Bevezetés
Hét éve átköltöztünk egy másik — kényelmesebb és jobb helyen lévő — családi házba. A korábbit a MOL által folyamatosan árasztott bitumenszag miatt nem kedveltük nagyon.
Nem volt új, de láttunk benne fantáziát. A régi tulaj asztalos volt, így az 1000 m2-es telek hátsó részét két (ill. három), 80 m2-es, L alakban álló rossz állapotú asztalosüzem foglalta el. Előtte hatalmas betonterasz terpeszkedett. Korábban lábakon álló tető fedte — de lebontatták vele a túlépítés miatt. Így az épületek jó része nem volt vakolva. Az üzemet elköltöztette, így nagyon elhanyagolta. A tető beszakadt és beázott. Siralmas állapotok uralkodtak kívül és belül egyaránt.
Kicseréltem a nyílászárókat, megjavíttattam a tetőt.
Mivel a ház nagy része csupasz egyenetlen B30-as tégla volt, ekkora felület bevakolásának nem akartam nekiállni — főleg egyedül, így külső hőszigetelés + szeletelt tégla mellett döntöttem.
A hőszigetelés az egyik épületen XPS, a másikon alul XPS, majd Multipor lett. Ki akartam próbálni a Multiport, valamint a falban futó kémény miatt sem akartam XPS-t.
Ezzel kapott az épület egy kis hőszigetelést és sima felületet a szeletelttégla-burkolat számára.
Szeletelt tégla
Miért éppen szeletelt téglát választottam?
Relatíve olcsó (főleg a belső szelet), szép, és saját magam — több hetes munkával — meg tudtam csinálni.
Szeletelt téglát több helyen készítenek bontott téglából, ami készülhet újabb kisméretű és korábbi kézzel vetett nagy téglából. A belső szelet olcsóbb, mivel egy téglából több kijön, a külső drágább (kb. kétszeres a négyzetméter ára), de szebb.
A kézzel vetett nagy tégla szabálytalan, így az abból rakott felület is szép, nem mesterkélt. A színekkel-színárnyalatokkal lehet játszani.
A képen látható, hogy az első sort vízszintesen be kell állítani — ideiglenesen megtámasztani. A felrakáshoz flexibilis csemperagasztó ajánlott. Jó minőségű ragasztót használva egyébként nem csúszik meg a tégla. Érdemes a szeletet letörölni ronggyal, majd a téglaszelet hátoldalát nagyon vékonyan megkenni ragasztóval, hogy a maradék téglaport megkössük. A ragasztó felkenéséhez 10 mm-es fogú glettvasat használtam. A téglasorokat 10 mm-es fugakereszttel választottam el. De mivel szabálytalan a kézzel vetett szelet, előfordult, hogy kettő, akár három db kereszt is kellett.
A beépített körablak javítja az összképet.
A körablaknál lehetett volna egy kicsit ék alakúra vágni a téglát, de éppen behívtak egy szívinfarktusos beteg koszorúér-tágításához, nem volt rá idő. (A másik épület körablakánál úgy készült.)
Néhány sor után érdemes ellenőrizni a vízszintet, és ha szükséges, korrigálni, valamint egy nyílászáró két oldalán figyelni arra, hogy azonos magasságban legyenek kétoldalt a sorok. Illetve, hogy a nyílászáróknál hasonló színű téglával folytatódjon, "egész tégla" hatást keltve.
Nehezebb a dolgunk, ha a terep lejt, akkor is vízszintesen kell kezdeni, de a sorok hamar elérik a talaj szintet. Az alsóbb sorokat lefelé kell felrakni, de a hőszigetelésben ilyenkor jó szolgálatot tesznek 100-as szegek a téglák ideiglenes megtartására.
A párkányokat is — vastagabb — téglaszelettel oldottam meg.
Fugázás
A téglákat viszonylag gyorsan fel lehet rakni, látványosan lehet haladni. De ki is kell fugázni!
Sajnos nem lehet úgy fugázni, mint a csempét, a tégla porózus, ha belekenjük a fugát a tégla pórusaiba, csúnya lesz.
Kinyomópisztolyt kell használni, a megkevert fugát abba kell beletölteni és a fugába nyomni. Fugának zsákos Weber Tec-et használtam. Sőt féltégla-falazáshoz is jó (lásd később).
Érdemesebb hosszabbat keresni, hogy ne kelljen olyan sűrűn tölteni. Ki kell tapasztalni a megfelelő fugasűrűséget. Ha híg, kifolyik a téglák közül, ha sűrű, beragad a pisztolyba.... A pisztoly alján maradó durvább fugamaradványt ki kell kaparni és félre kell tenni, különben mindig eldugul a pisztoly. Jó minőségű 4-5000 Ft-os pisztoly jól bírja, 60-80 m2 fugázást is kibír. Az olcsó viszont hamar tönkremegy.
Mivel a tégla porózus és jó nedvszívó, a fuga gyorsan megszikkad (páratartalomtól / hőmérséklettől függően 10 perc —1 óra), utána ecsetnyéllel le lehet húzni a felesleget. Plafon (boltív alja, nyílászárók felett) fugázása viszont elég kínszenvedés. :(
Nedves ronggyal a megfolyásokat le lehet törölni. Majd száradás után az egész téglafelületet 10%-os háztartási sósavval át kell kenni (a fugákat nem!). Ez visszaadja a tégla színét, a fölösleges fugamaradványt pedig lemarja.
Legvégül érdemes az egész felületet téglaimpregnálóval bekenni, ettől a víz lepereg majd a tégláról.
Miután mindkét melléképületet felújítottam — sőt, itt már támfal, lépcső, kis kert is épült — a következő évben, egy kis takarékoskodás után nekiálltunk a lakóépület fazonigazításának is.
Külső szelet és féltégla
Külső hőszigetelést rakattunk a házra, a lábazat burkolása rám maradt — a mesterek nem vállalták a szeletelt téglát, és azt akartam, hogy passzoljon a melléképülethez...
A háznak megvételkor, hőszigetelés előtt fehér eternit oszlopai voltak, a bejáratok feletti "kutyaházak" meg nem voltak befejezve / felfalazva.
Félbevágott paraszttéglával falaztam fel a fehér oszlopokat. A falazat és az oszlop közötti rést purhabbal kitöltöttem:
Az "áthidaló boltívet" XPS-sel hőszigeteltem, majd külső téglaszelettel burkoltam, hogy jobban passzoljon a félbevágott téglaoszlopokhoz. A boltívnél a külső szeleteket gérbe vágtam és hasonló színű szeleteket kerestem, hogy "egész tégla" hatást keltsen. nagyobb eladóknál létezik egy téglából kivágott sarok is 500-800Ft darabáron. Ha sok kell jelentős tétel lehet, lakhelyemen nem gyártottak, így maradt a gérbe vágás.
A lábazat külső szelete a régi térkőhöz színben passzoló WPC-burkolatot kapott:
A bejárati ajtó feletti kutyaházhoz nem találtam szakembert -volt aki ígérte, de nem ért oda soha sem), így magam oldottam meg: felfalaztam, hőszigeteltem, de feldobtam egy téglaburkolatos körablakkal.
(Többen kérdeztétek: hátul a terasznál nincs befalazva, talán majd egyszer zsalus, szellőző fedést kap a légkondi miatt)
A ház lábazata az ára és a könnyebb beszerezhetőség miatt szintén belsőszelet-burkolatot kapott.
A hátsó épület hőszigetelésében és a nyílászáróknál -rengeteg téglaszelet- méretre vágásában édesapám segített.
Feleségem pedig jó ízlésével mindig finomított a terveken.
Ha kedvet kaptatok a tégladíszítéshez, kérdezzetek nyugodtan!
Burkolást viszont nem vállalok. :)
UI:
Friss tapasztalat (2020 augusztus): külső szeletet, főleg nagy téglából pirosat nagyon nehéz beszerezni és az ára is jól felment. Budapesti lakásban szerettem volna egy falat díszíteni vele, 2 m2 maradt +4 m2-et szerettem volna venni, de 2-10 hét múlva vállalták, hogy lesz. Legnagyobb budapesti eladónál is csak sárga színben volt raktáron.....
Szóval mindenképpen időben be kell szerezni az anyagot a tervezett munka előtt.