Egyedi szoftverek, értékelés
Extra szoftverből kapunk párat előtelepítve a gépen, ezek a következőek:
- Powerdvd 8.3: 2 csatornás verzió, mivel nincs digitális hangkimenet a notebookon másnak nem is nagyon lenne értelme
- Roxio Creator 10.3: cd író program szép nagy ikonokkal, nagyon userfriendly akar lenni (nekem nem jön be)
- Dell Webcam Central for Business: átlagos webcam program
- Dell ControlPoint szoftvercsomag (Power Manager, Security Manager, System Manager): a gép beállításainak kezelését segítő program. Fn+F7-re egyből el is indul, változtathatjuk vele az teljesítményprofilokat, engedélyezhetjük a fényérzékelőt, beállíthatjuk a billentyűzet világítás fényerejét. A Security Manager-el egy helyen kezelhetjük a jelszavakat (bios, hdd, rendszer), aktiválhatjuk az ujjlenyomat olvasót, intelligens kártyaolvasót. Érdekes, hogy a Connection Manager kimaradt, sem a CD-n sem a support oldalról nem érhető el. Ezzel a E6400-on egy helyen tudtuk kezelni a kapcsolatainkat (lan, bluetooth, wifi, modem, HSPA), különböző profilokat hozhattunk létre, helyszín alapján priorizálhattuk őket. XP-n mi használjuk is E6400-hoz tartozót verziót. Win 7 alatt is feltelepül, de szerintem nem működik jól (a fennálló wlan probléma miatt nehéz eldönteni, de a bluetooth-ot sem látta).
- Embassy Security Center: ennek a használatához már aktiválni kell a beépített TPM chip-et. Utána létrehozhatunk vele a merevlemezen titkosított tárterületeket, amik virtuális meghajtóként látszanak. Tartalmaz jelszótárolót, valamint beírhatjuk például bankkártyaadatainkat is, amit utána a megfelelő azonosítás után egyszerűen beilleszthetünk mondjuk internetes vásárlás alkalmával.
- Dell Mobile Broadband Manager: segítségével csatlakozhatunk az internethez a beépített HSPA kártyával. A GPS funkciót is itt aktiválhatjuk.
- Latitude ON: talán a legérdekesebb extra, amit a géphez kapunk. A Dell az Latitude E4200-al mutatta be, most már elérhető a E4300, E6410 és a Precision M4500 modelleknél is. Az alapgondolat nem túl forradalmi, a mai felgyorsult világban nincs mindig ideje az embernek bekapcsolni a gépét, megvárni az operációs rendszer betöltését és a rendszer felállását. Ha csak egy emailt, vagy az interneten valamit, szeretnénk megnézni, akkor mért nem működhetne úgy a notebook mint egy okostelefon. Láttunk már más gyártónál is az alaplapba beépített mini oprendszert, csak a Dell egy kicsit másképp közelíti meg a dolgot. A rendszernek három fokozata van, a Latitude ON Reader minden gépen működik, de a funkciók nagy részéhez az szükséges, hogy a levelezéshez a Microsoft Outlook valamely verzióját használjuk. A Latitude ON FLASH és a Latitude ON használatához már plusz bővítőkártya kell. Sajnos nekem még nem sikerült ilyet szereznem (de rajta vagyok a témán), így csak az alapfunkciókat mutatom be.
Első lépésként aktiválni kell a bios-ban a Latitude Reader funkció. Ezután a windowsban telepíteni kell a megfelelő segédprogramot (Latitude ON Reader) és elvégezni a szükséges beállításokat. Ha minden megvan, akkor jön egy kis szinkronizálás, a program az Outlook-ból szinkronizálja a leveleket, névjegyeket, naptárat és a feladatokat a merevlemez egy titkosított részére. A beállítások jól finomhangolhatóak, több fiókot tud kezelni, beállíthatjuk a szinkronizálás gyakoriságát (az Outlook bezárásakor mindig szinkronizál), az intervallumát, hogy az egész levelezőfiókot vagy csak bizonyos részeit szinkronizálja. Az eléréshez szükséges jelszóra is megadhatunk szabályokat (minimális hossz, extra karakterek, érvényesség).
Ha mindennel megvagyunk, akkor ki is kapcsolhatjuk a gépet vagy hibernálhatjuk. Ha most a bekapcsológomb helyett a Latitude ON gombját nyomjuk meg, akkor pár másodperc múlva a rendszer kéri a jelszavunkat és ezután elérjük az Outlook offline verzióját. Meg kell jegyezni, hogy ez tényleg egy read-only elérés, módosítani nem tudunk és pl. az emailek csatolmányait sem tudjuk megnyitni.
Az izgalmasabb funkciók eléréséhez már szükség van a bővítőkártyára is. Ez két verzióban létezik. Latitude ON Flash - a rendszer már nem offline, képes wifi-n vagy a beépített Dell HSPA kártya segítségével az internethez csatlakozni. Az Outlook teljes értékű, van internet böngésző Flash és Java támogatással, Pdf, Office dokumentum támogatás. Skpe és Critix Remote Desktop kliens.
A Latitude ON még egy kicsit tovább megy, mivel a bővítőkártya egy saját OMAP processzort is tartalmaz, a rendszer használata közben a notebook cpu-ja be sem kapcsol. Kikapcsolt gép mellett is beállítható bizonyos időközönként az emailek mobilhálózaton keresztüli letöltése, így bármikor elindítjuk a rendszert naprakészek leszünk.
Összegzés:
Egy éve már a előd modell is nagyon jó benyomást tett rám. Az azóta eltelt idő eloszlatta a félelmemet a festés sérülékenységével kapcsolatban. A külső nem változott sokat (nekem a szögletes design bejön, komolyságot áraszt), elég markáns megjelenést kölcsönöz a gépnek. Az ezüst szín használatától a fedlapon talán még szebb is lett. Technikai fronton is megtörtént a kötelező fejlesztés, az Intel Core i5 processzor erős (a régi Core 2 Duo P8700-sem volt túl gyenge), de takarékos. A grafikai vonalon komoly javulást tapasztalhatunk. A touchpad megkapta a most divatos multitouch képességet, csak lehetne valamivel nagyobb a kihasználásához. Csatlakozókkal jól el van látva, max. az USB 3 hiányolhatnánk, de E-Sata van. A Latitude ON funkció szerintem nagyon hasznos (aki már szívott céges géppel mondjuk egy hotspot-ra való csatlakozáskor, az tudja miről beszélek) és egyedi, remélem sikerül szereznem egy bővítőkártyát.
Pro/Kontra:
+ súly és méret optimális kombinációja
+ business gépek között nem túl drága
+ nagyon jó anyaghasználat
+ nem szigetes kialakítású, háttérvilágításos billentyűzet,
+ E-Sata port, 4 usb
+ erős cpu
- a touchpad lehetne nagyobb
- nincs USB 3
- talán a hdmi kimenet jobb lenne (vagy adhatnának egy átalakítót)
A gép magyar oldala
Letöltések
A váltó modell - E6420
Kérlek titeket ha helyesírási hibát találtok, azt privátba jelezzétek, javítom.