A.P.R.P.M. mod

Asus csúcshardverekből megépült egyedi számítógép, ami a Bit-tech.net oldalon a hónap módjai frissítésében 1. lett.

Ismét..

Mint a bevezetőben is utaltam rá, a gép elkészültét követően a Facebook-bejegyzést követően gyorsan szétszaladt a világhálón a megosztások kapcsán a fotóanyag, illetve a Bit-tec.net oldalon a hónap módjai frissítésben. Itt a még készülőben lévő munkák közül választanak ki néhány ígéretes alkotást, sikerült az első helyen végezni a szavazatok alapján. Erre aztán végképp nem számítottam!

Már lassan minden egyes munka után végig kell számolnom, hogy éppen hányadik munkát kezdtem el, de mikor ez az egész hobbi sorozat elindult, még korán sem gondoltam, hogy ide növi ki magát. Ennek az egész folyamatnak a szerves része természetesen az Asus Magyarország Kft, aki rendületlenül és kitartóan biztosítja számomra a hardvereket, azok közül is a felső kategóriába tartozókat. A mostani módhoz is tőlük érkezett meg a két fő hardver elem, az alaplap és a videó kártya. Ez utóbbi még annyira friss, hogy egyenesen Tajvanról érkezett meg másodmagával a hazai képviseltre, melyből az egyik mindjárt nálam is landolt. A másik hardver pár héttel előbb érkezett, melyről gyorsan készítettem is rövid bemutatót.

A fő komponensek, Asus Maximus IX Extreme és Asus GTX 1080Ti Poseidon

Már egy alkalommal kipróbáltam magam egyedi házépítéssel, most ismét elérkezettnek láttam az időt, hogy belevágjak egy újabb hasonló kategóriába. Az akkori módnak a neve Poseidon ROG mod volt, így a mostani elnevezésen egy kicsit módosítanom kellett, amit végül A.P.R.P.M.-nek kereszteltem el. (Asus Poseidon Rog Power Mod)

Az alapok

Mivel most nem meglévő ház átalakításába fogtam, így kerítenem kellett valami kiinduló alapot. Ez a garázsban hánykolódó, korábban Plazma televízió állványa volt, de miután a megjelenítő a falra költözött, így remek alapot biztosított számomra. Masszív talpazat, erős fém konzolokkal, ráadásul menetekkel ellátva, nem is lehetett volna jobb választás. Ráadásul a kivitelezést oly módon oldottam meg, hogy szükség esetén eredeti funkciójának is meg tud felelni.

A forma kialakításánál sokat töprengtem az alaplap elhelyezésén, hiszen ez a kiinduló pontja az összes többi hardver elhelyezésének, a végleges formának és nem utolsó sorban a helykihasználásnak. Még egy fontos szempont, ami közrejátszott, az, hogy a végleges forma kellően hangsúlyozza a hardverek markáns világát, és mint több más gépem, ez is kiállításokra fog járni és hát azért nem utolsósorban működő képes és hatékony is legyen. Nem tűnik egyszerű feladatnak, de próbálok megbirkózni vele.
A munkához már azt megelőzően hozzáfogtam, hogy megérkeztek volna a hardverek, hiszen kéznél volt egy R5E, ami szintén E-ATX méretű, mint a M9E, így hát kezdődhetett a munka.

A mód elkészítéséhez felhasznált anyagok:
- 20x20 mm alu zártszelvény
- 20x20 mm alu L profil
- 5-10 mm Kömatex habosított PVC
- 3 mm víztiszta plexi
- 3 mm világító élű piros plexi
- 10 mm víztiszta plexi
- karbonfólia
- szürke-narancs-fekete dekor festék spray
- piros LED-ek + 10 fm CAT5e kábel
- 3 mm-es kábelharisnyák
- számolatlan M3-as csavar és anya, popszegecsek és kb. 300 munkaóra.

Vázszerkezet

A plazmatévé talapzatára kialakítottam zártszelvényből a keretet, majd ehhez két oldalra elkészítettem a megtervezett formát alumínium lemezből. Ezekhez a végeihez L profilt szegecseltem, majd felülről zártszelvénnyel kimerevítettem az egészet.
Az így kapott vázra kivágtam 10 mm-es PVC lemezből a kívánt méretet, majd ehhez ugyanekkora víztiszta plexit.

Utóbbit úgy alakítottam, illetve vágtam 2 darabba, hogy egy plusz stílust vigyek majd be a látványvilágba. Az alaplap felőli részt szürke karbonfóliával vontam be, míg a másik felét feketére festettem.

Itt már kialakításra kerültek a kábelek és vízhűtéses csövek átvezetéseinek a helyei. Erre felkerült a plexi borítás, ami kellően kiemeli és kontrasztossá teszi a felületeket.
Időközben megérkezett az Aquatuningról a rendelésem, így kellő ütemben tudtam a munkát folytatni.

Vízhűtés

Még mielőtt rátérnék a vízhűtés kialakítására, egy kis kitérőt teszek még az alapkonzolhoz. Ide készítettem egy kiegészítő világítást, ami meglepő módon nem RGB vezérlésű, sima mezei piros LED-ek, amit egy a Conrad-ban beszerezhető vezérlővel fogok meghajtani. Ebben alapból 16 program van, illetve nyitott a vezérlő szoftvere, és a panelen ehhez rendelkezésre is áll egy USB port, így saját magunk is készíthetünk tetszés szerinti effekteket.
A LED-ek elhelyezését az alaplap alá terveztem, amihez 10 mm-es plexilapot használtam fel. Ebbe fúrtam bele, illetve helyeztem el kimenetenként 3db LED-et, tekintettel hogy a vezérlő 2x8 csatornás. Megfelelő előtét ellenállások és pár forrasztást követően már működött is.

Egy gyors összeszerelés:

Elérkeztem az építéssel a vízhűtéses elemek beépítéséhez. Az előző videóban már látható volt a tartály-szivattyú kombó elhelyezése, valamint a csatlakozó aljzatok helyei. Ez utóbbiak biztosítják a hátoldalon összekötve, hogy egy letisztult csövezést tudjak majd kialakítani. A csatlakozók még Thermaltake-től maradtak meg egy korábbi munkám átépítéséből, illetve ugyanezen gyártó PETG csöveit használtam.

Most következik az a fejezet, ami nem kis fejtörést okozott, hogy hogyan helyezzek el a hátoldalon 2db 120x240-es slim radit, hogy még elférjen a tápegység, szerelhető legyen, és ráadásul a leadott hő ne szoruljon meg. Készítettem egy konzolt alulemezből, amit végül száműztem, illetve később használtam fel belőle részeket.

Újratervezés és az oldalirányba eltolt szendvics elrendezés mellett döntöttem. Így is négy darab ventilátorral fogom átszellőztetni, de 360-as radiátor helyigénnyel.

Ezzel a kialakítással maradt pontosan akkora helyem, hogy a tápegységet a jobb alsó részben egy konzol megépítésével el tudtam helyezni, mellé bekerült egy átszellőztetést biztosító ventilátor, valamint e kettő között a radiátorokhoz csatlakozó csöveket át tudom vezetni.

A dizájn

A kinézet, mint előző oldalon utaltam is rá, kellő hangsúlyt fog kapni, próbálom a ROG brand vonalat átvinni a gép teljes megjelenésére. Ehhez már az alaplapi tálca kialakítása is hozzájárult, ezt fogom több helyen is folytatni. Az oldallemezek kaptak habosított PVC lemezből dekorelemeket, amik a szürke és narancs színeket kapták meg.

A tetőrészt sem akartam kihagyni, aztán ahogy készítettem, úgy terveztem tovább az egészet. Először egy egyszerű plexi takaró lemezt akartam készíteni, de aztán ez módosult felhajtható tetővé. Készült hozzá 10 mm-es plexiből merevítő, amiken átvezettem egy 6 mm-es alucsövet. Ebbe M5-ös menetet fúrtam, ezáltal a méretre vágott csövet fakötésű alátéttel biztosítva fixálni tudtam.

Hőlégfúvó és megfelelő sablonokkal a kívánt szögben meghajtottam a plexit, majd ehhez az ívhez készítettem konzolt, amihez menetelve rögzítettem a lemezt. Az így elkészült elemet a videókártya formájához igazítva a hosszanti élénél elvágtam, illetve kapott egy élvilágító plexielemet ugyan ebben a formában, távtartókkal rögzítve.

A hátoldali rész is kapott egy picit letisztultabb kialakítást. Ehhez szintén habosított PVC lemez+ plexi lemez szendvics megoldást alkalmaztam. A ventilátor-nyílásokat pedig a piros élvilágító plexicsíkokkal egészítettem ki.

és a végeredmény

Az utolsó fázisként, mondhatni végszóra érkezett meg a névadó termék, a Poseidon videókártya, melyet természetesen beépítés előtt alaposan kiteszteltem. Gyorsban pár benchmark-futtatás, amit majd később LN2 hűtött CPU-val újra megismétlek, de most a kártya így is megmutatta oroszlánkörmeit a benne rejlő erővel. A kártya úgymond Hybrid hűtéssel rendelkezik, tehát tudják használni azok is, akik csak léghűtéses géppel rendelkeznek, de opcióként vízhűtéses csatlakozást is biztosít a szabványnak tekinthető G1/4" menetes részével az egyedi vízhűtéssel már rendelkező felhasználók számára. Nálam a kártya gyári alapórajel mellett vízzel hűtve 2050 MHz-re boostol fel, amit folyamatosan tart. Ráadásul a tervezők az előd megoldásához mérten már változtattak mind a belső csőméreten, ezáltal kisebb ellenállást biztosítva a szivattyúnak, valamint vizesblokkoknál megszokott kialakítással találkozunk, tehát mind a kettő oldalról lehet a csatlakozókat felszerelni, kinek hogyan jön ki jobban az elrendezés.

A teszteket követően a kártya bekerült a helyére, ami nem a megszokott módon került beépítésre, hanem egy riser kábel alkalmazásával az alaplapra párhuzamosan egy alumínium lemezből készült konzolra került felszerelésre. Ezáltal a korábban is említett ROG vonalak érvényesülnek, illetve a tartó konzol is részesült egy díszítő elemmel, ami tovább viszi ezeket a markáns színeket és formákat. A kártya súlya miatt nem csak a csatlakozók felőli résznél lett rögzítve, hanem kapott egy alátámasztást a konzolon, illetve az alaplapi rögzítő pontra.

Az alaplap tápellátás biztosító kábelek elrendezése is letisztult formát kapott, ami egyrészt köszönhető az alaplapon 90 fokban elforgatott 24 pin-es csatlakozónak, ezáltal egy minimális helyigénnyel bíró kábelelvezetést biztosítva,

,másrészt a 8 pin-es CPU tápvezetékeit pedig egy rézcsövön keresztül a felső tartó konzolhoz illesztve került elvezetésre. Természetesen a kábelek egyesével kerültek harisnyázásra.

A gép megkapta minden egyes részletén azt a kialakítást, amit megálmodtam, a közönség, illetve adott helyeken pedig a szakértők eldöntik, mennyire nyeri el a célközönség tetszését.

A támogatásért ismételten, és bízom benne, nem utoljára jár a köszönet az Asus Magyarország Kft-nek, valamint a Cooler Master Hungary Kft.-nek, nélkülük ez a munka sem jöhettek volna létre.

Az alábbi linkre kattintva az építésről készült összes fotó megtekinthető.

Azóta történt

Előzmények