap tekintetében a kinézet volt a fontos, mivel a mostani módot fekete - piros kombinációban képzeltem el. A hardverek beszerzése után neki is fogtam a moddinghoz, lévén ekkor még keményen januárt írtunk és az időjárás nem igazán volt alkalmas arra, hogy a hideg garázsban dolgozzak, így ezen elemek közül elsőként a tri channel memória modulokat vettem kezelésbe.

Megszabadítottam a gyári ruhájuktól, ami nem volt egy egyszerű mutatvány, ugyanis a gappad mindkét oldala ragasztós volt, de megfelelő technikával 1/2 óra alatt a csupasz chippek várták az új ruhájukat. Az új ruha egyik sokunk álltal ismert tody56 fórumtársunk kezei alól valók, mely hűtő mind esztétikailag és hűtés szempontjából részemről csillagos 5-ös osztályzatot érdemel.

Megelégedésemre a modulokon elpida chippek lapultak, ami tuningnál nem egy hátrány, de erről később.

Előkészületek

A ramok megkapták az új hűtőbordákat, melyeket a későbbi beépítés során MX-2 pasztával kentem fel.
Modding szempontjából ezen részek sem kerülték el a későbbi dizájn összhatását, így fekete és piros fóliát helyeztem fel az oldalára és az éleire.

Következett a videokártya vízhűtő blokkjának hasonló technikával történő színesítése, ami a későbbiekben látszódni fog ( vagy sem ), nem biztos hogy szükséges dolog volt, mivel a kártyát a beépítés során a vízhűtés csöveinek elhelyezése kapcsán a pci-e 2-es slotba tettem.

Mint a bevezetőben utaltam rá, hogy a gép színvilága fekete- piros lesz, folytattam a hangkártya és videokártya ezen dizájnba való adaptálását.
Itt külön jegyezném meg, hogy nem igazán értem a videokártya gyártókat olyan szempontból, hogy a legtöbb gép ATX rendszerű és bármilyen gyönyörű grafikai munkát is tesznek a kártya hűtőjének a burkolatára, azt addig van szerencsénk látni, míg be nem építjük, és innentől kezdve nézhetjük jobb esetben a kártya nyák felőli részét.
Na ezt a látványt akartam magam részéről háttérbe szorítani oly módon, hogy mint a korábbi módjaimban, most is hátlapként plexi borítást kapott. Viszont most sem gravírozni és fóliázni nem akartam, hanem az autó optikai tuningoknál is használt aluminium expandált lemezt használtam fel. A kártyához a plexi felfogatását a gyári hűtőt tartó furatokat vettem igénybe. Ebbe gyönyörűen be tudtam hajtani az alaplapok rögzítésére használt csavarokat, amihez a plexit és a méretre vágott aluborítást rögzítettem.
A plexik kaptak egy kis grafikai feliratozást, amit két réteg festékkel fújtam le, először fekete, majd pirosra. Ezután a teljes plexi kapott egy kis piros ködölést. A kettős festés szerepére később visszatérek. A rácsdíszítés pedig feket színben pompázik.

Élvilágítás

A hang- és vidokártyára felhelyezett borítás kihangsúlyozására a plexit megfelelő módon akartam megvilágítani, melyre végül is sok keresgélés után smd led szalagot alkalmaztam. Ennek előnye, hogy közvetlenül 12 V-ra köthető 3 db-ként darabolható, ebből kifolyólag széles körben alkalmazható. Na és az ára sem elhanyagolható szempont, egy 30 db-os szalag 1300 ft volt.
A színe természetesen piros.

Egy szürke bárány volt még, ami kilógott a sorból, nevezetesen az Enzotech sapphire vízhűtő blokkja. Ő sem kerülhette el a végzetét. Először is átesett egy talp polírozáson, mivel a core i7 proci kupakja is, valamint a blokk alja is domború, így a hőátadás nem lett volna tökéletes, ezért síkba políroztam a blokk alját.
A procit egyelőre nem bántottam, mint később kiderült a hőmérsékletekből, nem is kellett volna.

A cpu blokk is társult kinézet szempontjából a társaihoz. Fekete-piros lett.

Összeségében elmondhatom, hogy a lapon történő moddolásokkal nagyjából elkészültem, valamint a ház átalakításához szükséges méretezések elvégzése végett, próbaképpen behelyeztem a későbbi helyére a lapot az átépített hardverekkel együtt.

Ház átépítése

Elérkeztünk ahhoz a részhez, ahol már az étkező nem megfelelő helynek bizonyult a mód folytatásához, ezért ha nem akartam várni a jó idő eljövetelével és ebből kifolyólag a munka elnapolásával, kénytelen voltam a garázsba kivonulni. Ruhatáram lehetővé tette a vastagon való öltözködést, és a munkavédelmi előírásoknak megfelelően gondoskodtam védőital meglétéről, ezért nekifogtam a munkának.
Az elképzelésem a ház átalakítására annyiban változott az elődhöz képest, hogy a plexi borításokat, amik az 5,25" helyet, valamint az alsó részben elhelyezett radiátort takarták, teljes egészében kiszereltem a házból. Ennek helyére 1,5 mm vastag alulemezt szereztem be. Ebből került méretre vágva, majd megfelelően élhajlítva a takaró lemezek.Elsőként a ház alsó részét alakítottam ki, amire egyúttal a radiátor is rögzítve lesz.

Miután ezzel megvoltam, következhetett az 5,25" takarólemez kialakítása, amit nem teljesen 90' szögben hajlítottam meg, mivel mögötte el kell férnie az ODD kábeleinek, valamit a vízhűtés csöve is itt fog lemenni a fölső raditól a tartályba. Másodsorban ennek a függőleges éléhez és az alaplap közé még be fog kerülni egy másik takarólemez is, ami síkba hozza az alaplapot a borításokkal. Ennek elérésére ide is tettem be 3 db alaplapi csavart, amihez rögzítem a kiegészítő lemezt.

Az utolsó képen látszik, hogy a tápkábelek átvezetésének kialakítottam egy helyet.

Utólag kiderült, hogy majdnem szűk lett, de azért végül is minden átfért rajta, köszönthetően a párom hathatós segtségének.

A tetőrész kialakítása.

Mint a témarész címe is mutatja, a házhoz megálmodtam egy új tető kialakítást, hogy a korábbi módnál odahelyezett radiátor teljesen eltűnjön az avatatlan szemek elől.
Ide is, mint a többi részhez alulemezt használtam fel, bár itt a forma kialakítása miatt kicsivel nehezebb dolgom volt az élhajlítást illetőleg, mert itt ugye 4 felület fog egymással találkozni úgy, hogy az újonnan kialakított lemezborítás között még plexi lemez is lesz ugyancsak élvilágítással -konyhanyelven- fűszerezve.

Megvallom őszintén, tartottam tőle, hogy hogyan fognak az élek összefutni, de szerencsémre elég jól sikerült.
Következhetett az elkészített elemek szálcsiszolása, valamint festése. Aki csinált már hasonló munkát, az tudja milyen macerás is megcsinálni az alumínium lemezt ilyen kivitelben, hogy a szálak valamelyest párhuzamosan is fussanak, mert festés után így adja ki az igazi hatását.
Én ezt úgy valósítottam meg, hogy kézi szalagcsiszoló géppel először felcsiszoltam 100-as papírral a felületet, majd pedig kézzel párhuzam vezetőt használva egy irányba húzva felcsiszoltam szálra a felületet. Ehhez P 80-as papírt használtam. Egy elem elkészítése közel 2-3 órát vett igénybe. Ezt csak azért írom ide, hogy aki ilyenre vetemedik, tudja mire számítson.

Mint ezen a képen már látszódik, egy olyan dizájn kialakítását terveztem meg, ahol ötvöződik a szálcsiszolt alumínium, a festett tuning rács és a mindezt kiemelő alumínium díszcsíkok.

Dizájn és összhatás

Elérkeztem az utolsó fázishoz, gyakorlatilag adva volt minden, hogy amit eddig csináltam, az összeépítve, vízhűtéssel karöltve mutassa meg valódi önmagát, már ha egy tárgyról lehet ilyet mondani.
Minden egyes elemet, amit felcsiszoltam-lefestettem, díszráccsal-díszcsíkkal elláttam bekerüljön a számára kijelölt helyre.
Mielőtt még a teljes megjelenést bemutatnám, kitérnék még a tető és az előlap világítására, mivel erről korábban tettem említést. Mind a tető, mind az előlap elkészítésénél célom volt, hogy mindegyik mögé plexi lapot fogok szerelni, amibe 3 db-os ledsorokat fogok integrálni. Mindezt oly módon, hogy a díszrácsok is érvényesüljenek. A világítást egy 4 csatornás scythe ventillátor vezérlőre kötöttem, így szabályozni lehet külön a gépház és a kártyák fényerejét. Itt jön képbe az ugyancsak említett 2 rétegű plexi festés ( fekete-piros), mikor a gépház világítása az erősebb akkor a felső piros szín látszódik, míg a kártya élvilágításánál a fekete szín érvényesül.

Az összeépítési folyamatról egy pár fotó.

Most pedig következzen pár fotó a teljesség igénye nélkül, az elkészült gépről.

Ezúton is szeretném kifejezni hálámat a családom iránt, akik tolerálták a munkámat ,a párom aki bármennyire is hihetetlenül hangzik, de sokszor nagyon jó tanáccsal szolgált a kivitelezést illetőleg.

Az alábbi linkeken megtekinthetőek az írásban is bemutatott fotók.

jones965

imageshack

Valamint a pc-style.hu oldalra is felkerült a munkám, természetesen itt már jobb minőségű fotókkal.

Remélem az írásom elolvasása nem hiábavaló időtöltésnek bizonyult.

Az elkészített munkákat mind egyedül saját kezűleg, speciális szerszámok használata nélkül az emberi leleményességet segítségül véve készítettem el. Természetesen a munkavédelmi szabályok és védőfelszerelések alkalmazása mellett.
Az elkészített mód leírása nem teljeskörű, mert akkor kb 15 oldal lett volna, amit lehet el sem olvastok, meg 1 hétig tartott volna a megírása a szabadidőmet figyelembe véve.

Azóta történt