A nagy GNU/Linux tudásbázis

Számtalanszor láttam már, hogy arról panaszkodnak a legkülönbözőbb fórumokban, hogy nincsenek megfelelő leírások Linuxhoz. Vagy vannak, de nem találják. Nos az igazság az, hogy rengeteg kiváló leírás található netszerte számos nyelven és szemlélettel az egészen kezdőtől a professzionális dokumentációig. Most egy rövid összefolalót próbálok adni ezekről. Kitérve arra is, hogy mely írások kinek és miről szólnak leginkább.

Szabilinux:

Ez egy teljesen magyar nyelvű dokumentum gyűjtemény. Igaz elég régi, de sok írás a mai napig megállja a helyét. Az itt található írások a teljesen kezdőtől a haladóig eligazítást nyújtanak. Érdemes benne mazsolázgatni. Főleg az alapfogalmakra figyelni. Ilyen alapvető dolgokat megismerni, mint a fájlrendszer felépítése, csomagkezelés működése.

link

Hup Wiki:

A hup (hungarian unix portal) a leg elismertebb magyar unixos portal. Wiki része a rendszert már jobban ismerő haladóknak ajánlható. De persze mindenkinek érdemes elolvasni a bejegyzéseket. Különösen ajánlott az fstab-ról készült része. Teljesen magyar. Linuxon kívül számos más nyílt forrású rendszerről olvashatunk benne, mint a különböző BSD kiadások.

link

Szabad Szoftver Intézet:

A szabad szoftver intézet írásai azon kevés szerencsés számára készültek, akik életük első számítógépe egy Linuxal előtelepített gép. A számítógép bekapcsolásától kalauzol el bennünket egészen a kernel modul kezelésig. Tehát meglehetősen átfogó írás. Igaz, hogy elsősorban UHU Linuxra fókuszál, de a teljesen kezdőknek ez a leginkább ajánlható magyar nyelvű írás.

link

Megboldogult Linuxvilág

2007-ig létezett a Linuxvilág magazin havi megjelenéssel. Benne rengeteg hasznos cikk mindenki számára. Sajnos a magazin megszűnt, szerencsére az összes írás letölthető az oldalukról. Valamint kiváló keresője is van.

link

Man oldalak magyarul:

A Linux parancsairól részletes leírást találunk a man (manual - kézikönyv) oldalaiban. Ezt viszonylag könnyű elérni. Bármely disztrón a terminálban kiadott

man parancs_neve

paranccsal. Csakhogy ez sok esetben angol nyelvű. Ha inkább a magyar változatot preferáljuk, vagy nincs kéznél futó linux, használjuk egészséggel a magyar man oldlalt: link


Hogyanok

Magyar nyelvű hogyanok találhatóak több rendszerhez. Ezek közül elsősorban a Linuxos bejegyzések érdekesek. Ilyen terjesztésekhez találhatunk leírást: Debian, Fedora, GoboLinux, Mandriva, openSUSE, Ubuntu. Nem túl sok leírás, de némelyik igen hasznos lehet.

link

Ezek a magyar leírások már bőséges anyagot szolgálhatnak a kiinuláshoz. Ha valaki már választott disztribúciót, és telepítette is, legjobb, ha a saját disztribúciójához készült leírásokat használja.

Ubuntu:

Az egyik legnépszerűbb disztró. Az eredeti weboldalán remek naprakész olvasmányt találhatunk hivatalos forrásból és közösségi alapon egyaránt. link
De persze a magyar weboldala is tartalmaz érékes leírásokat. link
Ezeken kívül még számos blog foglalkozik az Ubuntuval. Ezek legtöbbje inkább konkrét megoldásokat nyújt konkrét problémákra. link link

openSuSE:
Magyarországon kevésbé elterjedt, de nagy népszerűségnek örvendő disztribúció. Teljes felhasználói kézikönyvvel, magyarul. link

Debian:

Lényegében a legnagyobb közösségi alapokon fejlesztett disztribúció. Számos esetben bizonyított már. Bámulatosan részletes dokumentációval rendelkezik, melynek nagy része teljesen magyar nyelvű, mint a telepítési kézikönyv. link

Ajánlott még a leginkább szerver szintű felhasználáshoz hasznos oldalak is. link link
Illetve egy érdekes oldal inkább hálózati kérdésekre koncentrálva: link

Gentoo

A Gentoo Linux egy forrás alapú disztribúció. Igazi buherátoroknak való. Viszont amiért érdekes, hogy egy nagyszerű dokumentációs oldallal rendelkezik. Nem csak Gentoo-t használóknak, de minden linuxosnak ajánlható írások ezek. Számos nyelv között magyarul is elérhetőek a dokumentumok.

A kezdő oldal: link és a magyar fordítás: link

Howtoforge:

A howtoforge, mint neve is mutatja, egy igazán bámulatos gyűjteménye különböző disztribúciókhoz és feladatokhoz készült útmutatóknak. Rengeteg színes képpel illusztrált leírást tartalmaz. Igaz csak angol nyelven érhető el, de igazán hasznos gyűjtemény oldal. link

Családban marad:

Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a Logout is büszkélkedhet számos színvonalas linuxos írással. Érdemes hát olvasgatni fórumtársaink blogját is:

n0_gAboR
ngabor2
sh4d0w
Sianis
Akit kihagytam, nem megsértődni, hanem szólni!! :K

Az oldalt igény szerint még bővítem. Ha valakinek véleménye van az írással kapcsolatban, vagy kedvenc leírását megosztaná a közösséggel, nyugodtan írjon hozzászólást.

V

Hirdetés

Gamer vagy irodai monitor? Ezek a fő különbségek

PR A monitor kiválasztása nem csupán a méretbeli különbségekről szól – sokkal inkább a felhasználási cél dönti el, hogy milyen típusú kijelzőre van szükségünk.

Még van hozzászólás! Tovább