Hirdetés

Haverok, Fedora, IRC

Egy jó ideje már, hogy a sys-admin.hu portálon koptatom a billentyűket. Több kevesebb sikerrel és aktivitással.

Nem titkolt célom, célunk, hogy egy jó kis Fedora (meg persze Red Hat, CentOS, meg jó kis ilyen disztrók) közösségi portált hozzunk létre.

Ma újabb mérföldőhöz értünk, elindult az IRC csatorna. Elérhető a freenode hálózaton a #sysportal csatornán. Várunk minden érdeklődőt szeretettel. :)

Egyszóval íííeercéére kalapos magyar! :DD

+link

Fedora képregény

Nemrég találtam ezt a jópofa képregénysorozatot. Hetente egy képregénnyel jelentkezik a szerző a román Nicu Buculei és a Fedora aktualitásokat dolgozza fel jó humorérzékkel. :DDD

Most már tudjuk, hogy miért Leonidas az új kiadás neve:

:C

Lélekemelő magyaroknak

Sziasztok!

Ez tőlem egy rendhagyó bejegyzés lesz. Célja, hogy a sok kudarc és veszteség után, ami ezt az országot érte, legyen valami ami pozitív, előre mutat.

Sokat olvasom, látom, hallom, hogy milyen rossz magyarnak lenni, rossz itt élni, csupa nehézség, kudarc, szívás az élet. Ennyi pesszimizmus megkeseríti az embert.

Íme a Dalai Láma üzenete:

videó link

"9 kudarc 9 próbálkozást jelent"

Egyszóval 1 percre felejtsétek el, hogy szar az élet, és örüljetek annak amik vagyunk.

V :)

A nagy GNU/Linux tudásbázis

Számtalanszor láttam már, hogy arról panaszkodnak a legkülönbözőbb fórumokban, hogy nincsenek megfelelő leírások Linuxhoz. Vagy vannak, de nem találják. Nos az igazság az, hogy rengeteg kiváló leírás található netszerte számos nyelven és szemlélettel az egészen kezdőtől a professzionális dokumentációig. Most egy rövid összefolalót próbálok adni ezekről. Kitérve arra is, hogy mely írások kinek és miről szólnak leginkább.

Szabilinux:

Ez egy teljesen magyar nyelvű dokumentum gyűjtemény. Igaz elég régi, de sok írás a mai napig megállja a helyét. Az itt található írások a teljesen kezdőtől a haladóig eligazítást nyújtanak. Érdemes benne mazsolázgatni. Főleg az alapfogalmakra figyelni. Ilyen alapvető dolgokat megismerni, mint a fájlrendszer felépítése, csomagkezelés működése.

link

Hup Wiki:

A hup (hungarian unix portal) a leg elismertebb magyar unixos portal. Wiki része a rendszert már jobban ismerő haladóknak ajánlható. De persze mindenkinek érdemes elolvasni a bejegyzéseket. Különösen ajánlott az fstab-ról készült része. Teljesen magyar. Linuxon kívül számos más nyílt forrású rendszerről olvashatunk benne, mint a különböző BSD kiadások.

Fedora 9 - Az első csapás

Frissítve: 2008. május 29. 13:20

Figyelem!! Elkészült az nVidia driver! Kompatibilis a legújabb - még béta - xorggal. Telepíthető a Livna tárolóból a szokásos módon. Néhány bugtól eltekintve jól működik. :) Lásd lent.

Nos eljött a nap. Igaz még nincs hivatalosan bejelentve, de néhány nyitott szerverről már letölthető a Fedora 9, azaz Sulphur.

Az első tapasztalataim:

Nagyon gyorsan települt. Alig 10 perc alatt megvolt a boot, integritás ellenőrzés, telepítés és firstboot. Már használható is a rendszer. Lassan telepítgetem a csomagjaimat.

Igaz nem bírta újraindítani a rendszert a liveCD, de a telepítés sikeres volt. A boot valóban rendkívül, gyors, pont ahogy ígérték.

A Livna repó már most nyitva van. Egy egyszerű trükkel sikerült is működésre bírni. A core 8 repo fájlját használom. Kikapcsoltam a gpg ellenőrzést, ezt majd később visszakapcsolom.

Az elszálló X madár

Frissítve: 2008. 07. 18. 17:10

Most, hogy tetőzött az Ubuntu hullám, ideje újra belecsapnom a lecsóba. Ideje ugyanis röviden összefoglalni azokat az ismereteket, amik a X felület helyes beállításához szükségesek.

Sokan szembesülnek azzal, hogy friss ropogós Linux disztribúciójuk egyszerűen nem hajlandó grafikus felületet produkálni. Fehér, zöld, kék meg isten tudja milyen képernyők kergetik őrületbe a zöldfülű felhasználókat. Erre azt mondom: nem ám kétségbe esni! Az ilyen hibák felderítése és kijavítása valójában elég egyszerű dolog.

Először arra gondoltam, hogy csak néhány egyszerű lépést írok, ami konkrét és célravezető a ügyben. De úgy döntöttem, hogy részletes magyarázatokat is fűzök mindhez.

Ez van. A konzervatív kocka vonalat képviselem a Linuxos közösségben. Azt vallom, hogy legalább minimális ismeretet el kell sajátítani ahhoz, hogy valaki használhassa a rendszert.

14 érv, hogy miért biztonságos a GNU/Linux

Üdvözlet a kitartó olvasóimnak!

Gyakran találkozom fórumokon azzal a véleménnyel, hogy a GNU/Linux azért biztonságos és mentes a kártevő programoktól, mert viszonylag kevéssé elterjedt, így nem kerül a támadók célkeresztjébe. Valójában ez is egy érv, és helytálló, de ha kizárólag ezt tekintjük indoknak, akkor elsiklunk a lényeg felett.

Nemrég (na jó, viszonylag régen) azt találtam mondani egyik fórum témában, hogy a kevés elterjedtség pusztán a 15. érv arra, hogy miért tekinthető biztonságosnak és immúnisnak a GNU/Linux. Miért is roppant nehéz feladat rosszindulatú támadó programot írni és terjeszteni. Most megpróbálok összeszedni néhány érvet arra vonatkozóan, hogy miért is gondolom én ezt így. Igyekszem majd a közérthetőség és a szakmai korrektség mezsgyéjén egyensúlyozva kifejteni érveimet.

Persze lehet, hogy egyes kérdésekben tévedek, vagy más érvek és szempontok is lehetségesek. Ezt nyugodtan megvitathatjuk hozzászólásokban.

Hőmérők, kijelzők, pörgettyűk Linuxon

Frissítve: 2008. 04.03

Felmerült az igény egy csendesebb gépre. Egy ideje foglalkoztat a kérdés, hogyan lehet megoldani, hogy a cpu ventilátor a processzor hőmérsékletéhez alkalmazkodva dinamikusan állítsa a sebességét.

Ebben a bejegyzésben ezt a kérdés igyekszem körüljárni, remélve, hogy hasznos lesz az utókor számára.

2008. Március 7.
Rendszer:
Az alaplap, amivel dolgozok egy Abit KN8-ultra. Ebben van egy AMD Athlon 64 3500+ Processzor Venice magos.
Íme:

[oleg@localhost ~]$ cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : AuthenticAMD
cpu family : 15
model : 47
model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+
stepping : 2
cpu MHz : 1000.000
cache size : 512 KB
fdiv_bug : no
hlt_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 1
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt lm 3dnowext 3dnow up pni lahf_lm ts fid vid ttp tm stc
bogomips : 2009.90
clflush size : 64

[oleg@localhost ~]$

Fedora 8: Agyrém

Igen, sajnos ezt is megértük. Sokan úgy ismernek, mint a Fedora Linux legnagyobb barátját, most viszont a keresztvizet is le fogom venni a legújabb kiadásról. Hogy miért? Mert megérdemli... :((

A nyolcas kiadás jónéhány olyan újítást hozott, aminek célja számomra egyszerűen felfoghatatlan. Persze ez valószínűleg az én lustaságom miatt van, de egyszerűen nem bírok zöld ágra vergődni vele.
Amiért...

1. pulseaudio

Igazából ez egy jól hangzó dolog. Lényege, hogy kezeljünk külön hangot használó programot. Ne zavarják egymást. Részemről jöhet, csak sajna eleve egy buggal jelent meg a kiadás. Így, hogy megszólaljon a zene, kénytelen voltam eltávolítani.

Sajna normális leírás és idő híján nem is rakom vissza. Megvoltam nélküle eddig is. Node akkor meg mi a frásznak? :F

2. kulcstartó

Na ez a másik számomra teljesen hasztalan dolog. Most miért kell unlockolni az alkalmazásokat? Mán nem elég 2 jelszó + SELinux a biztonsághoz? :W