Geometric Future Model 4 King Arthur

Mélyelemzés azoknak, akik ebben a házban gondolkodnak. Mik a lehetőségek és hátulütők?

Problémák, amiket nem láttam jönni

A függőlegesen beépített VGA imbolygása

Ez ugye abból ered, hogy a távtartót ha be is tudom tenni, akkor sem lesz jó pozícióban, de hogy tovább nehezedjen a kihívás, a furatok a ventilátor lapátokba futnak ki, annyit meg nem lehet arrébb tolni a légkavarókat lent, hogy biztosan kívül essen azok fizikai kiterjedésén. Így a kártyát lényegében a keretre felfogatása tartja csupán. Még gondolkodom a megoldáson. Egy biztos: a lenti furatból nem lóghat ki, de valami gömbcsuklós-gyorsszorítós szerkezet ötlete ugrik be.

Prohardver cikke a házról, fórumbejegyzések

Aztán befutott a Prohardver cikke a témában, meg a fórumozók észrevételei is, amelyek új szempontokat hoznak be az enyémbe. Mert a tesztelő szempontja az, hogy összehasonlítható legyen az előző háztesztjeivel, érthető módon ugyanazt a vasat fogja betenni, mint máskor, és ne feledjük, adott esetben jóval nagyobb rutinja lehet, mint amennyi nekem valaha lesz.

Először is reflektálnék a hőmérsékletbeli észrevételekre, mivel az eddigi gépházaimból emeltem át a légkavarókat, nekem adott volt a dolog, hogy hat kerül be. Egy aggályom nekem is volt, hogy a levegő mégis hogyan jut be lentről, de az a hat gumitalp és a ház alapzatán lévő mesh elégnek bizonyul a feladathoz. De az előlapról is biztosan jut be az első ventilátor jóvoltából... a helyzet az, hogy a processzorom ennyire hűvös egyik házamban sem volt mint itt, illetve a háttértárak hőmérséklete is normális. Én egyébként a riser kábelre fogadtam volna, hogy blokkolhat légáramot, de nem tapasztaltam ezzel sem problémákat.

A másik aggályom a 3.5-es merevlemezekkel kapcsolatos volt, de a lyuggatott oldallap résein jut oda is a friss levegőből, nem úgy mint a teli oldallapos megoldásoknál, mondjuk igaz, ott meg általában egy keretbe építjük, és ventilátor fújja el a hőt...

Ami már nagyobb gond, azok a GPU hőfokok, mert a hő valóban meg tud rekedni. Amit ne próbáljon ki senki, az az, hogy megfordítja a felső és alsó légkavarókat. Nem rögzítettem a görbét, mert le kellett kapcsolnom a gépet a komponensek épségének megőrzése végett... 90 foknál jártunk, amikor a shutdown mellett döntöttem...

Normál áramlásiránnyal erre csináltam egy érdekes Furmark tesztelést:

A logika az volt, hogy 5 percig oldallap becsukva. Teljesen szokott módon megy a teszt,
ekkor látszott, hogy 77 foknál áll meg a történet. Az ötödik perc után kinyitottam az üvegajtót (elég volt egy cm-t is), lement a hőfok 72-ig, amúgy pár pillanat alatt. Visszacsukva 79 foknál állt meg a teteje, vagyis teljesen ugyanúgy viselkedett, mint az előző gépházam.

Ami különbség mégis van, az két tényező: a Cronusban nem volt alulról légáramlás, így lényegében ahogy tudott hűlni a közeg, úgy hűlt a kártya is, vagyis olyan 20-30 perc kellett a normál 35 fok eléréséhez. A GF-nél ez olyan 5 perc, hála az áramló levegőnek.

A tapasztalat az egyébként, hogy ha feltekerjük a házhűtéseket, csukott oldallappal 75°C a max, ha meg kinyitjuk az ajtót, akkor 67 fokra estünk vissza... tehát olyan 8 fokot jelent az oldallap a sajnos 1 cm-es távolságával a GPU-tól.

A másik tényező pedig a GPU távolsága az üveglaptól, illetve a processzorhűtőtől.
A Cronus előbbiben pont egy foglalatnyi távolsággal állt jobban, de cserében nem tudott a GPU hűlni és még fűtötte a procit is...
A GF-nél tetemes a távolság a két részegység között, cserében az üveglap közelebb van.

De hozzáteszem, az egy élhető dolog számomra, hogy nem kell leemelnem egy oldallapot, és tárolnom-biztonságba helyeznem a családtagoktól, meg vigyázni a csavarjaira, hanem adott esetben ha játszom, akkor kinyitom az ajtót.

Illetve PH-s cikkel ellentétben én nem látom problémának, hogy nincs takarólemez a tápegység felett, nekem pont jó az, ha kéznél van főkapcsoló.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!